چه خوب که نا امید نشد!

به بهانه ثبت رکورد 112 بازی ملی برای احسان حاج صفی

برای فوتبال اصفهان احسان حاج‌صفی یک استثناست. بازیکنی که طلسم بازی نکردن اصفهانی‌ها در جام جهانی را شکست و حالا با 112 بازی ملی، برای تصاحب عنوان بیشترین بازی ملی و رکوردداری در باشگاه صدتایی‌ها دورخیز کرده است. حاج‌صفی متولد کاشان است، اما به معنای واقعی کلمه محصول فوتبال اصفهان محسوب می‌شود. او که فوتبال را در کاشان زیر نظر صانعی‌نژاد آموزش دیده بود، در 10سالگی به تیم نونهالان ذوب آهن پیوست و سپس از تیم سپاهان به عنوان یک پدیده به فوتبال ایران معرفی شد و از همان جا به تیم ملی رسید.

یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹

در دوران نوجوانی حاج صفی و زمانی که عضو باشگاه ذوب آهن رخ داد، مربی وقت تیم نوجوانان این باشگاه او را نخواست و اعلام کرد به این بازیکن نیازی ندارد.  بازیکنان زیادی همانند حاج‌صفی در این موقعیت قرار گرفته‌اند که سلیقه مربیان، سرنوشت آن‌ها را تغییر داده اما برخلاف بیشتر بازیکنان ازجمله رفیق صمیمی‌اش که در این موقعیت ناامیدکننده قرار می‌گیرند، با پیگیری‌های پدر حاج‌صفی، او به تیم همشهری رفت و دقیقا مسیر پیشرفت او از این جابه‌جایی شکل گرفت، جایی که لوکا بوناچیچ به عنوان یک مربی ریسک‌پذیر، او را به تمرینات تیم بزرگسالان برد و این بازیکن با استعداد هم با توانمندی که از خود نشان داد، به ترکیب اصلی این تیم راه یافت و ظرف چند سال به یکی از مهره‌های کلیدی تیم سپاهان مبدل شد.
حاج‌صفی در دوره مربیگری علی دایی به تیم ملی دعوت شد و خرداد 87 اولین بازی ملی‌اش را در دیداری دوستانه مقابل زامبیا انجام داد. این بازیکن چپ‌پا در دوره مربیگری دایی در تیم ملی، درچند دیدار تیم ملی در مقدماتی جام جهانی در ترکیب جای گرفت و پس از اخراج دایی، افشین قطبی نیز روی او نگاه ویژه‌ای داشت و در جایگاه یکی از بازیکنان کلیدی تیم قطبی در بازی‌های زیادی به میدان رفت. صعودنکردن تیم ملی ایران به جام جهانی آفریقای جنوبی باعث شد تا حاج صفی فرصت به میدان رفتن در این رویداد مهم را از دست بدهد، اما تا چهار سال بعد و جام جهانی 2014 باز هم او یکی از ملی پوشان بود تا در لیست نهایی کارلوس کی روش برای جام جهانی برزیل جای بگیرد. حاج‌صفی در تیم ملی و در تیم باشگاهی اغلب در پست دفاع چپ و هافبک چپ به کار گرفته می‌شد، اما کارلوس کی‌روش او به مرکز میدان منتقل کرد تا این تغییر پست با پررنگ‌شدن نقش او در تیم ملی همراه شود. تا پیش از حاج‌صفی، سه بازیکن اصفهانی تجربه حضور در جام جهانی را داشتند اما هیچ کدام به بازی نرفته بودند تا اینکه این طلسم توسط چپ پای کاشانی شکسته شد و او در هر سه دیدار تیم ملی در مرحله گروهی در ترکیب اصلی تیم ملی بود. برای جام جهانی 2018 روسیه نیز حاج صفی یک بار دیگر در ترکیب تیم ملی جای داشت و این بار هم با نظر سرمربی پرتغالی در هر سه دیدار تیم ملی به میدان رفت. پس از تغییرات در تیم ملی و در دوره مارک ویلموتس و پس از آن در دو دیداری که اسکوچیچ سرمربیگری تیم ملی را برعهده داشته است، حاج‌صفی پای ثابت اردوهای تیم ملی بوده است. حاج صفی در دیدار دوستانه با تیم ملی بوسنی، صد و دوازدهمین بازی ملی‌اش را پشت سر گذاشت تا در جایگاه پنجم تعداد بازی های ملی جای بگیرد. در حال حاضر سید جلال حسینی با 115 بازی ملی بالاتر از حاج صفی ایستاده که احتمالا تا پایان سال این رکورد شکسته خواهد شد.  علی کریمی  با۱۲۷ بازی، علی دایی با۱۴۹ بازی  و جواد نکونام با ۱۵۱ بازی ملی رتبه‌های سوم تا اول باشگاه صدتایی‌های فوتبال ایران را به خود اختصاص داده اند و با توجه به اینکه حاج صفی 30 ساله است، می تواند همچنان بر تعداد بازی‌های ملی‌اش بیفزاید. حاج‌صفی اولین بازیکن اصفهانی است که به باشگاه صدتایی‌ها وارد شده و سال‌هاست یک‌تنه نمایندگی فوتبال استان در تیم ملی را برعهده دارد تا 12 سال حضور مداوم در تیم ملی، تاییدی بر شایستگی این بازیکن چپ‌پا و شهرستانی باشد که با پشتکار و تلاش و با تکیه بر توانمندی فوتبالی‌اش به جایگاه فعلی رسید اما هنوز هم می‌توان این سوال را مطرح کرد که حسن حاج رسولی‌ها در جایگاه مربی نوجوانان ذوب‌آهن، حاج صفی را جواب کرد، با شنیدن خبر 112 بازی ملی او چه واکنشی خواهد داشت و به یاد تصمیم عجیبش می‌افتد یا نه؟!

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.