کاروان 100 استارتاپ به اصفهان می‌رسد

بزرگ‌ترین رویداد سرمایه‌گذاری در حوزه استارتاپ‌ها رقم می‌خورد

اصـفـهـان در آذر مـیـزبــان بزرگ‌تـریـــن رویـداد ســــرمـایـه‌گــذاری در حــوزه استارتاپ‌هاست. کاروان بزرگ استانی 100 استارتاپ این بار در اصفهان حضور پیدا می‌کنند و در قالب برگزاری این رویداد، استارتاپ‌ها به معرفی خود می‌پردازند تا سرمایه‌گذاران با آن‌ها آشنا شوند و سرمایه‌گذاری در حوزه استارتاپ‌ها رقم بخورد. مجید مجیری، مدیر خانه نوآوری اصـفهان به‌عنوان دبیرخانه برگزاری این رویداد در اصفهان به اصفهان‌زیبا می‌گوید: شش آذر بزرگ‌ترین رویداد سرمایه‌گذاری درزمینه استارتاپ‌ها در اصفهان اتفاق می‌افتد. دوستان 100استارتاپ هرماه به یک استان می‌روند و مجموعه‌های سیستم استارتاپی شهر را دعوت می‌کنند تا استارتاپ‌ها خودشان را معرفی و سرمایه‌گذاران با آن‌ها آشنا شوند و روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

دوشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۹

مجیری تصریح می‌کند:110 تیم در اصفهان ثبت‌نام کرده‌اند و مهلت ثبت‌نام تا سه آذر هم تمدید شده است. ما از روی مدارک ثبت نامی استارتاپ‌ها ارزیابی اولیه داریم و از بین آن‌ها 50 تیم را برای رویدادی که برای شش آذر برگزار می‌شود انتخاب می‌کنیم. مـدیـر خــانـــه نوآوری اصـفـهـان خاطرنشان می‌کند: این 50 تیم سر میز ســرمـایـه‌گـذاران حـاضــــر می‌شوند که داور هم هستند و از بین این تیم‌ها 25 تا 35 استارتاپ انتخاب می‌شوند. در مرحله اول که ثبت‌نام می‌کنند برای ما مهم است مدارکشان کامل باشد و سه ویژگی اصلی داشته باشند. نخست اینکه باید تیم باشند، دوم اینکه فایل ارائه به سرمایه‌گذار داشته باشند و یک نمونه اولیه از خودشان ارائه کنند؛ اگر از این شروط برخوردار باشند می‌توانند در رویدادِ سرمایه‌گذاری شرکت کنند. او اذعان می‌کند: طرح‌هایی که به لحاظ امکان‌سنجی، عملیاتی و مالی توجیه‌پذیر باشند به رویداد شش آذر دعوت می‌شوند و از بین تیم‌هایی که ثـبـت‌نـام می‌کـننـد غربالگری می‌کنیم. در این رویداد چهار مجموعه اصلی 100 استارتاپ، صندوق پژوهش و فناوری اصفهان، خانه نوآوری به‌عنوان دبیرخانه رویداد و اتاق بازرگانی همکاری و مشارکت می‌کنند؛ همچنین حدود 25 مجموعه دیگر نیز مشارکت خواهند کرد. مجیری ادامه می‌دهد: طرح اولیه ما بین 5 تا 10 میلیارد سرمایه‌گذاری بوده؛ ولی تا 15 میلیارد هم ظرفیت سرمایه‌گذاری این رویداد بررسی شده است. مدیر خانه نوآوری اصفهان تأکید می‌کند: اصلی‌ترین دغدغه ما این است که نهادهای حاکمیتی هنوز درک صحیحی از فضای شتاب‌دهنده ندارند و توجیه نیستند مدل کاری ما به چه صورت است، به همین دلیل در تعاملات کـاری‌مـان بـا مجموعه‌های دولـتـی و حـاکمیتی دچار معضل می‌شویم. مجیری بیان می‌کند: شهرداری تهران این امکان را برای شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها قرار داده که در مکان‌های مسکونی هم قابلیت اسکان داشته باشند؛ ولی شهرداری اصفهان این قابلیت را برای ما ایجاد نکرده است. انتظار می‌رود این امکان برای استارتاپ‌های اصفهان نیز فراهم شود تا زمینه برای شکوفایی آن‌ها مهیا شود. او می‌گوید: اصفهان ظرفیت‌های زیادی در خـصـوص اکـوسـیـستـم کارآفرینی دارد؛ ولی به خاطر اینکه به لحاظ سخت‌افزاری و مکانی زیرساخـت‌ها فراهم نیست، تیم‌هایی که توانمند باشند معمولا به پایتخت مهاجرت می‌کنند و این عامل اکوسیستم اصفهان را ضعیف کرده است.
مدیر خانه نوآوری اصفهان تصریح می‌کند: ایجاد زیرساخت‌های توسعه خدمات به تیم‌های استارتاپی و حـمـایـت‌هـای قـانـونــی از ایـــن مجموعه‌ها در اصفهان ضعیف است و امیدواریم با توسعه مراکزی مثل خانه نوآوری و شتاب‌دهنده‌های دیگر به‌تدریج این فرهنگ در اکوسیستم اصفهان توسعه پیدا کند. مجیری می‌افزاید: خدمات بیشتر استارتاپ‌ها مبتنی بر وب است؛ بیشتر آن‌ها نیز فناوری‌های نرم بر مبنای وب ارائه می‌کنند، مهم هم نیست کجا مستقر هستند؛ ولی یکی از دلایلی که استارتاپ‌ها در اصفهان رشد پیدا نکردند به خاطر نبود زیرساخت‌هایی است که باید در شهر فراهم شود. او خاطرنشان می‌کند: اگر استارتاپی بگوید به خاطر نبود سرمایه‌گذار کارم را ادامه ندادم، این بهانه قابل‌پذیرش نیست. منابع مالی برای حمایت از استارتاپ‌ها وجود دارد؛ بسترهایی که بتوانند استارتاپ را پذیرش کنند برای اینکه ایده خود را پرورش دهند و به سمت تجاری‌سازی بیایند وظیفه‌ای است که بر عهده شتاب‌دهنده‌هاست. مدیر خانه نوآوری اصفهان می‌گوید: خدماتی همچون فراهم کردن مکان برای استقرار، زیرساخت‌های تلفن، اینترنت و اتاق جلسات، خدمات مشاوره و منتورینگ به استارتاپ‌ها ارائه می‌دهیم و متناسب با نیاز هر تیم فرد مشاور در حوزه خودش را در اختیارشان قرار می‌دهیم تا بتوانند بیزینس خودشان را اصولی پیش ببرند. بعدازاینکه توانستند از این مرحله رد شوند باید برای جلب نظر مشتری نمونه اولیه ارائه دهند و برای این کار نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه دارند که ما این سرمایه را در اختیارشان قرار می‌دهیم.
او ادامه می‌دهد: برای توسعه محصول و تکمیل آن اگر نیاز به سرمایه بیشتر داشته باشند، ســــرمـــایــــه‌گــذاری مـــی‌کـــنـیــم و سرمایه‌گذارانی را که با آن‌ها طرف قرارداد هستیم دعوت می‌کنیم و از 7تا 15 درصد سهـام شرکت‌ها را شـریـک مـی‌شـویــم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.