طرح گستره ویژه چهارباغ تهیه می‌شود

شیرین طغیانی: این گستره با تهیه طرح مناسب از ابهام خارج می‌شود

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای شهر اصفهان از انتخاب مشاور و تهیه طرح گستره ویژه چهارباغ عــباســی خـبـر داد. شیرین طغیـانی در اولین نشست خبری خود در پاسخ به اصفهان زیبا درباره انسداد خیابان‌های شیخ‌بهایی، آمادگاه، عباس آباد و عدم تعیین تکلیف پاساژها و بدنه‌های گذر چهارباغ، گفت: پهنه چهارباغ گستره‌ای ویژه است که برای تعیین تکلیف این گستره‌ها باید مشاور انتخاب و طرح موردنظر تهیه شده و برای تصویب به کمیسیون ماده 5 ارسال شود. او اعلام کرد که هفته گذشته فراخوان انتخاب مشاور انجام شده است.

دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

ابهام و بلاتکلیفی

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی تأکید کرد که در طرح قبلی فقط از بدنه شرقی تا غربی دیده شده و این در حالی ‌است که در پروژه‌های شهری نمی‌توان فقط محدوده مورد مداخله را دید؛ بلکه باید محدوده بلافصل و محدوده منطقه فراگیر را هم درنظر گرفت؛ ولی این موارد در چهارباغ عباسی درنظر گرفته نشده است. طغیانی افزود: در طرحی که در گذشته تهیه شده یکی از اصلی‌ترین مشکلات این است که گستره چهارباغ تکلیفش مشخص نیست؛ زیرا کسی که این طرح را تهیه کرده باید تکلیف تــمــام این پــهــنــه، حــتی دسترسی خــانــه‌ها، مــغــازه‌هــا، خیابان‌های اطراف، بدنه‌ها و... را معلوم می‌کرده، اما امروز همه این موارد مبهم است. او ادامه داد: در حال حاضر دسترسی تعدادی از منازل و مغازه‌ها ایجاد شده  است؛ولی مشاور جدید باید همه نقاط مبهم را درباره این گذر برطرف کند. طغیانی معتقد است که بافت تاریخی ارزش زیادی دارد؛ به همین دلیل ساکنان آن باید بعضی از محدودیت‌ها را بپذیرند. رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی با بیان این‌که طرح چهارباغ عباسی کامل نشده است، گفت: این گذر فقط تکمیل شده است. طغیانی افزود: در ابتدای آغاز به کار شورای پنجم، زمانی که آسفالت کف چهارباغ برچیده شده بود، طرح را بررسی کردیم. انتقادهای زیادی به آن وارد بود و هنوز نیز برخی از این انتقادها وجود دارد. رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی با بیان این‌که این طرح باید توسط مشاوری صاحب‌نام تهیه می‌شد که این اتفاق نیفتاده بود، اظهارداشت: به هرحال طرح تهیه شده بود و کسبه نیز به آن معترض بودند؛ به همین دلیل اجرای پروژه متوقف شد.
طغیانی ادامه داد: درباره کدهای ارتفاعی نیز موضوع‌هایی مطرح بود؛ برخی اصرار داشتند باید پروژه به کف صفویه برسد که در این خصوص سعی کردیم به نقطه تعادل برسیم و پس از گذشت چند سال با همه فراز و فرودها بالاخره کف چهارباغ ساماندهی و مبلمان آن نیز نصب شد.
رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی تصریح کرد: برای طراحی مبلمان این گذر، پنج جلسه تخصصی تشکیل و روی مسیرهای شبیه چهارباغ در دنیا مطالعه شد تا مشخص شود چراغ‌ها و مبلمان باید سلطنتی باشد یا ساده و درنهایت شکل فعلی با وجود تمام نقدها به سرانجام رسید و با استقبال مردم هم روبه‌رو شد. طغیانی با اشاره به بدنه غربی و شرقی چهارباغ، ادامه داد: اتفاق‌هایی که در بدنه شرقی چهارباغ رخ داده بود، آن‌قدر همه را آزار می‌داد که در مقطعی پیشنهاد شد بازسازی بدنه‌ها از ردیف‌های بودجه شهرداری حذف شود؛ چون نگران بودیم بنایی منفعل همانند بدنه شرقی ایجاد شود.

پیرایش چهارباغ

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی درباره پیرایش شهری چهارباغ نیز گفت: اصفهان اولین شهری نیست که قصد پیرایش شهری را دارد. مشاور باید این تجربیات را مدنظر قرار دهد. مبانی نظری، اهمیت موضوع و تئوری مشابه چهارباغ باید در نظر گرفته شود. طغیانی با بیان اینکه طرح گستره چهارباغ باید توسط مشاور تهیه و سپس آن طرح داوری شود، افزود: مشاور باید با کسبه تعامل کند؛ زیرا اگر شهروندان یک شهر نخواهند کاری در شهر انجام شود، مدیریت شهری حق مداخله ندارد. او تصریح کرد: باید حافظه تاریخی این فضا و افراد و شاخص‌های فرهنگی گذشته احصا و در منظر فرهنگی چهارباغ گنجانده شود. رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی با تأکید بر لزوم طرح‌ریزی رویدادهای خاص فرهنگی برای چهارباغ بیان کرد: اگر به چهارباغ به چشم منظر فرهنگی نگاه می‌شود، باید برای همه بخش‌های آن شاخص‌های مناسب تعریف شود.
طغیانی با اشاره به بررسی لایحه ساماندهی ضوابط ۲۰گانه مبلمان شهری ویژه تابلوهای تجاری و صنفی، گفت: بسیاری از تابلوهای فعلی چهارباغ روی هم نصب شده و یادگار ادوار مختلف است. این اتفاق در سایه بی‌توجهی مدیران مناطق یک و سه در دوره‌های گذشته تاکنون رخ داده که در نتیجه آن تابلوهای زشت دست‌نویس، بنر و فضاهای نــاایمــن در چـهـاربــاغ خــودنمایی می‌کنند.
او ادامه داد: بسیاری از تابلوها مشخص نیست به کجا وصل هستند؛ درحالی که این موارد هیچ ربطی به طرح چهارباغ ندارد و مدیران مناطق و سازمان آتش‌نشانی باید به ایمنی و فیزیک این تابلوها ورود می‌کردند. رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی نگاه به پیرایش شهری چهارباغ را برمبنای حذف زوائد موجود و احیای کاشی‌کاری، قطاربندی و مقرنس‌کاری‌ها تعریف کرد که باید توسط مشاور خبره و آگاه به این بافت با رویکرد ارتقای منظر فرهنگی احیا شود.

پیشنهادهای میراث

طغیانی در پاسخ به پرسشی درباره علت جایگزینی حوض و آبراه با مبلمان‌های دایره‌ای‌شکل در مرکز پیاده‌راه چهارباغ، که موردتوجه مردم بود، گفت: طرح حوض تأکید اداره میراث فرهنگی بود. او ادامه داد: این اداره معتقد بود که در گذشته هفت حوض در چهارباغ بوده است و با ایجاد این آبراه‌ها طراحی مبلمان گرد در محور مرکزی چهارباغ امکان‌پذیر نبود. رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی در پاسخ به پرسش دیگری درباره آغاز طرح پیرایش شهری از پیاده‌راه چهارباغ و افزایش پذیرش اجتماعی برای اجرای این طرح در سایر نقاط شهر، اظهار کرد: مدیریت بدنه شرقی و غربی چهارباغ با دو منطقه یک و سه شهرداری است؛ بنابراین برای ساماندهی آن رویکرد کلان نیاز است.
طغیانی ادامه داد: موضوعی که باید در خصوص اقدامات شهری مدنظر باشد، این است که همواره با انتقاد مردمی روبه‌رو بوده‌ایم که اعتقاد دارند بودجه در مناطق خاص و مرکز شهر هزینه شده و سایر مناطق فراموش می‌شوند. او با اشاره به تغییر رویکرد شهرداری گفت: پیرایش شهری در ۱۵ منطقه و ۱۵ خیابان در راستای تحقق عدالت فضایی اجرا شد و اگرچه آغاز این طرح از چهارباغ نیز می‌تواند رویکرد متفاوتی باشد، اما اگر این طرح از چهارباغ آغاز می‌شد امکان داشت با انتقادهایی مواجه شویم که چرا طرح آزموده نشده را در چهارباغ اجرا کرده‌ایم. رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی تصریح کرد: از سوی دیگر این پرسش مطرح است که چهارباغ با وجود اهمیت بالایی که برای همه ما دارد، آیا برای تمام شهروندان نیز به همین شکل است؟ باید توسعه شهر متوازن دنبال شود و اگر دغدغه این را داریم که حضور گروه‌هایی خاص از مناطق دیگر شهر به چهارباغ اتفاق نیفتد، با دوری از تمرکزگرایی به یک نقطه شهر، در مناطق دیگر نیز باید این زیرساخت‌ها ایجاد شود. طغیانی گفت: منطقه ۱۴ و ۱۵ شهری در گذشته با رکود قیمت زمین مواجه بودند؛ به همین دلیل بودجه آن‌ها محقق نمی‌شد؛ ولی اقدامات این دوره مدیریت شهری برای این مناطق ارزش‌افزوده ایجاد کرد؛ به‌طوری که امروز این مناطق به سایر نقاط شهر کمک می‌کنند.

مسئله هتل چهارباغ

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی در پاسخ به پرسش دیگر اصفهان‌زیبا درباره وضعیت هتل چهارباغ نیز اظهار کرد: اداره میراث فرهنگی نقشه‌های این هتل را تأیید کرده و در کمیسیون ماده پنج نیز تصویب شده، ولی ابلاغ نشده بود؛ با این وجود مراجع قضائی به موضوع ورود کرده‌اند و اکنون بحث هتل فراتر از اختیارات مدیریت شهری است. طغیانی ادامه داد: این پرونده مراحل خاص خود را طی می‌کند و امیدوارم تصمیم درستی گرفته شود که در نهایت به نفع چهارباغ بوده و درس عبرت برای جریان‌های بعدی در مدیریت شهری اصفهان باشد.

تولد پیاده راه جدید

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی از ساماندهی مسیر میدان آزادی تا میدان امام‌علی(ع) خبر داد و گفت: این مسیر از میدان آزادی آغاز و تا میدان شورا ادامه می‌یابد و پس از عبور از سی‌وسه‌پل، میدان انقلاب و چهارباغ عباسی به پروژه میدان تا میدان، که حدفاصل میدان امام خمینی(ره) تا میدان امام‌علی‌(ع) اســت، مــی‌رســد که یــک مــســیــر شگفت‌انگیز با محوریت پیاده را در شهر شکل خواهد داد. طغیانی تصریح کرد: پیاده‌محوری در دوره معاصر مدیریت شهرها که هجوم خــودرو به‌ویژه در کلان‌شهرها مسیرهای شهری را به مسیرهایی برای تردد خودروها تبدیل کرده بود، مورد توجه قرار گرفت.
او ادامه داد: بافت تاریخی برای قدم‌زدن افراد طراحی شده و اگر قرار است در این فضا حضور آن‌ها نادیده گرفته شود، امتیاز ویژه‌ای نخواهد داشت؛ بنابراین در اصفهان نیز تبدیل خیابان‌ها به پیاده‌راه در نقاطی که ظرفیت قابل قبول در این زمینه را دارند، در دستورکار بوده است. رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی با اشاره به ساماندهی چهارباغ بالا افزود: با آنکه این خیابان قابلیت پیاده‌راه شدن را ندارد، اما با پیاده‌محوری ساماندهی خواهد شد تا یک گردشگر یا شهروند بتواند از میدان آزادی تا میدان امام‌علی(ع) را پیاده‌روی کند. طغیانی افزود: با تحقق طرح‌های مدنظر یک مسیر شگفت‌انگیز با محوریت پیاده شکل خواهد گرفت که بخشی از آن فقط برای افراد پیاده بوده و یکی از نتایج آن کاهش آلودگی هوا در هسته مرکزی شهر خواهد بود.

یک شهرداری تاریخی

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی درباره ایجاد شهرداری بافت تاریخی تأکید کرد: تشکیل شهرداری منطقه تاریخی در اصفهان، مسیر توجه به چهارباغ را هم تسهیل می‌کند. طغیانی ادامه داد: طرح مربوط به ایجاد شهرداری بافت تاریخی و فرهنگی شهر اصفهان با هدف ایجاد مدیریت منسجم در این بافت ارائه شده تا مدیریت شهری از این پس تصمیم‌های درستی در قبال بافت تاریخی و ارزشمند اصفهان اتخاذ کند. رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی با بیان این‌که چند اثر ارزشمند اصفهان به ثبت جهانی رسیده است، اما این شهر شرایط و ظرفیت بسیار بالاتری دارد، افزود: در سال‌های گذشته حتی قرار بود بافت تاریخی اصفهان نیز  ثبت جهانی شود که به دلیل نبود مدیریت واحد به فراموشی سپرده شد.
طغیانی خاطرنشان کرد: بافت تاریخی شهر به‌دلیل شرایط ایجادشده، صدمه دیده و تخریب شده است یا اتفاقی در مجاورت آثار باارزش تاریخی افتاده که زیبنده شهری مانند اصفهان نیست. او افزود: بنابراین کمترین تأثیر ایجاد شهرداری بافت تاریخی، حفظ حریم و بناهای باارزش میراثی است و در مرحله بعدی، وظیفه صیانت از بافت تاریخی به عهده این شهرداری خواهد بود. رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی تأکید کرد: کمتر شهری را مانند اصفهان می‌توان یافت که تجمیع دانه‌های باارزش تاریخی در بافت شهری آن وجود داشته باشد؛ به همین دلیل از ابتدای دوره پنجم تشکیل شهرداری بافت تاریخی در دستورکار قرار گرفت.طغیانی اظهار کرد: گاهی به‌دلیل سهل‌انگاری، ناآگاهی و ناآشنایی مدیران با قوانین و گاهی نیز به علت وجود رانت‌هایی که با هدف به‌دست‌آوردن منابع درآمدی بیشتر ایجاد شده، اتفاق‌های بدی در بافت تاریخی شهر رخ داده بود که شورا، شهرداری را مکلف کرده طرح تشکیل شهرداری بافت تاریخی تا زمان تصویب بودجه ۱۴۰۰ تکمیل شود.
رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی با بیان این‌که شورا به‌دنبال تخصیص ردیف بودجه اختصاصی برای این منطقه در سال ۱۴۰۰ است،افزود: اصفهان به تازگی در نشریه‌ای بین‌المللی به عنوان یکی از ۵۲ مقصد گردشگری با قابلیت بالا در سال ۲۰۲۱ میلادی معرفی شده و تنها شهر ایران در این لیست است. این انتخاب به دلیل پتانسیل‌های بین‌المللی این شهر است. طغیانی تصریح کرد: اگر قرار است اصفهان پایگاه گردشگران باشد باید برای ســامــانــدهی بــافـت‌هــای تــاریخی اقدامات ویژه‌ای انجام داد ومانند بعضی از شهرها خانه‌ها و حمام‌های تاریخی را به کافه، رستوران و موزه تبدیل کرد. رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی گفت: شکل‌گیری چنین مدیریتی می‌تواند رویکرد مناسب برای مواجهه با بافت تاریخی را ایجاد کند و بناهای تاریخی با کاربری سابق خود، به شهر هویت دهند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.