صعود بیت‌کوین، طلوع کریپتوکارها

سبدگردانان رمزارزها در اصفهان، سودهای نجومی پیشنهاد می‌دهند

بــیت‌کوین یک‌مــیلــیارد تومــانی سوءاستفاده‌گران زیادی را وارد گود کرد تا از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. بهار امسال اتفاق مهمی در حوزه رمزارزها رخ داد؛ اردیبهشت‌ماه درآمد ماینرهای بیت‌کوین نصف شد که به آن هاوینگ می‌گویند. بررسی‌ها نشان می‌دهد همیشه هاوینگ مقدمه یک روند صعودی شدید در بازار رمزارزهاست و پاییز امسال وقتی بیت‌کوین مقاومت تاریخی 20 هزار دلار را رد کرد و سپس به 30 و 40 هزار دلار رسید، سیگنال‌فروشان ناامید از بورس، طلا، ارز، خودرو و بازارهای دیگر وارد کریپتوکارنسی شدند تا از موج ایجاد‌شده کمال استفاده را ببرند. امروز افرادی در شهر اصفهان برای سبدگردانی! یا سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها تبلیغات گسترده‌ای انجام می‌دهند.

سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

این افراد به مردم قول سودهای نجومی و غیرقابل باوری را می‌دهند و با توجه به روند رو به رشد بازار رمزارزها تا‌کنون موفق به پرداخت سودهای نجومی هم شده‌اند؛ ولی با توجه به اینکه هیچ روالی برای اخذ مجوز در این مشاغل وجود ندارد، احتمال کلاه‌برداری افزایش پیدا می‌کند.

سود نجومی در کوتاه‌مدت

یک سال قبل سیگنال‌فروشان از سود چندصددرصدی در بازارهایی مانند بورس، ارز و طلا می‌گفتند و حالا برای سودهایی بیشتر در فضای رمزارزها می‌گویند. یکی از سیگنال‌فروشان در پاسخ به شرایط عضویت و چگونگی بازدهی به اصفهان‌زیبا گفت: «ما پول شما را دریافت می‌کنیم، سفته و ضمانت می‌دهیم و شما هر دو ماه 50 درصد سود می‌گیرید.» هر دو ماه 50 درصد سود به معنای سود 600 درصدی در طول یک سال است. سیگنال‌فروشان اگرچه در تبلیغ برای جذب سرمایه‌گذار از ارائه ضمانت‌های محکم وعده می‌دهند، ولی در عمل فقط به حساب اعتماد پول سرمایه‌گذاران را دریافت می‌کنند.
یکی دیگر از این سیگنال‌فروشان درباره ارائه ضمانت‌نامه به سرمایه‌گذاران گفت: «ما ضمانت‌نامه نمی‌دهیم؛ ولی سال‌هاست در این حوضه فعال هستیم و همه ما را می‌شناسند، بروید بپرسید؛ اگر خواستید پولتان را بیاورید.» این افراد برای جذب سرمایه به حالت فیشینگ فعالیت می‌کنند؛ بدین‌معنا که با ایجاد پروتکل‌های کامل، اعتماد سرمایه‌گذاران را جذب می‌کنند و در این راه تبلیغات دهان‌به‌دهان مؤثرترین راه است. آن‌ها با پرداخت سودهای نجومی به سرمایه‌گذاران آن‌ها را تشویق به معرفی افراد جدید می‌کنند و مشخص نیست در آینده‌ای نزدیک چه اتفاقی رخ خواهد داد، شبیه به ماجرای شرکت‌های هرمی که اعضای ابتدایی آن‌ها سود سنگینی به جیب زدند، ولی با معرفی اعضای جدید هرم‌ها فرو ریخت.

سود نجومی واقعا پرداخت می‌شود

گفت‌وگو با سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد سبدگردانان کریپتو تا کنون سود سنگینی به آنها پرداخت کرده‌اند. کاظمی یکی از این سرمایه‌گذاران به اصفهان‌زیبا گفت: «سه ماه پیش همکارم یک آقایی به من معرفی کرد که صدمیلیون تومان می‌گیرد در کریپتو کار می‌کند و روزی یک‌میلیون تومان سود می‌دهد، اول اعتماد نکردم ولی الان دو ماه است هر ماه 30 میلیون تومان پول نقد می‌گیریم.» یکی دیگر از این سرمایه‌گذاران نیز مدعی بود شش ماه قبل در ازاین 50 میلیون تومانی که به یک سبدگردان کریپتو داده‌است تا کنون 112‌میلیون تومان سود گرفته‌است!
افراد زیادی مدعی‌اند از سبدگردانان کریپتو سودی باور نکردنی گرفته‌اند و برای این ادعا مدارک مستندی ارائه می‌دهند. پرداخت سودهای نجومی توسط این افراد صحت دارد و از همه مهم‌تر اینکه بیشتر سرمایه‌گذاران با نخستین‌دریافت‌ها افراد بیشتری ر ا برای سرمایه‌گذاری در این حوزه به سبدگردانان کریپتو معرفی می‌کنند.

سودهای نجومی از کجا می‌آید؟

بازار رمزارزها اگرچه بازدهی باور نکردنی را در طول تاریخ به ثبت رسانده‌است، ولی با نوسانات سنگین این حوزه قول سودهای ثابت در کوتاه‌مدت غیر ممکن به نظر می‌رسد.  قیمت هر بیت‌کوین 10سال قبل حدود یک دلار بود و امروز بالاتر از 30 هزار دلار نوسان می‌کند یا اتریوم رمزارز دیگری ابتدای امسال پایین‌تر از 300 دلار بود و امروز بالاتر از هزار دلار معامله می‌شود. اگرچه بازدهی در این بازار بالاست؛ ولی نوسانات زیاد است، مانند هفته گذشته که بیت‌کوین در یک 24 ساعت حدود 25درصد اصلاح قیمتی کرد و از 41 هزار دلار به 31 هزار دلار رسید. با وجود این نوسانات پرداخت سودهای ثابت کوتاه‌مدت چگونه ممکن است؟ محمدرضا عابدی کارشناس بازار کریپتو در این‌باره می‌گوید : «مردم نباید وعده سودهای نجومی را باور کنند. بازار رمزارزها در بلند‌مدت بازدهی زیادی دارد، ولی هرکسی قول بازدهی کوتاه‌مدت ثابت بدهد بی‌تردید کلاه‌بردار است؛ شاید چند ماه سود بدهند،  ولی وقتی اعضای جدید معرفی شدند یا بازار ریزشی شد، اصل پول هم از دست می‌رود.»
اسفند گذشته با شیوع ویروس کرونا بیت‌کوین به یک‌باره تا چهار‌هزار دلار ریخت، یا سال 2017 بعد از هاوینگ دوم بیت‌کوین از حدود 20 هزار دلار تا 10 هزار دلار ریزش کرد و سه سال در این محدوده نوسانات مختصری کرد، عابدی با بیان این مباحث گفت:«چطور ممکن است با نوسانات سنگین کریپتو قول بازدهی ثابت ماهانه داد؟ مردم اگر کمی درباره این حوزه مطالعه کنند، می‌بینند که سپردن پول به این افراد مانند قمار است.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.