امواج سونامی دلار 15هزارتومانی

دلار کاهش یابد، قیمت کالاها چقدر افت می‌کند؟

دو هفته پیش بود که رئیس‌جمهور گفت: «اگر منابع در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد، فردا صبح قیمت دلار از ۲۵ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان می‌رسد.» این وعده روحانی واکنش‌های مختلفی در میان کارشناسان و مسئولان داشت. عده‌ای آن را غیرممـکن دانسته و عده‌ای دلار 15 هزارتومانــی را محتمل مـی‌دانــنـد. بـاوجــودایـنـکـه خــود رئیس‌جمهور نیز دلار 15هزارتومانی را مشروط به آزادی منابع بلوکه‌شده ایران دانست و بسیاری از کارشناسان این اتفاق را نشدنی می‌دانند؛ ولــی بـازارهــای داخـلـی بـه ایــن وعــده رئیس‌جمهور واکنش نشان دادند، دلار از محدوده 26 هزار تومان به پایین‌تر از 21 هزار تومان رسید، سکه کانال بالای 10 میلیون تومان را ترک کرد و خودروهای داخلی و خارجی با کاهش شدیدی مواجه شدند.

سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹

واکنش شدید بازارها به وعده روحانی این فکر را در ذهن فعالان بازار تداعی کرده که اگر دلار به 15 هزار تومان برسد، قیمت کالاها و خدمات چه تغییری خواهد کرد؟ این در شرایطی است که روز گذشته دلار در کانال 23 هزار تومان نوسان می‌کرد.

طلا و دلار 15هزارتومانی

اگر انس طلا برابر با هزار و 850 دلار باشد، قیمت آن با دلار 23 هزار و 15 هزارتومانی به ترتیب برابر با 42 میلیون و 550 هزار تومان و 27 میلیون و 750 هزار تومان است. در نتیجه با دلار 15 هزارتومانی روحانی، سکه بهار آزادی به کمتر از 7میلیون تومان می‌رسد، نیم‌سکه سه میلیون و 300 هزار تومان و ربع‌سکه برابر یک‌میلیون و 600 هزار تومان خواهد بود. هر گرم طلای 18 عیار نیز قیمتی کمتر از 700 هزار تومان خواهد داشت. با این حساب سرویس طلای 18 عیار با وزن 50 گرم که مهرماه با دلار 32 هزارتومانی 75 میلیون تومان معامله شده بود، با دلار 15 هزارتومانی کمتر از 35 میلیون تومان می‌ارزد.

خودرو و دلار 15 هزارتومانی

اگر دلار 15هزار تومان شود، ایران‌خودرو و سایپا باید قیمت محصولات خود را کاهش دهند. این اتفاق در طول تاریخ کم‌نظیر است؛ ولی تعداد زیادی از خودروهای داخلی باید با قیمتی کمتر از 100 میلیون تومان عرضه شوند. بختیاروند، یکی از فعالان بازار خودروی منطقه شاپور، درباره قیمت خودروهای داخلی با دلار 15 هزارتومانی گفت: «پژو 206 تیپ 5 کمتر از 90 میلیون تومان می‌شود. وقتی دلار 17 هزار تومان بود قیمت 206 تیپ 5 در نمایندگی 87 میلیون تومان تعیین شد.» ولی آیا خودروسازان داخلی راضی به کاهش قیمت‌ها می‌شوند؟ از طرفی با دلار 15 هزارتومانی وضعیت مونتاژکاران چینی عجیب‌تر خواهد شد.مدیران‌خودرو و کرمان‌موتور ماهانه با نرخ دلار قیمت محصولات خود را بالا بردند و امروز خودروهای مونتاژی این شرکت‌ها با دلار بالای 30 هزارتومانی تناسب دارد، به همین دلیل قیمت خودروهای چینی در نمایندگی بیشتر از بازار است. بختیاروند با ذکر مثالی دراین‌باره می‌گوید: «تیگو 7 در نمایندگی با قیمت یک میلیارد تومان عرضه می‌شود؛ ولی در بازار زیر 800 میلیون تومان هم مشتری ندارد، با دلار 15 هزارتومانی باید زیر 500 میلیون تومان معامله شود.» قیمت خودروهای چینی با دلار 15 هزارتومانی نصف خواهد شد، همان‌طور که قیمت خودروهای وارداتی با ریزش دلار افت سنگینی داشت. وارداتی‌ها کاهش قیمت بیش از 50درصدی را در ماه گذشته تجربه کردند، مانند سانتافه سه‌میلیاردی آبان که دو ماه بعد یک میلیارد و 300 میلیون تومان هم مشتری نداشت و حالا اگر قرار بر دلار 15 هزارتومانی باشد با توجه به قیمت جهانی خودرو، خودروهای وارداتی آماده یک ریزش قیمت 40درصدی دیگر خواهند شد.

مسکن و دلار 15 هزارتومانی

نادر سلیمی، یکی از انبوه‌سازان اصفهانی، درباره تأثیر دلار 15 هزار تومان در بازار مسکن اصفهان می‌گوید قیمت مصالح ساختمانی باید کاهش پیدا کند: «دلار مهم نیست؛ اگر مصالح ساختمانی هم با دلار 15 هزار تومان ارزان شدند با توجه به اینکه مسکن نسبت به دلار 32هزارتومانی افت چشم‌گیری نداشت، حالا با دلار 15هزارتومانی قیمت‌ها باید بیش از 50درصد بریزد.» با توجه به تحلیل سلیمی، با دلار 15 هزارتومانی در بسیاری از محله‌های اصفهان دیگر آپارتمان میلیاردی ندارند و قیمت معمول آپارتمان در شهر اصفهان به زیر 700 میلیون تومان بازمی‌گردد.

بورس و دلار 15 هزارتومانی

بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه طی هفته‌های گذشته مدعی شده‌اند قیمت‌ها در بورس با دلاری کمتر از 15هزارتومانی متناسب است و اگر دلار 15هزارتومانی شود قیمت‌ها نباید تغییر چندانی داشته باشد. گزارش 9 ماهه شرکت‌ها نیز حکایت از سودآوری بالای آن‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد؛ ولی نه با دلاری کمتر از 15 هزار تومان! اگر دلار 15 هزار تومان شود بی‌تردید گزارش بسیاری از شرکت‌ها متفاوت خواهد بود و چه‌بسا به‌جای سود، زیان سنگینی بسازند. باوجوداین، ریزش بیشتر شاخص کل با دلار 15 هزارتومانی محتمل است. اگر شاخص 80 هزار واحدی را متناسب با دلار چهار هزارتومانی بدانیم، با دلار 15 هزارتومانی شاخص شاید کمتر از 500 هزار واحد باشد. البته این یک فرض ساده است.

بازار خرده‌فروشی و دلار 15هزارتومانی

کالاهای وارداتی و تولید داخل امروز با دلار 25 هزارتومانی به بالا متناسب شده‌اند، اگرچه با ریزش قیمت دلار به قیمت‌های پایین‌تر از 21 هزار تومان کالاهای وارداتی نیز تکان شدیدی خوردند؛ ولی هنوز قیمت‌ها حتی با دلار 21 هزارتومانی تناسب ندارد و در صورت 15 هزارتومانی شدن دلار، احتمال ریزش قیمت‌ها بیش‌ازپیش وجود دارد. اگر دلار 15 هزارتومانی شود قیمت موجودی کالای خرده‌فروشان و عمده‌فروشان سقوط 40درصدی را تجربه خواهد کرد. اگرچه برخی عقیده دارند ریزش دلار دیرتر بر بازار اثرگذار است؛ ولی در واقعیت این‌طور نیست، همین امروز هم شرکت‌های پخش از ترس ریزش ارزی جشنواره‌های فروش بزرگی با بازپرداخت بلندمدت را آغاز کرده‌اند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.