آمادگی اصفهان برای موج چهارم کرونا

مدیر درمان تأمین اجتماعی اصفهان: اگر مردم و مسئولان پابه‌پای هم بیایند، صد موج دیگر کرونا را هم شکست می‌دهیم

نزدیک به یک سال از شروع و همه‌گیری ویروس کرونا در کشور می‌گذرد، اما کادر درمان همچنان یک تنه و با تمام قوا در میدان مبارزه با کرونا می‌جنگد. اگرچه متولی اصلی این امر وزارت بهداشت است اما مدیریت درمان تأمین اجتماعی نیز با تمام امکانات در این عرصه حاضر شده و بحران کرونا را طی یک سال گذشته به خوبی مدیریت کرده است. آن‌طور که به گفته دکتر علی اعتصام‌پور، مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان، بیمارستان‌های تأمین اجتماعی استان اصفهان به اذعان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، یکی از بهترین سرویس‌ها را به بیماران کرونایی داشته‌اند، در حالی که ریالی از خیرانی همچون فولاد و ذوب‌آهن نگرفته و فقط بر منابع و دارایی‌های خود اکتفا کرده‌اند.

پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹

دکتر اعتصام‌پور روز گذشته در نشست خبری خود با خبرنگاران با بیان این‌که کرونا یک بحران است و متولی آن دولت است، خاطرنشان کرد: دولت باید برای بحران پول بدهد، کرونا و زلزله ندارد. او با اشاره به مدیریت قابل ستایش تأمین اجتماعی در بحران کرونا گفت: در کل کشور هیچ مدیریت درمانی به اندازه مدیریت درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان با تولیت اصلی بحران کرونا که دانشگاه علوم پزشکی بود، همکاری نکرد. او افزود: سازمان تأمین اجتماعی دو قسمت درمان مستقیم شامل ۲۷پلی‌کلینیک و سه بیمارستان و درمان غیرمستقیم دارد.
اعتصام‌پور با بیان این‌که اسفندماه سال گذشته تأمین اجتماعی ابتدا بیمارستان غرضی و بعد فاطمه زهرا را درگیر پوشش بیماران کرونایی کرد، اظهار داشت: به اذعان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بیمارستان‌های تأمین اجتماعی یکی از بهترین سرویس‌ها را به بیماران کرونایی داشته‌اند، این درحالی است که ریالی از خیرانی همچون فولاد و ذوب‌آهن نگرفتیم و فقط بر منابع و دارایی‌ها خود اکتفا کردیم. او با اشاره به آموزش‌های ارائه‌شده به کادر درمانی تأمین اجتماعی در خصوص بیماری کرونا به صورت هفته به هفته از افتتاح کلینیک حاد تنفسی در بیمارستان شریعتی خبر داد و گفت: این کلینیک به خوبی توانست بیماران کرونایی را پوشش دهد. مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان در ادامه گفت: با گذشت شش ماه از شروع بیماری کرونا و تزریق‌نشدن هیچ پرسنل و پزشکی به مجموعه مدیریت درمان، جدای از خستگی مضاعف کادر درمان، حجم ورودی دو بیمارستان فاطمه زهرا و غرضی را کاهش داده و بیمارستان شریعتی به صورت صددرصدی پذیرای بیماران کرونایی شد.

بیمارستان شریعتی ۹,۶ درصد نرخ مرگ‌و‌میر بیماران کرونایی را داشت

اعتصام‌پور با بیان این مطلب که بیمارستان شریعتی ۹,۶ درصد نرخ مرگ‌و‌میر بیماران کرونایی را داشته، درحالی که بیمارستان‌هایی با نرخ مرگ‌ومیر بالاتر و حتی ۱۳ درصد خارج از پوشش تأمین اجتماعی هم گزارش شد، عنوان کرد: تأمین اجتماعی استان اصفهان در ابتدای شروع بیماری کرونا سه‌دستگاه «بای پب» داشت، اما امروز خوشبختانه به تعداد ۳۳ دستگاه رسیده است، همچنین ۱۹ دستگاه «ونتیلاتور» به ۴۸ دستگاه افزایش یافت.او همچنین به خرید دو دستگاه پمپ قلبی‌ریوی در روزهای شیوع شدید بیماری کرونا خبر داد و گفت: این اتفاق درحالی رخ داد که ما نه یارانه دولتی داشتیم و نه کمک خیران را!

استقرار یکی از بهترین دستگاه‌های PCR در بیمارستان غرضی

مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان از استقرار یکی از بهترین دستگاه‌های PCR در بیمارستان غرضی طی هفته‌های آینده خبر داد و گفت: این دستگاه نه‌تنها ویروس کرونا بلکه ویروس‌های دیگر را نیز به خوبی تشخیص خواهد داد. اعتصام‌پور همچنین تأکید کرد: تا به امروز هیچ بیماری در بیمارستان‌های ما معطل آزمایش PCR خود نبوده است. او همچنین به بهره‌برداری از اولین پد بالگرد هم‌سطح بیمارستانی در بیمارستان فاطمه زهرا نجف آباد اشاره کرد و اذعان داشت: این پد بالگرد هزینه‌ای بالغ بر ۶۰۰میلیون تومان را به خود اختصاص داده است. اعتصام‌پور ادامه داد: همچنین هتلینگ حدود ۵۰ درصد این بیمارستان درحال ساخت است.

 نه جایی اسم ما آمد و نه جایی از ما تجلیل شد

او در بخش دیگر با بیان این‌که مدیریت درمان تأمین اجتماعی تمام همراهی را با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان داشته است، اظهار کرد: با این وجود اما متأسفانه شاهدیم دانشگاه علوم پزشکی از دیر یا زود شدن مطالبات خود شکایت می‌کند درحالی که این دانشگاه هیچ مطالبه به‌روزی از ما ندارد. اعتصام‌پور با بیان این‌که جای تعامل دوجانبه خالی است، یادآور شد: این همراهی یک‌طرفه درحالی است که ما برای دریافت کوچک‌ترین مجوز از علوم پزشکی، باید سخت‌ترین مراحل ممکن را طی کنیم. به گفته این مقام مسئول، مدیریت درمان تأمین اجتماعی در مورد بحران کرونا رسالت خود را انجام داده، ولی تعامل و همراهی از آن طرف صورت نگرفته است. او ادامه داد: متأسفانه نه جایی اسم ما آمد، نه جایی از ما تجلیل شد. اعتصام‌پور از نبود گفتمان شنود بین این دو دستگاه ابرازتأسف کرد و گفت: پیشنهاد مدیریت درمان، تشکیل شورای گفت‌وگو در حوزه درمان است. مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه در کل کشور مشکل نقص گفت‌وگو به معنای هم‌شنوی داریم، افزود: لازم است در استان اصفهان برای حل مشکلات گفت‌وگو به معنای هم‌شنوی در بین مسئولان اتفاق بیفتد.  او با اشاره به اینکه همه‌گیری کرونا اتفاق جدیدی نیست و در تاریخ تکرار شده، اما انسان‌ها از آن درس نگرفتند، تصریح کرد: باید برای هر بحرانی بدترین سناریو را پیش بینی کرد، اما در کل کشور این کار را نکرده‌ایم. در اصفهان نیز مدیریت بیماری‌ها و درمان به دست دانشگاه علوم پزشکی است که زیرمجموعه وزارت بهداشت است. مدیر درمان تأمین اجتماعی استان در ادامه با اشاره به اینکه بالای ۳۰ درصد از بیماران استان‌های چهارمحال و بختیاری و لرستان را در مراکز خصوصی و دانشگاهی و مراکز تأمین اجتماعی خدمات‌رسانی می‌کنیم، گفت: این درحالی است که بین استان‌ها نیز هم‌شنوی وجود ندارد؛ درحالی که منافع ما مشترک است.

ظرف شش ماه آینده پرونده الکترونیک در استان اصفهان راه‌اندازی می‌شود

اعتصام‌پور در بخش دیگری از سخنانش به نسخه الکترونیک اشاره کرد و با بیان این‌که نسخه الکترونیک یک نیاز منطقی برای کشور است، خاطرنشان کرد: در درمان مستقیم نسخه الکترونیک محقق شد، اما در بخشی از کار متأسفانه وقتی به حوزه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی می‌رسد، دچار مشکل می‌شویم که متولی سلامت و الکترونیکی‌کردن پرونده بیمارانند؛ البته در کل کشور پهنای باند و سرورها به سرعت مورد نیاز نیست. او از پوشش الکترونیک حدود ۶۰ درصدی مطب‌ها و درمانگاه‌های تأمین اجتماعی خبر داد و افزود: بعد از اتمام این کار باید به سمت پرونده الکترونیک برویم، در عین حال که پایلوت ایجاد پرونده الکترونیک شده‌ایم. اعتصام‌پور گفت: ظرف شش‌ماه آینده و به شرط کمک وزارت بهداشت، تعاون و ارتباطات و اطلاعات، پرونده الکترونیک در استان اصفهان به صورت پایلوت راه‌اندازی خواهد شد.

تعرفه‌گذاری دندان‌پزشکی از حوزه ما خارج است

مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان با بیان این‌که سه قطب دندان‌پزشکی در مرکز ولیعصر، طوقچی و مسجد سید داریم، در خصوص تعرفه‌های افزایش‌یافته دندان‌پزشکی گفت: با این که تعرفه‌گذاری از حوزه ما خارج است و تعرفه‌های دندان‌پزشکی برعهده وزارت بهداشت است، اما بازهم برای کاهش این تعرفه‌ها تلاش می‌کنیم. اعتصام‌پور همچنین عنوان کرد: کیفیت بستری در سیستم درمان تأمین اجتماعی به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود و ادعا داریم بدون واسطه رزیدنت، پزشک متخصص و فوق‌تخصص بالای سر بیمار حضور دارند. او افزود: البته اقرار می‌کنیم که در بخش خدمات سرپایی مشکل داریم. مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان، با بیان اینکه هم اکنون ۱۵۰هزار پرونده دیابت تجمیع‌شده داریم که همه الکترونیک شده است، تصریح کرد: برای خدمات‌رسانی به سالمندان درمانگاه قدس آماده شده و درحال تجمیع متخصصان هستیم تا خدمات مورد نیاز به سالمندان ارائه شود؛ همچنین در پشت سالن اجلاس سران، زمینی خریده‌ایم تا با تأمین اعتبارات، مجموعه‌ای احداث و به تخت‌های بیمارستانی ما اضافه شود. اعتصام‌پور تأکید کرد: پزشکان تحت مجموعه تأمین اجتماعی به هیچ وجه ممکنی اجازه ندارند در مراکز خصوصی کار کنند و ناظران ما به خوبی وضعیت پزشکان را کنترل می‌کنند.

آمادگی کامل برای رویارویی با موج چهارم کرونا

او در خصوص آمادگی بیمارستان‌های تأمین اجتماعی برای موج چهارم کرونا در استان اصفهان گفت: ما آمادگی کامل را برای رویارویی با موج چهارم کرونا داریم. او افزود: اگر مردم و مسئولان پابه‌پای هم بیایند، صد موج دیگر کرونا هم که بیاید و برود، ترس و واهمه‌ای بر ما وارد نیست و به خوبی آن را پوشش خواهیم داد. اعتصام‌پور گفت: از مجموعه بیمارستان‌های تحت پوشش تأمین اجتماعی، در حال حاضر تنها یک بخش از بیمارستان شریعتی درگیر بیماری کرونا است و بیمارستان‌های دیگر از این موضوع آزاد هستند. او در خاتمه از کادر خدوم و زحمتکش بیمارستان صدوقی اصفهان به خاطر برپایی بیمارستان صحرایی در اوایل ورودی سپاهان‌شهر تشکر کرد و گفت: این بیمارستان در خط مقدم پذیرش بیماران کرونایی است و در صورت اشباع ظرفیت، بیماران به بیمارستان‌های دیگر  هدایت خواهند شد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.