موج چهارم در راه، اصفهانی‌ها در خواب!

خیابان‌ها، فست‌فودی‌ها و فروشگاه‌های شهر مملو از جمعیت شده است

دو قدم مانده به پایانِ سال. کرونا دوباره خیز برداشته و بعد از تنفسی یک‌ماهه پس از اعمال محدودیت‌های دو هفته‌ای، قدم‌هایش را این بار با شتاب بیشتری برمی‌دارد تا روزهای آخر سال را تلخ‌تر و طاقت‌فرساتر از گذشته رقم بزند و جان‌های بیشتری را بگیرد. این موضوع را ستاد ملی مقابله با کرونا گفته و هشدار داده که موج چهارم کرونا به‌زودی از راه می‌رسد و ایرانی‌ها را تهدید می‌کند: «شاهد افزایش دوباره بیماران در بیمارستان‌ها هستیم، علت اصلی این افزایش، بی‌توجهی مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و اگر با همین روند جلو برویم احتمالا در اسفند ماه شاهد خیز جدید و موج چهارم انتشار کرونا در ایران خواهیم بود.»

شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۹

حالا سه موج از کرونا گذشته و این ویروس عجیب‌غریب سه چهره متفاوت از خود نشان داده و تا به الان هم ۵۸ هزار و ۲۵۶ نفر در کشور بر اثر بیماری کرونا جان باخته‌اند و ۳ هزار و ۸۲۵ نفر از مبتلایان کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. وزیر بهداشت و زیر مجموعه‌اش، اما می‌گویند مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی خیلی پای‌بند نیستند و قید آن را زده‌اند. آمارها هم اتفاقا از کاهش پر شتاب نرخ رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌گویند؛ چراکه مردم پس از ملایم‌شدن شیب بیماری و کاهش نرخ مرگ‌ومیرهای ناشی از آن، احساس کرده‌اند خطر کم شده و کرونا دیگر نا و رمق گذشته را ندارد. آن‌ها اما نمی‌دانند که با غفلت‌کردن و بی‌تفاوتی نسبت به این ویروس مهلک و کشنده، فرش قرمزی برای خیز چهارم پیک بیماری پهن کرده‌اند و پیشاپیش در روزهای آخر سال به استقبال چهره جدید و الگویی متفاوت از کرونا ویروس رفته‌اند؛ غافل از آنکه موج چهارم بیماری خیلی نزدیک‌تر از آن است که تصور می‌شود! مشاهدات میدانی و حضور در خیابان‌ها و مراکز تجاری به‌خصوص در مرکز شهر نیز خبر از این دارند که خیلی از اصفهانی‌ها کروناویروس را این روزها نادیده گرفته‌اند و جدی‌بودن آن را بیشتر شوخی می‌پندارند؛ شاید دلیل این بی‌توجهی اعلام خبر خارج‌شدن اصفهان از وضعیت قرمز کرونایی و قرار گرفتن 18 شهرستان آن در وضعیت آبی و 6 شهرستان دیگر در وضعیت زرد است؛ مصداق این مسئله هم خیابان پرهیاهو و شلوغ چهارباغ است که در روزهای پایانی سال، همچون اواخر سال‌های گذشته محلی برای تردد و تفریح و قرار ملاقات و خرید و گشت‌وگذار در پاساژهای بزرگ و چندطبقه آن است؛ مراکز تجاری مثل «انقلاب» و «سپاهان» و «مرکز شهر» که مدام از آدم پُر و خالی می‌شوند و تا ساعت 9 شب، مغازه‌هایشان به روی مشتری‌ها باز است و خدمات ارائه می‌دهند؛ مشتری‌هایی که خیلی از آن‌ها را دختران و پسران نوجوان و جوانی تشکیل می‌دهند که با قصد خرید به آنجا مراجعه نکرده‌اند، بلکه آمده‌اند تا «هوایی بخورند و به تماشای ویترین مغازه‌ها و اجناس لوکس و لاکچری آن‌ها بپردازند و برای ساعاتی کنار دوستان و آشنایانشان باشند و نهایتا خودشان را به صرف بستنی یا ذرت مکزیکی و شیر قهوه داغ مهمان کنند.» بدون اینکه واهمه‌ای از ابتلا به کرونا ویروس داشته باشند و خود را مقید به زدن ماسک یا رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی کنند!

بره‌کشان فست فودی‌ها

صندلی‌های میان چهارباغ در ساعت‌های 2 تا 9 شب، خالی از آدم نمی‌مانند و مرتب جای خودشان را به این و آن می‌دهند؛ فست‌فودی‌هایی که شاید خیلی از افراد، تمایلی به وارد شدن به مغازه‌شان و نشستن روی صندلی‌های ردیف شده در آن ندارند، اما بوی وسوسه‌انگیز فست‌فود آن‌ها را به هوس انداخته تا بی‌خیال کرونا شوند و در صف‌های شلوغ و به‌هم‌چسبیده لم دهند و منتظر آماده‌شدن سفارشان باشند و تمایلی به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی نداشته باشند! صاحبان مغازه هم که امسال، سالشان نبود و به خاطر کرونا ضررها و خسارت‌های هنگفتی را متحمل شدند، محدودیتی برای پذیرش تعداد مشتری ندارند و اتفاقا هرچه آمار فروششان بیشتر شود، خوشحال‌تر نیز می‌شوند؛ صاحبانی که به سرعت غذا را با دستانشان آماده می‌کنند و با همان نیز پول دریافت می‌کنند یا کارت می‌کشند؛ بدون اینکه برای آماده‌کردن غذای دیگری دست‌هایشان را ضدعفونی کنند! کنار پیشخوان خیلی از مغازه‌ها هم ردپایی از محلول ضدعفونی‌کننده یا آب و صابون نیست. زنان و مردان که اغلبشان هم جوان هستند، کنار هم، سر میزهای کوچک پلاستیکی که کسی آن‌ها را ضدعفونی نمی‌کند، نشسته‌اند و با دلی خوش غذای خود را میل می‌کنند؛ غافل از اینکه کرونا در همین چند قدمی آن‌ها قرار دارد!

چه خبر از کافه‌ها؟

کافه‌روها هم در روزهای آخر سال و بعد از اینکه مدت‌ها به دلیل شرایط کرونایی امکان رفتن به کافه را نداشتند، حالا با خیالی راحت، پا به این مکان می‌گذارند تا با دوستان و آشنایانشان دیدار تازه کنند و برای چند دقیقه‌ای هم که شده، فارغ از هیاهو و شلوغی‌های سیال در خیابان‌ها به گپ‌وگفت بنشینند! اوضاع رعایت پروتکل‌های بهداشتی کافه‌ها البته به مراتب خیلی بهتر از بسیاری از مکان‌های پرتردد دیگر است؛ هر چند در بسیاری از آن‌ها فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نمی‌شود و میزها تنها با فاصله اندکی از هم چیده شده‌اند، ولی روی میزها اسپری ضدعفونی‌کننده به چشم می‌خورد. اگر هم موجود نباشد، به محض انتخاب میز و نشستن افراد روی صندلی‌ها فردی میز را اسپری می‌زند و سپس منو را در اختیارشان قرار می‌دهد. همچنین افرادی که به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی تمایلی به استفاده از لیوان یا ماگ موجود در کافه ندارند، این امکان را دارند که ماگ شخصی خود را برای سرو قهوه به کافه بیاورند و در اختیار کافه‌دار قرار دهند. با وجوداین، کافه‌ها شلوغ است و احتمال انتقال ویروس کرونا در آن‌ها زیاد!

ولوله کرونا در مغازه‌های کوچک

وضعیت مغازه‌ها و فروشگاه‌های چهارباغ، اما از سایر مکان‌های پرتردد بدتر است؛ فروشگاه‌هایی که به‌خاطر جبران ضرر و زیان‌های مالی ناشی از کرونا آف‌ها و تخفیف‌های زمستانی‌شان را آغاز کرده‌اند و به این واسطه مشتری جذب می‌کنند. بسیاری از آن‌ها به ویژه فروشگاه‌های لباس، غلغله هستند و جای سوزن انداختن در آنجا پیدا نمی‌شود؛ به‌خصوص حالا که خیلی‌ها به بهانه روز مادر راهی این مکان‌ها می‌شوند و برای بهره‌بردن از تخفیف‌ها سر و دست می‌شکنند و عجله دارند که مبادا از ارزانی‌ها جا بمانند و آن را از دست بدهند. ورودی بیشتر فروشگاه‌ها و مغازه‌ها کاغذی چسبانده شده که «لطفا با ماسک وارد شوید» یا اینکه «به افراد بدون ماسک خدمات ارائه نمی‌شود». البته خیلی از صاحبان مغازه هم که خودشان ماسک به چهره دارند، روی این مسئله حساس هستند و اگر کسی بدون ماسک بخواهد وارد مغازه‌شان شود، اجازه ورود به او را نمی‌دهند. برخی هم اسپری‌های حاوی محلول ضدعفونی‌کننده را روی پیشخوان مغازه قرار داده‌اند و کشیدن کارت مشتری آن را ضدعفونی می‌کنند و سپس به صاحبش باز می‌گرداند؛ اما با این حال، آنچه در این مغازه‌ها و فروشگاه‌های کوچک به چشم نمی‌خورد، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و درنظرگرفتن محدودیت برای ورود مشتری‌ها به این مکان‌هاست؛ مکان‌هایی که جمعیت در آن به هم یله داده‌اند و بدون ترس و واهمه از کرونا ویروس سرگرم خرید برای شروع سال نو هستند!

دو قدم مانده به موج چهارم کرونا

حالا و در شرایطی که ستاد مقابله با کرونا از احتمال بروز موج چهارم کرونا خبر داده و از مردم خواسته که نسبت به آن حساس باشند و رعایت پروتکل‌های بهداشتــــــی را جدی بگیرند، برخی از شهروندان اصفهانی این مسئله را نادیده گرفتند و به آن بی‌تفاوت هستند؛ انگار که هنوز صدای پای کرونا را در خیابان‌های پرتردد نه تنها در بالا و مرکز شهر که در پایین آن نیز نشنیده‌اند! صدای قدم‌هایی که این بار به نظر می‌رسد تندتر و با شتاب‌تر برای قربانی کردن مردم گام برمی‌دارد!

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.