واکسن روسی به اصفهان رسید

سخن‌گوی وزارت بهداشت در گفت‌وگوی اختصاصی با اصفهان زیبا: هر دو هفته یک‌بار واکسن از روسیه به ایران می‌رسد

شمارش معکوس بالاخره به پایان رسید و اولین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی»، 16 بهمن ماه بالاخره و پس از اما و اگرهای فراوان و انتقادها و مخالفت‌های بر خی کارشناسان از جمله «مینو محرز» و همچنین سازمان نظام پزشکی به ایران رسید. به گفته کیانوش جهانپور، سخن‌گوی سازمان غذا و دارو، واکسن روسی که البته تاکنون مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قرار نگرفته است، تا حدود ۹۵ درصد ایمنی ایجاد می‌کند و عوارض آن ناچیز بوده و مورد تأیید سازمان غذا و دارو قرار گرفته است. اما واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ از صبح سه‌شنبه 21 بهمن ماه در کشور آغاز شد که به گفته وزیر بهداشت، پارسا نمکی، فرزند وی، اولین کسی بود که اقدام به تزریق واکسن کرد. براساس اعلام وزارت بهداشت، فرایند واکسیناسیون در مرحله نخست با تزریق واکسن روسی «اسپوتنیک وی» در ۶۳۵ بیمارستان و مرکز درمانی سراسر کشور که پذیرای بیماران مبتلا به کرونا هستند، صورت می‌گیرد.

دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹

 در مرحله اول واکسیناسیون بناست واکسن کرونا نخست به کادر درمانی بخش مراقبت‌های ویژهٔ بیمارستان‌ها تزریق شود و در مرحلهٔ بعد، تا اواخر بهمن‌ماه، طرح واکسیناسیون سراسری به اجرا درآید که در آن افراد بالای ۶۵ سال و بیماران آسیب‌پذیر واکسینه می‌شوند و انجام طرح تا پوشش دادن به ۷۰ درصد از گروه‌های هدف ادامه خواهد داشت. هم‌زمان با آغاز واکسیناسیون در کشور، این طرح در استان اصفهان نیز شروع به کار کرد و پرسنل و کادر درمان این استان نیز با توجه به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، واکسینه شدند. بیمارستان عیسی‌بن مریم به عنوان اولین مرکز ریفرال، نخستین سانتری بود که فرایند واکسیناسیون در آن انجام شد. رضا فدایی، مسئول بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت اصفهان در گفت‌وگو با رسانه‌ها با اشاره به آغاز تزریق اولین واکسن کرونا در اصفهان هم‌زمان با سراسر کشور، اظهار کرد: ظهر روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن ماه واکسیناسیون کرونا از پرسنل بخش آی‌سی‌یو بیمارستان عیسی بن مریم(ع) آغاز شد.
 او با اشاره به اینکه به تدریج پرسنل بخش آی سی یو تمام بیمارستان‌های استان که با بیماران کرونا سر وکار دارند واکسن کرونا دریافت می‌کنند، گفت: «پس از پرسنل بخش آی سی یو، به سایر کادر درمان نیز واکسن به‌تدریج تزریق می‌شود.»

اثبات کارآیی بالای 92درصد

مسئول بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت اصفهان بدون اشاره به دوز واکسن اختصاص‌یافته و تعداد پرسنل بیمارستانی که امروز این واکسن را دریافت می‌کنند، افزود: «گروه هدف تزریق واکسن تعداد زیادی هستند و‌ تزریق واکسن به این گروه‌ها به ‌تدریج انجام خواهد شد.» فدایی با بیان اینکه هنوز زمان مشخصی برای تزریق واکسن به گروه‌های بعدی اعلام نشده، خاطرنشان کرد: «واکسنی که تزریق می‌شود واکسن اسپوتنیک روسی است که کارایی بالای ۹۲درصد آن ثابت شده است. علاوه‌براین، دوز اول واکسیناسیون در برخی از بیمارستان‌های دیگر همچون شریعتی به صورت داوطلبانه در بین کادر بخش آی‌سی‌یو و همچنین در برخی از شهرستان‌ها تزریق شده است.»
در همین باره، رئیس بیمارستان شریعتی اصفهان نیز گفته است: «در مرحله اول ۴۰ دوز واکسن اسپتنیک‌وی به کادر درمان این بیمارستان تزریق شد و در ادامه طبق برنامه وزارت بهداشت و تعداد دوزی که در اختیار بیمارستان قرار می‌گیرد، برنامه واکسیناسیون انجام خواهد شد.»
 آن‌طور که گفته می‌شود تعداد نوبت دریافت واکسن «اسپوتنیک‌وی» دو نوبت است که به فاصله ۲۱ روز از هم تجویز می‌شود. توصیه شده که حداقل ۲۱ روز رعایت شود، ولی اگر فردی با تأخیر مراجعه کرد، منعی برای تجویز نوبت دوم نیست. همچنین تاکید شده که نوع واکسن برای نوبت اول و دوم با یکدیگر متفاوت است و باید حتما توجه شود. دوز هر نوبت واکسن نیم میلی‌لیتر است که با سرنگ AD نیم میلی‌لیتر کشیده و در ناحیه عضله دلتوئید تزریق عضلانی می‌شود. بهتر است تزریق در دست غیر غالب فرد گیرنده واکسن انجام شود. مثلا برای افراد راست دست، در ناحیه دلتوئید دست چپ انجام شود.

حال آن 56 نفر خوب است

 سیما سادات لاری، سخن‌گوی وزارت بهداشت اما در این باره به «اصفهان زیبا» می‌گوید: «اول از همه کادر درمانی که در بخش مراقبت‌های ویژه فعالیت می‌کنند در اولویت تزریق واکسن قرار دارند و فرقی نمی‌کند که این افراد در چه استانی زندگی می‌کنند. توزیع واکسن براساس سامانه و جدول صورت به صورت هم‌زمان در سراسر کشور صورت می‌گیرد و همان‌طور که نظام شبکه‌ای وزارت بهداشت در تمامی کشور گسترده است، واکسیناسیون و توزیع واکسن را هم در همه کشور تحت پوشش خود قرار خواهد داد و در این زمینه هیچ نقطه‌ای مغفول نمی‌ماند. درواقع واکسیناسیون براساس الگوی موجود، در تمامی شهرها از جمله اصفهان در مراحل مختلف انجام می‌شود. قرار است که هر دو هفته یک‌بار محموله واکسن از روسیه به ایران وارد شود.» سخن‌گوی وزارت بهداشت در ادامه سخنانش با اشاره به ساخت واکسن‌های ایرانی ادامه داد: «علاوه براین، واکسن نوع دوم که رازی نام دارد، این روزها قرار است اولین مرحله کارآزمایی بالینی خود را آغاز کند. واکسن برکت هم کارآزمایی بالینی را انجام داده و در حال وارد شدن به فاز دوم است.
شایان ذکر است آن 56 نفری که واکسن را تزریق کرده‌اند، تا به الان، مشکلی پیدا نکرده‌اند و در نیمه دوم اسفند هم دوز دوم را تزریق خواهند کرد. از سوی دیگر، سبدکوواکس هم پابرجاست و البته هنوز به ایران وارد نشده. باید به یادداشته باشیم که اکنون تمام دنیا با چالش واکسن روبه‌رو هستند و تولید انبوه از اهمیت بسیار مهمی برخوردار است.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.