جولان پیش‌فروش گجت‌ها در اصفهان

پیش‌فروش با قیمت بالاتر از قیمت‌های جهانی انجام می‌شود

حریم‌ها و کمبود منابع ارزی موجب شده محدودیت‌هایی در تخصیص ارز حتی نسبت به واردات کالاهای اساسی مرتبط با نیازهای روزمره مردم ایجاد شود؛ واردات بعضی از داروها مانند انسولین نیز به گفته رئیس جمهور به دلیل مشکلات ارزی با دشواری‌هایی همراه است. باوجود تمام معضلات ارزی کشور، گجت‌های هوشمند جدید در خیابان‌های لوکس اصفهان پیش‌فروش می‌شوند و محصولات روز دنیا مانند اسمارت‌فون‌ها و ساعت‌های هوشمند هم‌زمان با عرضه جهانی در اصفهان نیز توسط دو دسته بازاریان و شرکت‌های واردکننده به فروش می‌رسند. همچنین تقاضا و اسم نویسی برای پیش‌خرید این گجت‌ها بالاست.

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹

پیش‌فروش گجت‌های جدید در نصف‌جهان مصادف با معرفی آن‌ها درجهان است. فرقی نمی‌کند قیمت آن‌ها چقدر بالاتر از بهای جهانی باشد. خریداران گجت‌های جدید را پیش‌خرید می‌کنند و واردکنندگان هم‌زمان با عرضه در بازارهای جهانی، محصولات جدید را در نصف‌جهان می‌فروشند.

پیش‌فروش‌کنندگان بدون محدودیت

پیش‌فروش دستگاه‌های هوشمند توسط دو گروه انجام می‌شود، یا بازاریان و موبایل‌فروشان اقدام به پیش‌فروش گجت‌های جدید می‌کنند  یا شرکت‌های واردکننده به طور رسمی به پیش‌فروش محصولات به‌روز می‌پردازند. تعدادی از موبایل‌فروشان اصفهان پس از معرفی محصولات جدید در دنیا، تبلیغ و اسم‌نویسی برای پیش‌فروش را آغاز می‌کنند. سپس به طرف‌های واسطه، سفارش گجت مورد نظر خود را می‌دهند تا بلافاصله پس از عرضه جهانی به صورت قانونی یا قاچاق به بازار اصفهان برسد. درمقابل شرکت‌های واردکننده به طور مستقیم به ثبت‌نام و واردات محصولات جدید می‌پردازند، مانند نمایندگی سامسونگ و هوآوی در اصفهان در زمینه پیش‌فروش شرکت‌ها در اصفهان فعالیت می‌کنند.

پیش‌فروش با نرخ بالاتر از جهانی

پیش‌فروش گجت‌های هوشمند روز دنیا در نصف‌جهان با دریافت مبلغ زیادی به عنوان پیش‌پرداخت صورت می‌گیرد؛ برای مثال خریداران برای پیش‌خرید گلکسی‌اس 21 اولترا باید حدود 20 میلیون تومان پرداخت کنند تا اسمارت‌فون مورد نظر وارد کشور شود. گجت‌های پیش‌فروش‌شده قیمتی بالاتر از بهای جهانی دارند. درمقابل قیمت آن‌ها پس از پایان زمان پیش‌فروش و عرضه در بازار، کاهش چشمگیری می‌یابند؛ مانند گلکسی اس 21 اولترا که اکنون در بازار با قیمت 35 میلیون تومان موجود است، ولی با قیمتی بالاتر از 40 میلیون تومان پیش‌فروش شد. همچنین محصولات جدید اپل تا دو سه ماه قبل با قیمت بسیار بالایی در بازار اصفهان پیش‌فروش می‌شدند؛ برای مثال، آیفون 12 پرومکس تا 80 میلیون تومان یعنی دو برابر نرخ فعلی آن پیش‌خرید می‌شد  یا اپل واچ سری شش با قیمت 18 میلیون تومان پیش‌فروش شد که پس از عرضه در بازار قیمت آن به حدود 10 میلیون تومان کاهش یافت. از این رو، گجت های جدید با قیمت بسیار بالاتری از نرخ جهانی در بازار اصفهان پیش‌فروش می‌شوند و قیمت آن‌ها به‌سرعت کاهش پیدا می‌کند.

تقاضا بالاست

تعداد معدودی از فعالان بازار دیجیتال شهر هر سال به پیش‌فروش گجت‌های روز دنیا در اصفهان می‌پردازند که باوجود قیمت بالا، تقاضا برای خرید این محصولات بالاست. جمعی از بازاریان نیز بارها به این پیش‌فروش‌ها اعتراض کرده‌اند ولی این اعتراض‌ها تاثیری نه‌تنها در روند پیش‌فروش‌ها نداشته، بلکه مانع پیش‌خرید مردم نیز نشده است. حتی مشکلات ارزی نیز واردات این کالاهای لوکس در اصفهان را متوقف نکرد.

پیش‌فروش‌های اخیر

اسمارت‌فون سامسونگ مدل گلکسی اس 21 اولترا محصول 2021 این شرکت کره‌ای به شمار می‌رود که پیش‌فروش آن پس از اعلام زمان عرضه جهانی در بازار اصفهان شروع شد. درست سه روز پس از معرفی این اسمارت‌فون، فروشگاه‌دارهایی در اصفهان شروع به اسم‌نویسی برای پیش‌خرید این گجت جدید با قیمت 44 تا 47 میلیون تومان کردند. پیش‌فروش و افزایش تقاضا تنها برای گلکسی اس 21 اولترا در بازار اصفهان اتفاق نیافت و قبل از عرضه این اسمارت‌فون، گلکسی نوت 20 اولترا هم‌زمان با عرضه جهانی در بازار اصفهان با نرخ 45 میلیون تومان پیش‌فروش شد. با این حال، نرخ کنونی این اسمارت‌فون به کمتر از 35 میلیون تومان کاهش یافته است. همچنین گلکسی Z Fold2 چند ماه قبل با قیمت حدود 70 میلیون تومان پیش‌فروش شد و اکنون می‌توان با 50 میلیون تومان این گجت را خریداری کرد. اسمارت‌فون‌های 2021 اپل یعنی خانواده آیفون 12 نیز با وجود تاکید مکرر دولتمردان بر عدم واردات و ریجستری آن‌ها در کشور، حدود دو ماه قبل با قیمت 50 تا 80 میلیون تومان پیش‌خرید شدند و نه تنها آیفون‌های پیش‌فروش‌شده وارد کشور شده و ریجستر شدند، بلکه این دسته محصولات اپل اکنون با قیمت 30 میلیون تومان کمتر از زمان پیش‌فروش به صورت ریجستر شده در بازار عرضه می‌شوند. در آخر باید به اپل واچ به عنوان دیگر گجت  پیش‌فروش‌شده در بازار اصفهان اشاره کرد که چندی پیش اپل واچ سری شش با قیمت 18 میلیون تومان و سری اس‌ای با نرخ 12 میلیون تومان پیش‌فروش شدند. اکنون اپل‌واچ سری 6 و اس‌ای به ترتیب 12 و 9 میلیون تومان قیمت دارند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.