«کلاس شهر» اصفهان برای ایران

هدف از طرح کلاس شهر، آموزش مفاهیم شهروندی به دانش‌آموزان اصفهانی است

رئیس شورای اسلامی‌شهر اصفهان گفت: در طرح «کلاس شهر»، مهارت‌های مختلف و فرهنگ شهروندی تبدیل به محتوا شده و به دانش آموزان منتقل می‌شود تا در آینده شهروندان آگاه‌تری برای شهر داشته باشیم. به گزارش اصفهان‌زیبا به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، علیرضا نصر اصفهانی، با اشاره به اینکه طرح «کلاس شهر» سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان، یک طرح بی‌نظیر در کشور است، افزود: این طرح زیر نظر متخصصان و کارشناسان، مهارت‌آموزی دانش‌آموزان در حوزه فرهنگ شهروندی را دنبال می‌کند.

چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹

 این اتفاق در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته سال‌هاست انجام می‌شود. رئیس شورای اسلامی ‌شهر اصفهان با اشاره به اینکه اگر بخواهیم شهرمان را خوب مدیریت کرده و حکمرانی مطلوبی در شهر داشته باشیم، باید تمام اجزای شهر بسیج و هماهنگ شده تا هم‌افزایی جهت پیشبرد اهداف شهر ایجاد شود، اظهار کرد: هیچ گروهی در شهر نباید در برنامه‌ریزی و اجرا مورد غفلت قرار گیرد و در همین راستا مدیریت شهری معتقد است که سطح تعاملات و مشارکت مردم را افزایش دهد.  او با اشاره به اجرای طرح کلاس شهر ادامه داد: یکی از گروه‌هایی که به عنوان گروه هدف مورد نظر است، دانش آموزان ابتدایی بودند که باید برای آن‌ها شرایطی فراهم شود و آموزش‌های لازم شهروندی را در این دوره ببینند. رئیس شورای اسلامی‌شهر اصفهان تصریح کرد: این نوع آموزش باعث می‌شود دانش‌آموزان همیشه دلواپس شهر و دغدغه‌مند باشند و نسبت به مقوله‌های شهر حساسیت نشان دهند؛ بنابراین لازمه این کار، آموزش لازم برای زیست بهتر در شهر به دانش‌آموزان است. او با اشاره به اینکه در لابه‌لای کتاب‌های درسی دوره ابتدایی باید مفاهیم فرهنگ شهروندی وجود داشته باشد، اظهار کرد: بر همین اساس مفاهیم و واژگان لازم از متن خارج و بر مبنای آن کتاب‌هایی تحت عنوان کلاس شهر تدوین شد. نصر اصفهانی افزود: در این راستا از سوی اداره کل آموزش و پرورش همراهی بسیار خوبی صورت گرفت و برای اجرای طرح، معلمان دوره ابتدایی آموزش‌های لازم را دیدند و در کنار برنامه‌های آموزشی رسمی، بحث کلاس شهر به عنوان مهارت آموزی و یک کار فوق‌العاده انجام شد و مورد استقبال قرار گرفت.

قابلیت تعمیم طرح کلاس شهر به کل کشور

او با اشاره به اینکه کتاب‌هایی که تألیف شد، مورد تایید وزارت آموزش‌وپرورش هم قرار گرفت، اظهار کرد: این نشان می‌دهد که نیاز، محتوا و تمام موارد مورد بررسی قرار گرفته و امیدوارم تأثیر کلاس شهر در شهر اصفهان به صورت پایلوت به گونه‌ای باشد که بتواند به الگویی در سطح کشور تبدیل شود؛ چراکه این ظرفیت برای این طرح وجود دارد. رئیس شورای اسلامی‌شهر اصفهان تصریح کرد: بسیاری از شهرهای دیگر نیز از این طرح استقبال کردند؛ به طوری‌که با پیگیری آن‌ها، اطلاعاتی در اختیارشان قرار گرفت تا آن‌ها هم بتوانند این طرح را آغاز کنند.
او افزود: ما اگر دانش‌آموزان دوره ابتدایی را آموزش دهیم، می‌توانند سفیران ما در منازل باشند و این آموزش‌ها را به خانواده منتقل کنند و در این چرخه هم برای شهر و هم دانش آموزان اتفاقات مبارکی می‌افتد و محصول مشترک مدیریت شهری و آموزش و پرورش، محصول خوب و قابل قبولی خواهد بود. او با اشاره به اینکه کشورهای پیشرفته به لحاظ شهروندی در سطح بالایی هستند و به عنوان نمونه در کشور فنلاند در دوره ابتدایی حدود ۸۰ مهارت به کودکان یاد می‌دهند، گفت: آموزش این مهارت‌ها با توجه به اهدافی که مدیریت شهری دارد، در آینده مفید خواهد بود. رئیس شورای اسلامی ‌شهر اصفهان افزود: طرح کلاس شهر از سال گذشته شروع شده که استمرار آن در سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ مورد توجه است؛ به طوری‌که طرح، روز‌به‌روز به بلوغ و پختگی بهتری می‌رسد و ایرادات آن در حال رفع است.
او با اشاره به اینکه این تعاملات همچنان با آموزش و پرورش اصفهان استمرار دارد و بنای ما بر ادامه این طرح برای آینده است، ادامه داد: با ارزیابی نتایج اگر احساس کنیم که این طرح نیاز به استمرار دارد، حتی آن را در دوره اول متوسطه اجرا می‌کنیم. نصراصفهانی افزود: ما این طرح را به صورت پایلوت در نواحی شش‌گانه اصفهان اجرا کردیم و اجرای طرح در تمام استان به نظر اداره کل آموزش‌و‌پرورش استان بستگی دارد. او با اشاره به اینکه ایده این طرح از اتاق فکر معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و با مشارکت و پیگیری کمیسیون فرهنگی شورای شهر بوده است، اظهار کرد: برای تداوم طرح باید از خطاهای کوچک عبور کنیم و روز به روز بر غنای بیشتر این طرح بیفزاییم؛ چراکه می‌تواند آینده خوبی را برای شهر اصفهان رقم بزند. رئیس شورای اسلامی ‌شهر اصفهان گفت: بسیاری از نابهنجاری‌های رفتاری که در شهر داریم همگی برگرفته از نبود آموزش است و اگر بتوانیم این آموزش را استمرار دهیم، کمک بزرگی به مدیریت شهری کرده ایم.

کلاس شهر آنلاین شد

با رونمایی از محتوای الکترونیکی طرح «کلاس شهر»، تلاش سه ساله معاونت اجتماعی و اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان برای اجرای این طرح ادامه یافت. مرتضی رشیدی، معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی‌ سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با اعلام این خبر اظهار کرد: محتوای طرح کلاس شهر در قالب سه جلد کتاب ویژه دانش‌آموز، مربی و والدین آماده شد، اما با توجه به شیوع ویروس کرونا، باید فضایی را برای تداوم روند انتقال مفاهیم و آموزه‌های شهروندی و اجتماعی به دانش‌آموزان، مربیان و والدین آماده می‌کردیم که بر این اساس، به تولید محتوای الکترونیکی و اجرای ویژه‌برنامه‌های کلاس شهر به صورت مجازی پرداختیم.او با اشاره به رونمایی از محتوای الکترونیکی طرح کلاس شهر با حضور محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در اصفهان افزود: خوشبختانه این طرح مورد استقبال و تقدیر وزیر آموزش و پرورش قرار گرفت. او با بیان اینکه اجرای طرح کلاس شهر از حدود سه سال پیش آغاز شد، ادامه داد: اجرای این طرح در سال نخست به صورت مقدماتی و آزمایشی انجام شد، در سال دوم شاهد اجرای آن در چند کلاس به صورت پایلوت بودیم و در سال جاری نیز با تأیید طرح کلاس شهر، کتاب‌های آن و برنامه‌های خلاق و متفاوت معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان در مدارس به صورت گسترده اجرا شد. او تصریح کرد: با اجرای این طرح تلاش کرده‌ایم تا یادگیری لذت‌بخش و خلاق را در کودکان نهادینه کنیم تا آن‌ها با مفاهیم اجتماعی و شهروندی آشنا شده و دغدغه‌ای برای زیست‌پذیرتر کردن شهر اصفهان داشته باشند.
معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی ‌سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان این دغدغه و توجه را بسترساز شهری عاری از هر گونه آسیب، معضل و تعارض با مفاهیم شهری در آینده دانست و بیان کرد: تلاش کرده‌ایم مفاهیم ارائه‌شده در طرح کلاس شهر برگرفته از کتاب‌های آموزشی اول دبستان و مفاهیم ارزشمند دینی و همچنین مفاهیم و دغدغه‌های میهنی و شهروندی باشد تا محتوایی کامل و جامع در اختیار دانش‌آموزان کلاس اول دبستان قرار دهیم.   رشیدی ضمن تشکر از همراهی و عنایت ویژه مدیرکل آموزش و پرورش استان و همت همکاران ایشان در معاونت آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان، افزود: کلاس شهر نتیجه تلاش سه‌ساله متخصصان اداره‌کل آموزش و پرورش استان و همکاران ما در اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان بوده تا محتوایی کارشناسی‌شده و علمی ‌را در اختیار دانش‌آموزان مقطع اول دبستان قرار دهند.
او خاطرنشان کرد: بر این باور هستیم که آموزه‌های شهروندی باید از کودکی در دانش‌آموزان نهادینه شود تا در بزرگ‌سالی از این آموزه‌ها بهره ببرند که این امر قطعا به خیر و مصلحت شهر اصفهان و کشورمان خواهد بود.

 آماده‌سازی 200 محتوا از سوی شهرداری    

همچنین احمد رضایی، رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه نزدیک به سه سال است طرح کلاس شهر  شکل گرفته و اجرای آن با تعامل آموزش و پرورش استان و شهرداری اصفهان در حال پیگیری است، گفت: در این طرح مباحث شهروندی را به کلاس درس دانش‌آموزان برده‌ایم، براساس تفاهم‌نامه بین شهرداری اصفهان و آموزش و پرورش استان اصفهان در رابطه با طرح کلاس شهر، شهرداری متولی تولید محتوای لازم است. او ادامه داد: شرایط کرونایی باعث شد آموزش مدارس از طریق فضای مجازی دنبال شود و کلاس شهر نیز باید با به‌روزرسانی، با این شرایط انطباق پیدا کند.  
رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان افزود: بنابراین برای آموزش مفاهیم شهروندی در قالب آیتم‌های نمایشی، ترانه‌ها، کاردستی، بازی‌های نمایشی و ... به تولید محتوا پرداختیم تا در کانال‌هایی که دانش‌آموزان در آن فعال هستند، به اشتراک گذاشته شود. او بیان کرد: به تازگی با حضور وزیر آموزش پرورش، معاون ابتدایی آموزش و پرورش، مدیران شهری و شهرداری و نیز مسئولان اداره‌ کل آموزش و پرورش استان اصفهان مراسم رونمایی فاز نخست این طرح برگزار شد. رضایی افزود: در فاز نخست این طرح ۲۰۰ محتوا تولید و آماده بارگذاری شده و در صورتی که کانال ملی درخواست‌شده از وزارت آموزش و پرورش، راه‌اندازی شود، این امکان به وجود خواهد آمد که فازهای بعدی این طرح اجرایی شود. او تصریح کرد: در این زمینه تعامل شهرداری اصفهان با اداره‌کل آموزش و پرورش استان بسیار تنگاتنگ و عمیق است و امیدواریم دانش‌آموزان شهر و کشورمان از این اقدامات به خوبی بهره‌مند شوند. گفتنی است سه کتاب کار طرح«کلاس شهر» در حوزه مباحث اجتماعی، محیط زیست و اخلاق شهروندی با دریافت مجوز از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش برای نخستین‌بار منتشر و در سرفصل درسی کلاس اول دبستان قرار می‌گیرد که هم‌اکنون در سامانه کنترل کیفیت منابع آموزشی و تربیتی مکتوب وزارت آموزش و پرورش نیز بارگذاری شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.