مسکن در آپادانا روی فاز ریزش

سه ماه نزولی پس از سه سال صعودی

آپارتمان در بازار مسکـن اصفـهـان در محله‌های هم‌جوار با زاینده‌رود و به خصوص آپادانا مشاهده شد. بررسی آگهی‌های فروش این منطقه در طول سه ماه گذشته از ریزش 5 تا 20درصدی قیمت‌های پیشنهادی توسط فروشندگان خبر می‌دهد و تعدادی از فعالان بازار این محله عقیده دارند به صورت میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در محله آپادانا 10 میلیون تومان ارزان شده‌است، با این حال هنوز تقاضای چندانی در این محله نیست و احتمال کاهش مجدد قیمت‌ها وجود دارد. برگ‌ریزان سه‌ماه گذشته قیمت‌ها در محله آپادانا درحالی‌رقم می‌خورد که قیمت املاک آپادانا در طول سه ماه نجومی افزایش پیدا کرد.

یکشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۹

آیا ریزش قیمت‌ها در آپادانا به محله‌های هم‌جوار با آن سرایت می‌کند؟ مشاهده‌های میدانی نشان می‌دهد همسایگان آپادانا نیز به این ریزش قیمت‌ها واکنش نشان داده‌اند. وقتی قیمت آپارتمان در محله آپادانا از متری 60 میلیون تومان به 50 میلیون تومان می‌رسد، بی‌تردید یک خیابان پایین‌تر از این افت بی‌نصیب نمی‌ماند.

آپادانا روی فاز ریزش

آپادانا پرچم‌دار روند صعودی قیمت‌ها در بازار مسکن اصفهان، حالا روی فاز ریزش قرار گرفته و بیشتر افت قیمت‌ها در این محله مربوط به آپارتمان‌های بالاتر از 15 میلیارد تومان است. این آپارتمان‌ها تا سه سال قبل بین دو تا سه میلیارد تومان معامله می‌شد و در شهریور و مهر گذشته به سقف تاریخی خود رسیدند و از نیمه آبان ریزش آغاز شد.آپارتمانی 300 مترمربعی با سن کمتر از سه سال در محله آپادانا اول که مالک با قیمت هر مترمربع 60 میلیون تومان برای فروش آگهی کرده بود حالا به قیمت هر مترمربع 50 میلیون تومان هم فروشنده‌است، یعنی قیمت این آپارتمان در طول سه ماه از 18 میلیارد به 15 میلیارد تومان رسیده‌است. 300 متر پایین‌تر از چهارراه آپادانا نیز آپارتمان فروشی دیگری قرار دارد. مالک این آپارتمان 260 متر مربعی را چهار سال قبل به قیمت دو میلیارد تومان خریده‌است؛ خودش می‌گوید سه ماه قبل 20 میلیاردتومان نیز مشتری داشت؛ ولی هفته قبل به قیمت 16 میلیارد تومان آگهی کرد تا شاید موفق به فروش شود. این دو مورد فقط دو مثال از ریزش میلیاردی در آپارتمان‌های منطقه آپاداناست.ریزش قیمت‌ها در آپارتمان‌های بالای 20 میلیارد تومان به پنج میلیارد تومان نیز می‌رسد؛ ولی در آپارتمان‌هایی با قیمت کمتر از 15 میلیارد تومان این محله ریزش قیمت کمتری را تجربه کرده‌است. برای مثال آپارتمانی 170 مترمربعی سه سال ساخت، تا سه ماه قبل به قیمت متری 45 میلیون تومان برای فروش آگهی شده‌بود؛ ولی فروشنده دو هفته قبل قیمت آن را به مترمربعی 39 میلیون تومان کاهش داد یا آپارتمانی 220 مترمربعی 9 سال ساخت واقع در آپادانا اول امروز با قیمت هفت میلیارد تومان آگهی شده‌است؛ ولی چهار ماه پیش مالک کمتر از هشت میلیارد تومان فروشنده نبود.

حمایت 40 میلیون تومانی از دست رفت

تابستان99 در مـحـلــه آپـادانـا کـمـتـر آپارتمانی با قیمت هر مترمربع کمتر از 40میلیون تومان آگهی می‌شد. سه سال قبل متوسط قیمت ملک در این محله بالاتر از پنج میلیون تومان بود و این سه سال با امواج صعودی سنگینی به بالاتر از 40 میلیون تومان رسید؛ ولی حالا تعداد زیادی آپارتمان فروشی با قیمت هر مترمربع بین 30 تا 40 میلیون تومان آگهی شده‌اند. برای مثال امروز آپارتمانی 140 مترمربعی و نوساز با قیمت پنج میلیارد تومان آگهی‌شده‌است، یعنی قیمت هرمتر مربع 35 میلیون تومان؛ ولی مالک در طول تابستان گذشته به قیمت متری 42 میلیون تومان نیز پیشنهاد داشت یعنی پنج میلیارد و 880 میلیون تومان! آپارتمان‌های زیادی در تابستان 99 در محله آپادانا با قیمت هر مترمربع بالاتر از 40 میلیون تومان مشتری داشت و امروز با قیمت هر مترمربع بین 30 تا 40 میلیون تومان آگهی شده‌اند. در مواردی آپارتمان‌های فروشی این محله به متری 31 و 30 میلیون تومان رسیده‌اند و اگر قرار بر ادامه ریزش قیمت ملک باشد، شاید تا چند ماه دیگر آپارتمان‌هایی با قیمت هر مترمربع 20 تا 30 میلیون تومان در این محله آگهی شوند، اگرچه امروز هم تعداد کمی آپارتمان در این محله با قیمت هر مترمربع کمتر از 30 میلیون تومان آگهی شده‌است؛ ولی این آپارتمان‌ها خوش‌جا نیستند و قیمت آن‌ها در طول تابستان به متری 40 میلیون تومان نرسید.

سرایت ریزش آپادانا به مناطق هم‌جوار

فعالان بازار مسکن اصفهان گزارش می‌دهند ریزش شدید قیمت‌ها در محله آپادانا، دو محله شیخ‌صدوق و آبشار را نیز تحت‌تأثیر قرار داده‌است. اگرچه قیمت‌ها در این دو محله مانند آپادانا ریزش نکرد؛ ولی قیمت پیشنهادی مالکان در آگهی‌های فروش کمتر از چند ماه قبل است و با تداوم شرایط فعلی بازار مسکن اصفهان، شاید ریزش آپادانایی به تمام اصفهان صادر شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.