سفرنامه علی پادرون به اصفهان

روایت‌هایی از سفر آخر هفته هیئت چهل‌نفره ونزوئلایی به نصف‌جهان

وزرای گردشگری ونزوئلا و ایران آخر هفته را در اصفهان گذراندند و در تنها روز برفی امسال اصفهان با همه مقامات نقش‌جهان و هتل‌عباسی رفتنــــد، در چهارباغ عکس یادگاری گرفتند و در چهلستون اعلام کردند که از اردیبهشت ۱۴۰۰ پرواز مستقیم میان دو کشور  برقرار خواهد شد. جالب‌تر اینکه هیئت چهل‌نفره از بازرگانان ونزوئلایی و به‌خصوص وزیر گردشگری‌شان، آن‌طور که رئیس اداره میراث فرهنگی اصفهان می‌گوید، علاقه زیادی به صنایع‌دستی اصفهان نشان داده‌اند، بیشترین زمانشان را برای بازدید از مغازه‌های صنایع‌دستی در میدان نقش‌جهان و خرید اختصاص داده‌اند و از قیمت‌های ارزان ایران هم حسابی شگفت‌زده شده‌اند!

شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹

 پرواز تهران به اصفهان با تأخیر در فرودگاه شهید بهشتی بر زمین نشست تا علی یا آلی پادرون یکی از معدود مقامات بلندپایه خارجی باشد که در سال کرونا سفر اصفهان را تجربه کرده است. دفعه قبل وزیر امورخارجه سوئیس مهمان اصفهان شده بود و در همین صفحه گزارش کامل متنی و ویدئویی سفر او را خواندید و تماشا کردید. این بار اما نوبت به وزیر گردشگری ونزوئلا رسیده بود که بعد از دیدن نمایشگاه گردشگری تهران به همراه علی‌اصغر مونسان، وزیر گردشگری کشور، یک ایران‌گردی کوتاه را تجربه کند.

کرمان‌گردی ونزوئلایی‌ها چطور گذشت؟

علی پادرون Ali Padron Paredes   وزیر گردشگری ونزوئلا (Ministro para el Turismo) به همراه سفیر ونزوئلا در ایران، معاون وزیر امور خارجه و هیئت چهل‌نفره تجار و سرمایه‌گذاران این کشور بعد از حضور در نمایشگاه گردشگری تهران یک ایران‌گردی فشرده را تجربه کردند. آن‌ها اول به کرمان رفتند. در بدو ورود در گلستان شهدای این شهر حاضر شدند تا به مقام شهید سردار سلیمانی ادای احترام کنند. سپس برنامه‌های گردشگری متنوعی را تجربه کردند، ازجمله بازدید از کاروانسرای تاریخی گنجعلی‌خان، بازار و افتتاح موزه طلا و جواهرات قیصریه ابراهیم کرمان در محل حمام تاریخی ظهیرالدوله و رونمایی از طرح شهر گردشگر (کرمان به‌عنوان شهر سه ستاره گردشگری)، بازدید از بوتیک هتل خانه هنرمند، باغ شازده ماهان، کویر شهداد، کلوت‌ها و رصد ستارگان.

اصفهان‌گردی وزرای گردشگری در سپیدترین روز سال اصفهان

 مقصد بعدی سفر این هیئت، اصفهان بود که طبق برنامه باید از ۹ صبح تا ۸ شب را در این شهر می‌گذراندند؛ اما به دلیل مسائل جوّی این سفر از 11ونیم صبح تا حدود ۷ عصر انجام شد. به روایت سید روح‌الله سیدالعسگری، مدیر میراث فرهنگی شهرستان اصفهان که میزبانی از هیئت گردشگری ونزوئلایی را در اصفهان برعهده داشت، پایگاه میراث جهانی کاخ‌موزه چهلستون اولین مقصد هیئت ونزوئلایی در اصفهان بود؛ جایی که علی‌اصغر مونسان در گفت‌وگویی اعلام کرد:  «ایران و ونزوئلا در حوزه‌های مختلف روابط خوبی با یکدیگر دارند و امیدواریم در حوزه گردشگری نیز روابط دو کشور بیش‌ازپیش تقویت شود. هر دو کشور در حوزه اکوتوریسم و جاذبه‌های گردشگری طبیعی ظرفیت‌هایی دارند که برای گردشگران جذاب است، از طرفی نیز خط مستقیم پروازی بین تهران و کاراکاس یک ظرفیت مهم برای توسعه گردشگری محسوب می‌شود. گرچه فاصله بین این دو کشور طولانی است، اما در ایران گردشگرانی داریم که به کشورهای آفریقایی سفر می‌کنند و این نشان می‌دهد در صورت جذاب‌بودن مقاصد گردشگری، گردشگران ایرانی مسافت‌های طولانی را نیز طی خواهند کرد.»
امضای تفاهم‌نامه همکاری بین وزرای گردشگری دو کشور، برگزاری تور آشناسازی ونزوئلا برای فعالان گردشگری ایران و برقراری پرواز مستقیم تهران-کاراکاس و تعریف پکیج تورهای ونزوئلا برای گردشگران ایرانی ازجمله خبرهایی بود که در همین جلسه از سوی مونسان اعلام شد.
هتل عباسی دومین مقصد مهمانان ونزوئلایی بود؛ قدیمی‌ترین هتل زنده اصفهان محل ضیافت ناهاری شد که به‌افتخار مهمانان آمریکای جنوبی با میزبانی قدرت‌اله نوروزی، شهردار اصفهان و علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی برگزار شد.
سـایت میـراث جهانی میدان نقش‌جهان مقصد نهایی مهمانان بود.
بازدید سه‌ساعته‌ای از عالی‌قاپو و مسجدجامع عباسی و گالری موزه سردر قیصریه داشتند و بیشترین وقت را برای بازدید از مغازه‌های میدان نقش‌جهان و خرید اختصاص دادند.
سید روح‌الله سیدالعسگری، مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان اصفهان درباره این بازدید به اصفهان زیبا گفت: «علی پادرون و هیئت همراه بیشترین وقتشان را در میدان نقش‌جهان برای بازدید از فروشگاه‌های صنایع‌دستی اصفهان اختصاص دادند. خودشان در بازار می‌گشتند و به هر مغازه‌ای که نظرشان را جلب می‌کرد، می‌رفتند و خرید می‌کردند. بیشتر از همه هم فروشگاه‌های خاتم، زیورآلات نقره و سنگ‌های قیمتی را دوست داشتند و از این اجناس صنایع‌دستی و البته منسوجات چرمی و چوبی هم خریداری کردند.»
به روایت او، مهمانان ونزوئلایی از قیمت‌های ارزان ایران هم بسیار تعجب کرده‌اند و ایران را مقصد خوبی برای خرید دانسته‌اند.
از سیدالعسگری درباره اسم دقیق وزیر گردشگری ونزوئلا هم پرسیدم و او به روایت خود وزیر اشاره کرد و افزود: «ایشان توضیح داد که ونزوئلا پیش از تحریم‌ها کشور بسیار ثروتمند و مهاجرینی بوده و به همین دلیل هنوز هم تنوع قومی زیادی دارد تا جایی که اسامی خیلی از ونزوئلایی‌ها از اسم‌های ژاپنی و عربی و... گرفته‌شده؛ درحالی‌که به دین یا زبانشان مرتبط نیست. مثلا خود او مسلمان نیست، به زبان اسپانیایی صحبت می‌کند ولی اسمش عربی است.» وزیر گردشگری ونزوئلا بعد از پایان سفرش به اصفهان، در گفت‌وگو با خبرنگار وزارتخانه میراث فرهنگی درباره تجربه‌اش در نصف‌جهان گفته:  «من از دیدن این‌همه زیبایی در اصفهان شگفت‌زده شدم. آثار تاریخی بی‌نظیری در این شهر وجود دارد که برای هر گردشگری دیدن آن‌ها لذت‌بخش است. اصفهان یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی در جهان است که هنر و معماری بی‌نظیری دارد. اماکن تاریخی زیبایی در این شهر وجود دارد و صنایع‌دستی بسیار خارق‌العاده‌ای در این شهر تولید می‌شود.» سفر چهارروزه ایران‌گردی هیئت ونزوئلایی با حسن ختام اصفهانی به پایان رسید و آن‌ها به تهران رفتند تا راه طولانی بازگشت به خانه را که گذشتن از یک اقیانوس و سه دریا و رسیدن به شمال آمریکای جنوبی است، در پیش بگیرند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.