تصویب بودجه 9570 میلیارد تومانی شهر

شهردار در جلسه شورای شهر: ۸۵ درصد از بودجه امسال اصفهان تحقق یافت و تا پایان سال مابقی آن نیز محقق می‌شود

در جلسه علنی روز گذشته بودجه سال 1400 شهرداری اصفهان به تصویب شورای اسلامی شهر اصفهان رسید. بودجه پیشنهادی شهرداری برای سال بعد 8650 میلیارد تومان بود که پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق شورا به 9570 میلیارد تومان افزایش یافت.شهردار اصفهان در صد و شصت و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: تعدادی از تحلیلگران بر این باور بودند که بودجه شش هزار میلیارد تومانی سال ۹۹ شهرداری محقق نمی‌شود، اما خوشبختانه تاکنون ۸۵ درصد بودجه که با اصلاح آن به حدود هفت هزار میلیارد تومان رسید،  محقق شده و تا پایان امسال مابقی آن نیز تحقق پیدا می‌کند.

دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

قدرت‌اله نوروزی ادامه داد: مانند سال گذشته با قاطعیت قول می‌دهم که بودجه نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومانی سال آینده شهرداری که بر اساس برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ تدوین شده، با سرعت تحقق پیدا می‌کند. شهردار اصفهان تصریح کرد: با بسترسازی و بهره‌برداری مناسب از زیرساخت‌های آماده‌شده در شهر و توافق‌های اولیه با دستگاه‌های مختلف مانند ارتش و سپاه، بودجه سال آینده شهرداری هم تحقق پیدا کند.

راه دور نزدیک شد

او درباره پروژه‌های مهمی که هفته گذشته با حضور رئیس دفتر رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید، گفت:  در روزهای اخیر چند پروژه مهم به بهره‌برداری رسید و تقدیم مردم اصفهان شد. به‌زودی نیز رخدادهای خوبی برای شهر رقم خواهد خورد تا این روزها شهروندان شاهد بهره‌برداری از خدمات بیشتری در شهر باشند.

شهردار اصفهان با تأکید بر اینکه در تمام مناطق شهری فعالیت‌های عمرانی به‌خوبی پیش می‌رود، گفت: طی سه روز گذشته با حضور رئیس دفتر رئیس‌جمهور خیابان‌های تابان، آسمان و پل آفتاب، افتتاح و عملیات اجرایی حفاری خط دوم مترو  از جبهه غرب آغاز شد.

نوروزی ادامه داد: اگر تنها دستاورد احداث خیابان‌های تابان و آسمان و پل آفتاب کاهش آمار جان‌باختن افراد بی‌گناه بر اثر تصادفات باشد، پیروزی و موفقیت بزرگی در شهر رخ داده است. او تأکید کرد: با افتتاح این پروژه‌ها محله حصه تحت فشار سنگین آلودگی صوتی کامیون‌ها نیست و  «راه دور، نزدیک شده است.»

او افزود: روزانه تعداد زیادی کامیون از میدان شهدای ورزشکار به سمت خیابان بعثت، سه‌راه نقشینه، خیابان عاشق اصفهانی و میدان جوان و سپس از بین دو حصه شمالی و جنوبی از بزرگراه شهید اردستانی عبور می‌کردند، اما امروز مسیر بدون مانعی را از سمت ورودی دولت‌آباد در میدان شهدای ورزشکار به سمت جاده فرودگاه طی می‌کنند.

پیشرفت خط دوم مترو

نوروزی با اشاره به روند اجرای خط دوم متروی اصفهان تصریح کرد: در این خط اتفاق بزرگی رخ داده است؛ زیرا از دو جبهه کاری دستگاه تی.بی.ام به سمت میدان امام علی(ع) حرکت می‌کند، تاکنون در جبهه شمال شرقی نزدیک به هشت کیلومتر  حفاری شده  است.

او ادامه داد: از مجموع ۱۶ ایستگاه خط دوم مترو، ۱۲ ایستگاه با پیشرفت فیزیکی حدود ۹۸ درصد ساخته شده و چهار ایستگاه دیگر نیز در دستور کار اجرا قرار گرفته است. نوروزی  افزود: همچنین شفت نقطه آغازین جبهه غربی خط دوی مترو توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) آماده شده و دستگاه حفاری نیز فعالیت خود را آغاز کرده است. شهردار  اصفهان گفت: در محل شفت جبهه غربی خط دوم متروی اصفهان ۱۰هزار تن بتن‌ریزی انجام شده و از ۴۰ بار تریلی آهن استفاده شده است.

او با بیان اینکه بودجه‌ای که برای تحقق آن در سال‌جاری دغدغه وجود داشت، مسیر خود را به خوبی طی کرده است،  تأکید کرد: یقین داشته باشید بودجه ۱۴۰۰ که سه‌ونیم برابر بودجه سه سال قبل شهرداری است، به‌خوبی تحقق پیدا می‌کند، چراکه با همکاری ارتش و سپاه گام‌هایی برداشته شده و دستاوردهــــــای بزرگی حاصل شده است که می‌تواند بودجه دو سال آینده شهر را نیز تأمین کند که به‌زودی گزارش آن را به شورای شهر خواهیم داد.

منابع بودجه 1400

منابع بودجه شهرداری در سال آینده با تغییرات اعمال شده به نرخ 7819 میلیارد تومان افزایش یافت. منابع سازمان‌ها از 3165 میلیارد تومان به 4105 میلیارد تومان رسید. همچنین اعتبارات جاری 2186 میلیارد تومان و اعتبارات مستمر 1105 میلیارد تومان تعیین شد. مجموع پروژه‌های عمرانی اعم از شاخص مهم منطقه‌ای و منطقه‌ای 4527 میلیارد تومان به تأیید رسید.  منابع سازمان‌ها  4105 میلیارد تومان اعلام شد که ارقام مشترک در بودجه شهرداری دارد.  اگر این رقم کسر شود،  1750 میلیارد تومان به بودجه شهرداری اضافه می‌شود که درمجموع بودجه 9570 میلیارد تومانی برای سال 1400 تدوین به‌دست می‌آید.

افزایش مشارکت مردم

در این جلسه، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان درباره منابع بودجه سال آینده شهر گفت: در سال 98 لایحه 52 بندی به عنوان منابع پایدار درآمدی مصوب شد که امسال با ارائه بسته تشویقی به شهروندان متقاضی پروانه ساختمان، تخفیف داده شد.  علیرضا نصر اصفهانی تأکید کرد: این مصوبه برای سال آینده بدون تخفیف اجرا می‌شود؛ ضمن اینکه افزایش 15درصدی هم برای این منابع در بودجه 1400 به تصویب رسید. او تصریح کرد: با توجه به افزایش منابع درآمدی رسمی، مباحثی مانند خودیاری باید در بودجه سال آینده حذف شود.

نصر اصفهانی افزود: به‌رغم افزایش هزینه‌های ساخت‌وساز، در سبد این هزینه‌ها سهم شهرداری 7 درصد است.  او درباره منابع درآمد مانند اخذ اوراق مشارکت نیز گفت:  دریافت اوراق مشارکت دو مزیت دارد؛ اول آنکه به مدت 4 سال تنفس پرداخت داریم و دولت هم پرداخت 50 درصد اصل و سود آن را بر عهده دارد.  او افزود: این یکی از مسیرهای اخذ عوارض شهر از دولت است.

سیر نزولی دریافت‌های غیررسمی

معاون مالی و اقتصادی شهردار اصفهان هم در این جلسه در پاسخ به سخنان رضا امینی، عضو کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر،  از کاهش درآمدهای شهرداری از طریق فروش تراکم خبر داد و گفت: آسیب‌هایی را که در یک سیستم وجود دارد، نمی‌توان سریع برطرف کرد. او تأکید کرد: دستگاه‌های نظارتی تأکید کرده‌اند که در این دوره مدیریت شهری دریافت‌های غیر رسمی به حداقل خود رسیده است. طهرانی ادامه داد: هر چند دولت با مشکلات مالی و تحریم مواجه است، ولی ظرف چهار سال اخیر به تعهدات مشارکتی خود مثل اوراق مشارکت عمل کرده است.

منطبق با 1405

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان نیز در این جلسه گفت: بودجه 1400 اولین سندمالی سالانه شهر اصفهان است که طبق برنامه اصفهان 1405 تنظیم و تدوین شده است. صادقیان ادامه داد: سال آینده نخستین سال اجرای این برنامه بالادستی مصوب شورای شهر است.

 او ا فزود: در این برنامه پروژه‌هایی مورد نیاز چهار سال آینده شهر تعریف شده و تا پایان سال 1405 حدود 80 هزار میلیارد تومان برای این پروژه‌ها نیاز است به گفته صادقیان، تمرکز اول این برنامه توجه به آلاینده‌های محیطی است که در همین راستا 36 درصد از بودجه 1400 به حمل‌ونقل و کاهش آلاینده‌ها اختصاص یافته است. درعین‌حال این برنامه بر گردشگری و فرهنگ هم متمرکز شده استاو افزود: در بودجه سال بعد بودجه عمرانی 71درصد و بودجه جاری 29 درصد محاسبه شده و برای اولین بار بودجه شرکت‌هایی که شهرداری بیش از 50 درصد سهام آن‌ها را دارد، با بودجه سازمان‌ها و سایر مناطق شهرداری‌ها به طور کامل تقدیم شورای شهر شد.

صادقیان ادامه داد: بودجه باید 30 بهمن توسط شورا مصوب می‌شد، ولی امسال با اجازه وزارت کشور و به دلیل شیوع کرونا 10 روز به تأخیر افتاد. تلاش کردیم بودجه 1400 بر مبنای واقعیت‌های روز جامعه و نیازمندی‌های اداره شهر تدوین شود.

درآمدهای نامطلوب حذف شود

در این جلسه، عضو کمیسیون اقتصادی گفت: در اصلاح بودجه امسال حدود هزار میلیارد تومان مازاد بر پیش‌بینی بودجه 99 مصوب شد که منابع این افزایش، 150میلیارد تومان تسهیلات بانکی، 166میلیارد تومان فروش اموال غیر منقول، 67.7 میلیارد تومان عوارض بر پروانه‌های ساخت در حد تراکم مسکونی و 611میلیارد تومــــــان هم با عوارض بر پروانـــــــه‌های ساختمانی مازاد بر تراکم مسکونی تأمین شد.

رضا امینی افزود: در بارگذاری حجمی برای 120 درصد از ساختمان‌ها لفظ تراکم اطلاق نمی‌شود که الگوی مسکن در شهرها تلقی می‌شوند و مازاد بر آن تراکم حساب می‌شود.  او ادامه داد: این تراکم در حد طرح تفصیلی و سطح اشغال‌های مجاز اعمال می‌شود و بیشتر از آن تراکم مازاد نام دارد. به گفته امینی، سال قبل شهرداری لایحه 52بندی درآمد پایدار را پیشنهاد داد که افزایش 20 تا 1200درصدی بر عوارض ساخت اعمال شد و در مواردی پرونده‌هایی بودند که 12 برابر سال قبل قیمت آن‌ها بوده و به‌تبع‌آن،  به بهای ساختمان‌ها افزوده شده بود. بنابراین شورا چاره‌ای نداشت که اوایل امسال بسته تشویقی را مصوب کند تا فشار بر مردم کاهش یابد. امینی گفت: شهرداری به عنوان یکی از مراکز دولتی و حاکمیتی یکی از الگوهای قیمت‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی محسوب می‌شود. امروز  با بودجه‌ای مواجه هستیم که بر اساس آخرین مصوبه شورای شهر  رشد 37 درصدی و بر اساس مصوبه سال 99 افزایش 60درصدی دارد. او افزود: منطقی بر این مدل افزایش‌ها نیست؛ چراکه اگر دولت از انجام وظایف خود سرباز می‌زند و یارانه‌ها را توسعه نمی‌دهد و در بخش‌های مختلف، شهرداری را  تنها گذاشته، صحیح نیست کمبودها را به مردم تحمیل کنیم. او از شهردار اصفهان درخواست کرد تا دستور دهد وجود دریافت خودیاری وجوه غیرقانونی در شهر متوقف شود. او تأکید کرد: یکی از درآمدهای شیرین درشهرداری درآمدهای غیر قانونی است که همیشه هم وجود داشته و ارتباطی هم با معاونت شهرسازی ندارد؛ چراکه مناطق برای دریافت این درآمدها اقدام می‌کنند. امینی به تشریح بخشی از منابع درآمدی شهرداری در سال آینده پرداخت و گفت: در سال آینده 2340 میلیارد تومان تراکم‌فروشی و عوارض پروانه ساخت داریم. 513 میلیارد تومان هم از تفکیک اراضی، 90 میلیارد تومان از کسری پارکینگ و 65 میلیارد تومان از عوارض نوسازی تأمین می‌شود.

او ادامه داد: از 7500 میلیارد تومان بودجه هم 900میلیارد تومان از راه فروش اموال، هزارمیلیارد تومان از راه انتشار اوراق مشارکت، 600 میلیارد تومان با تسهیلات بانکی تأمین می‌شود. امینی تأکید کرد: بنابراین 5500 میلیارد تومان از 7500 میلیارد تومان درآمد شهر به صورت نامطلوب تأمین می‌شود که زیبنده شهر نیست. امینی اظهار داشت: مسیری که شهرداری به علت عدم حمایت دولت از شهرها انجام داده باعث شده بار تأمین درآمد شهرها توسط مردم واز راه درآمدهای ناپایدار و مهلک و خطرناک برای شهر تأمین شود.

بودجه مطلوب 1400

فتح اله معین، رئیس کمیسیون پایش و نظارت هم در این جلسه گفت: دولت هم مثل شهرداری در چارچوب بودجه مصوب، امکان پرداخت به شهرداری‌ها را دارد. او ادامه داد: در ترکیب مجلس به دلیل غلبه نمایندگان شهرها و شهرستان‌های کوچک‌تر، همیشه تأکید می‌شود که ارقام پیش‌بینی شده برای کمک به شهرداری‌ها در گام اول به مراکز استان‌ها و در جه بعد به شهرهای با جمعیت بالای 500 هزار نفر و بیش از 200 هزار نفر پرداخت نشود.

او تأکید کرد: هیچ دولتی نمی‌تواند مصوبه مجلس را اجرا نکند و به همین دلیل متهم‌کردن شهرداری برای عدم دریافت حمایت‌های دولت وجهه قانونی ندارد. دریافت تسهیلات اوراق مشارکت به عنوان امتیازی که دولت برای شهرداری‌ها قائل شده،  ایجاد دین نیست.

معین درباره دریافت مبالغ نامطلوب در شهرداری گفت: تراکم مازاد در همه ادوار مدیریت‌شهری مطرح بوده و در قالب توافقی است که شهردار منطقه می‌پذیرد و کسی که توافق کرده باید هزینه‌هایش را هم را پرداخت کند. او افزود: در شورای سوم کمیته‌ای از صاحب‌نظران، انجمن انبوه‌سازان و کارشناسان دستگاه‌های دولتی تشکیل و مجموع عوارض دریافتی شهرداری از قیمت فروش ساختمان محاسبه شد که تا امروز مبنای دریافتی‌های شهرداری را تشکیل می‌شود.

به گفته او، اعضای شورا برای منطقی‌کردن اقلام دریافتی با توجه به واقعیت‌های موجود است.  معین ادامه داد: اقدامات شورا در تدوین بودجه و افزایش درآمدها بسیار منطقی و با رعایت صلاح جامعه و در راستای رونق اقتصادی شهر بوده است. او تأکید کرد: طی سه سال گذشته میزان افزایش سطح زیر بنا در پروانه‌های ساختمانی صادرشده، قابل توجه است و بنابراین اگر ارقام دچار مشکل بود، این بازخورد را نداشتیم. معین تصریح کرد: هنوز برای اینکه سهم شهرداری و سهم حق مردم را از بعضی از اقدامات انجام شده در شهر بگیریم، کاری انجام نداده‌ایم.

به گفته او،  با توجه به اینکه شهرداری کمیته تخصیص دارد و دریافت تسهیلات هم به اخذ مصوبه شورا نیاز دارد، بودجه قابل قبولی است.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.