شورای شهر، شورای اصلاح‌طلبان نیست

رئیس شورای شهر: برای خدمات‌رسانی به اصفهانی‌ها، سیاسی فکر نکردیم

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تأکید بر اینکه شورای شهر، شورای اصلاح‌طلبان نبوده و نیست، تأکید کرد: اعضای این شورا نماینده همه مردم شهر هستند. او در هفتادوسومین نشست سه‌شنبه با رسانه‌ها و در نشست مشترک پایان سال تیم مدیریت شهری با رسانه‌ها ادامه داد: هیچ‌گاه برای خدمات رسانی در شهر سیاسی فکر نکردیم و این زیبنده نیست که ما را شورای اصلاح‌طلبان خطاب کنند. ما برخاسته از جریان اصلاح‌طلب بودیم، اما مأموریت‌های خود را توجه به اصلاح‌طلبان نمی‌دانیم.

چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در پاسخ به پرسشی مبنی بر حضور در انتخابات سال آینده شورای شهر نیز گفت: دراین مورد قانون اجازه داده که اگر شرایط فراهم باشد افراد حضور پیدا کنند. سابقه کاری من نیز در صورت حضور دوباره در شورای شهر به اندازه افرادی می‌شود که چند دوره در شهر منشأ خدمات بودند. او افزود: در حال حاضر برای حضور در انتخابات تصمیم قطعی نگرفته‌ام، اما معتقدم جریان اصلاح‌طلب با امید و انرژی مضاعف در انتخابات آینده شرکت خواهد کرد و برای اجرای منویات مقام معظم رهبری حضور حداکثری خواهد داشت.

وحدت و هم‌افزایی

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه همه امور شهری بر مدار وحدت پیش رفته است، گفت: اگر موفقیتی در شهر اصفهان رخ داده، حاصل همراهی و هم‌افزایی تمام ارکان بوده است. نصر اصفهانی با بیان اینکه همه امور بر مدار وحدت پیش رفته است، اظهار کرد: اگر موفقیتی در شهر اصفهان رخ داده، حاصل همراهی و هم‌افزایی تمام ارکان بوده است. او ادامه داد: از امام جمعه اصفهان که در تمام دوره‌ها حمایت‌ها و نقش پدری خود را دریغ نکردند و از استاندار، فرماندار و سایر مدیران شهری و استانی که ما را در کسب موفقیت‌ها همراهی کردند، تقدیر می‌کنم.
او با اشاره به مراحل تهیه و تصویب بودجه ۱۴۰۰ شهرداری گفت: از هنگام تدوین بودجه در شهرداری تا تصویب در شورا دوهزار نفرساعت در مدیریت شهری فعالیت انجام شد. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه اغلب جلسات بررسی بودجه به‌صورت آنلاین برگزار شد، افزود: این الگو برای دستور جلسات صحن علنی نیز اعمال شد. نصراصفهانی با بیان اینکه بودجه، اختصاص منابعی محدود برای تقاضاهای نامحدود است، ادامه داد: در ملاقات‌های مردمی اولویت‌های بودجه برای سال آینده مشخص شد، در این راستا موضوعات زیست‌محیطی، حمل‌ونقل و ترافیک، توجه به طرح‌های مشارکتی مورد توجه قرار گرفت و بودجه قابل توجه‌ای هم برای ارتقای ۲۰۰ محله اصفهان در نظر گرفته شده است. نصر اصفهانی افزود: پس از بررسی‌های شورا، بودجه شهرداری، سازمان‌ها و چهار شرکتی که بیش از ۵۰ درصد از سهام آن متعلق به شهرداری است در جلسه علنی شورا به تصویب رسید در این راستا 8650میلیارد تومان بودجه پیشنهادی شهرداری به 9570 میلیارد تومان افزایش یافت.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به منابع افزایش هزار میلیارد تومانی بودجه پیشنهادی شهرداری، گفت: ۴۰۰ میلیارد تومان این افزایش از طریق فروش املاک توسط سازمان قطار شهری، ۲۲۰ میلیارد تومان از طریق اوراق مشارکت، ۱۰۰ میلیارد تومان در منطقه شش و ۱۰۰ میلیارد تومان در سازمان میادین شهرداری، به بودجه اضافه شد. نصر اصفهانی ادامه داد: با توجه به استحصال درآمدهای پیش‌بینی‌شده برای سال ۹۹ و اینکه بعضی مناطق به تحقق ۱۵۰ درصدی رسیدند، تصمیم به افزایش بودجه گرفته شد.

کاهش سهم تراکم

او با بیان اینکه تأمین درآمدها از محل فروش تراکم به حدود ۳۰ درصد رسیده است، گفت: واگذاری دارایی سرمایه‌ای هزار میلیارد تومان، اوراق مشارکت هزار میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری حدود ۶۰۰میلیارد تومان و مالیات بر ارزش افزوده هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۰ سهم دارند. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد در سبد هزینه‌ای ساخت‌وساز، سهم شهرداری فقط هفت درصد بوده و ۹۳ درصد دیگر ارتباطی با مدیریت شهری ندارد و در ابتدای سال ۹۹ بسته تشویقی تصویب شد که نه تنها ساخت‌وساز را رونق بخشید که درآمدهای شهر هم محقق شد.

از خانواده شهدا عذرخواهی می‌کنیم

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به روند نام‌گذاری معابر، گفت: درخواست‌های مردمی به شهرداری‌های مناطق اعلام می‌شود، مناطق پس از جمع‌بندی، درخواست‌ها را به شورای نام‌گذاری ارسال می‌کنند. در این شورا موضوع، بررسی و نظرات به کمیسیون فرهنگی شورا ارجاع داده می‌شود تا رسیدگی شود؛ سپس در جلسه علنی شورای شهردر صورت تصویب به کمیته انطباق فرمانداری ارسال می‌شود و چنانچه با قوانین بالادستی مغایر نباشد، اجرایی خواهد شد.نصر اصفهانی تأکید کرد: هرچه داریم از شهداست و این سخن از باب ادعا نیست بلکه از باب اعتقاد است؛ چرا که اکثر مدیران شهری از خانواده شهدا و ایثارگران و رزمندگان هستند و در این دوره مدیریت شهری هم اولویت ما برای نام‌گذاری معابربه نام شهداست. او ادامه داد: مدتی پیش مباحثی مطرح و باعث تکدر خانواده شهدا شد؛ از این رو در دو جلسه علنی پی‌در‌پی شورای اسلامی شهر از آن‌هاعذرخواهی کردیم. ما تلاش کردیم خود را در مسیر شهدا قرار دهیم؛ چرا که جداشدن از شهدا را برای خود و مدیریت شهری مضر می‌دانیم. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تأکید کرد: مجموعه پل‌ها و تقاطع غیر همسطح مجاور کارخانه قند ابتدا به نام نصف جهان نام‌گذاری شده بود؛ اما با اتفاق ناگواری که برای سردار دل‌ها افتاد با اتفاق آرا نام این پروژه به نام سردار شهید سلیمانی تغییر کرد. نصر اصفهانی افزود: در حال حاضر بسیاری از کوچه‌ها، معابر و بن بست‌های شهر به نام شهدا نام‌گذاری شده است. او تأکید کرد: در صورت درخواست برای نام‌گذاری مکان‌ها یا پروژه‌ها به نام شهدا، بررسی آن جزو اولویت‌های شورای شهر خواهد بود و امیدواریم شرمنده شهدا نباشیم.

 اجازه جسارت به شهدا را نمی‌دهیم

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به حواشی اخیردرباره غفلت پیش‌آمده درباره یک نام‌گذاری، تأکید کرد: در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تأکید کردم یک انسان با وجدان چنین اقدامی را انجام نمی‌دهد و این اقدامی بی‌اساس و از روی غفلت بوده است؛ اما در جلسه بعدی شورا متوجه شدیم که درباره این موضوع از سراسر کشور تماس می‌گیرند. او ادامه داد: بسیار متأسفم در شهر اصفهان که در فرهنگ جهاد و شهادت پیش‌قراول است این مباحث مطرح می‌شود؛ مطرح‌شدن این اخبار آن‌چنان مطلوب نیست.
نصراصفهانی با تأکید بر اینکه به کسی اجازه جسارت به شهدا را نمی‌دهیم، گفت: زبان مدیریت شهری باید در عذرخواهی روان باشد، زیرا معتقدیم یک عذرخواهی جلوی بسیاری از مباحث را می‌گیرد و امروز از کسانی که به دلیل این اتفاق مورد توهین و تحقیر قرار گرفتند، عذرخواهی می‌کنم؛ اما فراموش نکنیم کسانی که در فتوشاپ‌ها عکس شهردار یکی از مناطق را در کنار سرویس بهداشتی گذاشته و عنوان آن را نوشته‌اند «سرویس دستشویی برادران…» این نیز یک بداخلاقی است. او تأکید کرد: در هر شرایطی و با هر انگیزه‌ای نباید شأن، شخصیت، آبرو و خدمات انسان‌ها را زیر سؤال ببریم؛ افراد دل‌سوز باید عکس‌العملی هم نسبت به این‌گونه توهین‌ها داشته باشند و امیدواریم جبران مافات کنند. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: درخواست ارتش برای نام‌گذاری خیابان به نام سردار آیتی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برای بازگشت مقدری تابع قانون هستیم

او با اشاره به موضوع محکومیت «مهدی مقدری، عضو پیشین شورای شهر» و بازگشت او به شورای شهر پس از پایان محکومیتش، گفت: در این مورد تابع قانون و مقررات هستیم. نصر اصفهانی ادامه داد: وقتی آقای «مقدری» با رأی دادگاه از شورای شهر جدا شد و محکومیت دوساله او مراحل قانونی را طی کرد، آقای «رضا امینی» عضو علل بدل شورای شهر به شورا وارد شد. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: با توجه به اینکه حق و حقوق اعضای شورای اسلامی شهر باید محفوظ باشد، اگر پس از طی مراحل قانونی زمینه حضور افراد فراهم شود، مأمور به اجرای قانون خواهیم بود. نصراصفهانی درباره پروژه تراموا گفت: مسیر تراموا در مناطق 1 و 5 شهرداری اصفهان پیش‌بینی و ردیف‌های اعتباری برای جا‌به‌جایی تأسیسات و زیرساخت حمل‌و‌نقل عمومی در نظر گرفته شده تا اگر امکان بهره‌برداری تراموا مهیا نشد، اعتبارات برای خطوط تندرو هزینه شود.
او  تصریح کرد: مدیران مناطق 1 و 5 شهرداری معتقدند باید این تأسیسات احیا شود تا شاهد فرونشست زمین نباشیم و چنانچه عددی که برای تراموا در نظر گرفته شده با هماهنگی شهرداری کاهش پیدا کرد یا زمینه اجرای پروژه فراهم شد، به سمت اجرای آن حرکت خواهیم کرد؛ در غیر این صورت در مراحل اصلاح بودجه می‌توانیم مبالغ را جا‌به‌جا کنیم.

الحاق سودمند خوراسگان

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به الحاق خوراسگان به اصفهان گفت: این الحاق اتفاق خوشایندی بود که باید به تصمیم‌گیرندگان آن و شهروندان خوراسگان تبریک گفت؛ زیرا سودی که خوراسگان از این الحاق برد، بسیار قابل توجه بود. او درباره احداث خیابان شهید باقری (محدوده منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان) اظهار کرد: کنارگذر شمالی اصفهان پنج خیابان را از بن بست خارج می‌کند که با کمک شهرداری در بودجه سال آینده مبلغی را برای اجرای خیابان سردار شهید باقری در نظر گرفته‌ایم. نصراصفهانی ادامه داد: در سال جاری ۵۰درصد آزادسازی این خیابان انجام شده و سال آینده نیز برای اتمام آزادسازی آن اعتبار خوبی در نظر گرفته شده است. نــصراصفهانی در پــاسخ به انتقادی مبنی بر پاسخ‌گو نبودن رئیس شورای شهر به خبرنگاران تأکید کرد: وصله «پاسخ‌گو‌نبودن» به من نمی‌چسبد؛ چراکه در یک سال و نیم اخیر که به عنوان رئیس شورای اسلامی شهر فعالیت داشتم تا کنون سه مرتبه نشست خبری برگزار شده ودر واقع هر شش ماه یک نشست خبری داشتم؛ در حالی که در دوره‌های قبل این فرایند اتفاق نیفتاده است.

بازنگری در مسیرهای دوچرخه

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به مسیرهای دوچرخه در شهر اصفهان گفت: معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار باید بازنگری ویژه‌ای در مسیرهای دوچرخه‌سواری شهر داشته باشد؛ چراکه این اقدام برای زیست بهتر مردم است و اگر باعث تکدر خاطر و مزاحمت مردم باشد آن را بر نمی‌تابیم؛ چون هدف خدمت به مردم است. نصراصفهانی درباره سهم گردشگری در بودجه شهر نیز اظهار کرد: در سال جاری ۲۰۰ میلیارد تومان برای گردشگری در نظر گرفته شده بود که با توجه به شرایط کرونایی، تعدادی از آن‌ها اجرا شده و تعدادی نیز در دست اجراست.
نصر اصفهانی ادامه داد: در بودجه سال آینده شهرداری اعتبار در نظر گرفته شده در بحث گردشگری کمتر از سال جاری نخواهد بود.
او با اشاره به نحوه نظارت شورای شهر بر عملکرد شهرداری گفت: یکی از وظایف مشخص شورای شهر نظارت بر امور شهرداری است و در این خصوص به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آییم. نصر اصفهانی تأکید کرد: مسئولان انتظار دارند در نظارت کوتاه نیاییم تا حق و حقوق مردم و شهر به خوبی پاسداری شود.نصراصفهانی ادامه داد: به عنوان عضو شورای اسلامی شهر که در جلسات برای تأیید رأی دست خود را بالا می‌برم یا دکمه تأیید را فشار می‌دهم باید به حفظ حق و حقوق مردم و شهر توجه داشته باشم و البته در قالب نشست‌های دوستانه نظارت به خوبی اعمال می‌شود.

انضباط مالی در شهرداری

او با اشاره به ایجاد انضباط مالی در شهرداری گفت: می‌توان ادعا کرد که اقدامات کم‌نظیری در این دوره اتفاق افتاده است که یکی از آن‌ها ایجاد صندوق ذخیره مالی بود تا تمام درآمدها به این صندوق واریز شود. نصر اصفهانی ادامه داد: برای هزینه مبالغ واریزی با توجه به ضرورت‌ها در کمیته تخصیص که در همین دوره ایجاد شده تصمیم‌گیری می‌شود. در این راستا تلاش شده تا هزینه‌های بی‌جهت در شهرداری کسر شده و موارد دارای اولویت به سرعت اجرا شود. نصر اصفهانی با اشاره به طرح‌های مصوب شورای شهر گفت: در این دوره شورا ۵۲مورد طرح توسط اعضای شورای شهر ارائه و تصویب شده است و حدود هزار و ۱۰۰ لایحه طرح و پیشنهاد در سه سال و نیم گذشته داشته‌ایم.  
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: تعداد طرح‌های اعضای شورا با دوره‌های گذشته قابل مقایسه نیست و شورا خود را معطل ارائه لوایح شهرداری نکرده است البته طرح‌هایی که بار مالی دارند باید به شهرداری ارسال و برای تصویب به صحن شورا بیایند که یکی از این طرح‌ها، ایجاد شهرداری بافت تاریخی در شهر اصفهان است تا آرایش و پیرایش شهری به نحو مطلوبی دنبال شود.  نصر اصفهانی تصریح کرد: سناریوهای مختلفی برای اجرای این طرح پیشنهاد شده است که هرکدام اجرا شد باعث می‌شود برخورد یکسانی با بافت تاریخی اصفهان در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشیم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.