طلا تا شب عید تلاطم ندارد

نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا: حباب قیمتی در بازار 800‌هزار تومان بود، الان 300‌هزار تومان است

قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر روند نزولی به خود گرفته و شاهد آرامش نسبی در این بازار هستیم. افت قیمت جهانی طلا یکی از مؤلفه‌های تأثیرگذار در این ریزش قیمت طلا و سکه بوده است. درواقع قیمت جهانی طلا تحت‌تأثیر توزیع واکسن کرونا و سرعت‌گرفتن روند واکسیناسیون در جهان رو به کاهش است. باتوجه به واکسیناسیونی که در دنیا در حال انجام است، رشد اقتصادی برخی کشورها نیز روبه مثبت است و این مؤلفه روی قیمت طلا و سکه تأثیر خودش را نشان می‌دهد.

سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

در تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهان که از سوی صندوق بین‌المللی پول منتشر شده آمده است، پیش‌بینی می‌شود سال‌جاری اقتصاد جهان رشد ۵/ ۵ درصدی داشته باشد؛ این رقم نسبت به پیش‌بینی قبلی ۳/ ۰ درصد بالاتر است. سال آینده نیز براساس این پیش‌بینی‌ها نرخ رشد اقتصاد جهان ۲/ ۴ درصد خواهد بود. دیدگاه مثبت درباره نرخ رشد در سال‌جاری، حاصل امیدواری به اثرات مثبت واکسیناسیون برای کرونا در کشورهای مختلف، تصویب برنامه‌های جدید حمایتی در چند اقتصاد از جمله آمریکا و ژاپن و پیش‌بینی افزایش فعالیت‌های اقتصادی هم‌زمان با مهار‌شدن ویروس کروناست.

جو آرام بازار ارز و تأثیرش روی بازار طلا

از سوی دیگر جو بازار ارز آرام و دلار با شیب مناسبی در مسیر کاهشی قرار گرفته است که این یک عامل اثرگذار داخلی بر افت قیمت طلا و سکه بوده است. خبرهای خوبی درباره آزادسازی منابع ارزی ایران در سایر کشورها شنیده شده که روند کاهشی بازار ارز را تقویت کرده است. درواقع وقوع تحولات مثبت در عرصه سیاست خارجی، افزایش احتمال پذیرش FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام و آزادسازی منابع ارزی ایران در کره جنوبی و عراق از جمله مهم‌ترین عوامل افت نرخ دلار در روزهای اخیر محسوب می‌شود. در روزهای گذشته «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی ایران از آغاز پرداخت بدهی کره جنوبی با یک میلیارد دلار خبر داد.  رئیس کل بانک مرکزی و سفیر کره جنوبی در ایران هفته گذشته در جلسه‌ای که به درخواست سفارت کره جنوبی برگزار شد، در زمینه نحوه جابه‌جایی و مصرف بخشی از منابع بانکی ایران در کره جنوبی توافق کردند. این عوامل سیگنال‌های مثبتی برای بازار ارز به همراه داشته و آرامش این بازار به عنوان یک عامل داخلی تأثیر خودش را روی بازار طلا و سکه نیز گذاشته است.

مردم به جای طلا، کارت بانکی هدیه می‌دهند

به گفته فعالان بازار طلا و جواهر اما در کاهش قیمت طلا و سکه عامل سومی نیز دخیل است و این عامل تقاضاست. درواقع کاهش تقاضا هم منجر به افت قیمت طلا و سکه شده است. این کاهش تقاضا به دلیل افزایش قیمت طلا و سکه طی مدت‌های اخیر و کاهش قدرت خرید مردم اتفاق افتاده است. حالا فعالان بازار می‌گویند تا شب عید بازار طلا و سکه با همین دست فرمان جلو می‌رود و شاهد افزایش قیمت نخواهیم بود. نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به اصفهان‌زیبا می‌گوید: کاهش قیمت جهانی طلا، افت قیمت ارز در کاهش قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر تأثیرگذار بوده است؛ البته یک عامل سومی هم در این افت قیمت طلا و سکه نقش دارد و این عامل تقاضاست چون تقاضا کاهشی شده قیمت طلا نیز طی روزهای اخیر کاهش یافته است. محمد کشتی‌آرای ادامه می‌دهد: این عامل سوم یعنی تقاضا در سال‌های گذشته بر عکس عمل می‌کرده است؛ یعنی ما در سال‌های گذشته شاهد افزایش تقاضا در بازار طلا و سکه بودیم ولی به تدریج با کاهش تقاضا در بازار قیمت طلا و سکه نیز کاهشی شده است. کشتی‌آرای می‌افزاید: قدرت خرید مردم کاهش یافته و مردم بیشتر برای هدایای نوروزی از کارت‌های هدیه بانکی استفاده می‌کنند؛ با توجه به بهتر شدن شرایط اقتصادی دنیا و انجام واکسیناسیون، رشد اقتصادی بسیاری از کشورها نیز از منفی به مثبت تبدیل می‌شود و این عامل بر کاهش قیمت طلا و سکه اثرگذاراست.

قیمت طلا و سکه تا شب عید افزایش ندارد

او بیان می‌کند: پیش‌بینی می‌شود با توجه به این روندی که فعلا در دنیا ادامه دارد و مدیریت بانک مرکزی در خصوص قیمت ارز در داخل در روزهای آینده تا شب عید قیمت‌هایی که طی روزهای اخیر شاهد آن هستیم بر بازار طلاوسکه حاکم باشد.نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اذعان می‌کند: کاهش حباب طلا و سکه نشان‌دهنده کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه است، در بخش سکه‌های کوچک مانند نیم سکه و ربع‌سکه و سکه‌های گرمی به نسبت روزهای گذشته شاهد کاهش حباب هستیم. کشتی‌آرای اذعان می‌کند: سکه طرح جدید در هفته‌های گذشته که بالای ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان حباب داشت الان حدود ۳۰۰ هزار تومان حباب دارد و این افت حباب نشان‌دهنده کاهش تقاضاست.

شیب روند کاهشی قیمت طلا کند است

گفتنی است در خصوص پیش‌بینی قیمت طلا و سکه در این هفته‌های پایانی سال ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز به خبرگزاری‌ها گفته است «بازار سکه، طلا و ارز نسبت به اخبار سیاسی و بین المللی واکنش نشان می‌دهد، بنابراین در این رابطه این اخبار چه مثبت و چه منفی می‌تواند مؤثر باشد، از سویی اگر این اخبار استمرار داشته باشد می‌توان امیدوار بود که تا شب عید سیر نزولی خود را ادامه دهد، اما نکته مهم این است که شیب این روند کاهشی بسیار کند است و نمی‌توان انتظار داشت که نرخ‌ها کاهش قابل توجه‌ای داشته باشند، بلکه افت قیمت‌ها نهایتا در حدود ۱، ۲ درصد خواهد بود.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.