سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع

تدابیر نوروزی در اصفهان برای پیشگیری از افزایش آمار مبتلایان به کرونا

دومین نوروز متفاوت و دلهره‌آور، برای ایرانیان، ظهر روز شنبه رقم خورد تا فصل جدیدی باشد برای آغاز یک سال کرونایی سخت و طاقت‌فرسای دیگر با پایانی نامعلوم! علی‌رغم توصیه‌ها و هشدارهای وزارت بهداشت، مبنی بر سفر نکردن و در خانه ماندن به دلیل قطع زنجیره شیوع کرونا و پیشگیری از افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس افسارگسیخته، اما برخی بنا به استدلال‌ها و علل مختلف، چمدان بسته و راهی سفر شدند و مقصد اصفهان را انتخاب کردند؛ استانی که این روزها حال و احوال خوشی ندارد و اتفاقا عباس رضایی استاندار آن نیز چندی پیش از تحویل سال نو از کسانی که قصد سفر به این استان را داشتند، خواست که منصرف شوند؛ چرا که «امسال امکان پذیرش و اسکان مسافر نوروزی در قالب کمپ، مدارس، ورزشگاه‌ها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها و امثال آن وجود ندارد. 

چهارشنبه ۰۴ فروردین ۱۴۰۰

همه ساله در اصفهان برای جذب مسافران بیشتر در ایام نوروزی ستاد تسهیل مسافران نوروزی در این استان فعالیت می‌کرد ولی امسال به واسطه شرایط به‌وجود آمده، این ستاد فعالیت خود را به سمت پیشگیری از ورود مسافر به اصفهان در ایام نوروز معطوف خواهد کرد.» البته به گفته او، تدابیری هم اندیشیده شد تا افرادی که وارد اصفهان می‌شوند یا قصد خروج از آن را دارند، ابتدا غربالگری شوند و سپس با خاطری آسوده تصمیم بگیرند: «براساس آخرین  تصمیمات مقرر شد تعدادی ترمواسکن در ورودی فرودگاه و همچنین زندان مرکزی اصفهان به‌منظور پایش و غربالگری مسافرانی که از طریق فرودگاه وارد اصفهان می‌شوند یا می‌خواهند از اصفهان خارج شوند و همچنین افرادی که در زندان اصفهان هستند، نصب شود.»

بازدید مجازی از امکان تاریخی

 حالا، اما چند روزی از تحویل سال نو گذشته و شرایط کرونایی، مانع از حضور پررنگ مسافران و گردشگران در اصفهان به روال سال‌های قبل شده است؛ هر چند هنوز آمار رسمی از تعداد گردشگرانی که اصفهان را به عنوان مقصد گردشگری نوروز خود، انتخاب کرده بودند، اعلام نشده است، اما حضور در اماکن تاریخی و دیدنی و همچنین جاذبه‌های طبیعی اصفهان به خوبی گواه این موضوع است. از سوی دیگر، از جمله تدابیری که امسال، مانع از سفر گردشگران شد، اعمال محدودیت‌هایی است که منصور شیشه‌فروش، مدیر بحران استانداری در گفت‌وگو با «اصفهان زیبا آنلاین» به آن اشاره می‌کند. او در این باره با بیان اینکه برای پیشگیری از ازدحام جمعیت در ایام نوروز نیز براساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و همچنین سازمان‌ جهانی بهداشت، پروتکل‌های بهداشتی همچون سایر روزهای دیگر باید رعایت شود، می‌گوید: اسکان مسافر در شهرهایی که در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند، انجام نمی‌شود و فروش بلیت نیز به دلیل جلوگیری از ازدحام مسافران به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. به تمامی اداره‌ها اعلام شده است که به شهروندان خدمات غیرحضوری ارائه دهند تا تجمع‌ها کم شود؛ به ویژه اکنون که در ایام عید به سر می‌بریم.

اسکان در مدارس دولتی و خانه‌ها ممنوع است

مدیر بحران استانداری در بخش دیگری از سخنانش، ادامه می‌دهد: همچنین به دلیل جلوگیری از شلوغی‌ها تدابیری اندیشیده شده است که افراد به واسطه آن، بتوانند به صورت مجازی از امکان تاریخی و آثار باستانی بازدید کنند. علاوه براین، امسال به دلیل شیوع کرونا بر خلاف سال‌های گذشته، اسکان مسافر در مدارس دولتی و خانه‌های استیجاری و ورزشگاه‌ها و همچنین برپاکردن چادر در اماکن مختلف ممنوع است و نظارت‌های لازم در این زمینه نیز بر عهده میراث فرهنگی است و در صورت مشاهده این موارد با متخلفان برخورد می‌شود. در همین راستا تنها هتل‌ها و مراکز اقامتی اجازه پذیرش مسافر دارند که توانسته‌اند از سوی وزارت بهداشت، تاییدیه دریافت کنند. این مراکز نیز تنها با ظرفیتی بین 30 تا 50 درصد مجاز به پذیرش مسافر و گردشگر هستند.

ادامه اجرای طرح شهید سلیمانی

اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی با هدف مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ به شیوه محله و خانواده محور مبتنی بر برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت که از دی ماه سال گذشته به منظور پیشگیری از افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا و همچنین قطع زنجیره شیوع کلید خورد، از دیگر اقداماتی است که در ایام نوروز نیز ادامه یافت؛ طرحی که شیشه‌فروش در بخش دیگری از سخنانش به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: طرح شهید سلیمانی در ایام نوروز اجرا می‌شود تا 15 فروردین ماه نیز ادامه خواهد داشت. این طرح، تاکنون موفقیت‌های بسیار زیادی را به جای گذاشته است و نزدیک به 4 میلیون نفر را تحت پوشش خود قرار داد و توانست بیماریابی کند.

به گفته او، نیروها و گشت‌های پلس راه استان اصفهان از 20 اسفند ماه تا پایان ایام نوروز به منطور تشدید نظارت‌ها بر محورهای مواصلاتی استان در آماده باش کامل هستند.

 در همین باره، اما کامران هارونی، دبیر ستاد نوروزی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان با اشاره به برنامه ریزی‌های صورت گرفته در ستاد سفر استان نیز در گفت‌وگو با «ایرنا» ۲ نوع قالب سفر به اصفهان را قابل قبول می‌داند که «شامل سفر از طریق تورهای گردشگری و استفاده از خودروی شخصی به شرط رزرو از قبل و ثبت اطلاعات در سامانه مسافریار است. ظرفیت اماکن اقامتی مانند هتل ها و واحدهای بومگردی در استان حدود ۴۰ هزار تخت است که با توجه به این ظرفیت، علاوه بر تورهای گردشگری امکان استفاده از مسافرانی که قصد سفر با خودروی شخصی دارند نیز فراهم است مشروط بر آنکه قبل از سفر اقدام به رزرو اتاق کرده باشند و در سامانه مسافریار ثبت شده باشد. در این قالب، اگر مسافری قبل از سفر به یکی از شهرستان‌های آبی یا زرد اصفهان اقدام به رزرو اتاق در یکی از اقامتگاه های مجوز دار و ایمن کند، مجوز ورود به او داده خواهد شد و در مبادی ورودی شهرها مجوزها که دارای بارکد مشخصی است، کنترل می‌شود.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.