بازار داغ سفرهای نوروزی به اصفهان

ورود خودروها به استان 95درصد و خروجی 109درصد افزایش یافت

به گفته فریدون اللهیاری، مدیرکل میراث فرهـنـگـی، گــردشـــگــری و صنایع‌دستی، از بیست‌وهـشتم اسفند ۹۹ تا ششم فروردین جاری بیش از ۶۷ هزار گردشگر در واحدهای اقامتی استان مستقر شدند که این میزان نسبت به مدت مشابه نوروز۹۸ حدود ۹۰درصد کاهش یافته است؛ این درحالی است که آمارهای ارائه‌شده از سوی اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بیانگر افزایش چشمگیر میزان ترددها در جاده‌های استان اصفهان در نوروز 1400 است.

شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰

افزایش سـفرهای نوروزی و بی‌توجهی به هشدارهای وزارت بهداشت مبنی بر در خانه ماندن در ایام تعطیلات از مدت‌ها قبل قابل‌پیش‌بینی بود و موضوعی دور از ذهن نبود؛ اما ستاد ملی مقابله با کرونا امسال در مقایسه با سال گذشته محدودیت‌های کمتری را در این‌باره اعمال کرد و همین موضوع نیز باعث شد تا بسیاری از افراد صابون ابتلا به کرونا را به خود بمالند و راه سفر را پیش بگیرند.
براساس تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا و ستاد استانی اصفهان، سفر به شهرستان‌های قرمز و نارنجی استان در این ایام ممنوع اعلام شد. همچنین به گفته سخن‌گوی ستاد استانی مقابله با کرونا در استان اصفهان، در مبادی ورودی، خـودروهای غیربومی کنترل و بازگشت داده می‌شوند و اگر خودرویی از شهرهای قرمز وارد استان می‌شد، جریمه یک میلیون تومانی و خودروهایی که از شهرهای نارنجی وارد استان می‌شدند، با جریمه ۵۰۰ تومانی روبه‌رو می‌شدند. فرودگاه‌ها، مـبـادی ورودی و پــایـــانـــه‌هــــای حمل‌ونقل زمینی کنترل و افراد با تست کرونای منفی امکان سفر را داشتند و نباید بیشتر از ۷۲ ساعت از زمان تست آن‌ها می‌گذشت.
در این ایام، تـنـهـا هـتـل‌هـــــا، مهمان‌پذیرها و مهمان‌سراهایی که از وزارت بهداشت و درمان تأییدیه داشتند، با ظرفیت ۳۰ تا ۵۰ درصد مسافر موظف به پذیرش مهمان شدند. با این حال، روند صعودی آمار مبتلایان به ویروس کرونا و سه برابر شدن تعداد بستری‌های ناشی از کووید 19 و تغییر وضعیت شهرستان‌های استان اصفهان به رنگ‌های نارنجی و قرمز در ایام نوروز، نشان‌دهنده بی‌توجهی مردم به جولان کرونا در استان اصفهان و اهمال متولیان مقابله با این ویروس در استان است؛ چرا که به گفته مریم تاکی، رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان، از 25 اسفند تا 11 فروردین، مجموعا 15 میلیون و 825 هزار و پانصد و سه تردد در جاده‌های استان اصفهان صورت گرفته که این میزان نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته با افزایش 93درصدی روبه‌رو است. او می‌گوید که ستاد نوروزی از 25 اسفند در جاده‌ها مستقر شده و قرار است که امسال تا 18 فروردین نیز فعالیت خود را ادامه دهد.

افزایش 95درصدی ورودی‌ها و 109درصدی خروجی‌ها از استان

پیش از فـرارسیدن تعطیلات نوروزی و در اواخر اسفند، استان اصفهان در وضیعت تقریبا مناسبی قرار داشت و سیر ابتلا به کرونا در آن با شیب صعودی بسیار ملایم همراه بود؛ این درحالی است که با فرارسیدن نوروز 1400 و افزایش ترددها در استان اصفهان، سیر ابتلا به این ویروس صعودی شد و این استان را در وضعیتی بسیار بحرانی قرار دارد؛ وضعیتی که اگرچه گفته می‌شود ممکن است باعث اعمال محدودیت‌های شدید در این استان شود؛ اما هنوز ستاد کرونا به عنوان مرجع اطلاع‌رسانی در این باره حرفی به میان نیاورده است و همین موضوع هم باعث شده تا سفرهای نوروزی اگرچه کم‌رونق‌تر از روزهای اولیه سال، اما همچنان ادامه داشته باشند. رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان در ادامه سخنانـش به «اصـفـهـان‌زیــبــا» مـی‌گــویـد: «میزان ورودی خودروها به استان 95درصد و خروجی آن‌ها نیز 109درصد در بازه زمانی 25 اسفند تا 11 فروردین افزایش یافته است. به طور کلی می‌توان گفت، ترددها نسبت به نوروز98 که کرونا در استان شیوع پیدا نکرده بود، 26درصد کاهش یافته است.»
موضوعی که می‌تواند نشان دهنده این باشد که هنوز بخشی از مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و قطع زنجیره کرونا پایبند هستند و حساسیت اجتماعی از خود نشان می‌دهند.

تهرانی‌ها پیشتاز مسافرهای نوروزی به اصفهان

اگرچه غلامی، سخن‌گوی ستاد استانی مقابله با کرونا پیش از فرارسیدن ایام نوروز در نشست خبری خود این خبر را اعلام کرده بود که در مبادی ورودی، ورود خودروهای غیربومی کنترل و بازگشت داده می‌شوند؛ اما بررسی پلاک خودروهایی که در این ایام وارد استان شده‌اند، چیز دیگری می‌گویند؛ چرا که به گفته رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اصفهان، زمان اوج ترددها در بیست‌وشـشـم اسـفـنــد بــوده است. همچنین می‌توان بیان کرد که پلاک‌هایی که از بیست‌وپنجم این ماه تا روز یازدهم وارد استان اصفهان شده‌اند، به ترتیب متعلق به استان‌های تهران، چهارمحال و بختیاری، یزد، قم، کرمان و خراسان رضوی بوده است و اصفهانی‌ها نیز بیشترین سفر را به استان‌های قم، فارس، کرمان، یزد، خراسان رضوی، گیلان و چهارمحال و بختیاری داشته‌اند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.