«شهرونددیپلمات»ها برای اصفهان و بلگراد

سفیر صربستان در ایران در دیدار با شهردار اصفهان: پیشنهاد اصفهان برای خواهرخواندگی با بلگراد را پیگیری می‌کنم

سفیر صربستان به اصفهان آمد و با قدرت‌اله نوروزی شهردار اصفهان دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش ایمنا، نوروزی در این دیدار، اصفهان را شهری منحصر به فرد و جهانی دانست و گفت: این کلان‌شهر میراث بشری را در خود جای داده است. او با اشاره به اینکه اصفهان و شهرهای صربستان ظرفیت‌های خاصی دارند، تصریح کرد: در دنیای امروزی کشورها و شهرهایی موفق هستند که از این ظرفیت‌ها در راستای هم‌افزایی و بهبود اوضاع زندگی استفاده کنند. شهردار اصفهان افزود: توسعه روابط اصفهان با کشورهای مختلف جهان در سال‌های اخیر در دستور کار شهرداری بوده است و اکنون مثلث دوستی ایران، روسیه و صربستان می‌تواند در بستر دیپلماسی شهری نیز گسترش پیدا کند. نوروزی با بیان اینکه بررسی‌های لازم برای تعامل در زمینه‌های مختلف با شهر بلگراد صربستان انجام شده است، خاطر نشان کرد: در این زمینه حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی و گردشگری برای تعامل مناسب دیده شده است.

یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

او اضافه کرد: صربستان در زمینه‌های دانشگاهی، صنعت فولاد و فرهنگ و سینما ظرفیت‌های زیادی دارد؛ حوزه‌هایی که شهر اصفهان در بسیاری از آن‌ها در کل جهان می‌درخشد. شهردار اصفهان بیان کرد: بلگراد و اصفهان می‌توانند تفاهم‌نامه‌ای در زمینه‌های مختلف با یکدیگر منعقد کنند و پیشنهاد می‌کنم پیگیری این موضوع به همت سفیر انجام و نتایج آن به اصفهان اعلام شود تا پس از آن شهرداری اصفهان نیز بتواند برای عقد پیمان خواهرخواندگی میان دو شهر، اقدامات بعدی را از طریق مراجع ذی‌صلاح به ثمر بنشاند. نوروزی با اشاره به اینکه هم با تحریم‌های ظالمانه و هم با کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کنیم، اظهار کرد: در این راستا تبادلات اقتصادی کشور در خارج از مرزها با مشکلاتی مواجه است؛ اما شهری مانند اصفهان پویایی و روند توسعه را همواره مدنظر قرار داده و به دنبال آن حرکت می‌کند. موضوع دیگری که شهردار اصفهان در این دیدار مطرح کرد، مذاکره با رئیس دانشگاه اصفهان و مطرح کردن پیشنهاد ایجاد کرسی‌های زبان فارسی برای صرب‌ها بود تا آن‌ها بتوانند در خصوص فراگیری این زبان آموزش‌های لازم را ببینند.

 ظرفیت‌های گردشگری در اصفهان بسیار زیاد است

دراگان تئودورویچ، سفیر صربستان در ایران، هم از شهردار اصفهان برای فراهم‌آوردن مقدمات این دیدار تشکر کرد و با استقبال از پیشنهاد شهردار اصفهان مبنی بر خواهرخواندگی دو شهر بلگراد و اصفهان، به این موضوع اشاره کرد که «بلافاصله پس از بازگشت به تهران این پیشنهاد را پیگیری می‌کنم.» او از سفر وزیر خارجه این کشور به ایران و اصفهان خبر داد و گفت: با وجود شرایط کرونا، باید تعاملات میان دو کشور ایران و صربستان ادامه پیدا کند؛ زیرا اقتصاد و سایر تعاملات میان دو کشور در حوزه‌های مختلف می‌تواند مسیر رشد و توسعه را دنبال کند.
سفیر صربستان در ایران گفت: به زودی نتایج مثبت تعامل میان دو شهر بلگراد و اصفهان مشخص می‌شود. دراگان تئودورویچ با اشاره به اینکه اصفهان نه‌تنها پایتخت فرهنگی ایران بلکه به‌عنوان یک پایتخت فرهنگی در جهان شناخته می‌شود، خاطرنشان کرد: در هیچ‌کجا نمی‌توانید مدت زمانی طولانی اقامت داشته باشید و همواره یک مکان جدید برای بازدید وجود داشته باشد، این در حالی است که اصفهان به این ویژگی مزین است.
به گفته سفیر صربستان، ظرفیت‌های گردشگری در اصفهان بسیار زیاد است و نمی‌توان مکان خاصی را در اصفهان به‌عنوان مکانی زیبا نام برد؛ زیرا در این شهر همه چیز زیباست و این افتخاری است برای من که در این شهر حضور دارم.
او پـیـشـنـهـاد داد نـمـایـشـگـاهــی از ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری اصفهان در کشور صربستان برگزار شود تا هم‌وطنان من با این توانمندی‌ها آشنایی بیشتری پیدا کنند.
به بیان تئودورویچ، همکاری‌های سینمایی می‌تـوانـد در دســتـور کــــار تعاملات صربستان و اصفهان قرار گیرد؛ حتی می‌توانیم یک محصول سینمایی مشترک «صربستانی‌اصفهانی» تولید کنیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این دیدار با بیان اینکه اصفهان در مجامع بین‌المللی به‌عنوان شهر خلاق در صنایع‌دستی در یونسکو و شهر دوستدار کودک در یونیسف شناخته شده است، اظهار کرد: بر همین اساس جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان برگزار می‌شود و قرار اســت جـشـنـواره بـیـن‌المللی صنایع‌دستی نیز به همت شهرداری اصفهان امسال در این شهر برگزار شود. فریده روشن تصریح کرد: با توجه به اطلاعاتی که از صربستان وجود دارد، نرخ بیکاری در این کشور به دلیل توجه به مباحث گردشگری کاهش یافته است. او اضافه کرد: پس از پایان کرونا می‌توانیم تعاملات میان اصفهان و صربستان را در برنامه‌های مشترک و مختلف در زمینه‌های گردشگری و فرهنگی پایه‌ریزی کنیم و برنامه شهرونددیپلمات که توسط شهرداری اصفهان پیگیری و اجرا می‌شود یکی از این برنامه‌هاست که می‌تواند در حوزه گردشگری به کمک دو طرف اصفهان و صربستان بیاید.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در طرح «شهرونددیپلمات» شهروندان اصفهان و بلگراد می‌توانند با ظرفیت‌های یکدیگر آشنا شده و از آن استفاده کنند. روشن تأکید کرد: برگزاری نمایشگاه اصفهان در بلگراد می‌تواند فرصت خوبی برای نمایش توانمندی‌های اصفهان در حوزه‌های مختلف باشد؛ به‌ویژه که تعامل مدیریت شهری و میراث فرهنگی در اصفهان می‌تواند به خوبی در این زمینه استفاده شود.

استفاده اصفهان و بلگراد از ظرفیت‌های «شهرونددیپلمات»ها

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان نیز در این دیدار اظهار کرد: برقراری ارتباط بین‌شهری میان اصفهان و بلگراد را در دستور کار قرار می‌دهیم و علاقه‌مند هستیم موضوع خواهرخواندگی میان این دو شهر برقرار شود. علیرضا سالاریان تصریح کرد: برای آشنایی بیشتر راهنمایان تورهای گردشگری با اصفهان، پیش از این برنامه‌هایی با کشورهای مختلف وجود داشت که پس از رفع کرونا این موضوع می‌تواند میان دو شهر بلگراد و اصفهان و با حمایت شهرداری اصفهان نیز وجود داشته باشد تا راهنمایان تور با ظرفیت‌های اصفهان آشنایی بیشتری پیدا کنند.
مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان نیز در این دیدار با اشاره به طرح «شهرونددیپلمات»، اظهار کرد: این طرح با هماهنگی وزارت امور خارجه از سال گذشته آغاز شده و شهر اصفهان به‌عنوان پیشنهاد دهنده این طرح از سوی وزارت امور خارجه به‌عنوان پایلوت این طرح در کشور شناخته شده است.
ایمان حجتی با بیان اینکه این طرح به دنبال توسعه دیپلماسی شهروندی است، تصریح کرد: در این طرح به دنبال این هستیم تا از ظرفیت افرادی که زمینه‌هایی برای توسعه تعاملات در بخش‌های مختلف فرهنگی، گردشگری، اقتصادی و... در شهرهای خواهرخوانده اصفهان دارند، استفاده کنیم. او ادامه داد: با توجه به این دیدار می‌توانیم شهر بلگراد را نیز در طرح شهرونددیپلمات اضافه کنیم تا همکاری‌های خوبی در زمینه‌های مختلف میان دو شهر به وجود بیاید.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.