دردسر کرونا برای سهمیه المپیکی شنا

علیرضا یاوری، شناگر اصفهانی: مصدومیتم نتیجه تغییر زیاد استخر بود

سال 98 رکورد علیرضا یاوری تا کسب ورودی المپیک توکیو دو ثانیه تفاوت داشت و پیش‌بینی می‌شد تا پایان این سال تکلیف سهمیه المپیک در این رشته معلوم شود؛ اما شرایط کرونایی وضعیت را به گونه دیگری تغییر داد و مسابقات انتخابی در کشورهای مختلف دنیا به تعطیلی کشیده شد. بر اساس برنامه اعلام‌شده قرار است المپیک 2021 مرداد امسال در توکیو پیگیری شود و با توجه به زمان کوتاه باقی‌مانده تا شروع این رویداد، باید طی یکی دو ماه آینده تکلیف نهایی مسافرت اعزامی به ژاپن مشخص شود.

سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

تیم ملی شنای کشورمان چند رویداد انتخابی را پیش رو دارد و سه شناگر اصفهانی این فرصت را دارند تا در ترکیب تیم ملی برای کسب ورودی بزرگ‌ترین فستیوال ورزشی دنیا تلاش کنند که از این جمع، علیرضا یاوری برای حضور در کاروان ایران از شانس بیشتری برخوردار است و ازاین‌رو برای اطلاع از آخرین وضعیت یاوری، گفت‌وگویی با او داشتیم.

از تمرینات چه خبر؟

تمرینات ملی‌پوشان فعلا در استخر مروارید پیگیری می‌شود که به‌عنوان پایگاه تیم ملی شنا معرفی‌شده است، من هم به خاطر آسیب‌دیدگی که از اواخر بهمن با آن مواجه شدم، مدتی از تمرینات عقب افتادم.

مصدومیت چطور عارض شد؟

اتفاق خاصی رخ نداد.  این مصدومیت نتیجه استخر عوض‌کردن‌های زیاد در طول سال و تعطیلی چندباره و شروع مجدد تمرینات در سال گذشته بود که دشواری زیادی داشت و به خاطر اینکه تلاش کردم عقب‌ماندگی‌ها را با فشار بیشتر جبران کنم، شانه‌ام آسیب دید و فعلا مشغول ریکاوری هستم.

چطور شد که استخر مروارید به‌عنوان پایگاه تمرینی رشته شنا معرفی شد؟

اصفهان همواره شناگرانی در تیم ملی داشته و در حال حاضر نیز من به همراه متین سهران و مهرشاد افقری در انتخابی تیم ملی شرکت خواهیم کرد. در حال حاضر نیز ما سه نفر در این استخر تمریناتمان را زیر نظر گامر دیلانچیان دنبال می‌کنیم، البته شناگران منتخب استان نیز در این استخر تمرین می‌کنند. با توجه به پتانسیل شنای اصفهان، نیاز بود که پایگاهی برای این رشته داشته باشیم و ازلحاظ شرایط سخت‌افزاری نیز، این پایگاه می‌تواند میزبان اردوهای تیم ملی باشد. جا دارد از پیمان گرامی، رئیس هیئت شنای استان نیز که باوجود در اختیار نداشتن استخر انقلاب، تلاش زیادی کردند تا مشکلی از بابت تمرین در استخر نداشته باشیم، تشکر کنم.

از رویدادهای انتخابی المپیک صحبت کنید، تکلیف مسابقات اعزامی مشخص شده است؟

تا جایی که در جریان هستم، دو یا سه رویداد انتخابی در خرداد برگزار می‌شود و قطعا دوره پرفشاری را پیش رو خواهیم داشت و امیدوارم خدا هم کمک کند که نتیجه لازم را بگیریم، البته هدف کوتاه‌مدت ما کسب سهمیه المپیک است؛ اما هدف بلندمدت دستیابی به ورودی بازی‌های آسیایی و کسب آمادگی لازم برای شرکت در این مسابقات است. من سابقه حضور در بازی‌های آسیایی جاکارتا را دارم و در بخش تیمی هم به کسب مدال نزدیک بودیم اما بازماندیم.

به تأخیر افتادن المپیک به سود علیرضا یاوری شد یا ضرر؟

با توجه به بی‌نظمی‌های ایجادشده در تمرینات، بیشتر به ضررم بوده است، همچنین آسیبی که با آن مواجه شدم، بالاخره پیشامدی است که رخ‌داده و کاری از دست ما برنمی‌آید.

معلوم شده کدام نفرات برای مسابقات انتخابی المپیک اعزام می‌شوند؟

هنوز اعلام‌نشده است. فعلا هر سه ملی‌پوش اصفهان برای رکوردگیری انتخاب‌شده‌اند؛ اما باید مسابقات انتخابی فدراسیون برگزار شود تا بر اساس رکوردها، نفرات را انتخاب کنند. اعزام به رویدادها نیز با نظر کادر فنی و مسئولان فدراسیون است و آن‌ها تعیین می‌کنند نفرات در کدام مسابقه شرکت کنند.

برای شرکت در مسابقات انتخابی تیم ملی آماده هستید؟

فعلا مشغول ریکاوری هستم؛ اما باید با همین دست آسیب‌دیده تمرین کنم و معلوم نیست در زمان برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی، در چه سطحی از آمادگی باشم.

فکر می‌کنید سال 1400 برای علیرضا یاوری چگونه باشد؟

شروعش که با درد دست همراه بود اما امیدوارم مصدومیتم بهتر شود و بتوانم در انتخابی المپیک، به رکوردی که مدنظرم است، برسم.

حضور گامر دیلانچیان به‌عنوان مربی، چقدر به شما کمک کرده است؟

خیلی کمک کرده است. من تقریبا از 13 سالگی که وارد تیم منتخب استان شدم، شاگرد گامر بودم، البته مربیان دیگری نیز بالای سر ما بودند؛ اما تقریبا چهار سالی است که به‌طور مداوم زیر نظر او تمرین می‌کنم و حضورش انگیزه زیادی به من داده است.

مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن اخیرا در مصاحبه‌ای از احتمال تیم‌داری در رشته شنا خبر داده است. این موضوع را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در آخرین لیگی که برگزار شد، عضو تیم پرسپولیس بودم اما قراردادهای ما پرداخت نشد. با این حال حضور یک تیم اصفهانی در لیگ تأثیرات مثبتی دارد. سال 97 تیم اریس اصفهان در لیگ حضور داشت و به قهرمانی رسید. تیم‌داری دوباره در رشته  شنا به پیشرفت بیشتر این رشته در استان کمک می‌کند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.