صندوق حمایت چه گامی برای واکسیناسیون پیش‌کسوتان ورزش برداشته است؟

 در شرایطی که ویروس کرونا گره کوری به کار دنیا انداخته، تولید واکسن آن بارقه امیدی برای بهبود دوباره جهان روشن کرده است، البته تمامی کشورهای پیشرو در شروع واکسیناسیون، گروه‌های حساس را در اولویت قرار داده که سالمندان بخش اعظمی از این گروه را تشکیل می‌دهند.
توزیع قطره‌چکانی واکسن در ایران اما هنوز تکلیف را مشخص نکرده و طبق اخباری که منتشر می‌شود، هربار گروهی خاص ازجمله کادر درمان، پاکبانان یا سالمندان را در برمی‌گیرد.

سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

 البته در تازه‌ترین اخبار منتشرشده رئیس کمیته ملی پاراالمپیک از واکسیناسیون ۱۲۰ ورزشکار اعزامی به پاراالمپیک توکیو خبر داد و کمیته ملی المپیک هم اعلام کرد که ورزشکاران المپیکی اعزامی به توکیو تا آخر فروردین‌ماه واکسینه خواهند شد. دراین‌بین با فرض نادیده گرفتن این پرسش که چرا درحالی‌که حتی قشر عظیمی از کادر درمان و بسیاری دیگر از گروه‌های حساس واکسینه نشده‌اند، ورزشکاران در اولویت قرار گرفته‌اند، باید جویا شد که چرا پیش‌کسوتان ورزشی همچنان در اولویت دریافت واکسن نیستند. مجموعه‌ای تحت‌عنوان صندوق حمایت از قهرمانان و پیش‌کسوتان چه گام مؤثری برای واکسینه شدن پیش‌کسوتان ورزشی که بیشترشان با توجه به شرایط سنی و درگیری با بیماری‌های مختلف در گروه حساس جامعه هم قرار دارند، برداشته است؟شاید مفهوم حمایت از پیش‌کسوتان در صندوق حمایت از آن‌ها متفاوت بوده و صرفا به برگزاری مراسم یادبود و تجلیل خلاصه می‌شود. دوم دی‌ماه سال ۱۳۸۲ صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیش‌کسوتان ورزش ایران به‌موجب قانون برنامه سوم توسعه و تصویب هیئت‌وزیران تحت‌نظارت سازمان تربیت‌بدنی وقت با هدف حمایت و پشتیبانی مؤثر از اعضا و ایجاد یکپارچگی و سازمان‌دهی تمامی اقدامات در راستای حمایت از قهرمانان و پیش‌کسوتان ورزشی تأسیس شد.این در حالی است که مفهوم حمایت در زمان هشت مدیر این مجموعه از ابتدا تاکنون که سیدمصطفی ابطحی مدیرعامل حال حاضر آن است تا حدودی متفاوت بوده؛ اما به‌طورکلی در این سال‌ها رضایت اکثر ورزشکاران و به‌خصوص پیش‌کسوتان تأمین نشده و همیشه هم نبود بودجه کافی، دلیل اصلی این کم‌کاری از سوی این مجموعه عنوان ‌شده است. به نظر می‌رسد حالا عدم تلاش برای اختصاص واکسن و در اولویت قرار دادن پیش‌کسوتان برخلاف وظایف سازمانی این صندوق و شعارهای مسئولانش در حمایت از این قشر باشد. انتظار می‌رود صندوق حمایت از قهرمانان و پیش‌کسوتان هم‌پای کمیته‌های ملی المپیک و پاراالمپیک اقدامی مؤثر در خصوص اختصاص سهمیه واکسیناسیون برای جامعه پیش‌کسوتان و سالمندان ورزشی انجام دهد. چراکه پیش‌کسوتان ورزشی به لحاظ سنی ریسک بالاتری را با ابتلا به بیماری کرونا تجربه می‌کنند و الگوی جهانی نیز سالمندان را در اولویت واکسیناسیون قرار داده است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.