اصفهان شهر«شهدای نام‌دارِ نام‌آور»

اصفهان سال‌هاست که مهد شهدایی بزرگ و نام‌آور است؛ از شهید سیدابوالحسن شمس‌آبادی تا شهید محراب آیت‌الله اشرفی اصفهانی و تا همین امروز، سردار شهید سید محمد حجازی! اصفهان را به نام همین شهدایش می‌شناسند. شاید سال 55 مقدمه‌اش بود؛ اما حالا که بیش از چهل سال از تولد انقلاب می‌گذرد، همچنان شهیدپرور است و نام شهدایش ورد زبان‌ها. 

چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
 استان اصفهان پیشتاز در شهدای انقلاب، دفاع مقدس، جبهه مقاومت، مدافعان حرم، مدافعان وطن و ... است. آنچه در ادامه می‌خوانید یادآوری است از نام برخی از شهدای نام‌دار اصفهانی در چهل و پنج سال اخیر؛ «از سال 55 تا همین امروز یعنی 1400».
شهید آیت‌الله سیدابوالحسن شمس‌آبادی: صبحدم هجدهم فروردین 1355، هنگامی که برای ادای فریضه صبح از خانه خارج می‌شد، به دست مخالفان ربوده شد و در میانه راه وی را خفه و جنازه‌اش را در راه شهر درچه زیر پل یکی از رودها پنهان کردند. پیش از طلوع آفتاب رهگذران متوجه شدند و خبر به شهر رسید. انبوه مردم به صورت دسته‌های عزادار به محل وقوع فاجعه حرکت کردند و پیکر پاکش را با کمال احترام بر سر دوش به شهر آوردند (که طی این مسیر 17 کیلومتری، 6 ساعت به طول انجامید) و در روز پنجشنبه با تشییعی با شکوه در تخت فولاد در اراضی لسان‌الارض (گلستان شهدای کنونی) دفن کردند. حرکت جمعیت چند صد هزار نفری متشکل از علمای اصفهان، قم، تهران و مشهد و مردم عزادار شهرهای مختلف استان اصفهان و شهرهای قم، کاشان، اراک، شهرکرد و یزد در حال نوحه سرایی وگریه و زاری و شرکت غیر مسلمانان  از ارامنه و یهودیان چنان شوری ایجاد کرده بود که تا آن زمان مانندش دیده نشده بود. تمام مغازه‌های اصفهان تا یک هفته و درس‌های حوزه علمیه قم به مدت سه روز و بازار قم یک روز تعطیل بود و پرچم‌های سیاه در هرکوی و برزن نصب شد و مجالس سوگواری او تا بیش از 40 روز در استان اصفهان و دیگر شهرهای ایران ادامه یافت و محافل یاد بود وی از سوی مراجع عالی قدر تقلید در قم، تهران، مشهد و نجف اشرف برگزار شد.  پس از شروع جنگ تحمیلی پیکرهای پاک شهدا گرداگرد مزار او دفن شدند.
شهید آیت‌الله عطاءالله اشرفی اصفهانی: آیت‌الله اشرفی اصفهانی در مدت نمایندگی امام خمینی(ره) در استان کرمانشاه دوبار مورد سوء قصد قرار گرفت و در ظهر جمعه ۲۳ مهر ۱۳۶۱ در نماز جمعه مسجد جامع کرمانشاه و توسط سازمان مجاهدین خلق به شهادت رسید. پیکر او پس از تشییع در کرمانشاه و خمینی شهر در تخت فولاد (گلزار شهدای کنونی اصفهان) به خاک سپرده شد. وی بنا به وصیت خودش در تخت فولاد اصفهان و در کنار آیت‌الله سید ابوالحسن شمس‌آبادی تدفین شد. بخشی از بدن وی که بعدها پیدا شد، در گورستان باغ فردوس کرمانشاه به خاک سپرده شد. او یکی از امامان جمعه‌ای است که در ایران به شهدای محراب مشهورند.
شهید سردار حاج حسین خرازی: او فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین(ع) در دوران جنگ عراق و ایران بود. سردار حسین خرازی در فرونشاندن غائله گنبد و ترکمن صحرا و در آزادسازی شهرهای دیواندره، سقز، بانه، مریوان و سردشت از دست افراد مسلح، نقش مؤثری داشت. او در عملیات خیبر یک دست خود را از دست داد و ۸ اسفند ۱۳۶۵ در منطقه عملیاتی کربلای ۵ به شهادت رسید.
شهید سردار حاج احمد کاظمی: او زاده نجف‌آباد اصفهان بود و در سال‌های جنگ تحمیلی فرماندهی لشکر ۸ نجف را برعهده داشت. بعد از جنگ نیز از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ فرمانده قرارگاه حمزه و از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ فرماندهی لشکر ۱۴ امام‌حسین (ع) را برعهده داشت. سردار حاج احمد کاظمی در فاصله سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴ در جایگاه فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خدمت کرد و پس از آن به فرماندهی نیروی زمینی سپاه پاسداران منصوب شد. او نوزدهم دی‌ماه ۱۳۸۴ در اثر سقوط هواپیمای داسو فالکن ۲۰ در نزدیکی ارومیه، به همراه شماری از فرماندهان سپاه به شهادت رسید و بنابر وصیت خود در کنار مزار شهید حاج حسین خرازی تدفین شد. سنگ بنای یادبودی از شهید حاج احمد کاظمی در قطعه ۲۹ بهشت زهرای تهران نیز وجود 
دارد.
شهید محسن حججی: او از مدافعان حرم بود که در مرداد سال 1396 در منطقه مرزی بین سوریه و عراق به اسارت درآمد و پس از دو روز توسط نیروهای داعش به مقام شهادت نائل شد. محسن حججی جزو معدود شهدایی است که رهبر انقلاب در کنار تابوت او حضور پیدا کردند. پیکر او در تهران، مشهد، اصفهان و نجف‌آباد و با حضور خیل عظیم مردم و مسئولان تشییع شد و سرانجام در زادهگاهش نجف‌آباد اصفهان و در جوار گلستان شهدای این شهر به خاک سپرده شد.
سردار شهید سید محمد حسین‌زاده حجازی: او زاده 1335 اصفهان، در همان سال‌های ابتدایی انقلاب به مناطق آذربایجان غربی و کردستان رفت تا با شورش و آشوب ضدانقلاب در این منطقه مقابله کند. سردار حجازی همچنین در دوران دفاع مقدس، مسئول سازماندهی و اعزام نیروهای مردمی و در برهه‌ای هم مسئول اعزام نیرو به جبهه‌های جنوب بود. او پس از پایان دفاع مقدس نیز در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ماند و در مسئولیت‌های مهمی همچون معاون هماهنگ‌کننده و معاون نیروی انسانی نیروی مقاومت بسیج، فرماندهی نیروی مقاومت بسیج (۱۳۷۶ - ۱۳۸۶)، ریاست ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 
(۱۳۸۶ - ۱۳۸۷)، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (۱۳۸۷ - ۱۳۸۸)، جانشین قرارگاه ثارالله (ع) (۱۳۸۷)، معاون آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح (۱۳۸۸ _ ۱۳۹۳)، حضور در جبهه مقاومت (از ۱۳۹۳ تا شکست داعش) و جانشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (از دی ۱۳۹۸ تا ۲۹ فروردین ۱۴۰۰) ایفای نقش کرد. معروف است که سردار حجازی از افراد مؤثر و طبق گفته برخی از منابع، مؤسس واحد موشکی حزب‌الله لبنان نیز بوده است. او شامگاه 29 فروردین براثر عوارض شیمیایی ناشی از جنگ تحمیلی به فیض شهادت نائل آمد و پیکرش 31فروردین در گلزار شهدای اصفهان و در کنار برادر شهیدش تدفین شد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.