سوپرلاکچری‌های بازار اجاره اصفهان

رهن میلیاردی و اجاره میلیونی در بازار تعطیل

لوکس‌ترین مغازه‌های اصفهان بَر خیابان‌های لاکچری و شلوغ شهر با اعداد و ارقام نجومی و در خفا رهن و اجاره می‌شوند. معاملات این املاک سالانه است؛ ولی محرمانه انجام می‌شود تا مبادا اداره امور دارایی از ارقام واقعی معاملات مطلع شود. در طول مدت قرارداد نیز نه مالک و نه مستأجر درباره مبلغ قرارداد صحبت نمی‌کـنـنـد و تـنـها زمانی از سال که مـــفــــاد قـراردادهـــای میـلـیـونـــــی در مغازه‌های مخوف اصفهان منتشر می‌شود، فصل بهار است. مالکان در این فصل به دنبال مستأجر می‌گردند و کم‌وبیش درباره مبلغ قراردادهای موردنظر به واســطـــه‌هــا اطلاعات می‌دهند.

شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

مـغـازه‌هـــای لــوکـس اصـفـهـــان به ندرت از مستأجر خالی می‌شوند، تعدادی از آن‌ها بیش از 10 سال است مستأجر دارند و قرارداد آن‌ها سالانه تمدید می‌شود؛ ولی امروز در فصل بهار تعدادی از مغازه‌های لـوکــس و خاص اصفهان در مـحـلـه‌هـــای شیخ‌صدوق، دشتستان، مرداویـج، بلوار آیینه‌خانه و تـوحـیـد، خـالـی از مسـتأجر هستند و مـالـکـــان با شرایط مختلفی به دنبال مستأجر می‌گردند.

 شیخ‌صدوق

درصد بالایی از مغازه‌های لوکس بازار اصفهان در محله شیخ‌صدوق قرار دارند. امروز با ودیعه 200 میلیونی و قیمتی کمتر از ماهانه 15 میلیون تومان می‌توانید یک مغازه در محله شیخ صدوق اجاره کنید؛ ولی مغازه‌های خوش‌جای شیخ‌صدوق بیش از این قیمت دارند. کمترین ودیعه برای مغازه‌های لوکس شیخ‌صدوق از حدود 300 میلیون تومان آغاز می‌شود؛ البته این رهن 300 میلیون تومانی در کنار اجاره ماهانه دست‌کم 20 میلیون تومان است. برای مثال، ابتدای خیابان شیخ‌صدوق مغازه‌ای 90 مترمربعی با بر زیاد لب خیابان آگهی شده است، مالک 350 میلیون تومان رهن و ماهانه 33 میلیون تومان اجاره می‌خواهد! با شرایطی شبیه به این مغازه‌های لوکس زیادی را در خیابان شیخ‌صدوق اجاره می‌دهند؛ ولی مغازه بزرگ‌تر و لوکس‌تر هم موجود است. برای مثال مغازه‌های لوکس بر خیابان شیخ‌صدوق با متراژ بزرگ‌تر از 100 مترمربع رهنی بالاتر از 400 میلیون تومان دارند؛ مانند مغازه‌ای 150 مترمربعی که مالک آن را با 800 میلیون تومان رهن کامل می‌دهد.

 دشتستان

مغازه‌های خوش بر دشتستان رهن و اجاره‌های شبیه به محله‌های لاکچری اصفهان دارند. در این محله نیز مانند شیخ‌صدوق کف رهن مغازه‌های خوش‌جا و بزرگ‌متراژ از حدود 300 میلیون تومان آغاز می‌شود و مالک ماهانه دست‌کم 30 میلیون تومانی اجاره می‌خواهد. برای مثال مغازه‌ای خوش‌جا و 150 مترمربعی با بر 12 متری در محله دشتستان با رهن 300 میلیون تومانی و اجاره ماهانه 40 میلیون تومان آگهی شده است یا چند صدمتر پایین‌تر مغازه‌ای دونبش، سر چهارراه با بر زیاد از دو طرف و متراژ 200 مترمربعی با ودیعه 300 میلیونی و اجاره ماهانه 45 میلیون تومان آگهی شده است. مغازه‌های خوش‌جای دشتستان مانند مرکز شهر پرتقاضا هستند.

 مرداویج

مغازه‌های خالی و لوکس مرداویج بهار 1400 در بیشتر مشاهده‌ها متراژ کوچکی دارند. در محله مرداویج هم مغازه‌های خوش‌جا 100 و 200 مترمربعی زیادی هستند؛ ولی امسال مستأجر دارند. بیشتر مغازه‌های خالی این محله متراژی کمتر از 50 مترمربع دارند؛ مانند مغازه‌ای 40 مترمربعی بر مرداویج با رهن 300 میلیونی و اجاره ماهانه هشت میلیون تومان. رهن و اجاره مغازه‌های بزرگ‌تر مرداویج به همین نسبت بیشتر است؛ به‌خصوص مغازه‌های خاص این محله که سال گذشته با رهن بالای یک میلیارد تومان به دست مستأجر سپرده شدند و امسال با همان شرایط تمدید شدند.

بلوار آیینه‌خانه

بلوار آیینه‌خانه برعکس مرداویج امــســال بازار پــرشــوری برای مغازه‌های بزرگ دارد؛ البته در این محله به دلیل حضور رستوران و فست‌فودی‌های بزرگ شهر مغازه‌های بزرگ همیشه پرطرفدارتر از مغازه‌های کوچک هستند. بـه‌هـرحـــال بـهـــار 1400 مغازه‌های بزرگ و خالی زیادی در محله آیینه‌خانه با هدف یافتن مستأجر آگهی شده‌اند. در این بخش از شهر چون مغازه‌ها بیشتر کاربری غذاخوری دارند و رستوران‌ها چند ماه در سال بیکارند، تمایل برای رهن به‌مراتب بیشتر از اجاره است؛ برای مثال مغازه‌ای 300 مترمربعی در بلوار آیینه‌خانه که مناسب رستوران است امروز آگهی شده و مالک برای یک سال ودیعه‌ای یک میلیارد تومانی می‌خواهد! چند متر پایین‌تر مغازه‌ای 250 مترمربعی مناسب رستوران نیز آگهی شده است، مالک 500 میلیون تومان رهن و ماهانه 50 میلیون تومان اجاره می‌خواهد.

توحید

تـوحـیـد، پـیـش از شـــروع به کار سیتی‌سنتر اصفهان، خانه برندها در اصفهان بود. همین امروز هم برندهای بزرگی در محله توحید و بر خیابان فروشگاه دارند تا مغازه‌های این محله از شهر سوپرلاکچری باشند. مغازه‌های توحید بیشتر برای فروش کالاهای لوکس اجاره می‌شوند و متراژ آن‌ها بین 100 تا 200 مترمربع است. اجاره یک مغازه خوش‌جای 200 مترمربعی در محله توحید بین 600 تا 700 میلیون تومان رهن و اجاره ماهانه 30 میلیون تومانی دارد. مغازه‌های کوچک‌تر توحید نیز دست‌کم 300 میلیون تومان رهن با اجاره ماهانه بیش از 25 میلیون تومان دارند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.