پای مجلس در کفش حقوق‌دانان!

رئیس اسکودا در اصفهان: وظیفه نظام وکالت رفع بیکاری و بحران اقتصادی کشور نیست

«آیا مبتکران و مبدعان نظام وکالت در دنیا قرارشان بر این بود که بیکاری را رفع یا در بحران‌های اقتصادی کمک کنند؟» این پرسشی است که وکیل جعفر کوشا، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا)، روز پنجشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران مطرح و اذعان کرد: هیچ کسی شک ندارد که کشور ما این روزها دچار بحران اقتصادی است و به همین دلیل رهبر انقلاب هرساله مسئله اقتصاد را محور و شعار سال قرار می‌دهند؛ اما هجمه‌ای که امروز به کانون وکلا و این نهاد مردمی و قدیمی وارد شده این است که شما بیایید در این بحران اقتصادی به کشورکمک کنید. حال پرسش ما این است که ما چه ابزارهایی برای کمک به بحران اقتصادی داریم؟

شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

 اصلا کجای دنیا چنین چیزی رسم است؛ اینکه اقتصاددانان برای رفع مشکلات اقتصادی به وکیل مراجعه کنند؟! او افزود: قرار نیست با فرافکنی، به نهادی حمله کنیم و بگوییم می‌تواند این مشکل را حل کنــــــد، درحالی که وظیفه ذاتی آن نهاد چیز دیگری است. رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) با بیان اینکه امروز در کشور با بحران مدیریتی روبه‌رو هستیم نه مدیریت بحران، گفت: همه قبول داریم بیکاری است، گرانی است، تورم است، قدرت خرید مردم پایین آمده و در بحث اقتصاد با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم، اما سؤال این است که آیا سیلی زدن به بیمار او را مداوا می‌کند یا اینکه باید درمان شود؟
کوشا با ابراز تأسف از اینکه امروز اقتصاددانان وارد حریم حقوق‌دانان شده‌اند، خاطرنشان کرد: متاسفانه طرح‌هایی که امروز در مجلس مطرح می‌شود توسط اقتصاددانان مطرح شده نه وکلایی که حقوق خوانده باشند. او تأکید کرد: انتظار مردم از منتخبان خود در مجلس ارائه راهکارهایی برای حل مشکلات اقتصادی است، اما مشارکت در رفع بیکاری نباید تولید بحران کند.
کوشا با اشاره به هجمه‌ای که امروز به نهاد وکالت وارد شده تا در حل بحران اقتصادی کشور ورود کرده و کمک کند، گفت: مشکل اساسی ما در این است که باید درد را بدانیم و درمان را براساس درد تجویز کنیم، اما اگر مشکل بیکاری و تورم داریم باید بدانیم چه کسانی باید آن را درمان کنند و درمان متناسب با درد چیست. رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) عنوان کرد: متاسفانه امروز نمایندگان مجلس و بعضا قوه قضائیه به دلیل یک سری حرکت‌های پوپولیستی و تبلیغاتی به درمان‌هایی روآورده‌اند که نه‌تنها اساسی نیست بلکه مقطعی هم نیست. کوشا در ادامه افزود: ما تابع آنچه قانون برعهده ما گذاشته، هستیم ولی اجازه نمی‌دهیم استقلال و آزادمنشی وکیل مورد معامله قرار بگیرد. به گفته رئیس اسکودا، وکیل باید مستقل از حاکمیت باشد و قرار نیست پرونده‌اش را حاکمیت بدهد. او با بیان اینکه متاسفانه در مجلس طرح‌هایی وجود دارد که هیچ‌کدام نه‌تنها تقویت نهاد وکالت را دنبال نمی‌کنند، بلکه تضعیف‌کننده نیز هستند، گفت: این امر به این دلیل است که طرح‌ها توسط اقتصاددانان مطرح شده نه وکلایی که حقوق خوانده باشند. کوشا افزود: در کسب‌وکار تلقی‌کردن وکالت، هم دولت و هم قوه قضائیه اعلام مخالفت کردند، اما مجلس با جدیت دنبال این موضوع است.
او در خصوص جذب وکیل نیز گفت: استراتژی ما در جذب وکیل اجرای قانون است. او با بیان اینکه ما منعی در افزایش ظرفیت وکیل نداریم، خاطرنشان کرد: اگر قوه قضائیه اعلام کند امکانات لازم را برای آموزش کارآموزان دارد ما هم موافقت خود را در این خصوص اعلام می‌کنیم، اما این نباید به معنای برداشتن سقف ظرفیت باشد. او با بیان اینکه صرفا برای رفع مشکل بیکاری نباید ظرفیت‌ها را بالابرد، اظهار کرد: با هرج‌ومرج و جوسازی و غوغاسالاری نمی‌شود مشکلات را حل کرد؛ چرا که یک وکیل بیکار، مفسده‌اش از یک فارغ التحصیل بیکار بیشتر است.
رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) همچنین در مورد ارتباط ضعیف جامعه وکلا با مردم اذعان داشت: ما رسانه نداریم. کوشا افزود: قطعا اگر ما هم صاحب رسانه بودیم بهتر می‌توانستیم با مردم ارتباط برقرار کنیم و اعتماد آن‌ها را به جامعه وکلا جذب کنیم؛ به گونه‌ای که آن‌ها برای رفع مشکلات خود به ما اعتماد بیشتری داشتند. این در حالی است که صداوسیما همراه ما نیست و بیش از اینکه مردم را به وکلا خوش‌بین کند روز به‌روز آن‌ها را بدبین‌تر کرده است و نمونه بارز آن را می‌شود در سریال‌هایی که نمایش می‌دهد، دید.
کوشا همچنین با بیان اینکه اگر قرار است ما اعتمادسازی کنیم و مردم به وکیل اعتماد کنند باید همه جریانات با همدیگر حرکت کنند، افزود: قول می‌دهیم اگر مجلس کمک کند در پرونده‌های خاص حتما با وکیل اقامه دعوا یا طرح شکایت شود، یا وکالت خانوادگی مطرح شود و جریان‌سازی مشورت با وکیل و حقوق‌دان صورت گیرد،  ما هم انعطاف لازم را برای پذیرش وکیل خواهیم داشتم؛ به شرط اینکه همه قوا با ما همسو باشند.

در وکالت چیزی به نام زیرمیزی نداریم

وکیل ابراهیم کیانی، نایب‌رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران نیز در این نشست، در پاسخ به این شبهه که وکلا مانند پزشکان، زیرمیزی می‌گیرند، بیان داشت: در وکالت چیزی به نام زیرمیزی نداریم، در وکالت یا براساس تعرفه دستمزد می‌گیرند یا براساس توافقی که بین وکیل و موکل رخ می‌دهد. او با انتقاد از طرح‌های مصوب در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه هیچ‌کدام از این طرح‌ها به دنبال تقویت نهاد وکالت نیست.
به گفته او، این طرح‌ها نه‌تنها بنیان حقوقی ندارد، بلکه بنیان حقوقی را نیز نشانه گرفته‌اند. کیانی گفت: طراحان، قواعد حقوقی بازار و اقتصاد را در سیستم حقوقی کشور پیاده کرده‌اند که متاسفانه این‌ها با هم همخوانی ندارند. نایب‌رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران همچنین در خصوص به تعویق‌افتادن سه‌باره آزمون وکالت گفت: این موضوع هیچ ارتباطی به اسکودا ندارد و متاسفانه بی‌تدبیری سازمان سنجش و ستاد ملی کرونا و مجریان این آزمون بوده است. او خاطرنشان کرد: اسکودا مراتب اعتراض خود را نسبت به این موضوع به ریاست‌جمهوری اعلام کرده است. کیانی همچنین با اعلام اینکه برگزاری آزمون، اعلام ظرفیت و نحوه جذب وکیل را قوه قضائیه اعلام می‌کند، تصریح کرد: کانون‌های وکلا در تعیین ظرفیت پذیرش کارآموزان نقشی ندارند و فقط مجری هستند. البته با طرح‌های که مطرح می‌شود برخی ظاهرا اعتقاد دارند باید به هر ایرانی یک پروانه وکالت داده شود، درحالی که  ۱۰۰ هزار وکیل داریم و بنابر اعلام قوه قضائیه در آذرماه گذشته ۱۷۷ هزار قرارداد ثبت شد که نشان می‌دهد سهم وکلا چه تعداد است.

جامعه وکالت را دریابید

لیلا رئیسی، رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان نیز در این نشست اعلام کرد: مشکلاتی که این روزها در نهاد وکالت کشور وجود دارد بسیار زیاد است. او با بیان اینکه کانون‌های وکلا پس از پیروزی انقلاب تاکنون هیچ مقطعی به دشواری این روزها نداشته‌اند، یادآور شد: البته هجمه این مشکلات به نوعی موجب انسجام و وحدت در جامعه وکالت شده است. رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان با اشاره به مطرح شدن برخی طرح‌ها در مجلس گفت: این طرح‌ها در صورت تصویب نتایج نگران‌کننده‌ای برای حرفه وکالت به دنبال دارند، چراکه ماهیت نهاد وکالت و اصول اساسی حرفه وکالت را نقض می‌کنند، مثل کسب‌وکار تلقی‌کردن حرفه وکالت.
رئیسی معتقد است نمایندگان مجلس باید در امور مربوط به نهاد وکالت که یک نهاد کاملا تخصصی است با متولیان این نهاد مشورت کنند، اگرچه قانونی و منطقی این است که هرگونه اصلاح در مقررات باید با نظرات کانون‌های وکلای و همفکری آن‌ها به مجلس برود.
او با بیان اینکه این روزها مرتب می‌شنویم به کانون‌های وکلا اتهام انحصارگرایی زده می‌شود،  اما کسانی که مدعی هستند باید بگویند چه تعریفی از انحصار دارند، افزود: تعیین ظرفیت در دست قوه قضائیه است، ضمن اینکه به اشتباه تصور می‌کنند وکیل کسی است که دانشنامه حقوق دارد، درحالی که این شرط لازم است اما کافی نیست. رئیسی با تأکید براینکه وکیل باید تربیت شود و تربیت وکیل نیاز به زیرساخت دارد، گفت: وظیفه کانون وکلا اشتغال‌زایی نیست، بلکه تربیت وکیل است؛ با وجوداین، نمایندگان مطمئن باشند اگر فرصتی دهند کانون‌های وکلا در جهت حل معضل فارغ‌التحصیلان بیکار رشته حقوق راهکارهای اصولی ارائه خواهند کرد. رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان با بیان اینکه متاسفانه مشکلات بسیار باعث شده وکلا به واسطه بیکاری و ناامنی شغلی دچار مشکل شوند، گفت: کمی جامعه وکالت را دریابید.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.