کماندار اصفهانی در رؤیای المپیکی‌شدن

پیرعلی: سهمیه تیمی ریکرو دور از دسترس نیست

با وجودی که شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، بسیاری از رویدادهای ورزشی را به لغو و تعطیلی کشانده، در رشته تیراندازی با کمان تیم ملی کشورمان دو رخداد مهم را پیش رو دارد که مسابقات جهانی فرانسه به واسطه اینکه آخرین رویداد انتخابی سهمیه المپیک محسوب می‌شود، از اهمیت بالایی برخوردار است. امین پیرعلی نماینده اصفهان در تیم ملی تیراندازی با کمان است که این روزها در اردوی تیم ملی حضور دارد و برای حضور در این میدان‌های سرنوشت‌ساز آماده می‌شود. برای اطلاع از آخرین وضعیت پیرعلی و شرایط او برای حضور در کاپ جهانی سوئیس با او هم صحبت شدیم، زیرا کادر فنی تیم ملی، شرط اعزام به مسابقـــــات کسب سهمیه فرانســـــه را نتیجه به دست‌آمــــــده ملی‌پوشان در مسابقات سوئیس عنوان کرده است.

یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

از مسابقات سوئیس چه خبر؟

قرار است بیست و پنجم اردیبهشت عازم این کشور شویم. این رقابت‌ها کاپ جهانی است و مرحله اول آن به میزبانی گواتمالا برگزار شد و با حضور در این مسابقات، برای شرکت در رقابت‌های فرانسه آماده می‌شویم.

شرایط آماده‌سازی تیم برای دست‌یابی به هدف مهم کسب سهمیه المپیک مناسب است؟

خدا را شکر وضعیت خوبی داریم و تیم ریکروی آقایان تمرینات خوبی را پشت سر گذاشته است. همه ملی‌پوشان تلاش می‌کنند بهترین عملکرد را به نمایش بگذارند و در مسابقات جهانی فرانسه شرکت کنند. تمرکز ما برای کسب سهمیه تیمی در رشته ریکرو است.

یعنی شانسی برای کسب سهمیه انفرادی در تیراندازی با کمان نداریم؟

سال 2019 در مسابقات قهرمانی آسیا که حکم انتخابی المپیک را هم داشت، سهمیه انفرادی در ریکرو را کسب کردیم و با توجه به اینکه برای کشور ما تنها یک سهمیه در نظر گرفته شده، دیگر دغدغه‌ای برای سهمیه انفرادی نداریم، اما برای کسب سهمیه تیمی سه نفره تلاش می‌کنیم. در بخش بانوان به دلیل اینکه سهمیه انفرادی نگرفته‌اند، در مسابقات فرانسه برای کسب سهمیه تیمی و انفرادی تلاش می‌کنند.

کادر فنی تیم ملی تیراندازی با کمان، چه چشم‌انـدازی را برای این رشـته تعریف کرده است؟

برنامه‌های تیم ملی گام‌به‌گام جلو می‌رود. بعد از یک سالی که در هیچ مسابقه‌ای شرکت نداشتیم، در تورنمنت ترکیه شرکت کردیم و اردوی تدارکاتی خوبی هم داشتیم. در حال حاضر، هم مسابقات سوئیس و فرانسه را پیش رو داریم و در صورت کسب سهمیه تیمی المپیک، برنامه‌های بعدی بر آماده‌سازی تیم متمرکز خواهد شد.

تیم ملی برای کسب سهمیه تیمی شانس دارد؟

نمی‌توانیم بگوییم صد در صد سهمیه می‌گیریم یا اینکه شانسی برای کسب سهمیه نداریم، حریفان مهمی داریم اما باید با جدیت تلاش کنیم و دنبال کسب بهترین نتیجه باشیم.

وقفه کرونایی به سـود تیراندازی با کمان شد یا به ضرر آن؟

به خاطر خاصیت رشته تیراندازی با کمان، تقریبا جزو اولین رشته‌هایی بودیم که تمریناتمان را شروع کردیم، البته باشگاه‌ها در مقطعی تعطیل بودند، اما خوشبختانه هیئت تیراندازی با کمان اصفهان و اداره کل ورزش و جوانان استان حمایت خوبی از ما داشتند. تمرینات تیم ملی تیراندازی با کمان هم تقریبا جزو اولین‌ها در سال کرونایی بود. با این حال عقب‌افتادن یک‌ساله مسابقات تأثیر منفی خودش را داشت و از لحاظ جسمانی و روحی و روانی آسیب دیدیم، ولی به‌هرحال تلاش کردیم با شرایط وفق پیدا کنیم.

همراه با کاروان المپیکی‌ها واکسینه شدید؟

واکسیناسیون تیم ملی تیراندازی با کمان انجام شد، اما من بعد از بازگشت از مسابقات ترکیه به اصفهان سفر کرده بودم و از واکسیناسیون جا ماندم. فدراسیون در حال پیگیری است اما فعلا مشکلی وجود ندارد و در تمرینات تیم ملی پروتکل‌های بهداشتی به طور کامل رعایت می‌شود.

با توجه به اینکه در رشته تیراندازی با کمان اصفهان تاکنون المپیکی نداشته است، فکر می‌کنید در صورت تحقق این اتفاق مهم، چه تاثیری بر وضعیت این رشته خواهد داشت؟

قطعا تاثیرات مثبتی خواهد داشت، زیرا باعث می‌شود جوانانی که تازه به این رشته علاقه مند شده‌اند، انگیزه بیشتری برای کسب موفقیت پیدا کنند.  اداره ورزش و جوانان استان نیز نظر مساعدی به این رشته خواهد داشت زیرا از دید آن‌ها یک رشته المپیکی محسوب می‌شود.
اگر سهمیه المپیکی برای تیراندازی با کمان اصفهان به دست بیاید، از لحاظ بحث تیم‌داری و توجه باشگاه‌ها نیز با اهمیت خواهد بود و می‌توانیم امیدوار باشیم در المپیک‌های آینده، تعداد بیشتری از ورزشکاران اصفهان در این رشته مدال ورودی کسب کنند و حتی به مدال آوری نیز امیدوار باشند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.