عبور از گردنه چهارم

سیر کرونا در اصفهان نزولی شد

سخن‌گوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان با بیان اینکه خوشبختانه بیشتر شهرها از پیک چهارم در حال عبور هستند، گفت: روند بیماری رو به نزول است؛ البته چند شهر مثل دهاقان، شهرضا، اصفهان و... هنوز وضعیت مطلوبی ندارند و در اوج پیک چهارم به سر می‌برند که امید است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی این شهرها نیز از پیک چهارم به زودی عبور کنند.

چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

حجت‌الله غلامی در نشست خبری خود که به‌صورت ویدئوکنفرانس با خبرنگاران برگزار شد، اظهار کرد: روند شیوع بیماری کووید19 در استان نزولی اســـــت؛ اما تعداد بیماران بـســتــری با بـیـمـــاران ترخیصی از بیمارستان با یکدیگر  برابری می‌کند؛ البته تا پیش از این تعداد بستری‌ها بیشتر از بیماران ترخیصی بود.

آمار فوتی‌ها هنوز پایین نیامده است

این‌گونه که غلامی در ادامه سخنانش تصریح کرد: تا پیش از این، تعداد تست‌های مثبت پی‌سی‌آر بالای 45درصد بود؛ این درحالی اســـــت که این میزان، درحال حاضر به حدود 37درصد رسیده و سیر نزولی دارد. سخن‌گوی ستاد استانی مقابله با کرونا افزود: متأسفانه آمار فوتی‌ها هنوز نزولی نشده اســــت و انتظار می‌رود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزان مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کووید 19 نیز به‌زودی کاهش یابد.

آغاز به کار گام پنجم طرح شهید سلیمانی در اصفهان

سخن‌گوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان در بخش دیگری از نشست مجازی خود به طرح سردار شهید سلیمانی اشاره کرد و گفت: چهار گام از این طرح طی شده است و روز دوشنبه نیز گام پنجم این طرح با تفاهمنامه‌ای که با بسیج و بهداشت و درمان منعقد شده، آغاز به کار کرده است. در ایـــــــن گام، علاوه بر رصـــــد و شناسایی بیماران و نظارت‌های محله محوری که از آبان ماه شروع شد، آموزش گسترده و مشارکت اجتماعی و استفاده حداکثری از امکانات محافظات‌کننده به‌ویژه دستگاه‌های اجرایی در دستور کار قرار گرفته است.
غلامی هدف از اجرای گام پنجم سردار سلیمانی را تغییر رفتار در جامعه دانســــت و افزود: بحث واکسیناسیون با همکاری بهداشت و درمان در این طرح ادامه پیدا خواهد کرد. سخن‌گوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان با اشاره به واکسیناسیون افزود: کادر درمان و افرادی که در جبهه مقدم درمان مشغول به فعالیت هستند، در اولویت تزریق واکسن قرار داشتند که واکسیناسیون آن‌ها از اسفند آغاز شد و درحال حاضر فاز دوم واکسیناسیون آغاز شده که در آن افراد بالای 80سال واکسینه شده‌اند و قرار است که تزریق واکسن به آن‌ها نیز تا پایان اردیبهشت به اتمام برسد. براساس برنامه‌ای که در قالب سند ملی واکسیناسیون تدوین و ابلاغ شده است تا آخر شهریورماه همه رده‌های سنی تا 60 سال و تا پایان دی ماه نیز تمامی افراد کشور واکسینه می‌شوند؛ البه به شرطی که واکسن به موقع و به تعداد کافی توزیع شود.

واکسیناسیون بیماران زمینه‌ای از خردادماه

غلامــــــی در ادامه با اشــــــاره به واکسیناسیون بیماران دارای بیماری زمینه‌ای، تصریح کرد: تزریق واکسن به این بیماران (از سنین 16 سال تا 66 سال) از خردادماه آغاز می‌شود و این افراد نیازی به مراجعه حضوری ندارند؛ چراکه وزارت بهداشت و درمان با ارسال پیامک و از طریق پرونده سلامت به آن‌ها اطلاع‌رسانی خواهد کرد. حدود 92درصد از مردم پرونده سلامت دارند و 8 درصد مابقی نیز برای تعیین نوبت واکسیناسیون یا باید به نزدیک‌ترین مرکز بهداشت به محل سکونت مراجعه کنند یا با تلفن 3113 تماس بگیرند.
سخن‌گوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری مراسم شب‌های قدر نیز گفت: این مراسم باید در فضای باز و به مدت دو ساعت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود و پخش نذورات نیز در این مراسم ممنوع است و همچنین افراد باید از وسایل شخصی خود استفاده کنند. این  مقام مسئول خاطرنشان کرد: البته توصیه این است که افراد در خانه بمانند و این مراسم را از صداوسیما دنبال کنند.

ایجاد محیط ایزوله برای دانش‌آموزان مشکوک

غلامی با اشاره به برگزاری امتحانات نهایی دو پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری، بیان کرد: با توجه به سراسری‌بودن این امتحانات، امکان برگزاری آن‌ها به صورت مجازی وجود ندارد؛ اما همه مقدمات کار، برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ضوابط بهداشتی انجام شده است و این امتحانات از 27 اردیبهشت‌ماه تا 24 خــــــردادمـــاه حضـــــــوری برگزار می‌شوند. او ادامه داد: همچنین، برای هر حوزه‌ای یک محیط ایزوله نیز در نظر گرفته شده است تا افرادی که مشکوک به بیماری هستند، در این مکان امتحان خود را بدهند. این محیط ایزوله در فضای باز است تا امکان انتقال بیماری به حداقل برسد.

واکسیناسیون عشایر با هماهنگی

سخن‌گوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان در رابطه با واکسیناسیون عشایر نیـــــز بیان کرد: ورود عشایر به استان آغاز شده است. تیم‌های مشترک امور عشایر و بهداشت و درمان در محل استقرار کوچ عشایر حضور دارند و موارد خاص را با هماهنگی یکدیگر در خود محل واکسینـــــه خواهنــــــد کرد.

محدودیت‌های اصناف ادامه دارد

به گفته او، با توجــــــه به ابلاغ دستورالعمـــــــل جامــــع هوشمنــــــد، محدودیت‌های اصناف ادامه دارد؛ منتهی پیشنهادهایی در رابطه با نحوه فعالیت اصناف شاغل در گروه دو و سه مطرح شده است. پیش بینی این است که تا هفته آینده تعدادی از شهرستان‌ها در وضعیت نارنجی قرار خواهند گرفت و در این شرایط، فعالیت مشاغل یک و دو مجاز خواهد بود. منتظر پاسخ پیشنهادی هستیم که به ستاد ملی ارائه شده است؛ به این صورت که مشاغل دو و سه به صورت شیفتی مشغول به کار شوند یا آن دسته که مشتری‌های کمتری دارند، کار خود را آغاز کنند. غلامی ادامــــه داد: با هماهنگــــــی شهرداری، تمامی فعالیت مشاغلی که در چهارباغ فعالیت می‌کنند تعطیل شده است، به همین دلیل بسته‌شــــــدن محور چهارباغ فعلا امکان‌پذیر نیست.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.