شبیخون دلار به بازارها

موج ریزشی دلار بر کدام بازارها تأثیرگذار بود؟

دلار در اردیبهشت‌ماه سال جاری چند هزار تومانی ارزش خود را از دست داد و به کانال 21هزار تومان عقب‌نشینی کرد. نتیجه نزولی‌شدن نرخ ارز، کاهش قیمت در بازارهای وابسته به دلار بود؛ به‌طوری‌که انواع اسمارت‌فون، لپ‌تاپ، تبلت و ساعت هوشمند حداکثر تا یک‌میلیون‌و500هزار تومان ارزان شدند. دلار تنها به بازار گجت‌های هوشمند شبیخون نزد؛ بازارهایی از قبیل طلا و خودرو نیز دستخوش تغییراتی شدند. سکه‌تمام در ده روز ابتدایی اردیبهشت‌ماه 200هزار تومان ارزش خود را از دست داد؛ همچنین افت قیمت خودروهای وارداتی به بیش از 100میلیون تومان رسید.

شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

قیمت‌ها ریخت! ثبت روند نزولی جدید دلار باعث شده است امید به کاهش قیمت‌ها در بازار وابسته به ارز بیشتر شود؛ درضمن مردم در انتظار بازگشت نرخ اسکناس آمریکایی به کانال کمتر از 20هزار تومان هستند.

موبایل

نخستین دهه از دومین ماه سال با کاهش قیمت موبایل به پایان رسید و درپی نزولی‌شدن نرخ ارز، قیمت انواع اسمارت‌فون‌ها کاهش یافت. کاهش قیمت در بین اسمارت‌فون‌های پرفروش محسوس‌تر بود؛ به‌طوری‌که آیفون 12 پرومکس 256 گیگابایتی با کاهش قیمت دومیلیون‌تومانی، به جای 39 با نرخ 37میلیون تومان و گلکسی اس 20 پلاس با کاهش بهای یک‌میلیون‌و500هزارتومانی به جای 21میلیون‌و200هزار تومان با قیمت 19میلیون‌و700هزار تومان به فروش رسید. قیمت گلکسی نوت 20 نیز با ریزش یک‌میلیون‌و250هزارتومانی، به جای 21میلیون‌و200هزار تومان با قیمت جدید 19میلیون‌و950هزار تومان خــریدوفروش می‌شـــد. روند کاهش قیمت‌ها در بین محصولات شیائومی و هوآوی نیز اتفاق افتاد؛ ولی میزان کاهش قیمت آن‌ها در مقایسه با محصولات اپل و سامسونگ کمتر بود. محصولات میان‌رده هوآوی نسبت به پرچمداران آن افت قیمت بیشتری را در دهه ابتدایی اردیبهشت تجربه کردند؛ برای مثال، هوآوی Y6s در ابتدای اردیبهشت چهارمیلیون‌و200هزار تومان قیمت داشت؛ ولی در پایان دهه اول اردیبهشت 500هزار تومان از ارزش خود را از دست داد یا قیمت Nova 7i با ریزش 300هزارتومانی، به پنج‌میلیون تومان رسید. قیمت محصولات شیائومی نیز درپی نزولی‌شدن نرخ ارز، کاهش یافتند و شیائومی Mi 10 به جای 22میلیون تومان با قیمت 21میلیون‌و670 هزار تومان عرضه می‌شد یا نرخ redmi 9T از چهارمیلیون‌و550 هزار به چهارمیلیون‌و400هزار تومان تغییر کرد.

لپ‌تاپ و تبلت

بازار لپ‌تاپ و تبلت نیز از روند نزولی نرخ ارز بی‌نصیب نماند و قیمت این گجت‌ها در طول دهه ابتدایی اردیبهشت تا یک‌میلیون تومان کاهش یافت. لپ‌تاپ  دل مدل Insprion 3501   ازجمله گجت‌هایی بود که پابه‌پای ارز، کاهش قیمت داشت و قیمت آن از 24میلیون‌و400 تومان به ‌23میلیون‌و450هزار تومان تغییر کرد. لپ‌تاپ  مایکروسافت مدل Surface Book 3 900هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با قیمت 106میلیون‌و670 هزار تومان خریدوفروش شد. وضعیت قیمت‌ها در بازار تبلت نیز به همین منوال بود و محصولات پرچمدار تا یک‌میلیون تومان و میان‌رده‌ها تا 200هزار تومان ارزان شدند. هفته گذشته قیمت آی‌پد پرو 2020 از 43 به 42میلیون تومان کاهش یافت و گلکسی Tab S7+ با ریزش 900هزارتومانی با بهای 20میلیون‌و900 هزار تومان معامله می‌شد.

ساعت هوشمند

کاهش بهای دلار در بازار آزاد، افت قیمت ساعت‌های هوشمند را به دنبال داشت. در این میان، محصولات اپل هر کدام یک میلیون تومان در دهه ابتدایی اردیبهشت ارزان شدند؛ به‌طوری‌که اپل واچ سری شش حدود 10میلیون تومان، سری پنج نزدیک به 9میلیون و 400هزار تومان و سری سه حدود پنج‌میلیون و 500 هزار تومان قیمت‌گذاری شدند. گجت‌های سامسونگ نیز از اپل عقب نماند و افت قیمت آن‌ها به یک میلیون تومان ‌می‌رسید؛ برای نمونه، ساعت هوشمند سامسونگ مدل اکتیو دو هفته قبل به جای پنج‌میلیون‌و200هزار تومان با قیمت چهارمیلیون‌و 200 هزار تومان عرضه می‌شد. میزان کاهش قیمت ساعت‌های شیائومی و هوآوی کمتر (200 تا 700 هزار تومان) بود.

طلا و خودرو

افت نرخ ارز تنها بر بازار دیجیتال تأثیرگذار نبود و سایر بازارها ازجمله خودرو و طلا با روند کاهشی همراه شدند. نتیجه کاهش نرخ ارز در بازار طلا، ازدست‌رفتن ۲۰۰هزار تومان از ارزش سکه بود؛ همچنین نرخ هر گرم طلا 18 عیار برای نخستین بار در سال جاری به کمتر از یک میلیون تومان رسید. خودروهای وارداتی هم مانند طلا ارزان‌تر شدند؛ برای نمونه، اتومبیل‌های لوکس مانند بی‌ام‌و و مرسدس بنز بیش از 100میلیون افت قیمت داشتند و اتومبیل‌هایی مانند آزار، رنو تلیسمان، سانتافه و... بیش از 50 میلیون کاهش قیمت را تجربه کردند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.