جان ‌نیمه‌جان بازار با نزولی‌شدن طلا

زوج‌های جوان برای خرید طلا باوجود افت قیمت‌ها چقدر باید هزینه کنند؟

افت ارزش اونس جهانی و کاهش چشمگیر نرخ ارز موجب شده قیمت طلا در کشور روند نزولی پیدا کند و اکنون بهای هر گرم طلای 18 عیار نزدیک به 900 هزار تومان است. کاهش قیمت طلا موجب شده زوج‌هایی که فکر خرید طلا برای شروع زندگی را از سر خود بیرون کرده بودند، دوباره تمایل به خرید طلا پیدا کنند. مشاهدات میدانی از بازار طلای اصفهان حاکی از نزولی‌شدن قیمت انواع ست حلقه، سرویس و زنجیر طلاست. درحال حاضر، با حدود سه میلیون تومان می‌توان یک حلقه نامزدی، با هفت میلیون تومان ست حلقه ساده و با حدود 10میلیون تومان یک سرویس طلا تهیه کرد.

یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

مگر می‌شود عروسی را بدون سرویس طلای عروس برگزار کرد؟! مدت‌هاست که زوج‌ها سرویس طلا را از لیست خریدهای خود کنار گذاشتند؛ ولی نزولی شدن قیمت طلا باعث شده عده‌ای دوباره به خرید طلا روی بیاورند. قیمت طلا در اردیبهشت سال جاری روند نزولی پیدا کرد و پس از گذشت حدود شش ماه نرخ هر گرم طلای 18 عیار به کانال 900 هزار تومان بازگشت. روز گذشته سکه تمام طرح جدید و قدیم به ترتیب حدود 9 میلیون و 600 هزار و 9 میلیون و 400 هزار تومان قیمت داشتند. قیمت نیم‌سکه پنج میلیون و دویست‌هزار تومان، ربع‌سکه سه میلیون و 300 هزار تومان و سکه یک‌گرمی یک میلیون و 850 هزار تومان بود. همچنین قیمت هر گرم طلای 18 عیار نیز 945 هزار تومان اعلام شده است. به گزارش اقتصاد آنلاین، طبق پیش‌بینی‌های ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، اخبار زیادی از احتمال توافق و بازگشت ایران و آمریکا به برجام به گوش می‌رسد و چنانچه این اتفاق رخ دهد، شاهد کاهش بیشتر قیمت طلا و سکه خواهیم بود. علاوه بر این، تعطیلی بازار و کاهش تقاضا نیز افت قیمت طلا را به دنبال دارد. کاهش قیمت طلا فرصتی برای خرید جواهرات عروسی برای زوج‌های جوان ایجاد کرده است و زوج‌ها به صورت اینترنتی و حضوری حلقه ازدواج، سرویس طلا و... تهیه می‌کنند.

خرید حلقه، اولویت اصلی

مشاهدات میدانی از بازار طلای اصفهان نشان می‌دهد در شرایط کرونایی زوج‌هایی که قصد ازدواج دارند، بیشتر برای خرید حلقه مراجعه می‌کنند و حتی طلافروشی‌های اینترنتی بیشتر مشتری برای حلقه ازدواج دارند. در حال حاضر، قیمت ست حلقه طلا معمولی از هفت میلیون تومان شروع می‌شود و این بها برای ست حلقه‌های معمولی مزین به سنگ به مرز 30 میلیون تومان می‌رسد. برای نمونه ست حلقه طلای 18 عیار ساده با وزن شش گرم حدود هفت میلیون تومان، ست حلقه هفت گرمی هشت میلیون و 150 هزار تومان و ست حلقه ساده 11 گرمی 12 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد. این روزها حلقه‌های تک نامزدی با قیمت مناسب‌تری عرضه می‌شوند؛ برای مثال حلقه و پشت حلقه تک نگین با وزن دو گرم و نیم با بهای دو میلیون و 800 هزار تومان، حلقه و پشت حلقه طلای پنج گرم و نیمی با بهای شش میلیون و 550 هزار تومان به فروش می‌رسد.

سرویس طلا، در صورت امکان

سرویس طلا یکی دیگر از خرید زوج‌های جوان به شمار می‌رود؛ ولی بعضی از زوجین به دلیل گرانی بیش از حد طلا، سرویس را از لیست خریدهای خود کنار گذاشته‌اند. باوجوداین، قیمت انواع سرویس طلا در روزهای گذشته کاهش یافته است و اکنون با 10 میلیون تومان می‌توان یک سرویس هشت‌گرمی تهیه کرد. قیمت سرویس‌های معمولی نیز بین 12 تا 30 میلیون تومان متغیر است. سرویس‌های طرح سکه‌ای از محبوبیت بالایی برخوردارند که نمونه 10 گرمی آن حدود 11 میلیون و 580 هزار تومان قیمت دارد. همچنین سرویس‌های طلا متشکل از سینه‌ریزهای کارشده طرفداران زیادی در بین زوج‌های جوان دارند که یک سرویس 15 گرمی آن نزدیک به 19 میلیون تومان قیمت خورده است. سرویس‌های طلا با وزن بالا یعنی 20 تا 25 گرم نیز با بهایی نزدیک به 23 تا 27 میلیون تومان به فروش می‌رسند.
طبق رسم و رسوم اصفهانی‌ها، خانواده زوجه برای داماد یک زنجیر طلا تهیه می‌کنند که یک زنجیر طلا مردانه با وزن پنج گرم حدود شش میلیون تومان قیمت دارد. البته امکان خرید یک زنجیر طلای مردانه با وزن دو گرم با بهای دو میلیون و 235 هزار تومان وجود دارد. ولی طبق بررسی‌های میدانی از بازار طلا، زنجیرهای معمولی وزنی بیش از پنج گرم دارند؛ برای نمونه زنجیر طلا با وزن پنج گرم و نیم شش میلیون و 870 هزار تومان، زنجیر هفت گرم و نیمی هشت میلیون و 650 هزار تومان، زنجیر هشت گرمی 9 میلیون و 200 هزار تومان، زنجیر 15گرمی 16 میلیون و 130 هزار تومان و زنجیر 16 گرم و نیمی حدود 19 میلیون و 620 هزار تومان قیمت دارد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.