برگزاری جشنواره گل سرخ در اصفهان

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان: باغ رز در ناژوان افتتاح می‌شود

با نگاهی به تاریخ اصفهان، درمی یابیم که اردیبهشت این شهر با جشن کهن گل سرخ عجین بوده و بیشتر گردشگران به این جشنواره اشاره کرده‌اند. گل سرخ، نماد گیاهی اصفهان است و اکنون در اردیبهشت و پایان ماه مبارک رمضان، برگزاری جشنواره گل سرخ در محور چهارباغ، جان تازه‌ای به شهر می‌بخشد. مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان که متولی برگزاری این جشنواره است، گفت: درصددیم در این جشنواره به جنبه اقتصادی توجه کنیم و گلدان‌ها با قیمت کم و مناسب تهیه شوند.

یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

 این جشنواره تا عید فطر آماده و محور چهارباغ برای عید فطر برای بازدید شهروندان آماده‌سازی خواهد شد. فروغ مرتضایی‌نژاد افزود: گل سرخ، همان گل رز و گل ملی ایران و ده کشور دنیاست که ۱۵۰ گونه و ۲۰هزار مدل دارد. محل بومی و خاستگاه این گل، نیمکره شمالی است. در ایران برخی گونه بومی گل رز وجود دارد و ایران و غرب آسیا دقیقا خاستگاه اصلی گل رز محمدی است. او یکی از دلایل استفاده از گل رز سرخ برای تزیین چهارباغ را زیبایی و ماندگاری این گل دانست و افزود: گل رزعلاوه بر زیبایی، خاصیت دارویی هم دارد؛ همچنین جنبه اقتصادی و عطرسازی گل رز به‌ویژه گل محمدی از اهمیت خاصی برخوردار است؛ چراکه یک گرم اسانس گل محمدی برابر با یک گرم طلاست و ارزش بسیار زیادی دارد.

گل رز، نماد ملی برای شهروندان است

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با تأکید بر اینکه گل رز، ملکه گل‌هاست، خاطر نشان کرد: در ایران رز، گل ملی است و شهرداری اصفهان در گذشته هم از رز برای تزیین فضای سبز شهر استفاده کرده و نسترن‌های سفید و رز هفت‌رنگ را در فضای سبز کاشته است. این گل‌ها بسیار مقاوم هستند و بیشتر ماه‌های سال گل می‌دهند؛ به همین دلیل گل رز قرمز را برای جشنواره انتخاب کردیم. مرتضایی‌نژاد درباره جزئیات برگزاری جشنواره گل رز در چهارباغ عباسی بیان کرد: باکس‌های گل قرمز در کنار محور میانی و آب‌نمای چهارباغ به‌صورت باغ ایرانی برای جشنواره ایجاد می‌شود و دربخش‌های خالی در شمال و جنوب چهارباغ، بوته گل رز کاشته می‌شود یا به‌صورت فلاورباکس این کار را انجام می‌دهیم.
او با تأکید بر اینکه گل رز، نماد ملی برای شهروندان است و برای آن‌ها زیبایی خاصی دارد، در خصوص استفاده از این گل در محورهای دیگر شهر گفت: در حال حاضر مکان جشنواره، محور میانی چهارباغ (از چهارراه تختی تا دروازه شیراز) خواهد بود. البته در مناطق دیگر به‌صورت قطعاتی در محورهایی که برای نوروز آماده شده بود، گل رز می‌کاریم. این محورها برای کاشت رزهای صورتی و هفت‌رنگ و نسترن‌های سفید آماده شده است.

 کاشت 20هزار قطعه گل رز

بنا به گفته مرتضایی‌نژاد، برای این جشنواره ۲۰هزار قطعه گل رز که اغلب بوته گل قرمز هستند، تهیه شده که کار بسیار کار سختی بوده و از گلخانه‌های محلات 15 گانه دریافت شده است. هر گلدان پنج گل دارد که تقریبا 100هزار گل قرمز در کنار هم خواهیم داشت. او با بیان اینکه بوته گل رز در خاک باقی می‌ماند و گل‌دهی آن بستگی به گرمی هوا دارد، اظهار کرد: اگر هوا زیاد گرم نشود تا دوسه ماه آینده می‌توانیم، شاهد گل‌دهی گل‌های رز باشیم. او افزود: یکی از بادوام‌ترین گل‌های رز، نسترن‌های سفید هستند که در بسیاری از بلوارها و مناطق شهر کاشته شده و تا اوایل زمستان گل‌دهی دارند.

 استفاده از آب‌های خاکستری برای آبدهی فضای سبز

امسال، اصفهان با توجه به کاهش منابع آبی، کمبود آب، خشک‌سالی‌های سال گذشته و خشکی زاینده‌رود، تابستان سختی خواهد داشت و آبیاری فضای سبز یکی از مشکلات سازمان پارک‌ها خواهد بود. مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در خصوص برخورد با وضعیت خشک‌سالی امسال اصفهان اظهار کرد: برای معضل کمبود آب به‌منظور آبیاری فضای سبز، زیرساخت‌های استفاده از آب خاکستری و پساب همچون سال 97 پیش‌بینی شده است. مرتضایی‌نژاد تأکید کرد: امسال نیز در صورت تشدید کم آبی برای نگهداری درختان، به‌خصوص درختان کهن‌سال، تلاش می‌کنیم و در صورتی که خشک‌سالی ادامه پیدا کند و از تیرماه با کمبود شدید آب مواجه شویم، دستورالعمل آبدهی گل و چمن متوقف و تنها درختان، آبیاری می‌شوند. استفاده از آب‌های خاکستری برای آبدهی فضای سبز یکی از تکنیک‌های سازمان پارک‌هاست که مرتضایی‌نژاد به آن اشاره دارد. او با بیان اینکه این آب‌ها روندی جدا از پساب فاضلاب دارد، اظهار کرد: این آب‌ها در برخی مناطق استفاده می‌شود. برخی از پساب‌های آپارتمان‌ها خریداری شده و در حال تصفیه و تست آن‌ها هستیم؛ البته این آب از پساب فاضلاب نیست و قرار است برای آبیاری فضای سبز استفاده شود. مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان اضافه کرد: در کنار این اقدامات، امسال استفاده از ۱۴۳ هزار تانکر آب در تابستان برای آبیاری مناطق پیش‌بینی شده و اعتبار آن تعیین شده است تا امسال از این خشک‌سالی عبور کنیم.مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با تأکید بر اینکه برای آبیاری فضای سبز ناژوان با کمبود آب مواجه نیستیم، گفت: همه مناطق برای انتقال آب تجهیز شده‌اند و دو مخزن بزرگ داریم که پر از آب است و تلاش می‌شود همیشه آب داشته باشد. مرتضایی‌نژاد ابتدای امسال از تأسیس باغ‌های موضوعی در ناژوان که شامل باغ‌های مختلف میوه و تزیینی است، خبر داد. او اکنون درباره تأمین آب این باغ‌ها بیان کرد: آبیاری این باغ‌ها به‌صورت تحت فشار و قطره‌ای است. آبیاری بسیاری از فضاهای سبز سال‌های اخیر نیز به همین صورت بوده و مشکلی برای آبیاری آن‌ها نخواهیم داشت؛ مشکل ما با درختانی است که از قدیم کاشته شده‌اند و ریشه‌های قدیمی دارند. او در ادامه گفت: تا چند روز آینده باغ رز که طراحی بسیار زیبایی دارد در ناژوان افتتاح می‌شود. در این باغ صد مدل گل رز در کنار هم کاشته می‌شود. این باغ رز می‌تواند یکی از جاذبه‌های گردشگری ناژوان باشد و مورد توجه شهروندان قرار بگیرد.

تکمیل فضای سبز سالن اجلاس

مرتضایی‌نژاد در ادامه درباره روند اجرای فضای سبز سالن اجلاس بیان کرد: توصیه می‌کنم شهروندان بازدیدی از فضای سبز این مجموعه داشته باشند. سه هکتار فضای سبز در سالن اجلاس کار و بسیار زیبا طراحی شده است. تقریبا کار روبه اتمام است و افتتاحیه آن در آینده انجام خواهد شد. مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان درباره روند اجرای فضای سبز رینگ چهارم ترافیکی استان نیز گفت: فضای سبز در قطعات مختلف کار، به خصوص در منطقه ۱۴ تمام شده و رشد خوبی داشته است. فضای سبز پل‌های سردار سلیمانی در حال کاشت است. برای زیبایی پل از گل‌های رز هفت‌رنگ استفاده شده و ۱۵ هکتار فضای سبز در پل‌های سردار سلیمانی در محور میانی و زیر پل ایجاد شده است. در فضای سبز از گل‌های پاپیلی، گیاهان سایه درشت و درختچه‌های گل توری استفاده شده و فضای سبز بسیار مناسبی برای این قسمت از رینگ پیش‌بینی شده است.

خرید مخزن پیش‌ساخته برای باغ گل‌ها

یکی از مجموعه‌های بسیار مهم اصفهان باغ گل‌هاست که در مجاورت رودخانه زاینده‌رود قرار دارد. این باغ، بسیاری از گونه‌های مختلف گیاهی را در خودش دارد که البته با توجه به خشک‌سالی در زاینده رود، احتمال آسیب رسیدن به گل‌ها وجود دارد. مرتضایی‌نژاد درباره تأمین آب و آبیاری باغ گل‌ها اظهار کرد: برای باغ گل‌ها یک مخزن پیش‌ساخته پیش‌بینی شده که در حال خریدو انجام زیرساخت آن  هستیم. این مخزن نیاز آبی این باغ را در صورت بروز مشکل در تابستان برطرف می‌کند.

کاشت کاج در اصفهان کمتر از انگشتان دست

در حاشیه این گفت‌وگو مرتضایی‌نژاد به‌عنوان استاد دانشگاه درباره استفاده از کاج در فضای سبز اصفهان که نقدهای زیادی مبنی بر نامناسب‌بودن آن با آب وهوای اصفهان وجود دارد، گفت: من به لحاظ علمی با همکاران در دانشگاه صنعتی به این نتیجه رسیدیم که کاج بسیار مقاوم است؛ بااین‌حال در چند سال اخیر کاشت سوزنی‌برگ‌ها را به حداقل رسانده‌ایم. در کنار سوزنی‌برگ‌ها، کاشت پهن‌برگ‌ها مانند بلوط و زیتون در فضای سبز نیز دیده می‌شود. البته ما برای طراحی فضای سبز مجبوریم به انواع گیاهان توجه داشته باشیم. در کنار کاشت صد پهن برگ، یک سوزنی‌برگ هم داریم. او با تأکید بر اینکه اجتنابی از کاشت سوزنی برگ‌ها نیست، افزود: به لحاظ علمی همچنان اعتقاد داریم کاج‌ها حتی کاج ایرانی، از مقاوم‌ترین گونه‌ها هستند؛ اما کاشت این درخت در اصفهان به عدد انگشتان دست هم نمی‌رسد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.