شطرنج تاکتیک‌ها در نقش‌جهان

سپاهان و پرسپولیس امشب فینال نیم‌فصل دوم را برگزار می‌کنند

هماوردی سپاهان و پرسپولیس در هفته بیست و دوم لیگ برتر فوتبال، حکم فینال نیم‌فصل دوم را دارد، البته نه پیروز این بازی قهرمانی‌اش را قطعی خواهد کرد و نه بازنده آن از قهرمانی ناامید خواهد شد، باوجوداین، دیدار امشب تمام خصیصه‌های یک فینال فوتبالی را دارد و دو مدعی شماره یک لیگ بیستم، حساس‌ترین دیدار نیم‌فصل را برگزار می‌کنند.بر اساس برنامه هفته بیست و دوم قرار بود این دیدار روز جمعه برگزار شود؛ اما باتوجه‌به بازگشت پرسپولیسی‌ها از گوای هند و قرنطینه یک هفته‌ای، به درخواست کادر فنی این تیم، دیدار با سپاهان دو روز به تأخیر افتاد. این تصمیم با واکنش تند صفحات هواداری سپاهان در فضای مجازی مواجه شد.

یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

 آن‌ها این تصمیم را لطف سازمان لیگ و مسئولان فدراسیون عنوان کردند. بااین‌حال، مدیریت باشگاه سپاهان و کادر فنی این تیم بدون حاشیه‌سازی، روی بازی تمرکز کرده‌اند تا تفاوت مدیریت و کادر فنی فعلی سپاهان با مدیران و مربیان سابق که هواداران را  علیه سازمان لیگ و تصمیماتش تحریک کرده و به بهانه مخالفت هواداران از انجام بازی در موعد قانونی طفره می‌رفتند، مشخص شود.سپاهان در حال حاضر 44 امتیازی است و با یک بازی بیشتر در صدر جدول لیگ برتر قرار دارد. پرسپولیس 41 امتیازی هم در رده دوم ایستاده و در تعقیب زردهای اصفهانی است. به تعبیر یکی از کارشناسان فوتبال، این بازی 12 امتیازی است و نتیجه به‌دست‌آمده در آن برای هر دو تیم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا تیم برنده علاوه بر اینکه در کورس قهرمانی سه امتیاز از حریف پیش افتاده، مانع دست‌یابی حریف به سه امتیاز شده است. به بهانه این دیدار با پرونده ویژه‌ای با شما همراه هستیم که در ابتدا به جدال تاکتیکی دو مربی اشاره خواهیم کرد و در ادامه نیز بر تعدادی از ستاره‌های این بازی مروری خواهیم داشت؛ هر چند که هر 22بازیکنی که در ترکیب بازی امشب قرار بگیرند، هر کدام برای خود یک ستاره هستند.

شطرنج تاکتیکی نویدکیا و گل‌محمدی

زمانی که محرم نویدکیا هدایت تیم سپاهان را برعهده گرفت، هواداران این تیم که روی نیمکت ذوق‌زده بودند، برای نتیجه‌گیری سرمربی محبوبشان روی نیمکت سپاهان چند فصل انتظار کشیدند؛ اما حالا محرم در همان اولین فصل سرمربیگری همراه با تیمش یکی از مدعیان قهرمانی لقب گرفته است. حضور محرم روی نیمکت علاوه بر اینکه از نظر فنی تیم سپاهان را دستخوش تغییراتی کرده، از لحاظ روانی نیز این تیم را در بهترین وضعیت ممکن قرار داده است؛ ضمن اینکه ادبیات نویدکیا و روحیه خاصش، او را به یک مربی متفاوت در فوتبال ایران تبدیل کرده که در بین هواداران سایر تیم‌ها نیز علاقه‌مندانی پیدا کرده است.عملکرد محرم تا بدین جا رضایت مدیریت و هواداران سپاهان را به همراه داشته، اما اگر او موفق به قهرمانی لیگ با تیم سپاهان شود، دست به کار بزرگی زده که نامش را در فوتبال ایران ماندگار خواهد کرد.
در آن سوی میدان، یحیی گل‌ محمدی، سابقه مربیگری بیشتری نسبت به نویدکیا دارد و حدود ده سالی از حضور او روی نیمکت می‌گذرد. گل محمدی فصل گذشته با تیم پرسپولیس قهرمان لیگ شد، اما به این دلیل که سرخ‌های تهرانی تا نیم‌فصل با گابریل کالدرون همکاری داشتند، نیمی از مسیر قهرمانی با این مربی طی شده بود. برای لیگ بیستم هر نتیجه‌ای که به دست بیاید، تمام و کمال به نام گل‌محمدی خواهد بود و او تلاش می‌کند در هفته‌های باقی‌مانده لیگ، با کسب امتیاز  لازم تیمش را به سوی رسیدن به قهرمانی رهنمون کند. بازی امشب جدال تاکتیکی دو سرمربی صاحب‌نام در فوتبال ایران است و هر دو مربی نیز به‌خوبی می‌دانند که نتیجه‌گیری در این بازی برای هوادارانشان از چه اهمیتی برخوردار است و بخشی از مسیر محبوبیت آن‌ها از نتیجه‌گیری در این دیدار عبور می‌کند.

پیام نیازمند

در مسیر قهرمانی سپاهان، نیازمند در جایگاه دروازه‌بان اول نقش بسیار مهمی دارد و کادر فنی و بازیکنان هم روی او حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند. نیازمند که یکی از ملی‌پوشان مدنظر سرمربی تیم ملی است، برای رسیدن به جایگاه اصلی در این تیم، باید در تیم باشگاهی‌اش یک سنگربان شش‌دانگ باشد و خیال هم‌تیمی‌هایش را بابت نقطه آخر زمین راحت کند. بازی امشب یکی از محک‌های مهم پیش روی نیازمند است، به ویژه اینکه اسکوچیچ نیز از نزدیک بازی را تماشا می‌کند.

حامد لک

جانشینی علیرضا بیرانوند کار چندان ساده‌ای نبود، اما حامد لک تا بدین‌جا تقریبا از پس این مسئولیت برآمده و به ویژه اینکه در لیگ قهرمانان آسیا نیز به همراه تیمش نایب‌قهرمانی را تجربه کرده است. برای تیمی که می‌خواهد مدعی قهرمانی باشد، پست دروازه‌بان از اهمیت زیادی برخوردار است و لک برای اینکه جای پایش را در جمع سرخ‌ها محکم کند، باید تکیه‌گاه مطمئنی برای آن‌ها باشد.

سید جلال حسینی

 با وجود اینکه درگیر مصدومیت بود، به بازی امشب می‌رسد که این موضوع دستمایه اعتراض هواداران سپاهان شده و آن‌ها دلیل به تأخیر افتادن بازی را، آماده‌شدن حسینی عنوان کرده‌اند. سیدجلال با اینکه آن مدافعِ آماده سال‌های قبل نیست، همچنان حضورش در خط دفاعی پرسپولیس نکته مثبتی برای این تیم است؛ به‌ویژه در بازی مهم با سپاهان که تجربه او کارساز خواهد بود.

امید نورافکن

 سپاهانی‌ها برای بازی امشب حساب ویژه‌ای روی نورافکن باز کرده‌اند و او را یکی از محورهای پیروزی‌بخش تیمشان در جدال بازیکنان نامدار فوتبال ایران می‌دانند. نورافکن که در ترکیب موردنظر نویدکیا، جایگاه ثابتی را به خود اختصاص داده است، در دیدار با سرخ‌های تهرانی می‌تواند یکی از برگ‌های برنده تیم میزبان باشد، البته به شرطی که به اصطلاح فوتبالی‌ها در روز خوب فوتبالی‌اش باشد.

مهدی ترابی

 ترابی که با آرزوی لژیونر شدن از پرسپولیس جدا شده بود، در بازی رفت دو تیم حضور نداشت؛ اما در بازی برگشت یکی از بازیکنان مدنظر کادر فنی برای قرارگرفتن در ترکیب اصلی است. ترابی اگر همان کیفیت همیشگی‌اش را ارائه کند، مهره تأثیرگذاری برای تیمش خواهد بود و کادر فنی سپاهان باید حتما برای مهار این بازیکن و از کار انداختنش در میانه میدان و خط حمله برنامه‌ای داشته باشد، وگرنه ضرر آن متوجه تیم اصفهانی می‌شود.

کی روش استنلی

 این مهاجم برزیلی در تیم محرم نویدکیا نتوانسته همانند تیم قلعه‌نویی ایفای نقش کند، اما برای مصاف با پرسپولیس یکی از بازیکنانی است که هواداران در کری‌خوانی‌های خود حساب خاصی روی او باز کرده‌اند و گل از راه دور استنلی در ورزشگاه آزادی، پای ثابت صفحات هواداری سپاهان در این روزها برای یادآوری غلبه بر سرخ‌های تهرانی در خانه خودشان است. استفاده از کی روش استنلی در بازی امشب بستگی به تاکتیک مورد استفاده نویدکیا و همکارانش در کادر فنی خواهد داشت؛ اما آنچه مسلم است استنلی یکی از چهره‌های ویژه این بازی محسوب می‌شود.

عیسی آل کثیر

 این مهاجم جنوبی که به خاطر یک رفتار آماتوری، از همراهی تیمش به مدت شش ماه محروم شد، از انگیزه‌های زیادی برای نمایش توانمندی‌هایش برخوردار است و باتوجه‌به حساسیتی که هواداران سرخ روی بازی با سپاهان دارند، تلاش می‌کند در این دیدار خودی نشان دهد. آل کثیر در بازی رفت که با تساوی یک بر یک پایان یافت، غایب بود؛ اما برای بازی برگشت حضور دارد و اگر در ترکیب اصلی قرار بگیرد، بمب انگیزه خواهد بود.

سجاد شهباززاده

 آقای گل فعلی لیگ برتر که با 16 گل از دیگر رقبا پیشی گرفته است، یکی از چهره‌های خاص بازی امشب است و برای ادامه روند آقای گلی به بازکردن دروازه سرخ‌ها می‌اندیشید. شهباززاده که ازجمله بی‌حاشیه‌ترین بازیکنان فوتبال ایران به حساب می‌آید، به واسطه گلزنی‌هایش در نزد هواداران محبوب شده، اما اصل محبوبیت او آنجاست که در بازی امشب با گلزنی تیمش را به سه امتیاز این بازی حساس و حیثیتی برساند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.