تقویت تقاضا با تلاش دلالان

تحلیلی بر وضع بازار ارز و طلای اصفهان یک هفته پس از 50 روز تعطیلی

بازار ارز و طلای اصفهان شنبه این هفته پس از حدود 50 روز تعطیلی شروع به کار کرد. 27 اسفند ماه 1399 قبل از شروع تعطیلات نوروزی دلال‌های خیابان سپه دلار را با قیمت 25 هزار تومان و کمی بالاتر معامله می‌کردند و در بازار بزرگ اصفهان سکه بالاتر از 11 میلیون تومان معامله می‌شد؛ ولی در طول تعطیلی بازارها، اخباری مانند نتایج مذاکرات وین باعث شد تا دلار به کمتر از 21 هزار تومان و سکه به کانال 9 میلیون تومان برسد تا بازار ارز و طلای اصفهان پس از 50 روز با شرایط خاصی فعالیت را آغاز کنند.

چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

 دلال‌های بازار ارز و طلا روز شنبه در حالی وارد بازار شدند که از همان ابتدا نسبت به قیمت‌ها مردد بودند. عده‌ای از آن‌ها از احتمال ریزش نرخ ارز تا 15هزار تومان می‌گفتند و عده‌ای عقیده داشتند در طول همین هفته دلار و سکه صعودی خواهد شد؛ ولی هر دو دسته مثل قبل مردم را دعوت به خرید می‌کردند.

بازار ارز و طلای اصفهان پس از 50 روز

ساعت 10 صبح روز شنبه 18 اردیبهشت ماه دلال‌های خیابان سپه یکی پس از دیگری فعالیت را آغاز کردند؛ ولی تا ساعت 11 کسی حاضر به فروش دلار نبود. فتاحی یکی از دلال‌های خیابان در این باره به اصفهان زیبا گفت: «تهران گفته‌اند نفروشید چون قیمت مشخص نیست، یکی می‌گوید 20 هزار و 600، دیگری 20 هزارو 800، ما تا 21 هزار و 200 تومان هم قیمت داریم؛ باید صبر کنید بزرگ‌ترها اختلافشان را حل کنند بعد می‌فروشیم.» همان روز از بازار طلا نیز خبر رسید سکه به کمتر از 9 میلیون تومان سقوط کرده‌است ولی فروشنده چندانی در بازار حضور نداشت. فروشندگان و فعالین بازار طلا مثل همیشه سر ساعت حاضر بودند؛ ولی با قیمت‌های اعلامی فروشی انجام نمی‌دادند.
ساعت 11 تا 11 و 30 دقیقه صبح فروش دلار با قیمتی بین 21 هزار تا 21 هزار و 200 تومان آغاز شد؛ ولی به دلیل فشار فروش دلار تا 20 هزار و 900 تومان عقب‌نشینی کرد، در مقابل بازار طلا سکه به 9 میلیون و 500 هزار تومان رسید و خریدار داشت. تلاش دلال‌های بازار ارز برای راضی‌کردن مردم برای خرید در روز شنبه مهم‌ترین اتفاق خیابان سپه بود. یکی از دلال‌ها خطاب به مشتری مردد می‌گفت: «همه جا تعطیل بود، هیچ جنسی وارد نشد، دلار از امروز بالا می‌کشد.» دلال دیگری خطاب به یک مشتری دو هزار دلاری‌اش می‌گفت: «21 هزار و 100 از من بخر، آخر همین هفته بیا اینجا 22 هزار و 100 به خود من بفروش.» هم‌زمان با تلاش دلال‌ها برای تحریک تقاضا کانال‌های تلگرامی ارز و طلا نیز تبلیغات گسترده‌ای را آغاز کردند. یکی از کانال‌های تلگرامی پربازدید در زمینه اعلام نرخ ارز با انتشار نموداری از قیمت دلار نوشت: «آیا به خاطر دارید که در طول 40 سال گذشته تا به حال دلار ارزان شده باشد؟» تلاش دلال‌ها برای جذب مشتری برای دلار 21 هزار جواب داد تا صبح یکشنبه تقاضا در بازار ارز و طلا اصفهان رشد چشم‌گیری پیدا کند.یکشنبه 19 اردیبهشت بازار طلای اصفهان با تقاضای سنگینی کار خود را آغاز کرد. سکه ابتدا تا بالای 10 میلیون تومان رفت؛ ولی عصر همان روز به محدوده 9 میلیون و 700 هزار تومان برگشت. دوشنبه سکه 200 هزار تومانی نوسان کرد و در محدوده 9 میلیون و 800 تا 10 میلیون و 500 هزار تومان نوسان کرد و سه‌شنبه نیز همین وضعیت را داشت. نوسان‌گیران بازار طلای اصفهان در این چند روز سود خوبی بردند و فروشندگان به مردم قول سکه 11 میلیونی و بالاتر در طول هفته‌های آینده دادند.

همه جا پای انتخابات ریاست جمهوری وسط است!

دلال‌های بازار بزرگ افت قیمت سکه را متأثر از انتخابات ریاست‌جمهوری می‌دانند و به متقاضیان وعده می‌دادند پس از انتخابات سکه به این قیمت نمی‌ماند، مانند دلال‌های خیابان سپه که از دلار بالای 26 هزار تومان پس از انتخابات می‌گفتند. یکی از دلال‌های خیابان سپه، نزدیک به چهارراه در حالی که روی موتور نشسته بود، با صدای بلند به همکارانش می‌گفت: «دولت بعدی باید دلار را به 26 هزار تومان برساند تا بتواند اقتصاد را بگرداند. کف دلار 26 هزار تومان است.» روز یکشنبه تقاضا در بازار ارز هم مانند طلا تقویت شد تا دلار بالای 21 هزار تومان معامله شود ولی روز دوشنبه درحالی‌که همه منتظر بودند دلار پس از مصاحبه رئیس‌کل بانک مرکزی بار دیگر به زیر 21 هزار تومان و حتی به 19 هزار تومان برسد، از 22 هزار تومان بالاتر رفت.
روز دوشنبه دلار 22 هزار و 400 تومانی هم در بازار اصفهان معامله شد و نزدیک به غروب دلار بار دیگر به کمتر از 22 هزار تومان بازگشت تا اینکه روز سه‌شنبه دلار معاملات خود را با نرخ بالای 22 هزار تومان آغاز کرد.
فعالان بازار عقیده دارند اخبار مذاکرات وین اگرچه در بازار مؤثر است، ولی قیمت واقعی دلار بالاتر از 25 هزار تومان است، در مقابل کارشناسان طی روزهای آینده بارها قیمت واقعی دلار را بین 20 تا 22 هزار تومان اعلام کرده‌اند اگرچه رئیس‌کل بانک مرکزی می‌گوید دلار باید کمتر از 19 هزار تومان باشد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.