سرزمین زیتون و خون

از تاریخچه فلسطین تا اعتراض سلبریتی‌ها به جنایات صهیونیستی

بازی تکراری هرسال از این قرار است که همزمان با روز قدس، رژیم صهیونیستی به حملات وحشیانه‌اش در نوار غزه شدت می‌بخشد و رسانه‌ها این حملات را پوشش می‌دهند. عده‌ای سلبریتی به این کشتار اعتراض می‌کنند، مردم عادی در صفحات مجازی‌شان واکنش نشان می‌دهند و باز هم این اتفاق تکرار می‌شود و کودکان و زنان و مردان بسیاری قربانی این ظلم می‌شوند. در این بین هستند کسانی که از روی نادانی و بی‌اطلاعی‌شان اعلان می‌کنند که مردم فلسطین برای متوقف کردن این چرخه کشتار، سرزمین‌شان را به رژیم صهیونیستی بدهند. این اندیشه سابقه دیرینه دارد.

جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

صاحبان اندیشه صهیونیزم پیش از آنکه چنین جنبشی تأسیس کنند، از قرن 17 میلادی در اندیشه ایجاد «وطن قوم یهود» بوده‌اند. این اشخاص که در میان آنها  شخصیت‌های مشهوری چون اسحاق نیوتن و ژان ژاک روسو نیز مشاهده می‌شوند یهودیان را به مهاجرت به فلسطین تشویق می‌کردند. اواسط قرن 19 میلادی کسی چون موشه مونتفیورِه به خرید زمین در فلسطین روی آوردند اما این جریان فردی بود و همه‌گیر نشد. بعدها براساس آمار موجود که همگی در اسناد ملی فلسطین موجود بوده و این آمار از دفاتر رسمی ثبت به دست آمده است، مشخص شد که فلسطینیان با درک موقعیتی که برای آنها ایجاد شده بود، هرگز زمین‌های خود را به یهودیان نفروختند. تنها 1.8% زمین ها مستقیما توسط فلسطینی‌ها به صهیونیست‌ها فروخته شد. بقیه زمین‌هایی که از طریق فئودال‌ها، جریان ماسونی و یهودیان قدیمی ساکن فلسطین در اختیار صهیونیست‌ها قرار گرفت نیز شامل کمتر از 7% کل فلسطین می‌شود.

موقعیت جغرافیایی فسطین

فلسطین بخشى از سرزمین‌های شام که شامل سوریه، اردن و لبنان است، به شمار مى‏رود که از طرف شرق به اردن، از غرب به دریاى مدیترانه، از شمال و شمال شرقى به لبنان و سوریه و از جنوب به خلیج عقبه و صحراى سیناى مصر محدود مى‏شود. در فلسطین سه منطقه کوهستانى، دشتى و ساحلى وجود دارد که زمین‏هاى حاصل‏خیز کشاورزى را تشکیل مى‏دهد. صحراى نقب در بخش جنوبى واقع شده و یک سوم مساحت فلسطین را تشکیل مى‏دهد. در حال حاضر فلسطین به سه بخش تقسیم می‌شود:
1_ سرزمین اشغالى 1948 که یک میلیون و یکصد هزار فلسطینى را در خود جاى داده است.
2_ کرانه باخترى که مساحتى بالغ بر 5650 کیلومتر مربع داشته و شهر قدس را در برمى‏گیرد، جمعیت فلسطینى آن  نزدیک به یک میلیون و پانصدهزار نفر است.
3_ نوار غزه با مساحتى بیش از 350 کیلومتر مربع که جمعیت فلسطینى آن حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر است.
نزدیک به 5- 4 میلیون فلسطینى نیز پس از اشغال فلسطین به دست صهیونیست‏ها آواره شده و در کشورهاى اردن، سوریه و لبنان زندگى مى‏کنند.

فلسطین و نبردش با صهیونیسم

در ابتدا بریتانیا که قصد سیطره بر منطقه عربى اطراف کانال سوئز را داشت، مصر را اشغال و یهودیان را ترغیب کرد تا ادعاى بى‏اساس خود را مبنى بر داشتن حق بازگشت، به کوه «صهیون» در قدس و برپایى دولت در فلسطین، مطرح کنند.
بریتانیا در همین زمینه، مشوق تئودور هرتسل (خبرنگار یهودى‏تبار اتریشى) در امر دعوت از یهودیان جهان، براى تأسیس دولت صهیونیستى در فلسطین بود و بر همین اساس نخستین کنگره صهیونیستى در شهر پازل سوئیس(1897 م.) با حضور صدها تن از شخصیت‏هاى یهودى سراسر جهان برگزار شد. در این اجلاس شرکت کنندگان موافقت کردند براى بازگرداندن یهودیان جهان به فلسطین و برپایى دولت صهیونیستى، علیه ملت تلاش کنند و در همین راستا مؤسسات مالى چندى، براى تحقق این هدف دایر کردند.
به دنبال شروع جنگ اول جهانى، بریتانیا در سال 1917 م. با موافقت فرانسه، آمریکا و دیگر کشورهاى غربى، بیانیه‏اى را صادر کرد و به وسیله بالفور، وزیر خارجه وقت این کشور، به روچیلد که سرمایه‏دار ییهودى بود، قول داد تا وطنی براى یهودیان در فلسطین ایجاد کند. این وعده به «بیانیه بالفور» موسوم شد. در سال 1918 م. (هم‏زمان با شکست ترکیه و اشغال فلسطین به‏وسیله بریتانیا)، کشورهاى یادشده تلاش کردند زمینه برپایى دولت یهودى را در فلسطین مهیا سازند. در همین رابطه جامعه ملل با قیمومیت بریتانیا بر فلسطین، به منظور برپایى دولت یهودى در آن موافقت کرد. بریتانیا نیز به موازات این اقدام، به تجهیز و آموزش نظامى یهودیان پرداخت و زمین‏هاى وسیعى را در اختیار آنان قرار داد تا شهرک‏هایى را احداث کنند.
تا امروز جنگ بر سر گرفتن سرزمین‌های فلسطینی به دست رژیم صهیونیستی، همچنان برقرار است. فلسطینیان این ستم و ناروایى را هرگز نپذیرفته و با تمام قوا به نبرد با صهیونیست‏ها می‌پردازند. در این نبردها، نیروهای ارتشی زیادی از کشورهای همسایه به کمک فلسطین می‌روند. به‌طور مثال در سال 1948 نیروهایى از ارتش کشورهاى مصر، اردن، سوریه، لبنان، عراق و و نیروهاى داوطلب اخوان المسلمین به کمک با فلسطینیان رفتند لیکن به دلیل ضعف تدارکاتى و تسلیحاتى و حضور استعمارى بریتانیا و فرانسه در اغلب کشورهاى منطقه و خیانت برخى از رهبران، منجر به شکست این نیروها و آوارگى صدها هزار فلسطینى گشت.
به‌طور کلی زمانی که صهیونیست ها تصمیم به تأسیس یک دولت جعلی در فلسطین گرفتند، طی یک اقدام هماهنگ شده، انگلیسی‌ها شبانه با کشتی‌های خود فلسطین را ترک کردند و تمام امکاناتی را که در اختیار داشتند در اختیار صهیونیست ها قرار دادند. این اعلام جعلی فرصتی را فراهم آورد که رژیم صهیونیستی خود را مالک سرزمین‌های فلسطینی بدانند و برای بیرون راندن فلسطینی‌ها دست به کشتار بزنند.

موضع سلبریتی‌ها در برابر رژیم صهیونیستی

در سال‌های گذشته چهره‌های هنری و ورزشی زیادی، به حمایت از مردم مظلوم فلسطین برخاسته و خواستار آزادی فلسطین از اشغال شده‌اند؛ افرادی که گاهی به دلیل موضع‌گیری‌هایشان با تهدید و حتی بایکوت مواجه شده‌اند .شاید جالب باشد، اما در فهرست هنرمندانی که با فلسطین و فلسطینی‌ها اعلام همبستگی کرده‌اند، نام افرادی دیده می‌شود که اغلب به عنوان نماد صنعت سینما، فوتبال و موسیقی شهرت جهانی دارند. در ادامه نام چند تن از این افراد که به مناسبت‌های مختلف در رد وحشی‌گری اسرائیل موضع‌گیری کرده‌اند و واکنش صهیونیست‌ها به آن‌ها را خواهیم آورد.

کاکا

ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته، که عموماً با نام کاکا یا ریکاردو کاکا شناخته می‌شودبازیکن برزیلی و فوتبالیست سابق رئال مادرید است. او زمانی‌که در تیم فوتبال آس‌میلان بود، جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه را محکوم کرد.  

ناتالی پورتمن

«ناتالی پورتمن» بازیگر یهودی سرشناس هالیوود و متولد فلسطین اشغالی، در پی گفتگو با یک رسانه عربی قانون «کشور ملی یهود» در پارلمان رژیم صهیونیستی را نژادپرستانه و اشتباه توصیف کرد. پورتمن حتی جایزه جنسیس ۲۰۱۸ که از سوی اسرائیل به شخصیت‌های برتر یهودی اهدا می‌شود و یک‌میلیون دلار ارزش دارد را رد کرد.

جی کی رولینگ

رولینگ، که به‌واسطه نوشتن مجموعه «هری پاتر» شهرت یافت، از جمله هنرمندانی است که در سال‌های گذشته به حمایت از فلسطینی‌ها پرداخته است. وی در سال ۲۰۱۵ بیانیه‌ای را منتشر کرد که در آن با اشاره به بی‌عدالتی‌ای که اسرائیل نسبت به فلسطینی‌ها اعمال می‌کند، خواستار پاسخگویی دولت اسرائیل نسبت به این وحشی‌گری‌ها شد.

خاویر باردم و پنه لوپه کروز

خاویر باردم و همسرش، پنه لوپه کروز، با شروع جنگ غزه، با امضای طوماری به حمایت از مردم فلسطین پرداختند. در این طومار که بیش از ۷۰ هنرمند اسپانیایی ‌زبان آن را امضا کرده بودند، حمله اسرائیل به غزه، نسل‌کشی عنوان شده بود و امضاکنندگان خواستار محکومیت این حمله از سوی اتحادیه اروپا شدند. این کار با هجمه سنگین لابی صهیونیستی به این زوج همراه شد، ولی باردم بر موضع خود پافشاری کرد و اسرائیل را عامل قتل کودکان بی‌گناه دانست. کروز و باردم، این اقدام خود را درخواست برای صلح عنوان کردند.

جان لوئیجی بوفون

بوفون که اهل ایتالیا است ، در پست دروازه‌بانی برای باشگاه فوتبال یوونتوس و تیم ملی فوتبال ایتالیا بازی می‌کرد. بسیاری بوفون را بهترین دروازه‌بان جهان می‌دانند. او در سال‌های گذشته دائما جزو حمایت‌کنندگان فلسطین دربرابر رژیم غاصب صهیونیستی بوده است. حتی در رقابت‌های سری‌آ با فریادهای خود نام فلسطین را به گوش جهانیان رسانده بود. وی در دیدار با نماینده اسرائیل هم حاضر به دست دادن با کاپیتان حریف نشد.

رابرت دنیرو

رابرت دنیرو، بازیگر سرشناس هالیوود در زمان جنگ غزه اظهارات تندی علیه حمایت امریکا از اسرائیل کرد. او گفت: مقصر اصلی این ماجرا امریکاست؛ اگر امریکا از اسرائیل حمایت نمی‌کرد، تل‌آویو هرگز جرات دست زدن به چنین اقدامی را نداشت.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.