داغ گرانی بر پیشانی سرد سیستم‌های سرمایشی

وضعیت نابسامان بازار سیستم‌های سرمایشی باوجود هوای گرم

روزهای گرم سال فرا رسیده‌اند و در اقلیم گرم و خشکی مانند اصفهان نمی‌توان بهار و تابستان را بدون کولر گذراند. بازاریان هم به رونق کسب‌وکار خود در این گرما امید دارند و با پایان محـدودیـت‌های کـرونـایـــی در اواسط اردیبهشت، کرکره مغازه‌های خود را بالا کشیده‌اند؛ غافل از اینکه مردم در این شرایط اقتصادی کمتر به فکر نونوار کردن سیستم گرمایشی منزل یا محیط کار خود هستند و بیشتر به تعمیر و سرویس دستـگـاه‌هــای قدیمی تمایل دارند. مشاهده‌های میدانی از کوچه یخچال اصفــهـان بـه‌عـنـــوان بورس کـولـــرفــــروشـــــان نـصـــــف‌جـهـــان، از کسادی کسب‌وکارها حکایت دارد و تقاضا برای انواع کولر آبی و گازی در ســـال جاری بــا کـــاهــــش همراه است.

یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

یک کولر آبی دست‌کم 800 هزار تومان و یک کولر گازی هشت میلیون تومان قیمت دارد. به گفته یکی از مغازه‌دارها، تقاضا برای کولرهای گازی خارجی به دلیل مشکلات گرانی و قیمت بالا درمقایسه با ایرانی و چینی کمتر است.

کاسبان به پیشواز گرما رفتند

مــشــاهـــده‌هــــای مــیــدانی از بــــازار سیستم‌های سرمایشی در اصفهان نشان می‌دهد، کاسبان زودتر از هر سال به پیشواز گرما رفته‌اند و از اواسط اردیبهشت با پایان محدودیت‌های کرونایی بازار آن‌ها شروع شده است. با یک پرس‌وجوی ساده مشخص می‌شود که کـاســبـان فـقـط برای فروش محصولات سرمایشی آماده شده‌اند و مردم به ندرت به بازار سر می‌زنند. یکی از کاسبان که در کوچه یخچال اصفهان به عرضه انواع کولر آبی می‌پردازد، وضعیت کسب وکار خود را این‌گونه توصیف می‌کند: «بازار کساد است و مردم با قیمت‌های میلیونی کولر نمی‌خرند. این روزهــا بازار تـعـمـیــرات گــرم است.»
مغازه‌دار هم‌جوار او نیز می‌گویند: «مردم وقتی می‌بینند خرید یک کولر معمولی دست‌کم سه میلیون تومان آب می‌خورد، اعتراض می‌کنند و می‌گویند دلار ارزان شد چرا کولر نشد؟! من چه جواب بدهم؟! دلار ارزان شود برایمان فرقی ندارند؛ ولی اگر دلار گران شود، باید اجناس را گران‌تر بخریم.» طبق بررسی‌های میدانی، انواع کولر آبی باوجود کاهش نرخ ارز، قیمت بالایی دارد و ارزان‌ترین مدل آن با حجم 2800 مترمکعب بر ساعت حدود 800 هزار تومان قیمت دارد که برای خنک‌کردن محیط‌های کوچکی مثل اتاق خواب کارایی دارد. قیمت کولرهایی با حجم بیشتر یعنی 3200 مترمکعب بر ساعت نیز از یک میلیون و 500 هزارتومان شروع می‌شود. در مجموع برای خرید یک کولر آبی با حجم مناسب برای خانه یعنی 5000 تا 7000 مـتــرمکـعـب بر ساعت باید سه تا شـــش میلیون تومان هزینه کرد. قیمـت تعدادی از کولرهای آبی موجود در بازار اصفهان به شـــرح جـــدول است.

کسادی بازار کولرهای گازی

وضعیت بازار کولرهای گازی نیز مناسب نیست و چه‌بسا از بازار کولر آبی بدتر است. یکی از کـاسـبـان کـوچـه یـخـچــال درباره قیمت کولر گازی گـفـت: «برای خرید یک کولر گازی باید دست‌کم هشت میلیون تومان هزینه کرد تا بتوان برندی ایرانی خرید و برای خرید کـولـرهــای مـعمولــی مانند هایسنس یا گرین 9 هزار که چینی هستند باید بیش از 9 میلیون تومان پرداخت. با این قیمت‌ها چه کسی به ســراغ کــولــر گــازی می‌آید؟!» بررسی میدانی از بازار کولر گـازی از شروع قیمت‌ها از هـشـت میلیون تومان حکایت دارد و مـحصول کولر گازی ایران رادیاتور 12 هزار حدود 9 میلیون و 300 هزار تومان و جی‌پلاس 9 هزار، 9 میلیون و 600 هزار تومان قیمت دارد. این بها برای محصولاتی با برند گری، هایـسـنـس، آی فادر، سامسونگ و... مرز 30 میـلـیـون تـومـان را رد می‌کند.

فقط ایرانی یا چینی

یکی از عـرضـــه‌کـــنـنـدگـان اصفهانی کولرهای گــازی خــارجـــی، درباره وضعیت کسب‌وکار خود توضیح می‌دهد: «موجود کردن محصولات خارجی و پیدا کردن مشتری برای آن به یک طرف، گارانتی و تعمیر آن‌ها به طرف دیگر. جنس خارجی در بازار محدود است، با توجه به اینکه تمام کالاهای موجود در بازار ایرانی و چینی هستند. نمایندگی رسمی برای خارجی‌ها وجود ندارد و بیشتر کولرها یا ازقبل وارد شده یا قاچاق هستند که بحث گارانـتـی را به یک معضل تـبـدیــل کـــرده است.» با این حساب تقاضا برای کولرهای گازی خارجی در مقایسه با ایرانی و چـیـنـی کـمـتـر اســت. قـیـمـت تعدادی از مـدل‌هــای کـولـرگازی ایرانی و خارجی موجود در بازار اصفهان در جدول مشخص شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.