واکسیناسیون خبرنگاران از متن تا حاشیه

اهالی رسانه از چرایی لزوم در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون خبرنگاران می‌گویند

بحث و جدل برای دریافت واکسن! ماجرا از همین جا شروع شد؛ داستانی مینیمال و چندخطی برای تغییر اولویت واکسیناسیون اهالی رسانه. پدرام پاک‌آئین، نماینده مدیران‌مسئول رسانه‌ها در هیئت نظارت بر مطبوعات و خــبــرگزاری‌هــا، بــه وزیر بهداشت نامه نوشت و خواست که خبرنگاران و عکاسان بنا به ضرورت حضور در مکان‌های مختلف و مملو از جمعیت، هرچه زودتر واکسن دریافت کنند: «استحضار دارید که خبرنگاران و عکاسان خبری بنا به ضرورت تهیه محتوای رسانه‌ای در معرض تماس دائم با آحاد جامعه قرار می‌گیرند و عمدتا در محیط‌های سربسته و در متن اجتماعات مانند نشست‌های خبری، نمایشگاه‌ها، همایش‌ها، اردوهای ورزشی، مراجع قضایی، پادگان‌ها، شهرداری‌ها و ادارات و حتی مراسم تشییع چهره‌های گوناگون که بعضا بر اثر کرونا درگذشته‌اند، حضور می‌یابند.‌

یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

علاوه بر این، حرفه خبرنگاری، ماهیتی سیار و بسیار پرتحرک دارد؛ به نحوی که خبرنگار ناگزیر باید روزانه و حتی در ایام تعطیل به چندین حوزه خبری سرکشی کرده و از افراد و محیط‌های مختلف کسب اطلاع کند؛ برای مثال، یک خبرنگار اجتماعی که مکلف به انتقاد از اجتماعات مغایر با شیوه‌نامه‌های بهداشتی و هشدار به جامعه است، برای انعکاس این گونه رویدادها ناچار به حضور در متن و بطن آن‌هاست. بارها در رسانه ملی مشاهده شده‌است که خبرنگاران با افراد بدون ماسک مصاحبه و از آنان انتقاد کرده یا از اجتماعات پرخطر و ناقض موازین بهداشتی گزارش‌های میدانی تهیه کرده‌اند؛ همچنان که برای مصاحبه با بیماران کرونایی یا کادر درمان ساعت‌ها در بیمارستان‌ها و حتی بخش مراقبت‌های ویژه به سر برده‌اند. با وصف فوق، خبرنگاران در بین صاحبان مشاغل پس از کادر درمان، بیشترین سطح تماس را با آحاد و نفوس جامعه از یک‌سو و بیشترین الزام را به حضور در کانون‌های پرریسک ابتلا به این بیماری دارند؛ البته تردید نیست که خبرنگاران از حیث اولویت دریافت واکسن پس از کادر درمان، جانبازان و بیماران خاص قرار می‌گیرند؛ اما گنجاندن آن‌ها در گروه شغلی سوم با توجه به مأموریت‌های پرریسک و جامعه کم‌شمار این‌صنف منصفانه به‌نظر نمی‌رسد؛ از این رو پیشنهاد می‌شود خبرنگاران برای دریافت واکسن کرونا در اولویت ضروری و هم‌زمان با گروه دوم قرار گیرند تا با حفظ ایمنی خود و منابع خبری‌شان به ایفای وظیفه اطلاع‌رسانی مبادرت ورزند.» ارسال این نامه به وزیر بهداشت همانا و صف کشیدن مخالفان و موافقان رودرروی یکدیگر نیز همانا؛ موافقانی که می‌گویند شرایط کاری اهالی رسانه در دوران کرونا سخت و طاقت‌فرساست و آن‌ها حالا بیش از یک سالی است که پابه‌پای کادر درمان، مشغول اطلاع‌رسانی و انعکاس اخبار مربوط به کرونا هستند و در میدان‌های مختلف حضور پیدا کرده‌اند. استدلال مخالفان، اما چیز دیگری است. آن‌ها می‌گویند خون خبرنگاران رنگین‌تر از بقیه مردم نیست و به جای در اولویت قرار گرفتن آن‌ها واکسیناسیون عمومی باید شتاب بگیرد. این خبرنگاران منتقد مخالفت خود با انتشار این متن را در توییتر نشان دادند و گفتند: «به عنوان یک خبرنگار تأکید می‌کنم که خون من رنگین‌تر از دیگران نیست و هیچ نیازی به دریافت خارج از نوبت واکسن کرونا ندارم. هر وقت واکسیناسیون سراسری با تأمین واکسن رایگان برای همه آغاز شد، من هم واکسن می‌زنم.»

خبرنگاران در اولویت سوم تزریق قرار دارند

انتشار تصویری از حضور عکاسان در وزارت کشور به‌منظور انعکاس اخبار ثبت‌نام نامزدهای سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، اما باعث شد بسیاری از اهالی رسانه نظر خود را تغییر دهند و برای حفظ سلامت و امنیت عکاسان و خبرنگاران میدانی، خواهان در اولویت قرار دادن واکسیناسیون آن‌ها شوند. بر اساس اعلام سخن‌گوی وزارت بهداشت، خبرنگاران پس از گروه یک که شامل کادر بهداشت و درمان، جانبازان و بیماران خاص و گروه دو که شامل افراد مسن بالای ۶۵ سال هستند، در گروه سوم مشاغل پرخطر برای واکسن‌کرونا قرار دارند و واکسیناسیون آن‌ها در ماه‌های آینده باید انجام شود؛ درحالی‌که افزایش تعداد مبتلایان به کرونا و همچنین تغییر جهش این ویروس مرموز و آمار بالای مرگ‌ومیر نگرانی‌ها بابت حضور اهالی رسانه در مکان‌های مختلف به منظور تهیه محتوا را افزایش داده است؛ به همین دلیل نیز برخی از آن‌ها با در اولویت قرار دادن واکسیناسیون خبرنگاران و عکاسان موافق هستند. آریا جعفری، عکاس خبری، در این باره با اشاره به اینکه خبرنگاران و عکاسان از ابتدای شیوع کرونا تا کنون در میدان‌های مختلف حضور پیدا کرده‌اند و به انعکاس اخبار کرونا پرداخته‌اند، تصریح می‌کند: «عکاسان مجبور به حمل تجهیزات در مکان‌های مختلف و پرازدحام هستند که امکان انتقال ویروس کرونا در آن‌ها چندبرابر  بیشتر از جاهای دیگر است و همین هم کار آن‌ها را به مراتب سخت‌تر می‌کند؛ درحالی‌که هیچ چشمداشت و توقعی نیز نداشته و ندارند. اما اکنون که واکسیناسیون در حال انجام است و برخی مشاغل نیز در اولویت قرار گرفته‌اند، خبرنگاران و اهالی رسانه دلخورند که چرا واکسیناسیون آن‌ها انجام نشده است.» به نظر این عکاس، نیازی نیست که در وهله اول، همه اهالی رسانه واکسن دریافت کنند، بلکه «باید انجمن‌های عکاسی و خبرنگاری، کسانی را که در دل ماجرا حضور دارند و به تهیه محتوا می‌پردازند جداسازی کنند و آن‌ها را در اولویت دریافت واکسن قرار دهند؛ افرادی که تعداد آن‌ها زیاد هم نیست.»

رانتی در کار نیست

 رسول شجاعی، دیگر عکاس خبری نیز با این موضوع موافق است و می‌گوید که به دلیل حضور اهالی رسانه در شرایط و موقعیت‌های خطرناک و حساس، نمی‌توان واکسیناسیون آن‌ها را در اولویت قرار نداد و از آن چشم‌پوشی کرد: «براساس سندی که تنظیم شده است خبرنگاران در اولویت سوم واکسیناسیون قرار دارند و قرار نیست که خارج از نوبت و با استفاده از رانت به تزریق واکسن بپردازند.» او واکسیناسیون خبرنگاران و عکاسان را ضروری و لازم می‌داند و بیان می‌کند: «عکاسان و خبرنگاران از ابتدا تاکنون، اخبار مربوط به کرونا را مو به مو انعکاس داده‌اند و در جاهای مختلف مثل بیمارستان و... حضور یافته‌اند؛ درحــالــی‌که این مــوضــوع می‌تواند جان آن‌ها را تهدید کند؛ پس واکسیناسیون آن‌ها باید در اولویت قرار گیرد.» آلا توحیدی، خبرنگار اعتماد نیز دراین‌باره می‌گوید: «عده‌ای می‌گویند تزریق واکسن کرونا به خبرنگاران، هنوز زود است. اعتراف می‌کنم روزهای اولی که کرونا آمد، می‌ترسیدم در جلسات حاضر شوم؛ اما برحسب وظیفه قبول کردم؛ برای مثال، یک روز قرار بود در یکی از مراکزی که تست کرونا می‌گیرند برای تهیه گزارش حاضر شوم. با تجهیزات کامل و شیلد رفتم؛ ولی باز می‌ترسیدم مبتلا شده باشم. بنابراین تا چند روز از خانه بیرون نمی‌آمدم؛ تا فهمیدم به کرونا مبتلا شده‌ام. بقیه عکاسان و خبرنگاران هم از مواجهه مستقیم با ویروس در امان نبودند و بیشترشان با حضور در جلسات و بیمارستان‌ها مبتلا شدند. بنابراین باید این قشر فعال اجتماعی که با کمترین دریافتی مادی همواره مورد انواع هتک حرمت و هجمه‌ها قرار دارند، در اولویت تزریق واکسن باشند تا بتوانند همچنان در آگاهی‌بخشی، فرهنگ‌سازی و آموزش مردم استوار بایستند. خبرنگاران در زمره شاغلان فعال حتی در شرایط قرمز هستند که همگام با مدافعان سلامت از نخستین روز شیوع بیماری در جبهه مقابله با کرونا به ایفای نقش پرداختند.»

خبرنگاران باید باشند تا فداکاری کادر درمان را انعکاس دهند

 الهام قلیلی، روزنامه‌نگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری فارس هم از جمله موافقان واکسیناسیون خبرنگاران است؛ چرا که «با شیوع کرونا برخی از کارمندان دورکار شدند و برای صاحبان مشاغل آزاد نیز محدودیت‌هایی در نظر گرفته شد. اگرچه برخی از نشست‌های خبری نیز در این دوران، مجازی شد، اما به هرحال، خبرنگاران و اهالی رسانه برای تهیه محتوا مجبور به حضور در جاهای مختلف هستند و همین موضوع هم جان آن‌ها را تهدید می‌کند.»  او ادامه می‌دهد: «پزشکان و کادر درمان از ابتدای شیوع کرونا مشغول به کار هستند. در این میان، اما حضور خبرنگاران و اهالی رسانه هم برای انعکاس اخبار و فداکاری‌های کادر درمان و همچنین آگاه‌سازی مردم ضروری است؛ به همین جهت واضح و آشکار است که واکسیناسیون خبرنگاران باید در اولویت قرار گیرد؛ البته این به آن معنا نیست که واکسیناسیون عمومی روند خود را طی نکند یا اینکه مطالبه خبرنگاران نباشد. اما همان‌طور که برخی از مشاغل در اولویت قرار گرفتند، واکسیناسیون خبرنگاران هم اهمیت زیادی دارد تا آن‌ها بتوانند با خیالی آسوده به فعالیت خود ادامه دهند.» مهدی ستوده، خبرنگار صداوسیما، که از ابتدای شیوع کرونا تا کنون، گزارش‌های میدانی مختلفی در این باره تهیه کرده و اتفاقا به کرونا نیز مبتلا شده نیز می‌گوید: «من به عنوان خبرنگاری که حتی در بخش مراقبت‌های ویژه کرونا هم حضور پیدا کردم، می‌گویم که از ابتدا به دنبال تزریق واکسن نبودم؛ وگرنه چنین گزارش‌هایی را تهیه نمی‌کردم و در مکان‌های پرخطر حضور نمی‌یافتم. اما به نظرم خود وزارت بهداشت باید اهالی رسانه را با توجه به شرایط حساس شغلی آن‌ها و تهدید سلامت در اولویت دریافت واکسن قرار دهد؛  نه اینکه خود خبرنگاران در این باره مطالبه داشته باشند. از سوی دیگر هم باید بین خبرنگاران و عکاسان میدانی با کسانی که پشت میز نشین یا دورکار هستند، تفکیک قائل شد و آن‌ها را در اولویت اصلی قرار داد.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.