اصفهانی‌ها روسفید در پاستور

بیش از 9‌هزار نفر در اصفهان برای دریافت داوطلبانه واکسن کونژوگه ثبت‌نام کردند

خستین مرحله از تزریق داوطلبانه واکسن کونژوگه تولید مشترک ایران و کوبا اردیبهشت با حضور وزیر بهداشت در استان اصفهان انجام شد. برای اطمینان‌بخشی به مردم، اولین تزریق این واکسن به دکتر محمد‌مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و دومین تزریق هم به دکتر علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران صورت گرفت. سابقه همکاری انستیتو پاستور ایران و کوبا در واکسن‌سازی به تولید واکسن هپاتیت ب برمی‌گردد؛ بعد از آن پاستور در همکاری مجدد با کوبا مجوز تولید واکسن ذات‌الریه کودکان را گرفت که تنها پنج کشور در دنیا توان ساخت آن را داشتند.

چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

سه‌هزار اصفهانی واکسن کونژوگه دریافت کردند

مدیر کارآزمایی بالینی واکسن کونژوگه در اصفهان در گفت‌و‌گو با اصفهان زیبا می‌گوید: مشارکت ایران و کوبا در تولید واکسن به سال‌ها پیش برمی‌گردد؛ زمانی که بعد از تبادل اطلاعاتی بین دو کشور، پاستور تکنولوژی هپاتیت ب را از کوبا گرفت و نتایج خوبی بعد از تولید انبوه این واکسن به دست آمد. مهدی فارسی با بیان اینکه در حال حاضر در دنیا 9 واکسن به عرصه تولید و پخش رسیده که چهار مورد از این واکسن‌ها در ایران در حال تزریق به جامعه هدف است، می‌افزاید: همه این واکسن‌ها در دنیا امتحان خود را پس دادند و کاملا ایمنی‌زایی آن‌ها برای سلامت انسان محرز شده است؛ لذا جای شک و تردید و نگرانی وجود ندارد.
او معتقد است تکنولوژی واکسن کونژوگه تولید مشترک کوبا و ایران، با سایر واکسن‌های موجود دنیا متفاوت است. در این واکسن پروتئین اسپایک با توکسین کزاز کونژوگه شده و تزریق می‌شود، این تکنولوژی یک تکنولوژی جدید است و بعد از استخراج نتایج مرحله سوم کارآزمایی، انستیتو پاستور توانایی دارد تا در هر ماه حدود هفت یا هشت میلیون واکسن تولید کند که سبب سرعت بخشیدن به انجام واکسیناسیون در کشور خواهد بود.
کارشناس مسئول مراقبت بیماری کرونا و آنفولانزا معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار می‌کند: طرح مطالعاتی فاز سوم این واکسن چهار ماه طول می‌کشد که در آن 40هزار نفر در کوبا و 20 هزار نفر در ایران به صورت تصادفی و داوطلبانه در رده سنی 18 تا 80 سال واکسن دریافت می‌کنند و سهم استان اصفهان به عنوان اولین استان پایلوت این طرح در ایران سه هزار نفر بود.

واکسیناسیون 75 درصد جامعه؛ تنها راه قطع زنجیره انتقال

فارسی با بیان اینکه 6 اردیبهشت اولین تزریق این واکسن در استان اصفهان با حضور وزیر بهداشت انجام شد، بیان می‌کند: ثبت‌نام برای دریافت داوطلبانه این واکسن در استان از 31 فروردین آغاز و تا 20 اردیبهشت ادامه داشت و بیش از 9 هزار نفر برای شرکت در این طرح ثبت‌نام کردند که از این تعداد تنها سه‌هزار نفر از 6 تا 20 اردیبهشت، به صورت تصادفی انتخاب و این واکسن را دریافت کردند. او ادامه می‌دهد: 38 درصد داوطلبان مؤنث و 62 درصد مذکر بودند که از این تعداد 71 درصد 18 تا 45 سال، 26 درصد 45 تا 65 سال و تنها 3 درصد بالای 65 سال سن داشتند. به گفته مدیر اجرایی کارآزمایی بالینی واکسن پاستور در اصفهان، افرادی که برای دریافت این واکسن مراجعه می‌کردند، بعد از شنیدن اهداف طرح، آموزش‌ها و اطلاعاتی در مورد واکسن، با امضای فرم رضایت آگاهانه تزریق، توسط پزشک معاینه و سلامت آن‌ها در موقع تزریق واکسن مشخص می‌شد. بعد از آن افراد برای خون‌گیری و دریافت واکسن به مراحل بعد هدایت می‌شدند. فارسی یادآور می‌شود: افراد نیم‌ساعت پس از تزریق واکسن باید منتظر می‌ماندند تا عوارض احتمالی مشخص شود. به داوطلبان اطلاع داده شد که نیاز است 72 ساعت پس از تزریق، وارد سامانه شوند و ما را از عوارض احتمالی رخ داده‌شده یا عدم بروز عارضه آگاه سازند. شماره پزشکان هم در اختیار آن‌ها قرار گرفت که در 24 ساعت شبانه‌روز می‌توانستند با آن تماس بگیرند که تا این لحظه هیچ گزارشی مبنی بر بدحالی یا بروز عارضه مهم و جدی داوطلبان دریافت نکردیم. کارشناس مسئول مراقبت بیماری کرونا و آنفولانزا معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه 75 درصد جامعه باید واکسن دریافت کنند تا ماسک‌ها کنار گذاشته شود، توضیح می‌دهد: افرادی که واکسن دریافت می‌کنند، باید بدانند تزریق واکسن قطعا جلوی بدحال و بستری شدن آن‌ها را گرفته و باعث نجات آن‌ها از مرگ خواهد شد و احتمال ابتلای آن‌ها به کرونا و ناقل بودن وجود دارد. پس تا تزریق واکسن توسط اکثریت جامعه باید همچنان پروتکل‌ها و مراقبت‌های بهداشتی را انجام دهند.

اولین واکسن پیشنهادی، بهترین واکسن است

فارسی می‌گوید: 28 روز بعد از تزریق اولین دز واکسن کونژوگه در اصفهان نوبت به دز دوم می‌رسد. در این طرح 20 درصد افراد شرکت‌کننده شبه‌واکسن (پلاسبو) دریافت می‌کنند که در پایان طرح مطالعاتی واکسن اصلی را دریافت خواهند کرد. او در ادامه اظهار می‌کند: هنوز اجازه تزریق واکسن به مادران باردار، شیرده و کودکان داده نشده است. البته مطالعات در این زمینه شروع شده است؛ چون تمام واکسن‌ها مجوز تولید اورژانسی گرفته‌اند و روی این گروه‌ها مطالعات تکمیلی انجام نشده است، تنها واکسنی که مجوز گرفته و در شرایط خاص می‌توان به زنان باردار تزریق شود، واکسن آسترازنکاست. این پزشک در مورد شایعاتی که توسط افراد ناآگاه به جامعه القا می‌شود، بیان می‌کند: عده‌ای می‌گویند اگر بعد از تزریق فرد دچار تب و لرز، بدن‌درد و بی‌حالی و کهیر نشود، این واکسن تأثیر نداشته است؛ در صورتی‌که این‌طور نیست. واکنش به هر واکسن بستگی به ژنتیک فرد دارد و ممکن است فردی با دریافت یک واکسن دچار هیچ عارضه‌ای نشود و فرد دیگر همه عوارض را داشته باشد. فارسی معتقد است: اولین واکسنی که به هر فردی پیشنهاد شد، بهترین واکسن است و همه افراد باید بدون نگرانی واکسن دریافت کنند تا از خطرات کرونا در امان بمانند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.