صنعت باغداری و گلخانه برند رزوه است

شهردار از رشد چشمگیر باغ‌های شهر خبر می‌دهد

با تشویق کشاورزان باغ‌های شهر رزوه از ۱۸ هکتار به وسعت حدود ۳۰۰ هکتار رسیده است که در چشم انداز پنج ساله شهر، برندینگ شهر رزوه صنعت باغداری و گلخانه خواهد شد. شهردار رزوه با اشاره به مشارکت شهرداری در تشویق و تحریک کشاورزان به ایجاد صنعت باغداری و گلخانه‌ای در شهر رزوه می‌گوید: در سه سال اخیر پیگیری احداث حدود ۳۰ واحد گلخانه صنعتی آغاز و تاکنون سه واحد بزرگ صنعتی احداث و به بهره‌برداری رسیده است. شهرداری رزوه در طی سیاست تشویق کشاورزان شهر برای ایجاد صنعت باغداری شهر، باغ‌هایی به وسعت ۱۲، ۵ و ۱۰ هکتار احداث کرده که می‌توان گفت با این اقدام کمر بند سبز شهری ایجاد شده است و محرک توسعه صنعت باغداری و ایجاد فضای سبزی دلنشین برای جذب گردشگری خواهد شد.

پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

بشر در طول تاریخ شهرنشینی، همواره در پی یافتن فرم‌های شهری جدید برای بهبود و اعتلای کیفیت زندگی خود بوده است؛ در دنیای شهری امروز نیز بازگشت به آغوش طبیعت، پاک‌سازی محیط‌زیست از آلودگی، رهایی از ماشین‌زدگی، زیستن در شهرهای آرام و هوای پاک خواسته‌هایی هستند که نه‌تنها کمال مطلوب شهرنشینان محسوب می‌شوند، بلکه در جهت خلق و حفظ شهرهایی پایدار و سازگار با محیط زیست امری ضروری جهت برنامه ریزی به شمار می‌روند. در واقع برای آنکه مدیریت شهری بتواند پایداری زندگی شهری و به مطلوبیت رساندن آن را تضمین کند، تن دادن به نوآوری و درک مجدد از مسائل شهر، امری اساسی است و این امر مستلزم بازنگری در سیاست‌های شهری و گسترش حوزه‌های مطالعاتی برای ارائه چشم‌اندازی روشن‌تر نسبت به توسعه شهری در آینده است. شهرهایی با رویکرد دووجهی شهری، روستایی یا باغ‌شهرها می‌توانند راه‌حلی مناسب برای این چالش در برنامه‌ریزی و توسعه شهری در آینده باشند؛ بنابراین شهرداری و جهاد کشاورزی با پرداختن به مفهوم این رویکرد باید در صدد چشم‌اندازی برای آینده توسعه شهری باشند.
شهردار رزوه می‌گوید: پس از انتصاب به عنوان شهردار شهر رزوه، مساحت باغ‌های شهری جمعا حدود ۱۸ هکتار بود که با اقدام عملی در تشویق و ترغیب کشاورزان باغ‌های شهر به وسعت حدود ۳۰۰ هکتار رسیده است که در چشم‌انداز پنج‌ساله شهر، برندینگ شهر رزوه صنعت باغداری و گلخانه خواهد شد.
حسین علی‌محمدی با بیان اینکه در شهر رزوه پنج پارک وجود دارد، تصریح می‌کند: در سال ۹۶ شهر رزوه فقط یک پارک در سطح شهر داشت که در مجموع حدود ۱۲ هکتار فضای سبز شهری را شامل می‌شد؛ لیکن اکنون به ۴۵ هکتار فضای سبز رسیده است و پارک بیشه‌زار رزوه و پارک امامزاده عبدالله زید حسنی پدر شاه‌عبدالعظیم حسنی هم توسط مالکان به شهرداری واگذار و دو پارک جدید نیز در حال تکمیل است.

رتبه برتر در صرفه جویی مصرف آب

او با اشاره به تأمین آب برای آبیاری فضای سبز شهری رزوه از طریق آب چاه شهرداری می‌افزاید: با اجرای طرح جداسازی آب فضای سبز شهر از آب شرب شهری، با استفاده از روش‌های نوین علمی، حدود ۴۰ میلیون لیتر صرفه‌جویی در مصرف آب شرب انجام شده و شهرداری رزوه در ردیف برتر شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت در سطح کشور در صرفه جویی آب است؛ طرح سیستم نوین آبیاری در قالب قطره‌ای در سال ۹۶ و ۹۷ و ۹۸ با اعتبار حدود ۲۰۰ میلیون تومان از محل بودجه شهرداری اجرا شد.

کوچ معکوس به شهر

شهردار رزوه می‌گوید: در شهرداری رزوه، صدور پروانه ساختمانی در سه سال گذشته نسبت به ۱۰ سال قبل آن حدود ۵۷ درصد افزایش داشته که به دلیل رشد و توسعه شهر، منجر به کوچ معکوس از مرکز کشور و استان به شهر رزوه بوده است. او می‌افزاید: رزوه با جمعیت هشت هزار و ششصد نفری به شهر تبدیل شده است؛ ولیکن به دلایلی در سال ۹۶ جمعیت آن به حدود چهار هزار نفر رسید، اما در این سه سال با اجرای سیاست‌های خاص، کوچ معکوس به شهر را شاهد هستیم.

ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی

رئیس جهاد کشاورزی چادگان نیز در این خصوص اظهار می‌کند: در سال‌های اخیر در زمینه کشت باغ‌های بادام دیم در سطح استان رتبه نخست را داریم، با توجه مقرون‌به‌صرفه‌بودن کاشت و برداشت بادام، با برگزاری کلاس‌های آموزش باغبانی برای کشاورزان اکنون سطح زیر کشت باغ‌ها از ۱۹۰۰ هکتار به دو هزار و ۸۰۰ هکتار رسیده است، در مناطق حجت‌آباد، آبادچی، انالوجه و رزوه باغ‌های بادام آبی و در مناطق علی رب و دی کلبعلی کشت بادام دیم توسعه دارد.
بختیار حاجتی می‌افزاید: از سطح 1900 هکتار زیر کشت درخت بادام بارده در بخش دیم و آبی 2 هزار و ۵۵۰ تن بادام برداشت شده است که چون واحد صنایع بسته‌بندی و فراوری بادام در چادگان نداریم، روانه بازار شهرستان نجف‌آباد و شهرستان‌های اطراف و از آنجا به کشور هند صادر می‌شود. او ادامه می‌دهد: بادام این شهرستان می‌تواند به عنوان برند چادگان باشد که نیاز است واحد صنعتی تبدیلی ایجاد شود و در این زمینه سرمایه‌گذار جذب و در شهرک صنعتی زمین واگذار شود که این امر نیز همت همه‌جانبه مسئولان را می‌طلبد. حاجتی با بیان اینکه از سطح هکتار زیر کشت درختان گردو ۱۲۰ هکتار بارده است که سالانه ۲۸۰ تن گردو برداشت می‌شود، می‌گوید: سطح زیر کشت درختان آلبالو ۱۵ هکتار و گیلاس ۲۰ هکتار است.

افزایش سطح زیر کشت گلخانه‌ای

رئیس جهاد کشاورزی چادگان با بیان اینکه در این شهرستان سطح زیر کشت گلخانه‌ای روبه افزایش است و در غرب استان رتبه اول داریم، می‌افزاید: در حال حاضر ۸ هکتار زیر کشت گلخانه‌ای داریم که محصولاتی نظیر فلفل، گوجه و خیار و گل رز شاخه‌بریده تولید و به خارج از شهرستان صادر می‌شود. او می‌افزاید: با توجه به مقرون‌به‌صرفه‌بودن و نیاز به آب کم از کشت گلخانه‌ای استقبال خوبی می‌شود که با راه انداری چند واحد گلخانه سطح زیر کشت به ۳۰ هکتار می‌رسد و اگر مشکل تضمین بانکی برای ایجاد واحدهای گلخانه حل شود تا دو سال آینده در ردیف شهرستان‌های شاخص استان قرار خواهیم گرفت. حاجتی در رابطه با توسعه کشاورزی در این شهرستان می‌گوید: برای کاهش هدر‌رفت آب ۸۵‌درصد زمین‌های کشاورزی شهرستان از طریق سیستم نوین آبیاری می‌شود که در نظر داریم به سمت کشت دیم برویم تا کشت ذرت و سیب زمینی و لوبیا و صیفی‌جات به صورت تیپ کشت شود تا نیاز آبی کم شود، در کشت خیار پیشتاز هستیم به طوری که برای فروش خیار در میدان میوه و تره‌بار روستای علی‌آباد چادگان یک میدان میوه و تره‌بار مخصوص فروش محصول خیار است، سال گذشته ۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت خیار در شهرستان داشتیم که در سطح استان در ردیف اول بودیم.

کشت گندم جواب‌گوی کشاورزان نیست

رئیس جهاد کشاورزی چادگان با بیان اینکه در این شهرستان کشت گندم به دلیل درآمد پایین جواب‌گوی خرج کشاورزان نیست، می‌گوید: در سال زراعی گذشته ۲۱۰۰ هکتار گندم آبی و ۳۹۰۰ هکتار گندم دیم کشت شده است که ۳۹۰۰ تن گندم دیم و ۱۰ هزار تن گندم آبی برداشت داشتیم، امسال زراعی نیز به همین میزان گندم و جو کاشت داریم. حاجتی می‌افزاید: کشت جو در سطح ۱۷۰۰ هکتار آبی و ۳۵۰۰ هکتار جو دیم کاشت می‌شود که مقرون به صرفه است؛ ۱۵۰ هکتار ذرت علوفه‌ای کشت داریم که مازاد آن به گاوداری‌های خارج شهرستان به فروش می‌رسد.
او تأکید می‌کند: دولت خرید تضمینی گندم و جو را افزایش دهد و همچنین در ایجاد صنایع تبدیلی حمایت شود تا دست واسطه‌گران از دامن کشاورزان کوتاه شود، گرانی کود شیمیایی و سموم دفع آفات، مشکل کشاورزی چادگان است، قیمت سموم کشاورزی گران است که با حذف یارانه سموم و کود خرید آزاد در توان کشاورز نیست که اگر این روند پیش برود، کشاورزی شهرستان روبه انحلال می‌رود.

حمایت، حمایت و حمایت

رئیس جهاد کشاورزی چادگان می‌گوید: کشاورزی محور توسعه است، نیاز غذایی انسان از طریق محصولات کشاورزی تأمین می‌شود که اگر کشاورزان حمایت نشوند، نیاز غذایی نیز تأمین نخواهد شد، خوراک دام باید تأمین شود تا کشاورز ناچار نشود از طریق بازار آزاد تأمین خوراک دام کند که آن هم مقرون به صرفه نباشد و مجبور به فروش دام شود. او ادامه می‌دهد: در شهرستان چادگان هفت هزار کشاورز داریم که ۸۵ درصد جمعیت شهرستان را تشکیل می‌دهند. حاجتی با اشاره به تأثیرات کشاورزی در توسعه شهر می‌گوید: با توجه به اینکه در این شهرستان علاوه بر ساکنان روستایی و ساکنان در دو شهر چادگان و رزوه نیز کشاورز هستند اگر حمایتی از کشاورزی نشود و این روند پیش رود، احتمال مهاجرت وجود دارد.
او ادامه می‌دهد: مسئولان کشاورزان را حمایت کنند تا مهاجرت صورت نگیرد با این بازار سیاهی که در تأمین خوراک دام و بازار فروش سموم و کود و خرید گندم و جو به وجود آوردند، چرخه کشاورزی از حرکت باز می‌ایستد و مهاجرت از سمت روستاها به شهرهای کوچک و سپس به شهرستان‌های بزرگ صورت می‌گیرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.