سقوط آزاد با وقفه سه‌ماهه

دامنه نوسان نامتقارن، فقط ریزش بورس را به تأخیر انداخت

روندی که بازار سرمایه باید در بهمن99 پی می‌گرفت، به خاطر نامتقارن‌کردن دامنه نوسان، به خرداد سال جاری منتقل شد. در واقع تغییری در روند به وجود نیامد و با تغییر در دامنه نوسان، این روند به تأخیر افتاد. در اولین روز کاری این هفته، بازار سرمایه شاهد افت 27 هزار واحدی بود و روز گذشته روند نزولی بورس ادامه یافت؛ اتفاقی که نماگر بازار سرمایه را به کف کانال 1.1 میلیون واحد سوق داد. ناظران اعتقاد دارند در روند فعلی بورس چند عامل دخیل است.

 

یکشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۰

نخست آن‌که اصلاح بورس به‌طور کامل انجام نشده بود و برای این‌که روند نزولی به پایان برسد، نیاز به افت قیمت بیشتر در برخی نمادها و رسیدن دماسنج بازار به محدوده یک میلیون واحد بود. اما بنا به تصمیم شورای عالی بورس، از اواخر بهمن 99 تا اواخر اردیبهشت سال جاری، دامنه نوسان محدودتر شد. در نتیجه به جای آن‌که سیکل اصلاحی بورس به‌صورت منطقی طی شود، حدود سه ماه بازار به یک دوران فرسایشی و کم‌تحرک پا گذاشت. عامل دیگر به فشار فروشندگان بازمی‌گردد. شاخص‌کل بورس با وجود عرضه‌های سنگین در این سه ماه، در محدوده 1.2 میلیون واحد نوسان می‌کرد؛ اما از عطش فروش کم نشد. حالا با بازگشت دامنه نوسان روزانه به حالت عادی، بازار نیز مسیری را که باید سه ماه پیش دنبال می‌کرد، از سر گرفته است. نمادها به هر دلیلی که بسته شوند، در بازگشایی با افت سنگین تا 60درصد مواجه می‌شوند. در برابر هر موج از تقاضا، سیل عرضه قرار دارد؛ چرا که بسیاری از سهام‌داران از سه ماه پیش تاکنون قصد نقد کردن سبد و خروج از بازار سرمایه را دارند. درهرحال در شرایط فعلی نیز تا زمانی که عطش فروش فروکش نکند، روند بازار به همین‌گونه خواهد بود. اما در کنار عوامل درون‌گروهی ریزش بورس، داغ‌شدن تنور انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین نامشخص بودن نتیجه مذاکرات وین بر روند بورس سایه افکنده است. اگرچه در اوایل اردیبهشت‌، بازار سرمایه آماج خبرهای ریزودرشت از سمت وین بود و حتی دلار به مرز 20 هزار تومان هم نزدیک شد، اما حالا چند صباحی است که حجم خبرها کاهش یافته و به دنبال این موضوع، روند فرسایشی بازارها ادامه یافته است. نه‌تنها در بورس، بلکه بازار ارز، طلا، خودرو و مسکن هم در بلاتکلیف‌ترین حالت خود قرار دارد؛ چرا که در بُعد سیاست داخـلـی و خارجی، چشم‌انداز روشنی وجود ندارد. در سمت انتخابات ریاست جمهوری نیز، گفت‌وگوهای کلاب‌هاوسی و لایوهای اینستاگرامی، محور اصلی کارزار انتخابات است. نامزدهای احتمالی در شرایطی که هنوز نتیجه احراز صلاحیت‌ها مشخص نشده است، ضمن انتقاد از وضع موجود و تاختن به دیگر نامزدهای احتمالی، از برنامه‌های خود می‌گویند. با این حال سرمایه‌گذاران هنوز نمی‌توانند روی برنامه‌های کاغذی و تئوریک نامزدها حساب باز کنند.

بازار اکنون در برابر اخبار مثبت شرکت‌ها و سودآوری عملیاتی آن‌ها بی‌واکنش شده است و در یک محیط ایزوله نسبت به این دسته از اخبار قرار دارد. در نتیجه اگرچه خوشایند سرمایه‌گذاران و فعالان قدیمی بازار سرمایه نیست؛ اما همچنان باید منتظر آن باشیم که از سمتی خارج از دایره عملیاتی بورس، تکانه‌های قدرتمندی روند بازار را تغییر دهد؛ چه انتخابات ریاست‌جمهوری باشد و چه مذاکرات وین.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.