«نانوایی‌ها» در صدر ناقضان پروتکل‌های بهداشتی در اصفهان

فعالیت چایخانه‌ها ممنوع است

سرپرست گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ظهر امروز در نشست خبری خود که به صورت لایو در اینستاگرام برگزار شد از تعطیلی باشگاه‌های بدنسازی تا اطلاع ثانوی خبر داد. سید مهدی میرجهانیان در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: اقدام‌هایی در دست انجام است تا برخی واحدها مانند باشگاه‌های ورزشی بدنسازی در صورت پایداری شرایط نارنجی بتوانند به طور کنترل شده و محدود با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد فعالیت کنند که این موضوع در ستاد استانی مقابله با کرونا بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود.

دوشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۰

او همچنین در مورد فعالیت تالارهای پذیرایی با توجه به نوع خدماتی که در مراسم عقد  وعروسی و حتی ترحیم ارائه می‌کنند، گفت: این تالارها نیز مانند باشگاه‌های بدنسازی جز گروه‌های سه هستند و با رعایت پروتکل‌ها و فاصله گذاری اجتماعی تنها در وضعیت زرد می‌توانند فعالیت کنند ولی در صورت تصویب در ستاد استانی کرونا شاید امکان فعالیت و پذیرش با 50 درصد ظرفیت را داشته باشند. به گفته سرپرست گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تالارهای پذیرایی در حال حاضر و در شهرهای نارنجی و قرمز اجازه فعالیت ندارند.

میرجهانیان افزود: براساس مصوبات کشوری و ستاد استانی کرونا، هرگونه تخطی از پروتکل‌های رعایت کرونا تخلف است و در صورت آگاهی نسبت به انجام آن، حتی منجر به جرم می‌شود. او تاکید کرد: ادامه‌دار شدن این تخلفات می‌تواند منجر به تعطیلی و غیرفعال شدن دو هفته‌ای آن واحد صنفی شود و در صورت تکرار به صورت جدی‌تر با متخلفان برخورد خواهد شد.

میرجهانیان خط قرمز بهداشت محیط اصفهان را رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی عنوان کرد و گفت: در وضعیت قرمز کرونا در برخی روزها تا یکهزار مورد نیز برای واحدهای صنفی متخلف، اخطار صادر می‌شد اما این روزها این آمار به کمتر از ۱۰۰ مورد در شهر اصفهان رسیده است.

او با بیان این‌که ارائه آمار تخلفات اماکن و اصناف ناقض رعایت پروتکل‌ها به خودی خود کار مفیدی نیست و در این باره، مهم فیدبک برخورد قانونی ما با این اصناف است، اظهار کرد: هنوز هم رعایت پروتکل‌ها خط قرمز ما است و موارد تخلف با شدت و حدت پیگیری می‌شود. میرجهانیان در ادامه خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی، فعالیت چایخانه‌ها و ارائه قلیان در شهر اصفهان غیرقانونی است و به این اماکن در صورتی که شرایط به رنگ زرد تغییر کند، به صورت محدود اجازه فعالیت داده می‌شود. او در مورد بیشترین موارد رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی کرونا در اصناف به نانوایی‌ها اشاره کرد و بیان داشت: بیشترین نگرانی وزارت بهداشت، تجمع مردم در مراکز گروه یک شغلی مانند رستوران‌هاست که حضور افراد در چنین فضاهایی باید با کمترین خطر و حساب شده و با رعایت پروتکل‌ها باشد.

میرجهانیان در مورد شلوغی مترو گفت: در جلسات متعددی که با شهرداری اصفهان داشتیم و اقدامات خاصی که انجام شد، سعی کردیم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، حمل ونقل عمومی را مدیریت کرده و تخلفات را به حداقل برسانیم به گونه‌ای که با شکایت کمتری در این خصوص مواجه بودیم.

مدیر گروه بهداشت محیط اصفهان با تاکید بر اینکه رعایت موازین بهداشتی برای افرادی که واکسن کرونا را دریافت کردند، ضروری است، گفت: از مردم می‌خواهیم که خریدهای خود را تا جای ممکن غیر حضوری انجام دهند و اقلام خرید شده را با توجه به اینکه از محیط بیرون و تجمعی وارد خانه می‌شود، بطور ساده تمیز کنند یا شست و شو دهند.

میرجهانیان بر رعایت بهداشت فردی، فاصله گذاری اجتماعی به خصوص در محیط‌های جمعی و حفاظت شخصی بویژه ماسک زدن به عنوان سه اصل مهم تاکید کرد و خطاب به مردم گفت: رعایت پروتکل‌ها در هر شرایطی باید سرلوحه کارمان باشد. او در خاتمه یادآور شد: سامانه تلفنی 190 به صورت ملی و سامانه 3113 به صورت استانی آماده رسیدگی به شکایات مردمی است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.