راه‌اندازی کارخانه بازیافت گلپایگان و خوانسار

شهردار: خط تولید از ابتدا تا انتها بومی‌سازی شد

شهردار گلپایگان از راه‌اندازی کارخانه بازیافت گلپایگان و خوانسار پس از شانزده سال تأسیس خبر داد. پیمان شکرزاده با اعلام این خبر اظهار داشت: سال 1383 در شهرستان گلپایگان به‌منظور کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از زباله‌ها تصمیم به تأسیس شرکت بازیافت گرفته شد که در این زمینه ماشین‌آلات آن از خارج کشور خریداری شد. او افزود: عملیات عمرانی این کارخانه در 1394 آغاز و تا به امروز ساخت سوله و بخش ابنیه آن پایان‌یافته است. برای اجرای این پروژه بیش از یک‌میلیاردوچهارصد میلیون تومان هزینه صرف شده است که بخشی از آن از محل کمک هیئت‌مدیره و اعضای شورای شهر و قسمتی هم از طرف سازمان شهرداری‌های کشور تأمین شده است.

سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

شهردار گلپایگان با بیان اینکه دستگاه هوادهی برای تولید کود کمپوست با هدف تولید کود با حداکثر کیفیت خریداری و آماده‌به‌کار است، گفت: با همت هیئت‌مدیره شرکت بازیافت سایت پردازش کارخانه برای هوادهی و تولید کود کمپوست آسفالت شد و جدول‌گذاری و دفع آب‌های سطحی و ساماندهی جاده دسترسی کارخانه برای تردد ماشین‌های سنگین انجام شده است. شکرزاده خاطرنشان کرد: در دوره پنجم شورای شهر با پیگیری‌ها و با همت کارشناسان شهرستان، به‌روزرسانی و نقص‌های اساسی موجود در دستگاه‌های کارخانه بازیافت برطرف و خط تولید کاملا بومی‌سازی شده است که خط یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های کارخانه بازیافت که برای تولید کود کمپوست است، در حال اجراست.
او تصریح کرد: تعمیر و نگهداری خط بازیافت زباله یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کارخانه‌های بازیافت است که با بومی‌سازی خط تولید، از ابتدای قیف تا انتها به‌همراه جداسازی زباله و انتقال به سایت بیرون بومی‌سازی شد. درضمن تعمیر و نگهداری آن مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
شهردار گلپایگان با قدردانی از تلاش شورای عالی برنامه‌ریزی درزمینه گرفتن مصوبه و واگذاری زمین ریجکت زباله بیان کرد: عملیات دیوارکشی و حفاری در زمین کارخانه بازیافت نیز به‌زودی انجام و خط بازیافت وارد مدار تولید می‌شود. شکرزاده خاطرنشان کرد: ســهــم شــهــرداری گلپایگان در کارخــانــه بــازیـافــت 51 درصد است. گفتــنی است، کارخـانــه بــازیــافــت گلپایگان که سهام‌داران آن چهار شهرداری گلپایگان، گوگد، گلشهر وخوانسار و یک دهیاری است، 16 سال پیش در هفت‌کیلومتری روستای خم پیچ، مکانی میان دو شهرستان گلپایگان و خوانسار، با زیربنای دوهزارو340 متر در نظر گرفته و ساخته و دستگاه‌های آن از شرکتی ایتالیایی خریداری شد؛ اما در این مدت پسماندها بدون هیچ بازیافتی دفن می‌شدند. این کارخانه که در فروردین سال 98 وعده جذب و اختصاص پنج‌میلیارد تومان را گرفته و قرار بود در دهه فجر همان سال به بهره‌برداری برسد، با عدم تخصیص بودجه مناسب، این امر محقق نشد. مــحــل دفن پــســمانــد شــهــرستــان گلپایگان که ابتدا در محل پشت پارک جنگلی تعریف‌شده بود با تشخیص اداره محیط‌زیست که در حومه شهری قرار دارد، در اوایل مهرماه 1397 به منطقه‌ای از دشت شمال گلپایگان با مجوز اداره محیط‌زیست استان اصفهان انتقال یافت؛ اما انتشار زباله‌ها در دشت شمال، مردم شهر گلشهر را نگران کرد؛ تا جایی که خواستار جابه‌جایی محل دفن پسماندها شدند. حال بعد از سال‌ها این کارخانه راه‌اندازی می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.