جهان‌نمای اصفهان متنوع‌تر از علاءالدین

بزرگ‌ترین بازار لوازم جانبی در میدان امام حسین(ع) واقع است

اصفهان، میدان امام‌حسین (ع)، ارگ جهان‌نما، طبقه همکف و زیرزمین به بزرگ‌ترین بازار لوازم جانبی موبایل در سطح شهر تبدیل شده است. حضور چند فروشگاه بزرگ در این بخش و سپس افتتاح غرفه‌های فروش لوازم جانبی در سرتاسر پاساژ بـاعـث شــده تــا ارگ جهان‌نمای اصفهان از احمدآباد و خیابان فردوسی و حتی علاءالدین تهران تنوع بالاتری در فروش لوازم جانبی داشته باشد. برخی از فروشگاه‌داران مدعی‌اند گارد و گلس تعدادی از موبایل‌ها به‌ویژه اسمارت‌فون‌های قدیمی فقط در بازار نقش‌جهان پیدا می‌شود؛ ضمن اینکه جو رقابتی بازار لوازم جانبی در نقش‌جهان بـاعـث شــده تا قـیـمــت‌هـــا بــه طــــرز غیرقابل‌باوری پایین باشد.

پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰

بازارهای موبایل زیادی در شهر اصفهان و تهران فعالیت می‌کنـنـد؛ ولی فـعـالان بازار عقیده دارند کمتر دیده شده این تعداد زیادی لوازم جانبی فروش با قدمت بالا کنار یکدیگر فعالیت کنند. برعکس بازارهای موبایل در این بخش از شهر هیچ فروشگاه‌داری موبایل نمی‌فروشد، بلکه فقط در بخش لوازم جانبی فعال است. تعدادی از فروشگاه‌های لوازم جانبی ارگ‌ جهان‌نما کمتر از چند قدم با یکدیگر فاصله دارند.

ارگ لوازم جانبی نما!

«گلس فقط 10 هزار تومان»، «کابل شارژ پنج هزار تومان»، «گارد انواع موبایل قدیمی و جدید.» سرتاسر طبقه پایین ارگ جهان‌نما را تبلیغاتی با این مضامین پوشانده است. کافی است از ورودی کنار بانک شهر، با پله‌برقی‌ها پایین بروید البته اگر برق قطع نبود، هنوز به پایین پله‌ها نرسیده به فروشگاه‌های لوازم جانبی برمی‌خورید. طبقه همکف و جلوی ورودی هم غرفه‌های لوازم جانبی بسیاری فعال‌اند تا مشتری را پیش از ورود به طبقه پایین جذب کنند.غرفه‌ها در طبقه پایین در جلوی پله‌برقی نیز فعال‌اند؛ ولی تعداد مغازه‌ها در طبقه پایین به‌مراتب بیشتر از غرفه‌هاست. تعدادی از آن‌ها دکورهای لوکس و گران‌قیمتی دارند و تعدادی با ساده‌ترین دکور کـــار مـی‌کــنـنـد. اجــنـــاس مغازه آن‌ها نیز همین ویژگی را دارد.  یکی از فروشگاه‌ها به فروش لوازم جانبی لاکچری و گاردهای برند مشغول است و مابقی روی لوازم جانبی ارزان‌قیمت متمرکزند.لوازم جانبی‌فروشان ارگ‌جهان‌نما بیش از هر چیزی روی فروش لوازم جانبی ارزان‌قیمت تخصص دارند و این مسئله از تابلوهای نصب‌شده در این بازار مشخص است. تعدادی از آن‌ها روی کاغذ ساده قیمت لوازم جانبی را نوشته‌اند و روی شیشه چسبانده‌اند، تعدادی با بنر تبلیغ می‌کنند و تعدادی دیگر روی تابلوهای ال‌ای‌دی روان قیمت کالاهای فروشی را به رخ می‌کشند.

جنگ قیمت‌ها در ارگ جهان‌نما

قیمت لوازم جانبی در ارگ جهان‌نما رقابتی تعیین می‌شود و هر کس تلاش می‌کند ارزان‌تر بفروشد تا مشتری بیشتری جذب کند. اینجا خبری از گارد و گلس چند صد هزار تومانی نیست، برای مثال گلس سرامیکی انواع موبایل با قیمتی کمتر از 30 هزار تومان عرضه می‌شود در مقابل همین گلس‌ها در بازارهای دیگر تا چند صد هزار تومان به فروش می‌رسند. قیمت گارد و سایر لوازم جانبی نیز به همین صورت است.یکی از فروشگاه‌داران این بازار درباره قیمت لوازم جانبی گفت: «گاهی روی لوازم جانبی کمتر از 5درصد سود می‌بریم؛ زیرا اینجا رقابتی است، مردم باید دلیلی داشته باشند تا زیرزمین ارگ جهان‌نما را انتخاب کنند.»  در مقابل مراجعه‌کنندگان به این بازار مدعی‌اند اگرچه لوازم جانبی در ارگ جهان‌نما ارزان‌تر از سایر بازارهاست؛ ولی فروشگاه‌داران این بخش از شهر نسبت به چند سال قبل گران‌فروش شده‌اند! حامد جعفری یکی از مراجعه‌کنندگان به ارگ جهان‌نما دراین‌باره می‌گوید: «چند سال قبل اگر گلس موبایل در خیابان فردوسی 50 هزار تومان بود، اینجا دو هزار تومان می‌فروختند؛ ولی هرچه تعداد مغازه‌ها بیشتر شد، اختلاف قیمت ارگ‌جهان‌نما با بازارهای دیگر کمتر
شد.» فروشگاه‌داران نیز نوسان‌های ارزی اخیر و افزایش قیمت‌ها را بهانه می‌کنند؛ ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد حاشیه سود فروشگاه‌داران این بخش از شهر نسبت به گذشته افزایش یافته است. یکی از فروشگاه‌داران باسابقه ارگ که نخواست نامش در روزنامه منتشر شود، دراین‌باره می‌گوید: «هم عمده‌فروشان و هم سایر فروشگاه‌های سطح شهر به خاطر قیمت‌ها به ما فشار آوردند، یکی از تجار تهدید کرد که اگر زیر فروشی را ادامه دهم دیگر به من جنس نمی‌فروشد، در نتیجه قیمت‌ها را کمی بالاتر بردیم؛ ولی هنوز نسبت به بازارهای دیگر بیش از 50درصد ارزان‌تر می‌فروشیم.»

تنوع لوازم جانبی یعنی ارگ‌جهان‌نما

مشاهده‌های میدانی نشان می‌دهد تنوع لوازم جانبی موبایل در ارگ‌جهان‌نما بـالاســـت و ایـنـجـا بـرای بــسـیـاری از موبایل‌های قدیمی هم لوازم جانبی کاملی عرضه می‌شود. بخشی از مراجعه‌کنندگان به این بازار افرادی هستند که لوازم جانبی موردنظرشان را در احمدآباد یا خیابان فردوسی پیدا نکرده‌اند. به‌خصوص برای موبایل‌های چینی تازه‌وارد در ارگ جهان‌نما لوازم جانبی متنوعی عرضه می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.