مسیر سنگلاخ تا جام جهانی

مأموریت تیم ملی از بازی با هنگ کنگ شروع می‌شود

مأموریت مهم تیم ملی فوتبال ایران برای صعود به جام جهانی در گرو پیروزی در چهار دیدار باقی مانده مسابقات انتخابی جام جهانی است و غلبه بر  هنگ‌کنگ اولین گام در این مسیر سنگلاخی و دشوار خواهد بود. تیم ملی فوتبال کشورمان در شرایطی در رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2022 قطر با هدایت مارک ویلموتس بلژیکی به میدان رفت که با یک بازی کمتر و شش امتیاز در رده سوم گروه C جای دارد. عملکرد ضعیف تیم ملی در برابر حریفان آسیایی پرونده همکاری با مربی بلژیکی را مختومه کرد و وضعیت کرونایی پیش‌آمده نیز برگزاری دیدارهای دور برگشت را به تأخیر انداخت تا در این فاصله، مسئولان فدراسیون بدون رئیس فوتبال با دراگان اسکوچیچ به توافق برسند و این مربی کروات در سرنوشت‌سازترین دوران کاری خود، هدایت تیم ملی فوتبال ایران را برعهده بگیرد.

پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰

بر اساس برنامه‌ریزی قبلی کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار بود ادامه مسابقات انتخابی جام جهانی در فروردین 1400 برگزار شود؛ اما تأخیر در برگزاری این مرحله با یک اتفاق ناگوار همراه بود و طی تصمیمی عجیب، بحرین به عنوان میزبان ادامه این رقابت‌ها انتخاب شد.
با توجه به شرایط جوّی بحرین و گرمای شدید هوا و همچنین حاشیه‌های فوتبالی با بحرین، این تصمیم با مخالفت فدراسیون فوتبال کشورمان مواجه شد و مسئولان فدراسیون شکایت خود را به فیفا ارائه کردند؛ اما درنهایت با رد شکایت ایران، تیم ملی کشورمان پس از برپایی اردوی چندروزه در کیش، راهی بحرین شد تا آماده مصاف با حریفان شود. ملی‌پوشان ایرانی در دور رفت دو شکست برابر تیم‌های عراق و بحرین پذیرفتند تا همین دو نتیجه، کار این تیم را برای جمع آوری لازم امتیازات جهت صعود به جام جهانی دشوار کند؛ اما برتری در چهار دیدار دور برگشت، زمینه ساز صعود این تیم به جام جهانی خواهد شد، کاری که سخت و دشوار اما شدنی است. پیش از شروع مسابقات در این مرحله، تیم عراق با 11 امتیاز صدرنشین بوده و تیم بحرین 9امتیازی نیز در رده دوم جدول رده‌بندی این گروه جای گرفته تا رتبه سومی ایران، یک شروع نگران‌کننده پیش روی اسکوچیچ و یارانش قرار دهد؛ اما طبق منطق فوتبالی، تیم ملی ایران از دیگر حریفانش در این گروه یک سر وگردن بالاتر است و قرار به قانون مستطیل سبز هم باشد، تیم کشورمان باید بالاتر از دیگر تیم‌ها به سهمیه جام جهانی برسد.
کادر فنی تیم ملی کشورمان، ترکیب از بهترین‌های لیگ و لژیونرها را به تیم ملی فراخوانده است، هر چند که بازیکنان خوب دیگری نیز هستند که از چشم کادر فنی دور مانده‌اند؛ اما به‌هرجهت با پتانسیلی از بهترین‌ها به مصاف تیم‌های آسیایی خواهیم رفتیم.تیم ملی کشورمان امشب در اولین دیدارش به مصاف تیم ملی هنگ‌کنگ می‌رود که البته از لحاظ سطح فوتبالی قابل مقایسه با تیم کشورمان نیست، اما از آنجایی که تیم ایران فرصتی برای ریسک و امتیاز از دست‌دادن ندارد، ملزم به کسب پیروزی در این بازی است و دست‌کم‌گرفتن حریف نباید دردسرساز شود.آب‌وهوای گرم و شرجی بحرین حریف اصلی تیم ملی کشورمان در دیدار امشب است، اما این موضوع را باید در نظر داشت که تیم هنگ‌کنگ نیز که از جنوب شرقی آسیا به بحرین سفر کرده، درگیر چنین شرایطی است و به احتمال زیاد در نیمه اول، بیشتر جریان بازی به شناخت تیم‌ها از یکدیگر و هماهنگ شدن با آب و هوا سپری خواهد شد.در بازی رفت دو تیم که شهریور سال 98 برگزار شد، ویلموتس برای اولین بار روی نیمکت تیم ملی ایران نشست و در پایان نیز با نتیجه دو بر صفر برنده این دیدار لقب گرفتیم و حالا در بازی برگشت با هنگ‌کنگ، اسکوچیچ اولین بازی رسمی‌اش را پیش رو دارد.
هنگ‌کنگ پیش از سفر با بحرین با سه تیم کره، ژاپن و چین بازی دوستانه انجام داده اما تیم ملی ایران بدون بازی تدارکاتی و دوستانه راهی بحرین شده است و این موضوع می‌تواند دردسرساز شود، با این حال، کادر فنی و بازیکنان تیم ملی فوتبال می‌دانند که امتیاز از دست‌دادن در هر کدام از چهار دیدار پیش رو، وداع با جام جهانی را سرعت می‌بخشد. در دیگر دیدار امروز در این گروه نیز تیم بحرین به مصاف کامبوج می‌رود. به روال سال‌های گذشته، احسان حاج صفی تنها نماینده فوتبال استان در تیم ملی است که یکی از با تجربه ترین های تیم ملی نیز محسوب می‌شود و قطعا کادر فنی روی او حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند.
حاج‌صفی توانایی بازی در چند پست مختلف را دارد و باتوجه به قدرت شوت‌زنی و بازی‌سازی بازیکنی خطرناک برای رقباست؛ اما به نظر می‌رسد انگیزه بازی در جام جهانی سوم، بهترین محرک برای این بازیکن چپ پاست.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.