آهن‌ربایی شدن بدن افرادی که واکسن زده‌‌اند

این روزها شایعه‌ای مبنی بر خاصیت آهن‌ربایی بدن افرادی پس از تزریق واکسن کرونا در فضای مجازی درحال دست به دست شدن است. این شایعه ابتدا در بین رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی منتشر شد و پس از آن افراد دیگر با چسباندن اجسام فلزی به بدنشان و انتشار فیلم این جریان، به ادامه این شایعات دامن زدند.

شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش اصفهان زیبا آنلاین، در پی گسترش این فرضیه که «آیا بعد از تزریق واکسن کرونا بدن خاصیت آهن‌ربایی پیدا می‌کند؟» مسعود مردانی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان کرد: افرادی که واکسن کرونا را تزریق می‌کنند بویژه در مرحله دوم واکسیناسیون ممکن است دچار علایم عفونت‌های ویروسی مانند تب، لرز، قرمزی بدن شده یا سرگیجه و حالت تهوع شوند اما تصاویر و اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر عوارض تخریب کننده تزریق واکسن کرونا بر سلامت بدن و ایجاد حالت آهن‌ربایی در قفسه سینه و بازو کذب است و مردم نباید به این شایعات توجه کنند.
همچنین  کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت نیز با تکذیب این شایعه گفت: بدن برخی افراد می‌تواند کم و بیش فلزات بخصوص آهن را به خود جذب کند و این موضوع هیچ ربطی به واکسن ندارد، هیچ نکته منفی یا توانایی مثبتی هم محسوب نمی‌شود.
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با تکذیب این ادعا گفت: در طول چند سال اخیر در کشورهای خودمان و یا کشورهای دیگر افرادی بودند که ادعا کردند که، فلز به آن‌ها می‌چسبد و ربطی به واکسن ندارد. بخشی از این حالت به خاطر چربی، رطوبت و جنس پوست است اما درکل این موضوع هیچ ارتباطی به واکسن‌های ایرانی و خارجی ندارد.
علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران با بیان اینکه این موضوع مبنای علمی ندارد، گفت: هرچند تزریق هرنوع واکسنی امکان بروز عوارضی مانند درد، التهاب و یا ورم محل تلقیح دارد اما نکته ای که باعث بروز یک عارضه باشد وجود ندارد ولی این اتفاق اصلا نشان دهنده عارضه کوتاه مدت یا بلند مدت نیست.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.