افتتاح ورزشگاه آیلین ملکیان در منطقه 5

پروژه‌های این منطقه به ارزش ۴۱۵۰ میلیارد ریال با حضور شهردار، اعضای شورای شهر و اسقف ارامنه اصفهان به بهره‌برداری رسید

برنامه افتتاحیه‌های شهرداری هیچ‌گاه متوقف نشده است؛ تاجایی‌که به دلیل تعطیلی یکشنبه، هشتاد و چهارمین برنامه «هر یکشنبه، یک افتتاح» روز گذشته با حضور شهردار اصفهان و اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار منطقه 5 و جمعی از اهالی این منطقه برگزار شد و پروژه‌های شهرداری منطقه 5 به ارزش ۴۱۵۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید و در اختیار شهروندان قرار گرفت. مجموعه ورزشی آیلین ملکیان (مادر و کودک) با مساحت یک هزار و ۴۰۰ مترمربع با زیربنای دوهزار و ۱۰۰ مترمربع و هزینه اجرایی ۳۵ میلیارد ریال و هزینه آزادسازی آن ۶۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید. این مجموعه شامل دو سالن بدن‌سازی و یک سالن اصلی با مساحت ۵۰۰ مترمربع و پارکینگی با ظرفیت ۳۰ خودرو است.

چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

پروژه دیگر، تعریض پل شهید ستاری نیز از دیگر پروژه‌های منطقه 5 است. این پروژه باهدف کاهش بار ترافیکی در رینگ سوم با صرف هزینه‌ای بالغ‌بر ۸۰ میلیارد ریال انجام شد. با افزایش عرض پل شهید ستاری، تردد وسایل نقلیه از دو لاین به سه لاین تغییر می‌کند. این پل به طول ۶۰۰ متر و عرض ۱۴.۸ متر است که 3 متر به عرض آن اضافه شده است. همچنین فاز نخست خیابان آیت‌الله طاهری (حدفاصل خیابان شهدای صفه تا خیابان بهداری لشگر) و ساختمان پست برق در قالب مشارکت با ارتش جمهوری اسلامی (نزاجا) به طول ۸۰۰ متر با عرض ۶۰ تا ۷۰ متر و عرض ترافیکی ۴۵ متر با هزینه اجرایی ۳۰ میلیارد ریال از دیگر پروژه‌های آماده افتتاح منطقه ۵ است.
برگزاری آئین بهره‌برداری از احداث باند شمالی بلوار نظام سپاهان‌شهر و تعریض باند جنوبی و سامان‌دهی پارکینگ‌ها کلینیک شهدا یکی دیگر از برنامه‌های افتتاحیه بود. این خیابان حدفاصل بلوار بهمن تا بلوار قائم است که آزادسازی آن در توافق با فرماندهی سپاه پاسداران انجام و پروژه احداث شد. مشخصات این پروژه دو باند ۱۱ متر، رفیوژ میانی 4 متر، رفیوژ کناری ۱.۵ متر، پیاده‌رو در دو طرف و عرض پیاده‌رو دو متر در دو طرف است. شهردار اصفهان در این افتتاحیه با بیان اینکه بانوان توانستند در عرصه ورزش افتخارآفرین باشند، گفت: امروز مدیران شهری، اصحاب رسانه، نوجوانان و ساکنان منطقه 5 شهرداری در سالنی که به نام «آیلین ملکیان»، یکی از زنان افتخارآفرین ایران و سرمربی تیم ملی بسکتبال زنان ایران نام‌گذاری شده، گردهم آمده‌اند. مجموعه ورزشی که برای استفاده زنان توانمند نصف جهان به بهره‌برداری رسید؛ زنانی که توانستند در عرصه ورزش افتخارآفرین باشند. قدرت‌اله نوروزی افزود: بانوان اصفهانی که این مسیر را طی می‌کنند، مایه افتخار شهر هستند. او بیان کرد: هر انسانی در این سرزمین باید احساس کند که می‌تواند توانمندی خود را نشان دهد و شهروندان باید افتخار کنند که بانوان برای این سرزمین افتخارآفرینی کرده‌اند.
شهردار اصفهان با بیان اینکه نقش زنان اصفهان در موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و سیاسی پررنگ بوده است و آن‌ها توانسته‌اند نام اصفهان این نگین درخشان را بیش از گذشته جلوه دهند، خاطرنشان کرد: امروز به‌افتخار این بانوان در این مکان جمع شده‌ایم تا به آن‌ها بگوییم زمینه استعدادیابی برای تمامی افراد فراهم است. همه اقشار از زن و مرد، جوان و پیر، مسیحی و مسلمان برای بروز توانمندی خود با یکدیگر تفاوتی ندارد و این موضوع اشاره مستقیم حقوق شهروندی دارد.
 نوروزی با اشاره به اینکه باید توانمندی‌ها آشکار شود، خاطرنشان کرد: زمینه‌های بروز توانمندی‌ها باید در شهر فراهم شود و ما نباید مانعی برای افراد ایجاد کنیم.
او تصریح کرد: در این دوره به شایسته‌سالاری و نگاه برابر توجه شده و زمینه‌های لازم برای آن فراهم‌شده است و من به‌عنوان شهردار اصفهان به شما زنان افتخار می‌کنم و امیدوارم شهروندان قدر این افتخارات را در شهر بدانند و زمینه به‌گونه‌ای فراهم شود که به تعداد این افراد اضافه شود. شهردار اصفهان گفت: در این دوره مدیریت‌شهری بیش از ۳۸ نفر از مسئولان در شهر از بین زنان انتخاب‌شده‌اند که این موضوع به بهره‌مندی ظرفیت افراد و نگاه برابر و پرهیز از نگاه جنسیتی و ایجاد باور در زنان اشاره دارد. نوروزی خاطرنشان کرد: هرکجا که میدان برای افراد باز بوده است زنان خوب درخشیده‌اند و بانوان در مدیریت‌شهری نیز خوب ظاهر شده‌اند و هرسال و هرماه باید به تعداد این‌گونه افراد اضافه شود. او بیان کرد: اکنون شاهد 4150 میلیارد ریال پروژه در منطقه5 هستیم که از مهم‌ترین پروژه‌ها می‌تـــــــوان به تصفیـــــــه‌خانــــــه سپاهان‌شهر، خیابان نظام، خط انتقال پساب و گذر نظر اشاره کرد. شهردار اصفهان با اشاره به اینکه اقدامات انجام‌شده در منطقه 5 بسیار خوب بوده است، تصریح کرد: در آینده‌ای نزدیک نیز حدود ۴۰۰ میلیارد تومان پروژه دیگر را در این منطقه افتتاح و چند پروژه را کلنگ‌زنی خواهیم کرد و بودجه ۵۰۰ میلیارد تومانی برای آن پیش‌بینی کرده‌ایم. نوروزی گفت: پروژه نوسازی چهارباغ بالا، نیز به‌زودی عملیاتی می‌شود و در گذر نظر شاهد کلنگ‌زنی‌هایی خواهیم بود. همچنین تالار موسیقی در خیابان گل نرگس و پارک ۲۲ هکتاری نزدیک به آن نیز به‌زودی کلنگ‌زنی خواهد شد که همه این اقدامات حرکت‌های بزرگی در شهر است و به پیشرفت آن کمک می‌کند.
او با بیان اینکه اکنون در تمام نقاط اصفهان شاهد اقدامات شهری هستیم، تصریح کرد: در حال حاضر اصفهان گران اداره نمی‌شود و ما تنها ظرف مدت یک سال در بخش هزینه‌های جاری ۱۷۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی کردیم، اگر بتوانیم سیاست‌های اداره شهر را دنبال کنیم هزینه‌ها به مردم فشار وارد نمی‌کند و شهر ارزان اداره می‌شود. شهردار اصفهان اظهار کرد: همه افراد حاضر در مدیریت‌شهری حاضر به مناظره با مردم هستند، زیرا اقدامات خوبی در شهر انجام‌شده و ما برای پاسخ‌گویی آماده‌ایم. مسئولان رادیو و تلویزیون باید شرایط را برای پرسش‌وپاسخ فراهم کنند تا موضوعات شفاف‌سازی شود. باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که مردم متوجه شوند. امیدوارم با همکاری بخش‌های مربوطه هرروز شاهد یک حرکت روبه‌جلو برای شهر باشیم.

توجه به نام‌گذاری بانوان برای مراکز ورزشی

رئیس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه این آیین گفت: زمانی که نام‌گذاری این ورزشگاه در دستور کار شورا قرار گرفت نام این ورزشگاه را «آیلین ملکیان» گذاشتیم تا به بانوان نیز در این راستا توجه شود، همه ما از هر ادیانی درکنارهم هستیم و باید در کنار یکدیگر برای توسعه ورزش بانوان و کودکان اقداماتی را انجام دهیم.
فریده روشن افزود: در شورا تصمیم گرفته شد برخی مراکز ورزشی برای قدردانی از افرادی که در قید حیات هستند به نام آن‌ها نام‌گذاری شود. درصدد برآمدیم این موضوع را ابتدا برای پیشکسوتان در نظر بگیریم؛ در این سال‌ها کمتر در نام‌گذاری‌ها بانوان را مدنظر قرار داده‌اند، اما اکنون به همت مدیریت‌شهری و شورای اسلامی شهر این اقدام عملی شد.
او با بیان اینکه هرجایی که به بانوان فرصت داده شده آن‌ها توانستند خوش بدرخشند، گفت: بانوان زیادی در رشته‌های مختلف و در عرصه‌های گوناگون افتخارآفرینی کرده‌اند که اکنون همه ما از آن آگاه هستیم. رئیس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: مدیریت‌شهری در تجلیل بانوانی که می‌توانند برای شهر و کشور افتخارآفرینی کنند سهم بسزایی دارد. روشن ادامه داد: باید عدالت جنسیتی و فضایی را رعایت کنیم در این راستا اقداماتی انجام‌شده است که امیدوارم این مسیر ادامه‌دار باشد و ما شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

 تعریض پل شهید ستاری، حل معضل ترافیکی

در ادامه این برنامه، مدیر منطقه 5 شهرداری اصفهان گفت: مجموعه ورزشی آیلین ملکیان در زمینی به وسعت ۱۴۰۰ مترمربع احداث‌شده که در آن امکانات ویژه مادر و کودک لحاظ شده است تا بانوان برای حضور در ورزشگاه دغدغه‌ای نداشته باشند، همچنین با مراجع علمی و دانشگاهی رایزنی‌های انجام‌شده تا بهره‌برداری از این مجموعه ورزشی در قالب کار علمی و فنی برای خدمت به مادران باشد. احمد رضایی با اشاره به پروژه تعریض پل شهید ستاری اظهار کرد: پل شهید ستاری در مسیر رینگ سوم ترافیکی شهر اصفهان قرار دارد و با توجه به این موضوع که عرض این رینگ در تمام نقاط ۱۱ متر است، اما در محدوده این پل عرض کمتری داشت و مشکلات ترافیکی را ایجاد کرده بود، در این راستا دو لاین پل به سه لاین افزایش یافت و در حال حاضر، طول پل ۷۰۰ متر و عرض آن ۳.۲ متر است. او افزود: با تعریض پل شهید ستاری معضل رینگ سوم به لحاظ ترافیک صبحگاهی و شامگاهی در این بخش با هزینه‌ای بالغ‌بر ۹ میلیارد تومان برطرف شده است و همچنین فاز نخست خیابان کمکی ارتش بالاتر از سه‌راه حکیم نظامی انجام‌شده است، خیابان کمکی ارتش در تعامل با ارتش به نام خیابان آیت‌الله طاهری نام‌گذاری شده که با هزینه آزادسازی ۲۸۰ میلیارد تومان و هزینه اجرایی پنج میلیارد تومان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
مدیر منطقه 5 شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: پارکینگ زیرسطحی توحید حدفاصل خیابان نظر تا بلوار ملت در حال احداث است که تبدیل ریالی پروژه بر اساس اینکه همین ظرفیت در کنار خیابان توحید ایجاد شود ۲۰ درصد است. اگر منتقدان ادعا کنند که پارکینگ توحید با هزینه هنگفتی احداث می‌شود جای دفاع دارد، زیرا در منطقه خودسرانه و خودرأی اقدامات عمرانی انجام نمی‌شود؛ بلکه بر اساس مطالعات جامع حمل‌ونقل شهر اصفهان گزینه‌های اولویت‌دار احداث پارکینگ مطرح‌شده و برای احداث آن در محل فعلی تصمیم‌گیری شده است. رضایی با اشاره به اینکه اقدامات انجام‌شده در این منطقه شفاف‌سازی می‌شود، خاطرنشان کرد: اقدامات بسیاری در طی سه سال اخیر در منطقه 5 شهرداری انجام شده است و تیر امسال شاهد افتتاح ۸۰ پروژه بزرگ و کوچک به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان در این منطقه خواهیم بود؛ این پروژه‌ها بنیادی و اساسی است و شهروندان باید اطمینان داشته باشند که هیچ هدفی جز خدمتگزاری به مردم و برداشتن بار از دوش آن‌ها نداریم.

تبدیل ورزشگاه به پایگاه استعدادیابی

همچنین در ادامه معاون ورزشی سازمان فرهنگی ورزشی و اجتماعی شهرداری اصفهان گفت: احداث سالن‌های ورزشی هرچقدر هم که باشد برای شهر طبیعی است، زیرا باید برای سلامت شهروندان قدم برداریم. همه مناطق شهرداری در این راستا اقداماتی انجام داده‌اند تا نیروهای جوان به سمت ورزش کشیده شوند و در شهر و کشور کمتر شاهد مشکلات اجتماعی باشیم. حبیب‌الله ناظریان افزود: این ورزشگاه به‌صورت تخصصی برای کودکان احداث و به‌صورت ویژه و هدفمند به این موضوع توجه شده است. ساخت اتاق‌هایی برای بازی‌های کودکان و فراهم‌آوردن امکانات ویژه برای مادران و کودکان در این مجموعه، مدنظر قرارگرفته است. او گفت: درصددیم با نهادها و کارشناسان خبره برای بهره‌برداری بهتر از این مکان مشورت کنیم. می‌توانیم این مکان را به مرکز استعدادیابی نیز تبدیل و نیروهای جدیدی به ورزش کشور معرفی کنیم. معاون ورزشی سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: سرانه ورزشی در اصفهان روزبه‌روز بهتر می‌شود و ما ورزشگاه‌های مختلفی در سطح شهر داریم اما این تعداد برای جمعیت شهر کافی نیست.

 خرسندم که شهرداری اصفهان به ورزشکاران زن اهمیت می‌دهد

آیلین ملکیان، بانویی که این ورزشگاه به نام او افتتاح شده است به خبرنگار ایمنا گفت: سال‌ها بازیکن تیم ملی بسکتبال ایران بودم و کارم را از باشگاه ورزشی آرارات شروع کردم و از همان‌جا هم به تیم ملی رسیدم. زمانی که برای تیم ملی بسکتبال انتخاب شدم، تنها بازیکن شهرستانی در بین ۱۱ نفر عضو تهرانی بودم که برای مسابقات دوستانه جماهیر شوروی سابق به ارمنستان، آذربایجان و گرجستان اعزام شدیم. او ادامه داد: بعدازآن به مسابقات آسیایی تهران دعوت شدم و برای دیدارهای تدارکاتی آن به همراه تیم ملی به ژاپن، هنگ‌کنگ، کره و کویت سفر کردیم. همچنین در آن دوران به مسابقات آسیایی کره جنوبی نیز اعزام شدم و در این مدت توانستم افتخارات زیادی برای کشور و شهرم کسب کنم.
این پیشکسوت بسکتبال زنان که عنوان بهترین بازیکن و پس‌ازآن بهترین مربی را در دوران مربیگری خود کسب کرده است، اظهار کرد: اعضای شورای شهر رزومه مرا دیده بودند و این افتخار نصیبم شد که این ورزشگاه به نام من نام‌گذاری شود؛ از ۱۵ سالگی روی زمین آسفالت بازی می‌کردم و از اینکه ورزشگاهی برای نوجوانان و جوانان این منطقه که عاشق ورزش هستند و می‌خواهند پیشرفت کنند احداث شد، بسیار خرسندم. از شهرداری اصفهان و شورای شهر که به ورزشکاران زن اهمیت می‌دهند کمال تشکر را دارم.

منطقه ۵ به چنین ورزشگاهی نیاز داشت

همسر آیلین ملکیان نیز اظهار کرد: این افتخار بزرگی برای ماست که این سالن به نام همسرم نام‌گذاری شده است. وانو وارتانیان ضمن قدردانی از مدیریت شهری اصفهان که برای تحقق این امر زحمت کشیدند، افزود: ما در این منطقه فقط باشگاه آرارات را داشتیم که ازنظر وسعت بزرگ بود اما ورزشگاهی با این امکانات در این منطقه وجود نداشت؛ از این به بعد بچه‌های این منطقه می‌توانند از این امکانات استفاده کنند و این بسیار به نفع نسل جوان است. او ادامه داد: من خود ورزشی هستم و می‌دانم وجود چنین امکاناتی چقدر باعث خوشحالی کودکان و نوجوانان این منطقه خواهد شد. اگر چنین امکانات و فضاهایی وجود نداشته باشد ممکن است مشکلات زیادی بر سر راه جوانان قرار بگیرد و آن‌ها را از مسیر درست منحرف کند.
در پایان این افتتاحیه، شهردار اصفهان نشان شهروند افتخارآفرین را به «آیلین ملکیان» از پیشکسوتان بسکتبال و رومینا سالک قهرمان مسابقات اسکیت داد؛ این نشان قبلا از سوی شهردار اصفهان به «سهراب مرادی» قهرمان وزنه‌برداری و «سروش صحت» از بازیگران و کارگردانان مطرح اصفهان داده شده بود. در این برنامه همچنین «سیپان کاشچیان» اسقف ارامنه اصفهان لوح تقدیری را به شهردار اصفهان و مدیر منطقه 5 شهرداری و یک تابلو فرش نفیس را به «آیلین ملکیان» اهدا کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.