شروع ضربان دوباره فوتبال با یورو

مدعیان فتح اروپا را بشناسید( بخش اول)

پس از مدت‌ها دوری از تورنمنت‌های مهم ملی، یورو2020 در سال2021 مهمان دیدگان تمام مردم جهان شده که این بار به شیوه ای جالب و به صورت پراکنده در نقاط مختلف اروپا برگذار می‌شود. شیوه برگزاری یورو نوآوری جدیدی است که در نوع خود جالب است و با حضور اندک تماشاگران می تواند نبض هیجان فوتبال را پس از مدت‌ها به حرکت در بیاورد. پس از اینکه در تورنمنت‌های اخیر ملی جهان از جمله جام‌جهانی و یورو، از لحاظ حضور بزرگان فوتبال تا حدودی ‌تهی بود و همه بزرگان یک جا حضور نداشتند، در یورو 2020 شاهد تیم‌های قدرتمند اروپایی در یک قاب هستیم.

جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰

یورو2020 با دیدار تیم ملی ایتالیا و ترکیه در استادیوم المپیکو رم ایتالیا شروع می‌شود که شروع داستانی جذاب و جنجالی برای عاشقان فوتبال خواهد بود. در آستانه شروع این رویداد بزرگ، به طور اختصار به بررسی تیم‌های بزرگ و شانس‌های قهرمانی این رقابت می‌پردازیم:

هلند

لاله‌های نارنجی پس از ناکامی ‌در چند تورنمنت گذشته و البته درخشش بسیار چشم‌گیر در اولین دوره لیگ ملت‌های اروپا با رونالد کومان، با مربی جدیدشان آمده اند تا پس از کمی‌افول در چند ماه گذشته، دوباره موفقیت خود را در یورو به رخ همگان بکشند.
هلندی‌ها پس از دوران بسیار بدشان در اواسط دهه گذشته با رونالد کومان دوباره زنده شدند و با تغییر نسلی که داشتند و همچنین با توجه درخشش هلندی‌ها در بازی‌های باشگاهی و رشد جوانان هلندی در آژاکس دوباره به قدرت‌های برتر اروپا پیوسته و در لیگ ملت‌ها همه تیم‌هارا به زانو درآوردند. پس از این موفقیت‌ها و حال خوب نارنجی پوشان اروپایی با رفتن کومان و آمدن فرانک دی بویر، تا حدی نتایج سینوسی و نبود ثبات را مشاهده کردیم.
غایب سرشناس هلندی‌ها در یورو، ویرجیل فندایک، ستاره درخشان خط دفاع لیورپول است که با مصدومیت طولانی مدتی که روبرو شده بود هنوز به طور کامل بهبود نیافته است و نمی‌تواند هلندی‌ها را در یورو همراهی کند.
زوج اول فندایک در خط دفاع، دیوار یوونتوسی آنها یعنی ماتیاس دلیخت هم در تمرینات قبل از شروع یورو با درد عضلانی مواجه شده بود. با اینکه انتظار می‌رود نهایتا به بازی دوم برسد اما نقطه خاکستری و یا به عبارتی مجهول ترکیب هلند است.
اما نکات قوت و بازیکنانی همچون دیفرای، دی یانگ و برخواین که در تیم‌های باشگاهیشان بسیار آماده نشان داده‌اند، از ارکان لاله‌های نارنجی در این مسابقات هستند، گرچه شاید نتوانیم آن‌ها را جز مدعیان بدانیم اما این جوانان و هلند خاطره ساز توانایی ممکن کردن هر احتمالی را دارد.

بلژیک

شیاطین سرخ اروپا با بازیکنان آماده خود در انتظار قدرت نمایی و حتی فتح یورو هستند. بلژیک روند بسیار خوب و صعودی را در سال‌های اخیر در همه تورنمنت‌ها داشته است و بازیکنانشان در تیم‌های خود هر کدام ستاره هستند.
لوکاکو مرد اول اینتر در کسب اسکودتو، دی بروینه ستاره بدون شک سیتی در موفقیت‌هایش و مغز متفکر این تیم، کاراسکو ستاره اتلتیکو مادرید که در کسب قهرمانی تیم سیمئونه بسیار موثر بوده، همراه کورتوا دروازبان آماده سفید پوشان مادریدی و بسیاری دیگر از ستارها در کنار هم آماده هستند تا با این نسل درخشان بلژیک جام معتبری را کسب کنند.
مصدومیت‌های متوالی ‌هازار در رئال مادرید او را کمی‌ از روز‌های اوجش دور کرده و دیگر آن تاثیر سابق را ندارد. دی بروینه همانطور که گفته شد مغز متفکر سیتی و بلژیک است اما با مصدومیت شدیدی که در دیدار فینال لیگ قهرمانان با آن روبرو شد، احتمال حضورش حداقل در مرحله گروهی بسیار ضعیف است.
بلژیک بر روی قدرت تمام کنندگی و حرکات ویرانگر لوکاکو که در بهترین دوران خود به سر می‌برد بسیار حساب کرده و امیدوار است که بتواند بار حمله بلژیک را به دوش بکشد. با اینکه بلژیک سرشار از ستاره‌های متفاوت در نقاط مختلف زمین است و هرکدام هم آماده هستند، باید دید آیا می‌توانند خود را به صاحبان جام یورو ملحق کنند یا همچنان در قدم آخر ناکام می‌مانند.

انگلیس

سه شیرها با ساوت گیت آمده اند تا عملیات نیمه کاره شان در جام جهانی 2018 را به پایان برسانند. پس از نسل فوق طلایی انگلیس با بازیکنانی همچون جرارد، لمپارد، بکهام، رونی، فردیناند و... که در کسب قهرمانی ناکام بودند، تیم انگلیس با سرمربی جوان خود در چند سال اخیر نتایج قابل قبول و درخشانی را ثبت کرده است.
از درخشش در جام جهانی روسیه تا نتایج خیره کننده در مسابقات مقدماتی جام‌های مختلف، همه و همه با نسلی جدید از بازیکنان جوان و با تجربه که در تیم‌های خودشان بسیار خوب ظاهر شده اند، از هری کین، مرد اول تاتنهام که بسیار آماده است و شلیک‌هایش دروازه حریفان را به درستی هدف می‌گیرد تا رحیم استرلینگ و همچنین فیل فودن، جوان اول لیگ جزیره یعنی که در چند ماه اخیر غوغا کرده است.
دفاع‌های جوان و با تجربه همچون استونز و مگوایر و رهبری مثل هندرسون و دیگر ستارگان این تیم نیز هر کدام مهره های موثری هستند. بیلینگهام، پدیده دورتموندی نیز در خط‌هافبک این تیم قرار دارد تا در کنار جیمز و ماونت برای هر رقیبی دردسر بزرگی ایجاد کنند.
تنها نکته نگران کننده برای سه شیرها مصدومیت جزئی مگوایر است که به عنوان ستون دفاعی انگلیس شناخته می‌شود اما گفته شده نهایتا به بازی دوم و سوم این تیم در دور گروهی می‌رسد.
گومز نیز علی رغم مصدومیت جزئی که داشته به این مسابقات نرسیده است. آرنولد نیز دیگر غایب بزرگ سه شیر‌ها است که می‌توانست روند درخشانش در چند ماه اخیر را تداوم ببخشد. با حضور ستارگان بسیار زیاد در ترکیب، انگلیسی‌ها امیدوارند به ناکامی‌خود پایان داده و جام یورو را به کشور خودشان ببرند. نبود مربی با توانایی مدیریت و قدرت رهبری بالا یعنی همان شخصیت نیمکت، دهه‌هاست مانع اصلی موفقیت انگلیس بوده و تکه گم شده پازل آن‌ها محسوب می شود، اما شاید ساوت گیت بتواند این معادله را حل کند.

آلمان

آلمان پس از قهرمانی درجام جهانی 2014 افت کرده اما همچنان جز قدرت‌های اول اروپا و جهان است. یورو2020 آخرین تورنمنت مرد دوست داشتنی نیمکت آلمان یعنی یوآخیم لوو است و او می‌خواهد همراه جوانان و بازیکنان با تجربه ای که جدیدا دوباره به تیم ملی دعوت شده اند با پایانی خوش از نیمکت آلمان جدا شود.
هر چند که عملکرد بسیار ناامید کننده در جام جهانی 2018 و همچنین لحظات فاجعه بار در لیگ ملت‌ها و حتی عملکرد کمی ‌متزلزل در بازی‌های اخیر، کمی‌دید کارشناسان و صاحب نظران را نسبت به آلمان منفی کرده است.
آلمانی‌ها با زوج جوان خود که به تازگی با چلسی فاتح اروپا شدند و هر دو در نهایت آمادگی به سر میبرند و نیز مولر با تجربه و بسیار باهوش همراه رهبری هوملز و نویر که ستون‌های تجربه در زمین هستند، می‌خواهند پایانی بسیار درخشان به دوران حضور لوو دهند.
ناراحتی آنچنانی بابت مصدومیت در اردوی آلمان‌ها نیست و تنها نکته نگران کننده هماهنگ نشدن بازیکنان آلمانی با یکدیگر و دست نیافتن لوو به ترکیبی قطعی و قدرتمند برای این تیم است. با اینکه شاهد ترکیب3-4-3 در اغلب بازی‌های این تیم بوده ایم اما مشخص است بازیکنان تا حدی با آن همراه نیستند و هولمز همانطور که در دورتموند اشتباهاتی را در این ترکیب داشت، در تیم ملی نیز کمی ‌متزلزل است. باید دید آیا بالاخره لوو این مشکل را حل می‌کند و با کروس و سرژ گنبری و دیگر بازیکنان دوباره آلمانی قدرتمند را به نمایش می‌گذارد و یا با ناکامی ‌دفتر خود در تیم ملی را می بندد. هر چه که باشد این 4 تیم جز مدعیان قهرمانی در یورو 2020 هستند و در گزارش بعدی به بررسی سایر تیم های  مدعی حاضر در یورو خواهیم پرداخت.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.