شروع ضربان دوباره فوتبال با یورو

مدعیان فتح اروپا را بشناسید 2

یورو 2020 با دیدار ایتالیا برابر ترکیه آغاز شد، دیداری که آتزوری‌ها با درخشش بازیکنانش و شادابی بسیار خوبی که از خود نشان دادند، توانست اولین پیروزی یورو را به نام خود ثبت کند. پرتغال، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا دیگر تیم‌های بزرگ باقی مانده هستند که می‌توانند جز مدعی‌های اصلی این جام باشند که در ادامه مروری بر آن‌ها خواهیم داشت.

شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

پرتغال

تیم پرتغال با رهبری رونالدو آماده است که موفقیت‌هایش در لیگ ملت‌های اروپا و یورو قبلی را دوباره تکرار کند. نکته مهم اینجاست که رونالدو با درخشش نسبتاً خوب در فصل اخیر آماده است تا به رکورد علی دایی برسد و ممکن است در همین مسابقات به این رکورد دست یابد.

پرتغالی‌ها نگرانی بابت مصدومیت ندارند و با تمام قوای خود به این مسابقات ورود کرده‌اند؛ فلیکس که با اتلتیکو خوش درخشید و قهرمان شد، ژوتا که در کل عملکرد درخشانی را با لیورپول داشته و بهترین بازیکن لیگ جزیره یعنی روبن دیاز نیز در قلب دفاع پرتغالی‌ها حضور دارد. تیمی کامل با بازیکنانی آماده در هر پست که فصلی شگفت‌انگیز را گذرانده‌اند و در دیدارهای ملی گذشته هم عملکرد خوبی را داشته‌اند.

فرناندو سانتوس مربی بسیار موفق پرتغال با سبک خاصش آماده است تا تیم خود را به جام دیگری برساند. شاید برخی پرتغال را در یورو قبلی با بازی‌های کسل کننده و تساوی‌ها و بردهای اختصاری و بازی‌های بسیار منطقی لیگ ملت‌ها به یاد بیاورند، اما به هر حال پرتغال موفق بوده و فرناندو سانتوس همچنان می‌تواند با این روش پا به این جام بگذارد. پرتغال با رونالدو و دیگر بازیکنان سرحالی که دارد می‌خواهد غوغا کند، پس باید منتظر ماند و دید که چه می‌شود.

فرانسه

تیم قدرتمند فرانسه، در یورو امسال در پی کسب دومین جام پیاپی خود است و خروس‌ها کاملاً آماده هستند. فرانسه در مسابقات انتخابی و نیز بازی‌های گذشته بدون شک عالی بوده و در رسانه‌ها نیز بدون استثنا فرانسه را شانس اول قهرمانی می‌دانند. ژوزه مورینیو در صحبتی جالب گفته هر نتیجه‌ای غیر از قهرمانی برای فرانسه شکست محسوب می‌شود، البته تا حدودی این حرف درست است. بازیکنان فرانسه هرکدام بهترین شرایط خود را دارند، ترکیبی سرشار از بازیکنان فوق العاده که دردسر شیرینی را برای دیدیه دشان، سرمربی تیم ایجاد کرده است.

بازیکنان خوبی همچون هرناندز، بازیکن میلان با وجود ستاره‌های زیاد دعوت نشده و ستاره‌های دیگری نیز در تیم فرانسه غایب هستند که این موضوع نشان از کیفیت بالای فرانسه دارد. امباپه، آماده برای حرکات انفجاری خود و گل‌های بی رحمانه خودش، کریم بنزما، ستاره کهکشانی‌های مادریدی که پس از سال‌ها دوباره به تیم ملی دوباره دعوت شده و آماده درخشش در میادین بین المللی است. اولیویه ژیرو، خطرناک مثل همیشه، گریزمان آماده و جواهر فرانسه و ستون میانه میدان یعنی انگولوکانته که در یکی از بهترین دوران‌های خود قرار دارد.

تمام تیم فرانسه ستاره است و هرکدام به صورتی تاثیر گذار هستند، خروس‌ها بی شک شانس اول قهرمانی هستند و انتظار می‌رود که فوتبالی به زیبایی خیابان‌های فرانسه به نمایش می‌گذارند. آیا فرانسه همچنان می‌درخشد؟ احتمالاً پاسخ مثبت است.

اسپانیا

اسپانیا دوباره برخاسته است. جوانان اسپانیایی امیدوار هستند به خوبی راه نسل طلایی کشورشان را ادامه بدهند. گرچه که در چند روز اخیر خبرهای زیادی راجع به کرونای دو بازیکن مهم اسپانیایی شنیده شده و چند بازیکن خط خورده‌اند و بازیکنان جدیدی در راه اضافه شدن هستند و از این نظر کمی‌اوضاع آشفته و نا آرام است، اما یادمان نرود لوییز انریکه بر روی نیمکت است که مرد مدیریت شرایط دشوار و کنترل تیم در شرایط حساس شناخته می‌شود، با این حال تاثیر کرونا و آشفتگی ذهنی ناشی از آن را نمی‌توان نادیده گرفت که قطعاً در عملکرد اسپانیا موثر است اما آن‌ها اسپانیا هستند و بازیکنان قدرتمندی در ترکیب خود دارند.

نکته جالب در خط دفاع نبود راموس، کاپیتان اول اسپانیا است که توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. ایمریک لاپورت، مدافع نیمکت نشین سیتی پس از تغییر تابعیت خود و اجازه فیفا برای اسپانیا به میدان خواهد رفت و نکته چشمگیر دیگری در لیست این تیم خواهد بود. برخلاف چندین سال گذشته هیچ بازیکنی در لیست اسپانیا عملکرد فراتصور و بسیار درخشانی را در لیگ نداشته است. آداما ترائوره افت داشته، موراتا کمی روند نامتعادلی در یووه ثبت کرده و تیاگو نیز فصلی ناامید کننده و نه چندان خوب در لیورپول را گذرانده است. نکته امیدوارکننده، حضور پدری، بازیکن جوان این فصل بارسلونا است که شاید بتواند پدیده یورو لقب بگیرد و چشم هواداران را به خود گره بزند.

شاید باید گفت فران تورس و مارکوس یورنته، بهترین عملکرد را در این فصل نسبت به دیگران ثبت کرده اند و نقاط روشن لیست هستند اما علی رغم حضور آزپیلیکوئتا شاهد مدافع مطمئن دیگری در دفاع وسط نیستیم. گارسیا همچون لاپورت نیمکت نشین بوده و یورنته که به کرونا مبتلا شده نگرانی بسیاری را برای لوییز انریکه ایجاد کرده‌اند. اسپانیا در هر صورت بازهم جز مدعیان و تیم‌های بزرگ این مسابقات است و این سوال مطرح می‌شود آیا انریکه معجزه‌ای را به نمایش می‌گذارد یا پایانی نه چندان جالب همچون جام جهانی در انتظار اسپانیا است.

ایتالیا

هیچ سخنی نمی‌توان گفت. در برابر شاهکار تیم روبرتو مانچینی فقط باید سکوت و تعظیم کرد. تفاوتی ندارد دیدار دوستانه باشد و یا رسمی، آتزوری نخواهد باخت. جوانان ایتالیایی در کنار ستون‌های قدیمی و با تجربه دفاعی، آماده فتح یورو هستند. پس از فاجعه بازماندن از صعود به جام جهانی 2018، مانچینی از خاکسترها و ویرانه‌های فوتبال ایتالیا تیمی ساخت که هر تیمی را می‌ترساند. نتایج در انتخابی یورو فوق العاده بود، در بازی‌های دوستانه و دیگر بازی‌ها هم هیچ تزلزلی را شاهد نبودیم و این اصل وجودی تیم ملی ایتالیا است.

ایتالیا مصدومان به نسبت زیادی را پیش از آغاز یورو داشته که استفانو سنسی و لورنزو پلگرینی دو مهره مهم آبی‌ها در این زمره جای می‌گیرند، همچنین مارکو وراتی، مغز متفکر خط میانی هم حداقل تا بازی دوم نمی توند به دلیل مصدومیت آن‌ها را همراهی کند. ایموبیله، سلطان خط حمله ایتالیا که همچنان زهر دار  خطرناک است، در کنار براردی آماده و اینسینیه سرحال خط آتش قدرتمندی را تدارک دیده‌اند. بارلا و لوکاتلی دو جوان با تجربه و هوشمند خط میانی در کنار بنوچی و کیلینی دو ابر قدرت دفاع ایتالیا هستند.

ایتالیا و ترکیه دیدار افتتاحیه

المپیک رم میزبان افتتاحیه یورو 2020 با حضور 25 درصد تماشاگران بود. ورزشگاه المپیک و پیوند تماشاگران احساسی ایتالیا، جو فوق العاده ای را ایجاد کرده بودند. تیم ایتالیا در این بازی کاملاً تهاجمی و پر قدرت ظاهر شد و توانست با برتری سه بر صفر ترکیه را شکست دهد که ایموبیله، اینسینیه و دمیرال(گل به خودی) گل‌های بازی را به ثبت رساندند. جدا از نتیجه که همگان مشاهده کردند، از بازی با طراوت و بسیار تهاجمی ایتالیا که در حمله از هر سمت و نوعی برای ضربه به تیم مقابل استفاده می‌کرد، نباید گذشت.

پرس بسیار شدید آتزوری که کار را برای ترکیه سخت کرده بود، تا جایی که در کل بازی تنها یک شوت در چارچوب داشتند. نکته مهم دیگر استفاده ایتالیا از فلنک‌ها(کناره‌های زمین) و فضای بین مدافعان میانی و کناری بود که براردی و اینسینیه به خوبی از آن استفاده کردند. دو فول بک ایتالیا با تمام توان در حمله و حتی محوطه جریمه حاضر بودند و از کناره‌ها موقعیت‌ها را ایجاد می‌کردند.

این بدین معنا است که ایتالیا می‌خواهد با تمام قوا هر چه زودتر گل بزند و سپس آرام آرام به فکر افزایش برتری خود باشد. تنها نکته کمی تیره در ترکیب ایتالیا خود نقطه ای روشن است. دو مدافع قدرتمند و با تجربه اما تا حدی کند. همانطور که در تیم یوونتوس مشکل فضای پشت دفاع و کند بودن در کورس‌ها تا حدی مشکل ساز بود، در اینجا نیز ممکن است در برابر تیم‌هایی مثل فرانسه و یا انگلیس که بازیکنان سرعتی دارند، مشکل ساز شود. در نهایت ایتالیا مقتدرانه شروع کرد و امیدوار است پس از سال‌ها دوباره قهرمان یورو شود. یورو 2020 با تمام موانعی که پشت سر گذاشته، شروع شد و همه فوتبال دوستان دنیا امیدوارند یک ماه از چشمه فوتبال سیراب شده و از آن لذت ببرند.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.