پرواز قیمت‌ها در بازار پرندگان زینتی

باوجود رشد قیمت‌ها در بازار اصفهان، تقاضا برای خرید این نوع از پرندگان افزایش یافته است

کرونا، قرنطینه و محدودیت‌ها، سه ضلع مثلث رونق بازار پرندگان زینتی در اصفهان را تشکیل می‌دهند. در واقع ماندن در خانه به‌خاطر شیوع کرونا باعث شد گرایش به نگهداری از پرندگان با هدف نشاط و از بین بردن یکنواختی زندگی در میان مردم بیشتر شود. مشاهده‌های میدانی از بازار پرندگان زینتی در اصفهان از فروش زیاد و رونق کسب‌وکار پرنده‌فروشان در روزهای کرونایی حکایت دارد و مرغ عشق، قناری، عروس هـلـنـدی و طـوطـی بـرزیـلـی پرفروش‌ترین نژادها در بین پرندگان خانگی محسوب می‌شوند. درمقابل طوطی‌هایی با نژادهای معروف مانند کاسکو، کاکادو و اسکارلت ماکائو شاید سالی یک‌بار مشتری پیدا کنند.

یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

قیمت یک مرغ عشق از 65 هزارتومان شروع می‌شود و یک قناری با قیمت 150 هزارتومان به فروش می‌رسد. حداقل قیمت یک طوطی کوتوله و عروسی هلندی نیز به ترتیب 500 و 750 هزارتومان است. با بیش از 14 میلیون تومان هم می‌توان بچه کاسکو و با یک میلیارد تومان می‌توان یک طوطی اسکارلت ماکائو بالغ خرید!
تقاضا برای خرید پرندگان خانگی یا زینتی در طول یک سال گذشته افزایش یـافـتـه و گـویا در خانه ماندن برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بر رونق این بازار تأثیر داشته است. این روزها اگر پا به پرنده‌فروشی‌ها بگذارید، با انواع و اقسام پرنده‌ها با رنگ‌بندی خاص و جذاب روبه‌رو خواهید شد. مشاهده‌های میدانی از پرنده فروشی‌های اصفهان نشان می‌دهد مرغ عشق درشمار پرفروش‌ترین پرنده‌ها در بازار قرار می‌گیرد که علت اصلی این موضوع قیمت مناسب و عمر بالای آن‌هاست. در حال حاضر امکان خرید یک جفت مرغ عشق با قیمت 100 تا 150 هزار تومان وجود دارد و برای مرغ عشق‌های مولد به 200 تا 500 هزار تومان می‌رسد. دسته‌ای از مرغ عشق‌ها معروف به نژاد انگلیسی، با رنگ‌های آبی، نیلی و... و با جثه‌ای بزرگ‌تر از سایر هم‌نوعان خود در رنج قیمت 500 هزار تا دو میلیون تومان عرضه می‌شوند. نمازی، از پرنده فروشان اصفهان، نژاد آن‌ها را این‌گونه معرفی می‌کند: «اگر یک پرنده سخن‌گوی کم‌خرج می‌خواهید، مرغ عشق انگلیسی بهترین انتخاب است. فقط بچه آن را بخرید تا حرف‌زدن بیاموزد!»
قناری‌ها نوع دیگر از پرندگان زینتی ارزان در بازار محسوب می‌شوند که نه‌تنها برای خانه بلکه برای نگهداری در محیط کار نیز انتخاب مناسبی هستند. قیمت قناری علاوه بر نژاد به فصل نیز بستگی دارد؛ به عبارتی قناری‌ها در فصول سرد سال و بهار قیمت پایین‌تری دارند و در اواخر بهار و تابستان به دلیل اتمام فصل پرورش کمیاب شده و با قیمت بالاتری عرضه می‌شوند. حسینی، یکی از پرنده‌فروشان اصفهان، درباره قیمت قناری‌ها توضیح می‌دهد: «قناری معمولا جفت فروخته نمی‌شود و ما قناری نژاد معمولی داریم که با قیمت 150 تا 300 هزار تومان می‌فروشیم و قناری با نژادهای خاص مانند گلاستر، پرتغالی و... 350 هزار تا دو میلیون تومان قیمت دارند.» سایر پرنده‌فروشان نیز قناری را در این رنج قیمت با اختلاف 10 و 20 هزار تومان کمتر یا بیشتر به فروش می‌رسانند. پرنده‌هایی با گونه‌های نارنجی و تاج طلایی نیز در همه پرنده‌فروشی‌ها به چشم می‌خورند که با زیبایی مختص به خود برای مشتریان دلبری می‌کنند و حتی تعداد زیادی از خریداران با آن‌ها از مغازه خارج می‌شوند. ایزدی، یکی از پرنده‌فروشان، درباره این پرندگان می‌گوید: «عروس هلندی را نمی‌شناسید؟! این پرنده‌های باهوش و زیبا پرفروش‌ترین نوع طوطی در بازار اصفهان هستند و هیچ‌گاه تقاضا برای آن‌ها کاهش نمی‌یابد.» براساس بررسی‌های میدانی، عروس هلندی بسته به نوع نژاد قیمت متفاوتی دارد و با 750 هزار تا یک میلیون و 150 هزار تومان می‌توان یک عروس هلندی دو یا سه ماهه خرید. در این میان نژاد لوتینو و آلبینو گران هستند که قیمت بچه آن به دو میلیون تومان می‌رسد و برای خرید یک عروس هلندی بالغ باید یک میلیون و 600 تا سه میلیون تومان هزینه کرد. نوع دیگری پرنده معروف به طوطی کوتوله یا برزیلی نیز در بازار موجود است که بسته به سن و نژاد 500 هزار تا دو میلیون و 500 هزار تومان قیمت خورده‌اند. این دسته طوطی‌ها برخلاف عروس هلندی سخن‌گو نیستند؛ ولی به‌خاطر رنگ‌آمیزی زیبا و شیرین‌کاری فروش بالایی دارند.

تنوع بالا، قیمت مناسب

در مجموع پرنده‌های زینتی بازار اصفهان بیشـتــر شــامــل مـرغ عشق، قناری، عروس هلندی و طوطی کوتوله می‌شود؛ ولی با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت با پرنده‌های زینتی مانند کاسکو، کاکادو، اسکارلت ماکائو و... روبه‌رو خواهید شد. حبیبی، یکی از پرنده فروشان اصفهان، درباره عدم حضور این نژاد طوطی‌ها در بازار می‌گوید: «قیمت این دسته طوطی‌ها بسیار بالا رفته و چون نگهداری از آن‌ها دشوار است، نمی‌توان ریسک کرد و آن‌ها را در مغازه نگه داشت. ما این طوطی‌های میلیونی و خاص را فقط با سفارش مشتری می‌آوریم که دو سه سال یک‌بار مشتری برای آن‌ها پیدا می‌شود.» بررسی میدانی از بازار این نژاد طوطی‌ها نشان می‌دهد بچه طوطی کاسکویی که تا چند سال قبل یکی دو میلیون تومان قیمت داشت، اکنون با بهای 14 تا 16 میلیون تومان به فروش می‌رسد و این قیمت برای کاسکوی سخن‌گو به مرز 40 میلیون تومان هم می‌رسد. قیمت بچه طوطی کاکادو یا کاکلی نیز بین 22 تا 27 میلیون تومان متغیر است و کاکادوی بالغ سخن‌گو با بهای 50 میلیون تومان به فروش می‌رسد. در آخر باید به قیمت طوطی اسکارلت ماکائو اشاره کرد که شاید آن‌ها را فقط در تلویزیون یا برنامه کودک دیده باشید! قیمت بچه این نژاد طوطی از 38 میلیون تومان شروع می‌شود و نمونه بالغ هفت رنگ آن تا یک میلیارد تومان هم قیمت می‌خورد!

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.