نبرد سرنوشت در بحرین

مسیر صعود تیم ملی به جام‌جهانی از بازی امشب با عراق می‌گذرد

صعود تیم ملی کشورمان به مرحله نهایی مسابقات انتخابی جام جهانی در گرو کسب پیروزی در برابر تیم ملی عراق است و فوتبال ایران برای اینکه کماکان بخت صعود به بزرگ‌ترین رویداد فوتبالی دنیا را داشته باشد، ناچار به کسب سه امتیاز بازی مقابل عراق است. برد ارزشـمند برابر بحرین در چهارچوب دور برگشت مسابقات انتخابی جام جهانی باعث شد تا تیم ملی ایران، ضمن جبران باخت دور رفت، سرنوشت صعود را به بازی با عراق بکشاند و فرصت دیگری برای حضور در جام جهانی پیدا کند.

سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

در حال حاضر در گروه C مسابقات انتخابی جام جهانی، تیم عراق با 17 امتیاز صدرنشین است و با توجه به نتایج رقم‌خورده، صعودش از این گروه قطعی شده است؛ اما صدرنشینی یا دوم شدن این تیم بسته به نتیجه با تیم ایران خواهد بود. تیم ملی کشورمان در صورت پیروزی مقابل عراق، به‌عنوان صدرنشین گروه راهی مرحله نهایی خواهد شد و عراق نیز که پیش‌تر صعودش را قطعی کرده، یکی از تیم‌های دوم راه‌یافته به مرحله نهایی لقب می‌گیرد. در این گروه بحرین با 12امتیاز، عملا شانسی برای صعود ندارد و حذف‌شده محسوب می‌شود.

 یک بازی حساس

تیم ملی فوتبال عراق با کسب یک تساوی برابر تیم ملی فوتبال کشورمان نیز به‌عنوان صدرنشین راهی مرحله بعدی می‌شود؛ اما معلوم نیست تساوی به کار تیم ملی ایران بیاید یا خیر؛ زیرا راهیابی تیم دوم گروه C به مرحله نهایی، تابع چند پیش‌شرط است؛ به عبارتی باید ازبکستان مقابل عربستان شکست بخورد یا اردن نتواند مقابل استرالیا پیروز شود و در نهایت ویتنام مقابل امارات پیروز شود تا تیم ملی کشورمان جزو صعودکننده‌ها قرار بگیرد. این در حالی است که با غلبه بر تیم عراق، نیاز به هیچ پیش‌شرط دیگری نیست و علاوه بر تیم ایران که صعودش قطعی می‌شود، تیم عراق نیز خودش را برای نتیجه‌گیری در مرحله نهایی آماده می‌کند.
حساسیت زیاد دیدار امشب با عراق بر اسکوچیچ و شاگردانش پوشیده نیست و آن‌ها نیز به‌خوبی به این شرایط آگاه هستند و می‌دانند که باید در فینال گروه و حساس‌ترین بازی به پیروزی برسند تا با خیالی آسوده به مرحله بعدی مقدماتی جام جهانی صعود کنند.
تیم ملی کشورمان در بازی‌های رفت و در زمانی که ویلموتس هدایت تیم ملی را برعهده داشت، دو باخت تلخ برابر تیم‌های بحرین و عراق متحمل شد تا برای دور برگشت کار سختی جهت جبران بازی دور رفت داشته باشد. یوزهای ایرانی بعد از سه پیروزی متوالی و با ارزش مقابل هنگ‌کنگ، بـحـریــن و کــامــبــــوج، حالا به سخت‌ترین و آخرین دیدار خود رسیدند و باید در آخرین ساعت‌های سه‌شنبه مقابل تیمی به میدان بروند که بـیـش از هـفـت سال است موفق به شکست‌دادن آن نشده‌اند.
عراق تیم دست‌بسته‌ای نیست و می‌تواند برابرهر کدام از تیم‌های آسیایی، حریفی سرسخت و خشن باشد. ملی‌پوشان عراقی همانند بازیکنان ایرانی از فیزیک بدنی مناسبی برخوردارند و سبک فوتبال آن‌ها شبیه سبک فوتبال ایران است؛ حتی برخی بازیکنان عراقی مثل بشار رسن و طارق همام با حضور در پرسپولیس و استقلال با شرایط فوتبال باشگاهی کشورمان به‌خوبی آشنایی دارند که این موضوع کار را برای تیم ملی ایران سخت خواهد کرد.
عـراقـی‌ها سال‌ها قبل و در زمانی که درگیر جنگ‌های داخلی بودند، توانستند با یک شگفتی بزرگ قهرمان آسیا شوند و در مقطع فعلی نیز با توجه به ستاره‌هایی که در اخــتـیــار دارنــد، رؤیــای صعود در جـام‌جـهـانـــی را در ســــر می‌پرورانند.

تقابل دو مربی کروات و اسلونیایی

جدال تیم‌های ایران و عراق، مصاف دو مربی کروات و اسلونیایی است که هر کدام مسئولیت مهمی را در تیم‌های ملی تحت هدایت بر عهده دارند. دراگان اسکوچیچ، مربی نام‌آوری در فوتبال ایران محسوب نمی‌شود و اگر اتفاق‌های پس از قطع همکاری با ویلموتس رخ نداده بود، شاید این مربی هیچ‌گاه روی نیمکت تیم ملی ایران نمی‌نشست.
بااین‌حال اسکوچیچ از زمانی که هدایت تیم ملی را برعهده گرفته، از لحاظ آماری روند موفقی داشته و تیم تحت هدایت او هنوز نباخته است؛ اما موضوع مهم اینجاست که بازی با بحرین، تاکنون سخت‌ترین دیدار بوده که البته با پیروزی تیم ایران پایان یافته است.
کاتانچ سرمربی عراق اسلونیایی است و حضور دو مربی از بلوک شرق اروپا که شاید شناخت مناسبی از افکار فوتبالی یکدیگر داشته باشند، روی نیمکت دو تیم، می‌تواند بر جذابیت بازی بیفزاید.
کاتانچ بعد از پیروزی ایران مقابل هنگ‌کنگ گـل‌هـای تـیـم مـلـی کشورمـان را شـانـسـی دانسته بود و کارشناسان معتقدند او با این حرف‌های بی‌منطق جنگ روانی مسابقه ایران و عراق را خیلی زودتر از حد انتظار شروع کرده و بازیکنان و مربیان تیم ملی ایران باید جواب این صحبت‌های بی‌منطق را در میدان مسابقه و با یک برد شیرین بدهند. از لحاظ فنی، تیم ایران سرتر از عراق است و اگر تیم ملی اسیر جوسازی‌ها و جنگ روانی بازیکنان عراق نشود و بازیکنان با تمرکز بالا و سنجیده و دور از احساس بازی کنند برد در این مسابقه حساس دور از دسترس نخواهد بود.

دربی غرب آسیا

تقابل ایران و عراق را می‌توان دربی بزرگ غرب آسیا دانست که هر دو تیم برای صدرنشینی نیاز به این پیروزی دارند؛ البته عراقی‌ها به دلیل اینکه صعودشان را قطعی کرده‌اند، این بازی برایشان تشریفاتی محسوب می‌شود؛ بااین‌حال فدراسیون عراق پاداش هزار دلاری برای هر بازیکن در نظر گرفته است. سرپرست تیم ملی فوتبال ایران اعلام کرده در صورت صعود این تیم به مرحله نهایی، پاداش ویژه‌ای برای تیم ملی فوتبال در نظر گرفته می‌شود که رقمی برای آن اعلام نشده؛ اما با توجه به اهمیت این بازی، قطعا پاداش قابل‌توجهی خواهد بود.
دو تیم تاکنون ۲۹ بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند که این ۲۹ بازی در ۵۹ سال گذشته صورت گرفته و این بازی سی‌امین دیدار دو تیم در تاریخ است.
با اینکه آمارها در بازی‌های گذشته کاملا به سود تیم ملی ایران است؛ اما در سال‌های اخیر ملی‌پوشان کشورمان هــمـواره مـغـلـوب این حریف قدرتمند همسایه بوده‌اند و آخـــریــــن پـــیــروزی مـلـی‌پــوشـــان کشورمان به حدود هفت سال پیش بازمی‌گردد. در مجموع ۲۹ دیدار گذشته، تیم ملی ایران ۱۶ و تیم ملی عراق ۶ بار به پیروزی رسیده‌اند و ۷ دیدار دو تیم هم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است. تیم ملی ایران ۳۹ و عراق ۲۲ بار در این بازی‌ها موفق به گلزنی شده‌اند. بازی دو تیم ۱۲ بار در تهران، ۲ بار در عراق و ۱۵ بار در کشورهای ثالث برگزار شده و ۹ بازی از ۲۹ بازی دو تیم دوستانه بوده است. در ۲۰ بازی رسمی ایران ۱۲ بار پیروز شده و عراقی‌ها تنها ۳ بار موفق به شکست‌دادن تیم ملی ایران شده‌اند و ۵ بازی رسمی دو تیم هم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است. تلخ‌ترین باخت ایران به عراق به جام ملت‌های آسیا بازمی‌گردد که با شکست مقابل این تیم از دور مسابقات خارج شدیم؛ اما باخت در بازی امشب تلخ‌تر از آن بازی خواهد بود، زیرا قطعا رأی به حذف تیم ملی کشورمـان از مسابـقـات انــتـخــابـــی جـــام‌جــهـانــی خـواهــد داد.
در مـرحـلــه نـهـایــی انتخابی جام جهانی، 12 تیم برای راهیابی به جام جهانی تلاش می‌کنند و تیم ملی کشورمان کار سختی برای راهیابی به این فستیوال خواهد داشت؛ اما موضوع مهم اینجاست که باید تیم ملی به مرحله نهایی برسد تا برای کسب سهمیه تلاش کند و این مهم با عبور از سد عراق ممکن خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.