سایه پیک پنجم کرونا در ستادها

آرش نجیمی، سخن‌گوی دانشگاه علوم‌پزشکی و حجت‌الله غلامی، سخن‌گوی ستاد استانی کرونا در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از الزام‌های فعالیت‌های ستادهای انتخاباتی در روزهای مانده تبلیغاتی می‌گویند

دو قدم مانده به انتخابات، تب‌وتاب تبلیغات ریاست‌جمهوری و شورای اسلامی  شهر در ستادهای مردمی داغ است و طرفداران نامزدهای انتخاباتی بی‌توجه به وضعیت بحرانی در حال تکاپو و جذب رأی بیشتر برای کاندیدای موردنظر خود هستند و بی‌خیال کرونا شده‌اند. خیابان‌ها و پیاده‌راه‌ها قرق شده و مملو از جمعیت است و انگار مردم در دنیای پساکرونا زندگی و سیر می‌کنند!

چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

کرونا، اما شوخی‌بردار نیست و همچنان و درحالی‌که بیش از یک سال از شیوع آن در کشور می‌گذرد، می‌تازاند و هرروز چهره جدیدی از خود به نمایش می‌گذرد، چهره‌ای که تجمع‌های گسترده در روزهای منتهی به انتخابات، لابد آن را بی‌رحم‌تر و افسارگسیخته‌تر هم خواهد کرد! ستاد ملی کرونا نیز به همین منظور اقدام به تدوین دستورالعمل‌هایی بهداشتی کرده و آن‌ها را به ستادهای انتخاباتی ابلاغ کرده است. بر همین اساس، «هرگونه تجمع انتخاباتی، مراسم سخنرانی، گفت‌وگو و مناظره در مکان‌های سربسته از قبیل مـــســـاجـــد، سالن‌های اجتماعات، تالارهای پذیرایی و سالن‌های ورزشی ممنوع است؛ همچنین برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر انتخابات و انعکاس بیشتر برنامه‌های هریک از نامزدها و مشارکت حداکثری در سایه حفظ سلامت اجتماعی، رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی با توجه به طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها برای کلیه افراد مرتبط با انتخابات، الزامی است. دستورالعمل‌های مذکور توسط وزارت بهداشت تهیه و از سوی قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا ابلاغ خواهد شد.»

سرپیچی از رعایت پروتکل‌ها تخلف انتخاباتی است

ایــن‌ مـــوارد تــنــهــا شــمــه‌ای از دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کروناست که البته به نظر می‌رسد تا به این لحظه از سوی بسیاری از ستادهای انتخاباتی جدی گرفته نشده و کسی به آن‌ها پایبند نبوده است. مشاهده‌ها و گزارش‌های میدانی، مُهر تأییدی است بر این موضوع که برخلاف بی‌تفاوتی عده‌ای، خیلی‌ها را هم نگران کرده است؛ دغدغه افزایش آمار کرونا و احتمال بروز پیک بعدی کرونا؛ هرچند حجت‌الله غلامی، سخن‌گوی ستاد استانی کرونا، به «اصفهان‌زیبا» می‌گوید که رعایت‌نکردن دستورالعمل‌های ابلاغی ستاد کرونا از سوی ستادهای مردمی، تخلف انتخاباتی به‌شمار می‌رود و اکیپ‌های مختلف مدام در حال سرکشی هستند و متخلفان نقره‌داغ می‌شوند؛ اما شواهد و قرائن حکایت از برگزاری تجمع‌ها و رعایت‌نکردن پروتکل‌های بهداشتی در سطح شهر و برخوردنکردن دارند.
این موضوع باعث شده آرش نجیمی، سخن‌گوی دانشگاه علوم‌پزشکی، در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» زنگ هشدار را به صدا درآورد و بگوید که در صورت ادامه این وضعیت، پیک پنجم کرونا در راه خواهد بود: «با قاطعیت می‌توان گفت چنانچه رعایت پروتکل‌های بهداشتی به همین منوال پیش برود یا بیشتر از این کاهش یابد، دوباره با موج دیگری از کرونا روبه‌رو خواهیم شد؛ چراکه ثابت‌شده با تغییر رفتارهای اجتماعی و عدم پایبندی مردم به پروتکل‌های بهداشتی، موج بزرگ و سهمگینی از کرونا بروز می‌کند؛ ضمن اینکه پروسه واکسیناسیون نیــز به‌طور کامل انجام نــشـــده است.»
در حالی نجیمی از احتمال شیوع موج جدید ویروس موذی کرونا سخن به میان می‌آورد که بررسی آمارهای ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا نشان می‌دهد تا همین هفته گذشته تعداد بیماران بستری‌ و فوتی‌ها سیر نزولی را پیش گرفتند؛ اما تغییر رفتارهای اجتماعی و بی‌توجهی برخی، دوباره ورق را برگرداند: «پیک سختی را پشت سر گذاشتیم. پیک چهارم شدیدترین تهاجم ویروس کرونا بود و باعث افزایش تعداد بیماران شد؛ اما پس‌ازآن روند کاهشی با سرعت بالایی شروع شد و تعداد موارد ابتلا و بستری کاهش پیدا کرد؛ به‌طوری‌که آمار بستری‌ها به زیر یک‌هزار نفر رسید. متأسفانه روزهای گذشته روند کاهشی بسیار کند و حتی در برخی از روزها تقریبا ثابت ‌شده است؛ به این دلیل که رعایت پروتکل‌های بهداشتی نسبت به دو ماه گذشته کمتر و جامعه دچار عادی‌انگاری شده است.»

کدام پروتکل؟

بر اساس دستورالعمل ستاد ملی کرونا، هرگونه تجمع در محیط‌های بسته ممنوع است. در صورت ضرورت تشکیل جلسات داخلی ستادها در فضای بسته، با رعایت کامل طرح مدیریت هوشمند (رنگ‌بندی شهرها) و رعایت محدودیت حداکثر ۱۵ نفر برای شهرهای با وضعیت قرمز، ۲۰ نفر برای شهرهای با وضعیت نارنجی و ۳۰ نفر برای شهرهای با وضعیت زرد بلامانع است؛ اما آیا این پروتکل‌ها در ســـتــادهـــای انتخابــاتــی رعایت می‌شود؟
نـجیــمی در پاسخ به این پرسش بیان می‌کند: «برگزاری تجمع‌های گسترده، به این معناست که اصلا پروتکلی رعایت نشده است. علاوه براین، در این جمعیت‌ها حتی استفاده از ماسک نیز نمی‌تواند مانع از قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا شود. پس باید تعداد جمعیت در شهرهای قرمز و نارنجی زیر 20 و 30 نفر باشد و افراد فاصله اجتماعی را هم رعایت کنند؛ در غیر این صورت، اگر از رعایت پروتکل‌های بهداشتی سخن بگوییم، فقط شوخی کرده‌ایم. به همین دلیل نیز دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان، هیچ مجوزی به ستادهای انتخاباتی برای برگزاری تجمع نداده است و این ستادهایی که مدعی اخذ مجوز هستند باید بگویند مجوز را از کجا دریافت کرده‌اند؟»
حجت‌الله غلامی، سخن‌گوی ستاد استانی اصفهان نیز می‌گوید که صدور مجوز به عهده ما نیست و ستادهای انتخاباتی موظف به رعایت تمامی دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی ستاد ملی کرونا هستند؛ در غیر این صورت و مشاهده تخلف با آن‌ها برخورد خواهد شد. او اما اعلام آمار متخلفان را به معاون سیاسی استانداری واگذار می‌کند که البته «اصفهان‌زیبا» موفق به برقراری تماس با این مسئول نشد و تماس‌ها بی‌جواب ماند.
غلامی در ادامه سخنانش، اما به دیگر موارد آیین‌نامه ستاد کرونا که ستادهای انتخاباتی ملزم به رعایت آن‌ها هستند نیز اشاره می‌کند و می‌گوید که بر این اساس و به‌منظور مدیریت کرونا در روز انتخابات و روزهای قبل از آن، «شعبه‌های اخذ رأی در اماکن شلوغ افزایش یابد و فاصله اجتماعی در شعب اخذ رأی (خط‌کشی محل ایستادن رأی‌دهندگان و...) رعایت شود؛ همچنین شعب سیار برای عدم تراکم در شعب پرازدحام و نیز دسترسی بیماران در قرنطینه برنامه‌ریزی شود. شعبه‌ها حتی‌الامکان در فضای باز استقرار یابند. به وزارت کشور اجازه داده می‌شود با هماهنگی شورای نگهبان به‌منظور جلوگیری از ازدحام در شعب، ساعت اخذ رأی را از ساعت ۷ صبح روز ۲۸ خرداد آغاز و در صورت لزوم در شعبه‌های شلوغ تا ساعت ۲ صبح روز بعد تمدید کند. مقامات استانی، ناجا، بسیج و سپاه مجری این مصوبات هستند و نظارت عالی بر اجرای این دستورالعمل بر عهده وزارت بهداشت و درمان است. عدم رعایت این دستورالعمل و سایر شیوه‌نامه‌های بهــداشـــتــی تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود و برابر با قوانین مربوط اقدام خواهد شد. تشخیص تخلف انتخاباتی بر عهده قاضی رسیدگی‌کننده است.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.