طلای المپیک آلکنو معرف اوست

بررسی وضعیت تیم ملی والیبال در گفت‌وگو با فرهاد کاوه‌آهنگران

این روزها جو والیبال به واسطه بـرگـزاری لـیگ ملت‌ها گرم شــده و علاقه‌مندان، رقـابـت‌هـای تـیـم مـلی والیبال کشورمان در لیگ جام ملت‌ها را دنبال می‌کنند. تیم کشورمان چندی دیگر باید در رویداد مهم المپیک به میدان برود که در آستانه این اتفاق مهم، با فرهاد کاوه‌آهنگران، ملی‌پوش سابق و کارشناس والیبال که این روزها به واسطه مسئولیت سـخـن‌گـویـی آتش‌نـشـانـی اصـفـهـان بیشتر شناخته می‌شود، گفت‌وگویی داشتیم و به بررسی وضعیت تیم ملی پرداختیم.

چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

با توجه به اینکه تیم ملی والیبال فرصت زیادی برای آماده‌شدن نداشت، عملکرد کلی تا بدین جای لیگ ملت‌ها را چطور می‌بینید؟

بررسی عملکرد تیم ملی از چند جنبه مورد اهمیت است، آلکنو و دستیاران او مدت کوتاهی است هدایت تیم ملی را برعهده گرفته‌اند و بازیکنان جوان و کـم‌ســن‌وســـالی به تــیــم ملی دعوت شده‌اند. در واقع لیگ ملت‌ها، محلی برای تجربه‌اندوزی است؛ البته نتیجه هم مهم است. اگر مروری بر عملکرد تیم ملی داشته باشید، در بازی اول با ژاپن، نتیجه را واگذار کردیم، این در حالی است که ژاپنی‌ها، سال‌هاست در حسرت گرفتن یک گیم از ما بودند و ناهماهنگی تیم و نبود معروف، باعث شد تا در این بازی مغلوب شویم. به مرور تیم ملی روی دور نتیجه‌گیری افتاد که برد برابر آمریکا اهمیت بسیاری داشت؛ البته آمریکایی‌ها هم جوان‌گرایی کرده‌اند؛ اما برای این تیم، نتیجه‌گرفتن مقابل ایران اهمیت داشت. در مجموع تصور می‌کنم حضور در جمع چهار تیم برتر، نتیجه خوبی برای تیم ملی است.

جوان‌گرایی در تیم ملی والیبال را مثبت قلمداد می‌کنید؟

به‌هرحال باید این اتفاق رخ می‌داد. تا کی معروف، غفور و موسوی در تیم ملی هستند؛ تا کی محمودی و فرهاد ظریف باید در تیم می‌بودند؟ تیم ملی والیبال ناگزیر از جوان‌گرایی و بها دادن به بازیکنان جوان بود؛ اما موضوع مهم اینجاست که تیم ملی والیبال، انتظارات را بالا برده است و لازم بود قبل از شروع جام ملت‌ها، کارشناسان صداوسیما و رسانه‌ها دراین‌باره با مردم صحبت می‌کردند تا انتظاراتشان از تیم را با شرایط وفق دهند.

با اینکه آلکنو مدت کوتاهی است، سکان‌دار تیم ملی والیبال شده؛ اما به نظر می‌رسد افکار عمومی دیدگاه مثبتی به او دارند. با این نظر موافقید؟

دقیقا همین‌طور است و عملکرد آلکنو و کارنامه پربار او توانسته مردم و والیبال‌دوستان را راضی کند. آلکنو با دیگر مربیانی تفاوت دارد که بعد از سرمربیگری باید درباره عملکرد آن‌ها نظر داد؛ اما او با طلای المپیک آمده است و در همین مدت کوتاه نیز توانسته نظرها  را جلب کند. آلکنو مربی بزرگ و کارنامه‌داری است که می‌توانیم به عملکرد او با تیم ملی امیدوار باشیم.

می‌توان لیگ جام ملت‌ها را یک میدان تدارکاتی خوب برای تیم ملی دانست؛ به نظر می‌رسد تیم‌های مدعی می‌خواهند در المپیک عملکرد واقعی‌شان را به نمایش بگذارند.

هیچ تیمی، چه سطح پایین و چه سطح بالا، برای باختن به میدان نمی‌رود و لیگ ملت‌ها هم رویداد سطح پایینی نیست؛ اما با نظرتان موافقم که این مسابقات، بازی‌های تدارکاتی خوبی برای المپیک خواهد بود و حضور تیم ملی در این رویداد را می‌توان به فال نیک گرفت؛ زیرا هم بردها و هم باخت ها برای تیم ملی مثمرثمر بوده است، با باخت‌ها اشتباهات به نمایش درآمده‌اند و می‌توان آن‌ها را جبران کرد و در بردها نیز ترکیب تیم ملی و کیفیت بازیکنان مشخص می‌شود.

با توجه به حضور امیر غفور، محمدجواد معنوی‌نژاد و مسعود غلامی در لیست جام ملت‌ها، فکر می‌کنید این سه اصفهانی بتوانند تیم ملی را در المپیک همراهی کنند؟

معنوی‌نژاد و غـلامـی حـضـورشــان مثبت بوده و احتمالا در المپیک هم حضور دارند؛ زیرا جایگزین پـیـدا کــردن برای آن‌ها سخت اســـت. آســـیـــب‌دیــدگــی غـــفــــور، یک آسیب‌دیدگی کهنه است، مصدومیت جزئی از ورزش حرفه‌ای است و با پیشرفت‌های علمی اخیر، مصدومیت‌ها معمولا به گونه‌ای نیست که بازیکن کیفیتش را از دست بدهد و به حضور این بازیکنان به‌عنوان نمایندگان اصفهان امیدوار هستم، هرچند که در تیم ملی مردان نیز همانند تیم بانوان می‌توانستیم هفت‌هشت نماینده داشته باشیم؛ اما نبود ده‌ساله تیمی در لیگ و کارایی‌نداشتن کانون‌های والیبال همانند گذشته باعث شد تا از این نظر دچار ضعف شویم، با توجه به فعالیت فولاد در رده پایه و حضورش در لیگ اتفاق مثبتی است که در آینده تأثیراتش را مشاهده خواهیم کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.