35 درصد از نیاز فضای سبز با پساب تامین می‌شود

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان، فعالیت های این مجموعه را شرح داد

فروغ مرتضایی نژاد مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در هفتاد و هفتیمن نشست «سه شنبه با رسانه» اقدامات ویژه حوزه محیط زیست و فضای سبز شهر اصفهان را در چهار سال گذشته تشریح کرد و از اهم فعالیت های این دوره خبر داد. مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت: در این دوره مدیریت شهری، ۵۳ هکتار کمربند سبز شهر اصفهان توسعه پیدا کرد که بیشتر آن در منطقه بختیار دشت در مجاورت صنایع آلاینده و سمت جنگل شرق اصفهان است. همچنین تعداد باغچه‌های گل فصلی در شهر افزایش پیدا کرد و درختچه‌های توری گلدار منظره بسیار زیبایی به شهر داده که البته صرفه‌جویی هایی در بخش هزینه‌ها به همراه داشته است. فروغ مرتضایی نژاد گفت: خوشحالم که موفق شدیم در این دوره مدیریت شهری گام‌های مؤثری برداریم هرچند کاستی‌ها نیز فراوان است.

چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

او با بیان اینکه سازمان پارک‌ها و فضای سبز رسالت هایی دارد و طبق قانون باید به وظایف خود به بهترین شکل عمل کند، گفت: فضای سبز شهر اصفهان به شکل اکولوژیک در همه بخش های فضای سبز، کمربند سبز و تفرجگاه‌ها 28.2 متر مربع میانگین دارد و از این مقدار 20 متر مربع در اختیار شهرداری است.
مرتضایی نژاد بیان کرد: در این دوره با بحران هایی رو برو بودیم که خشکی رودخانه زاینده رود یکی از این آنهاست و ما باید با نبود این رودخانه 40 میلیون متر مربع فضای سبز را نگهداری می‌کردیم.
او با اشاره به اینکه در شهر اصفهان مادی های زیادی وجود دارد که بر اساس آب رودخانه زاینده‌رود ایجاد شده اند، اظهار کرد: درختان کهنسالی در کنار این مادی‌ها وجود دارد. همچنین در اصفهان 330 کیلومتر مادی و 300 هزار درخت در کنار این مادی ها قرار دارد که با برنامه ریزی های انجام شده درصددیم در دوران خشکی زاینده رود درختان مجاور را آبیاری کنیم. مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان تصریح کرد: مساله آب در این دوره مهمترین موضوع برای سازمان ما بود و به موضوع تامین، انتقال و مصرف آب توجه ویژه‌ای داشتیم. مرتضایی نژاد با اشاره به اینکه چاه‌های آب اصفهان بر اثر خشکی زاینده رود بسیار کم آب شده است، خاطر نشان کرد: در این راستا باید برای مناطق کم‌برخوردار در شمال و جنوب شهر که از سرانه فضای سبز زیادی برخوردار هستند، اقداماتی لازم را انجام دهیم.

استفاده از پساب و تامین آب، هدف اصلی مدیریت شهری در این دوره بوده است

مرتضایی نژاد با بیان اینکه در این دوره سعی کردیم برای آبیاری فضای سبز از پساب استفاده کنیم، افزود: زمانی که برای انجام این کار وارد عمل شدیم 140 لیتر پساب در ثانیه در اختیار ما بود، اما اکنون با اقداماتی که انجام شده است این عدد به 630 لیتر در ثانیه رسیده و ما اکنون 35 درصد از فضای سبز موجود را با پساب تصفیه شده آبیاری می‌کنیم؛ شهرداری اصفهان در این راستا با شرکت های دانش بنیان همکاری داشته است و اکنون در شمال و جنوب شهر تصفیه‌خانه هایی احداث کرده است. این اقدام حرکتی بود تا بتوانیم با توجه به چالش های موجود وضعیت را بهبود ببخشیم. او تصریح کرد: برای استفاده از  آب‌های خاکستری جلساتی با معاونت شهرسازی برگزار کردیم و طبق برنامه راهبردی در سازمان، 80 کیلومتر خط انتقال آب و کلکتور در شمال و جنوب شهر اجرا شد. همچنین مخازنی نیز در این مسیر که بسیاری از سیستم های موجود در آن قدیمی بودند، پیش بینی شد که اکنون همه آن‌ها با وضع موجود و اعتبار خوبی که برای آنها در نظر گرفته شد ارزیابی و نوسازی شدند.
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان ادامه داد: ایجاد واحد پایش پساب در این دوره در دستور کار قرار گرفت و توانستیم پسابی را که وارد چرخه می‌شود در مراکز حاشیه ای بر اساس دستورالعمل های زیست محیطی کشور و به همت اساتید دانشگاهی اجرا کنیم و گزارش های روزانه تا سالانه آن را ارائه دهیم. مرتضایی نژاد خاطر نشان کرد: با توجه به افزایش جمعیت، ما باید سرانه فضای سبز شهر اصفهان را حفظ کنیم که در این راستا اقداماتی انجام و گونه های گیاهی مقاوم مانند چمن و درخت را کاشته شد. همچنین با توجه به موضوع تغییر الگوی کشت، توسعه فضای سبز را در دستور کار قرار دادیم.

کاشت گونه های مقاوم در کنار پروژه های عمرانی شهر

مرتضایی‌نژاد با بیان اینکه در کنار احداث مجموعه های رینگ چهارم، سالن اجلاس، بازارهای روز کوثر و نمایشگاه بین المللی گونه های مقاوم کاشته شد، خاطر نشان کرد: بخش های شهری که با نبود فضای سبز روبرو بودند بررسی شد و برای زیبایی در شهر اقدامات لازم انجام شد، چنانچه بسیاری از درختان چهارباغ نابود شده بودند که سازمان پارک ها این درختان را جابجا کرد و توانست وضعیت این گذر گرشگری را بهبود ببخشد.
او اضافه کرد: در گذشته به موضوع جا به جایی درختان توجه شده بود، اما در این دوره به این موضوع نگاه تخصصی شد و احتمال زنده ماندن درختان افزایش پیدا کرد، جا به جایی های تخصصی برای پروژه های عمرانی انجام شد و در زمانی که مترو در حال ساخت بود هزار و 650 درخت به پردیس هنر و دیگر پارک های منطقه انتقال داده شد؛ اکنون توانستیم در مقابل آسیب ها اقدامات خوبی انجام دهیم به طوری که با توجه به عملیات های عمرانی زیاد، تلفات درختان کم بود.
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه وجود پارک های تفرجگاهی، یکی نیازهای شهروندان اصفهان است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاهد سرانه پایین پارک های تفرجگاهی هستیم که در این راستا توانستیم در محلات با تملک زمین های موجود، سرانه فضای سبز تفرجگاهی را افزایش دهیم.
مرتضایی نژاد با بیان اینکه مجموعه فرهنگی- تفریحی ناژوان ریه شهر است، اظهار کرد: در این بخش باغات موضوعی مانند عناب، رز، توت و گیاهان دارویی ایجاد شد. زمین های این باغ ها 10 سال پیش تملک شده بود.
او با اشاره به پروژه بام سبز، گفت: نواقص پروژه بام سبز به همت سازمان احیا و اکنون زیبا شده است. اجرای بام سبز با تاکید به مصرف پساب و کمک معاونت شهرسازی اکنون در حال اجراست و خوشبختانه سازمان در این راستا اقدامات خوبی انجام داده است تا شاهد یک بام سبز زیبا در شهر اصفهان باشیم.
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت: بسیاری از اقداماتی که در چهارسال گذشته انجام شده است زیربنایی بوده و برای بهبود شرایط دستورالعمل ها برای پیمانکاران بروز رسانی شده است تا بتوانیم به بهترین شکل فضای سبز موجود را حفظ کنیم؛ زیرا پس از توجه به امنیت و سلامت آثار تاریخی باید به فضای سبز اصفهان توجه شود.

شناسایی درختان بیمار

مرتضایی نژاد با بیان اینکه در شهر اصفهان درختانی با قدمت 700 سال وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود، تصریح کرد: شناسایی و بررسی وضعیت درختان کهنسال در این دوره در دستور کار قرار گرفت. در این راستا با همکاری شرکت‌های دانش بنیان از مبتلا شدن درختان به بیماری های گوناگون پیشگیری شد. او گفت: طراحی هایی برای اجرای فضای سبز در محل نمایشگاه و بازار ارغوان ارغوانیه انجام شده است که امیدوارم چنین طرح هایی ادامه دار باشد تا علاوه بر توسعه فضای سبز، درختان نیز به چشم آیند.
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان بیان کرد: تنش های کم آبی باعث شد 143 هزار تانکر برای آبرسانی فضای سبز تجهیز کنیم. در سال 97 140 لیتر پساب در ثانیه در اختیار داشتیم، اما اکنون 630 لیتر داریم که این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است و در فصول گرم به ما کمک می‌کند.
مرتضایی نژاد خاطر نشان کرد: آب چاه هایی که برای آبیاری استفاده می‌کنیم کیفیت ندارد و نمی‌توان از آن به عنوان آب شرب استفاده کرد. تلاش می کنیم به آب چاه وابسته نباشیم و با استفاده از پساب و روش های دیگر آب مورد نیاز فضای سبز را تامین کنیم، زیرا فراهم آوردن آب شرب اولویت اول برای شهروندان است و ما نباید آن را برای فضای سبز استفاده کنیم.
او با اشاره به تشکیل واحد رفع خطر در سازمان پارک‌ها و فضای سبز گفت: این این مجموعه زیر نظر واحد باغبانی است که درختان پوک و بیمار را با دستگاه شناسایی می‌کند تا با توجه به وزش بادهای زیاد خسارت در شهر ایجاد نشود. با شناسایی این درختان آن‌ها را جمع آوری خواهیم کرد و به جای آنها درختان جدید می کاریم. خزان درختان در فصل زمستان و پاییز بر اثر کاهش دما و برگ‌ریزی، رخ می دهد.

خزان های تابستانه به دلیل شوک گرماست

مرتضایی‌نژاد خاطرنشان کرد: گاهی اوقات در تابستان درختانی مانند چنار که نیازمند هوای معتدل هستند دچار خزان می‌شوند که این رویداد به دلیل شوک گرما به درختان ایجاد می‌شود و به دلیل بیماری نیست؛ بلکه با ورود به فصل گرما ما شاهد چنین اتفاقاتی هستیم.
او گفت: سرانه اکولوژیک در شهر اصفهان 28.2متر مربع است که این مقدار از ریزگردها و آلودگی ها جلوگیری می کند، اما ما باید به دنبال ایجاد پارک های تفرجگاهی باشیم، زیرا سرانه پارک تفرجگاهی 3.4 متر مربع است که باید با اقدامات لازم این عدد را به 8 متر مربع برسانیم.
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان اضافه کرد: گنبد سازه گلخانه گرمسیری در باغ گل ها کروی است که هوای وارده را از طریق اعضای خطی که در یک گنبد کروی شکل قرار گرفته‌اند به تکیه گاه‌ها منتقل می‌کند و تمامی بخش ها در آن در تنش مستقیم هستند و از پوششی نازک برای گنبد و تبدیل آن به یک فضای محدود استفاده شده است، همچنین سقف‌های گنبدی از لحاظ فیزیکی، بهترین مقاومت را در مقابل نیروی خارجی مثل بادهای شدید یا امواج سهمگین آب دارد. از قابلیت‌های منحصر به فرد این سازه‌ها می‌توان به پوشش دهانه‌ای بزرگ با جلوه‌ای زیبا، وزن کم، سادگی تولید و سرعت نصب آن نام برد. هدف از احداث این گلخانه تکمیل کلکسیون گیاهی و افزایش تنوع گونه‌های گیاهی مجموعه تفریحی آموزشی باغ گل‌ها و افزایش جاذبه گردشگری بوده است و 300 جنس و گونه گیاهی در آن وجود دارد.
مرتضا‌یی‌نژاد ادامه داد: قطع درختان در منازل، حفظ و رسیدگی به فضای سبز و درختان، بر عهده کمیسیون ماده ۷ یا "کمیسیون حفظ و گسترش فضای سبز"، است که هر ۱۵ روز یک بار تشکیل و همه نظرات در آنجا رسیدگی می‌شود؛ در این دوره مدیریت شهری تشکیل صندوق توسعه فضای سبز پیشنهاد شد تا عوارض جا به جایی درختان در منازل یا حتی مسیر پروژه‌های شهرداری در این صندوق جمع آوری و برای توسعه فضای سبز مناطق کمتر برخوردار شهر هزینه شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.