آغاز مأموریت برای قطر

تیم ملی با صدرنشینی به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی راه یافت

با صعود به مرحله نهایی مسابقات انتخابی جام جهانی، مأموریت تیم ملی فوتبال ایران برای صعود به جام جهانی رسما آغاز خواهد شد و تیم ملی فوتبال کشورمان قدم در راهی می‌گذارد که پایان آن شروع دیگری خواهد بود؛ یعنی حضور در جام جهانی و رقابت با سرشناس‌ترین قدرت‌های فوتبال جهان.

پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

صعود تیم ملی ایران از مرحله گروهی در ذات خود اتفاق مهمی قلمداد نمی‌شود و کیفیت فوتبال ایران در سطح تیم‌هایی است که همواره باید برای راهیابی به جام جهانی با رقیبان اصلی رقابت کند؛ اما کیفیت پایین مارک ویلموتس و حواشی که برای تیم ملی در دور رفت به وقوع پیوست، موجب شد تا تیم ملی ایران دور برگشت را با رتبه سومی گروهش و میزبانی در کشور بحرین آغاز کند که هر دو موضوع بر سختی کار تیم ملی می‌افزود.
پس از قطع همکاری با ویلموتس بلژیکی و در شرایطی که فدراسیون فوتبال برای جذب سرمربی خارجی منع شــــده بــــود، مـسئـولان وقــت فـدراسـیــون بی رئـیــس، با دراگــان اسکوچیچ کروات به توافق رسیدند که در تیم‌های متوسط ایرانی عملکرد نسبتا خوبی داشت.
این انتخاب چندان مورد رضایت فوتبال‌دوستان قرار نگرفت و به تصور اینکه فدراسیون آینده با گزینه دیگری به توافق می‌رسد چندان واکنشی نشان ندادند تا در نهایت تیم ملی با اسکوچیچ راهی دیدارهای برگشت مرحله گروهی انتخابی جام جهانی شود.
تیم ملی ایران برای صعود از این مرحله نیازمند کسب چهار پیروزی بود که با توجه به باخت دور رفت برابر عراق و بحرین، کار دشواری به نظر می‌رسید؛ اما یوزهای ایرانی به انجام این کار موفق شدند و با کسب چهار برد، به‌عنوان صدرنشین از گروه C به جمع 12 تیم مرحله بعد راه پیدا کردند. بازی‌های مرحله نهایی انتخابی در قاره آسیا در دو گروه شش‌تیمی برگزار می‌شود که دو تیم نخست به جام جهانی صعود می‌کنند و تیم‌های سوم دو پلی‌آف برگزار کرده و در نهایت امکان کسب یک سهمیه دیگر را هم برای آسیا دارند.
۱۲ تیم برتر آسیا که در مرحله گروهی به‌عنوان صـــدرنــــشـــیـــــن یا بهترین تیم‌های دوم گروه انتخاب شده‌اند، در مرحله نهایی در دو گروه شش‌تیمی قرار می‌گیرند تا برای کسب ۴,۵ سهمیه قاره کهن در جام جهانی رقابت کنند. قطر به‌عنوان میزبان جام جهانی، در این مرحله حضور ندارد و حضورش در جام جهانی قطعی است و بدون محاسبه حضور قطر، ۴,۵ سهمیه در اختیار سایر تیم‌هاست تا بتوانند به جام جهانی صعود کنند که این موضوع فرصت خوبی را در اختیار دیگر تیم‌های آسیایی از جمله ایران قرار داده است.
علاوه بر ایــران، تــیـم‌هـــای ژاپـــن، کره‌جنوبی، استرالیا، سوریه، عراق، عربستان، امارات، چین، عمان، ویتنام و لبنان تیم‌های حاضر در مرحله بعد هستند و بر اساس اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا، دور نهایی مرحله مقدماتی جام جهانی، سوم تیر قرعه‌کشی شده و تیم‌ها حریفان خود را خواهند شناخت.
قرعه‌کشی بر اساس سیدبندی‌ای خواهد بود که طبق رنکینگ فیفا انجام شده و بنابراین ایران و ژاپن در سید اول خواهند بود و باهم رودررو نمی‌شوند، در ســیــد دوم استرالیا و کره‌جنوبی حضور دارند، در سید سوم عربستان و عراق، در سید چهارم امارات و چین، در سید پنجم سوریه و عمان و در سید ششم ویتنام و لبنان قرار می‌گیرند. ۱۲ تیم حاضر بر مبنای رده‌بندی فیفا طبقه‌بندی‌شده و بر این اساس به‌صورت برابر قرعه‌کشی صورت می‌گیرد. از بین تیم‌های اول و دوم رده‌بندی، یک تیم در گروه A و یک تیم در گروه B قرار می‌گیرد. از بین تیم‌های سوم و چهارم، یک تیم در گروه A و یک تیم در گروه B قرار می‌گیرد تا تیم‌های ۱۱ و ۱۲ چنین سازوکاری لحاظ می‌شود.
براساس سیدبندی تیم‌ها، رسانه‌ها قرار گرفتن در این گروه، ایران، کره جنوبی، عراق، چین، عمان و لبنان را بهترین گروه ممکن می‌دانند و گروه ایران، استرالیا، عربستان، امارات، سوریه و ویتنام دشوارترین گروه موردتصور است؛ اما گروه‌بندی ایران هر چه باشد، تنها مسیر صعود به جام جهانی، از پیروزی برابر سایر تیم‌ها عبور می‌کند و ملی پوشان کشورمان ناچار به کسب پیروزی مقابل هر حریفی خواهند شد.
در مرحله نهایی، تیم‌ها در دو گروه شش‌تیمی بر مبنای رده‌بندی فیفا قرار می‌گیرند و از هر گروه دو تیم به‌صورت مستقیم راهی جام جهانی می‌شوند و تیم‌های سوم با هم دیدار می‌کنند تا سهمیه آسیا برای دیدار پلی‌آف بین‌قاره‌ای مشخص شود.
مرحله نهایی مسابقات انتخابی جام جهانی قطر، قرار است از پنجشنبه ۱۱ شهریور شروع شود که بعد از قرعه‌کشی، برنامه کامل بازی‌های تیم ملی ایران در دور نهایی انتخابی جام جهانی مشخص می‌شود.
با پایان یافتن مسابقات دور گروهی و پس از بازگشت تیم ملی، رقابت‌های لیگ برتر از سر گرفته می‌شود و سپس با خاتمه این رویداد، تیم ملی برای حضور در مرحله نهایی آماده خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.